Jump to content
cprionas

Αναρτήσεις/Ελατήρια για Golf Mk5 Gt

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ανοίγω το συγκεκριμένο topic έτσι ώστε να συλλέξω γνώμες από κατόχους Golf MK5 GT (170ps) σχετικά με αναβάθμιση των αναρτήσεων του συγκεκριμένου μοντέλου. Διάβασα αρκετά άλλα αντίστοιχα topic σχετικά με βελτίωση στο στήσιμο άλλων μοντέλων (normal MK5, GTI) αλλά με δεδομένο το βάρος του GΤ αλλά και το κλότσιμα λόγο Turbo και Compressor δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν και εδώ.

Πρόσφατα κατάστημα στην ανατολική Αττική που ασχολείται με βελτιώσεις μου πρότεινε τις Bilstein B16 PSS9 αλλά φοβάμαι πως δεν είναι και τόσο για καθημερινή χρήση ιδίως επί της Λ. Μεσογείων ή Λ. Μαραθώνος που κινούμαι. Προσωπικά τείνω προς τις Bilstein B12 BTK απλά δεν ξέρω μήπως στο τέλος δεν δω καμία ουσιαστική αλλαγή. Φαντάζομαι πως όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι άλλοι έχουμε το συγκεκριμένο μοντέλο της VW θα έχουμε να λέμε όχι και τόσο καλά λόγια για τις αναρτήσεις ιδίως στα ψιλό-απότομα κοψίματα του τιμονιού με πάνω από 140χλμ όπου το αμάξι συμπεριφέρεται περισσότερο σαν απλό Golf παρά σαν GT….

Πάντως όσοι έχετε GΤ και έχετε αλλάξει αναρτήσεις πιστεύω πως θα βοηθήσει ουσιαστικά η άποψή σας.....

Thanks!!! :thumbsup:

Edited by chrisss
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψαχτεί & γω για το θέμα..Μάλλον σε kw variant 2 θα καταλήξω..για τις Pss9 τί τιμούλα σ είπαν;

Γύρω στα 1400 με τοποθέτηση..για τις kw variant 2 τι έχεις ακούσει?? Δεν είναι εξίσου σκληρές με τις PSS??

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 αναρτήσεις είναι παρόμοιες στα χαρακτηριστικά τους...

Από προσωπική εμπειρία η PSS9 δεν "κοπανάει" αλλά "χοροπηδάει" το αυτοκίνητο.

Πάντως για ποιο Light καταστάσεις η λύση του δίδυμου Bilstein - Apex νομίζω ότι δίνει το κάτι παραπάνω από τις εργοστασιακές αναρτήσεις.Τουλάχιστον για όσους δεν θέλουν να δώσουν και τα απίστευτα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Τα Apex δεν ταιριάζουν με τα Bilstein. Θα πηδάει. Είναι πιο πολλές lbs τα Apex από το rebound των bilstein.

Γενικά πηγαίνετε σε ΚΙΤ ματσαρισμένων Αμορτισέρ - Ελατήριων.

Όποιος θέλει bilstein τα ταιρίαζει με H&R που είναι matched.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.