Jump to content
JETRING

ΑΛΗΤΕΙΕΣ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΩΝ Shell

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ

Στα Μελίσσια υπάρχει 1 SHELL και στα Βριλήσια 2 επάνω στην Αναπάυσεως και οι 3 έχουν το κακό συνήθειο με το έτσι θέλω να βαζουν V-POWER αντι για απλή αμόλυβδη. Εχει καταντήσει εκνευριστικό. Τους λές 20 αμόλυβδη και εκείνοι χωρίς να βλέπεις βάζουν V-POWER. Είναι πιό ακριβή βλέπετε. Φανταστείτε τις κοπελιές που ποτέ δεν βγαίνουν απο αυτοκίνητό τους και δέν βλέπουν το ρολόι τί γράφει.....

Την 3η φορά που πήγε να το κάνει ο συγκεκριμένος τύπος "κακής" αλλοδαπής προελεύσεως και αυθάδης λιγο έλειψε να τον κανω μαύρο στο ξύλο, και τι μου έλεγε?????? για δικαιολογία?? οτι στην μεγαλη ταμπέλα που είναι στο δρόμο εχουν κανει λάθος στην αξία...........

Link to comment
Share on other sites

E αυτο το κανουν οι περισσοτερες Shell βασιζομενες στην πολιτικη" της εταιριας για να πουλανε VPower.

2 σημεια θελουν προσοχη: Να προσεχεις οταν σου βαζουν βενζινη και να μην κανουν εξαερωση στο ντεποζιτο για να παρει περισσοτερο καυσιμο. Χαλας και την τσεπη σου και τον δεικτη καυσιμου σου.

Ενας αλλοδαπος στη Shell διπλα στη δουλεια μου (με ξερουν και τους ξερω καλα αφου συνεργαζομαστε καθημερινα) μου γεμισε το αμαξι με 100αρα που του ειπα. Εκανε εξαερωση και πηρε παραπανω πληρωνοντας ¤57!!!! Του λεω γιατι εκανες εξαερωση? Μου λεει δεν μου το ειπες. Απο εμενα πας να βγαλεις? του απανταω. Και βγηκε ο ιδιοκτητης του πρατηριου και του τα εχωσε ενα χερακι.......

Μην λυπαστε κανενα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτο νομιζω μπορει να το αποφυγει κανεις αν του πει: "Βαλε μου Χ (ποσον) αμολυβδη". Σε αυτην την περιπτωση δεν νομιζω να εχει να κερδισει κατι κάνοντάς το! Οποτε ειμαι/αστε καλυμμενοι! tongue.gif

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Eγω αυτο κανω και εχω ησυχασει.Οποτε τους ελεγα γεμισε το,παντα μου το ξεχυλιζανε και καλα για να στρογγυλοποιηθει.

Τωρα,τους λεω βαλε 40.Λεπτο παραπανω δεν βαζουν...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι χαλαω την τσεπη μου αν κανω εξαερωση?περα απο το γεγονος οτι πληρωνω περισοτερη ποσοτητα?

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

E αυτο το κανουν οι περισσοτερες Shell βασιζομενες στην πολιτικη" της εταιριας για να πουλανε VPower.

2 σημεια θελουν προσοχη: Να προσεχεις οταν σου βαζουν βενζινη και να μην κανουν εξαερωση στο ντεποζιτο για να παρει περισσοτερο καυσιμο. Χαλας και την τσεπη σου και τον δεικτη καυσιμου σου.

Ενας αλλοδαπος στη Shell διπλα στη δουλεια μου (με ξερουν και τους ξερω καλα αφου συνεργαζομαστε καθημερινα) μου γεμισε το αμαξι με 100αρα που του ειπα. Εκανε εξαερωση και πηρε παραπανω πληρωνοντας ¤57!!!! Του λεω γιατι εκανες εξαερωση? Μου λεει δεν μου το ειπες. Απο εμενα πας να βγαλεις? του απανταω. Και βγηκε ο ιδιοκτητης του πρατηριου και του τα εχωσε ενα χερακι.......

Μην λυπαστε κανενα παιδια.

Στο στομιο του ρεζερβουαρ υπαρχει μια μικρη βαλβιδα, η οποια πατωντας την απελευθερωνει τον αερα.

Δεν εχω καταλαβει τι ειναι κ πως γινεται η εξαερωση.

Καποιος που να μπορει να εξηγησει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!δεν το καταλαβαινω...γιατι σας χαλαει να σας κανουν εξαερωση?(σε οσα αμαξια γινεται,στα golf 5 δε γινεται,παιρνει ομως με υπομονη αλλα 10Ε)του λετε να σας το γεμισει κ αυτος το γεμιζει καλα.που ειναι το προβλημα????

Σας εκλεψε?οχι!αρα???

Μπορειτε να του το ζητησετε,οταν χτυπησει η αντλια,στρογγυλεψε το κ σταματα,πολυ απλα!δεν σας κλεβει ομως!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε ρε παιδια...Αυτο δεν το καταλαβα ουτε εγω...Μηπως μπερδευεστε λιγακι...?

Του ειπατε να σας το γεμισει και σας το γεμισε...Σας εβαλε να πληρωσετε για κατι που δεν εβαλε...? Η πληρωσατε για χ λιτρα, οταν σε εβαλε χ/2...? Οχι....

Οποτε...? Εκτος κι αν κατι δεν καταλαβα καλα....

Παντως στο 5αρι οντως δεν εχει εξαερωση, αλλα αν επιμεινεις, παιρνει και μαλιστα αρκετο...Μερικες φορες λες θα βγει εξω η βενζινη, αλλα μπα....Παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ειναι κ πως γινεται η εξαερωση.

Καποιος που να μπορει να εξηγησει ?

Σε αρκετα αυτοκινητα στο στομιο του ρεζερβουαρ τους υπαρχει ενα μικρο(συνηθως πρασινο ή μαυρο) κουμπακι.

οταν εσυ βαζεις βενζινη μεσα στο ρεζερβουαρ σου υπαρχει μια καποια εξαερωση,σωστα?γινεται αυτοματα!μερικα αυτοκινητα ομως εχουν κ αυτο το κουμπακι.οταν λοιπον το γεμιζεις κ παιρνει λεμε 50Ε,λογω των οποιων αεριων εχει μεσα δε χωραει αλλο,αν πατησεις τωρα το κουμπακι της εξαερωσης παιρνει ακομα λιγο βενζινη.

Αλλα ελεος, worthy.gifworthy.gif δε σας κλεβουν κ ουτε χαλαει ο δεικτης βενζινης,να χαρω εγω φλοτερ που εχει το golf,ημαρτον! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε ρε παιδια...Αυτο δεν το καταλαβα ουτε εγω...Μηπως μπερδευεστε λιγακι...?

Του ειπατε να σας το γεμισει και σας το γεμισε...Σας εβαλε να πληρωσετε για κατι που δεν εβαλε...? Η πληρωσατε για χ λιτρα, οταν σε εβαλε χ/2...? Οχι....

Οποτε...? Εκτος κι αν κατι δεν καταλαβα καλα....

Παντως στο 5αρι οντως δεν εχει εξαερωση, αλλα αν επιμεινεις, παιρνει και μαλιστα αρκετο...Μερικες φορες λες θα βγει εξω η βενζινη, αλλα μπα....Παιρνει...

Πες τα ρε γιατρε....!!!! -_-

Link to comment
Share on other sites

Tα λεω, τα λεω...Εγω εχω αλλα προβληματα, βγαινω γιατι οταν μου βγαζουν την ταπα την πετανε πανω στο φτερο...Αν μου την ξανακουμπησεις ετσι του λεω ενος παλικαριου, δεν θα με ξαναδεις εδω οσο καλη βενζινη κι αν εχετε...

Χαμογελασε και εκτοτε δεν το ξανακανε...Ολα γινονται με καλη συνεννοηση...Αλλα παντα, μα παντα βγαινω απο το αμαξι να δω τι παιζει...Δεν ξερω...Συνηθειο που δεν αλλαζει... -_-

Kαι τωρα που το λεμε, φευγω για ΕΚΟ Κλεισθενους να γεμισω...

Link to comment
Share on other sites

Tα λεω, τα λεω...Εγω εχω αλλα προβληματα, βγαινω γιατι οταν μου βγαζουν την ταπα την πετανε πανω στο φτερο...Αν μου την ξανακουμπησεις ετσι του λεω ενος παλικαριου, δεν θα με ξαναδεις εδω οσο καλη βενζινη κι αν εχετε...

Χαμογελασε και εκτοτε δεν το ξανακανε...Ολα γινονται με καλη συνεννοηση...Αλλα παντα, μα παντα βγαινω απο το αμαξι να δω τι παιζει...Δεν ξερω...Συνηθειο που δεν αλλαζει... -_-

Kαι τωρα που το λεμε, φευγω για ΕΚΟ Κλεισθενους να γεμισω...

Το οτι σου πετανε την ταπα ειναι πρωτα δικο σου λαθος!Η ταπα ειναι δικια σου δεν του του παιδιου που θα ερθει να σου βαλει βενζινη.Κατεβα κ ανοιξε την!

Ξερω-ξερω εδω στην Ελλαδα που ζουμε...τι λεω εεεε?για πηγαινε κ εξωτερικο να δεις τι γινεται... κατεβαινεις,πας πληρωνεις,πας βαζεις βενζινη μονος σου... ενω εδω εισαστε αρχοντες!μεσα απο το αμαξι 3 ποντους κατεβασμενο το παραθυρο τα κλειδια ουτε καν να χωρανε να βγουνε,να μιλανε μεσα απο τα δοντια τους,να τους λες καλημερα να σου πετανε ενα ξερο 20Ε,αντε μετα εγω να ειμαι ευγενικος με τους πελατες!ελα ομως που ειμαι....με ενα ηλιθιο χαμογελο κ πληθυντικο κ γεια σας κυριε...κλπ.ασε μην τα θυμαμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, επειδη επεσες στην περιπτωση μαλλον, εγω κατεβαινω και να την ανοιξω την ταπα, αλλα δεν με αφηνουν, και με στραβοκοιτανε...Οποτε πολυ ευχαριστως να ερθω στο μαγαζι σου και να την ανοιξω εγω...Κανενα προβλημα...Ετσι ειμαι και σιγουρος οτι δεν θα γινει καμια γρατζουνια στο φτερο κατι που μου ειχαν κανει παλια...Επισης παντα κατεβαινω, και παντα ειμαι ευγενεστατος μεχρι βεβαια να υπαρξει λογος...

100αρα παντα, ΕΚΟ, με 1,05 νομιζω...Πριν μερικες μερες ηταν κατω απο 1 ευρω...Αλλιως βαζω ΒP Χαλανδρι απεναντι απο SMG II που μπορει να ιενια λιγο τσιμπημενος, αλλα ποτε δεν εχει σκαρτη βενζινη...

Αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μετρησης της σταθμης καυσιμου, μετραει με συγκεκριμενο τροπο. Οταν λοιπον γινεται συνεχεια εξαερωση στο ρεζερβουαρ, χανει το καλιμπραρισμα του. Και επειδη εγω θα τρεχω μετα για καλιμπραρισμα και οχι ο πωλητης του πρατηριου, ας φροντιζει να βαζει βενζινη οπως θελω εγω και οχι η "τσεπη" του.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Το να γρατσουνηθεί το φτερό από την πλαστική τάπα λίγο δύσκολο, αλλά σε ένα φίλο μου που δεν βρήκε τρύπα με την πρώτη και χτύπησε με την κάνουλα από τη μάνικα το φτερό και έκανε γρατσουνιά, πώς το βλέπετε? rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μετρησης της σταθμης καυσιμου, μετραει με συγκεκριμενο τροπο. Οταν λοιπον γινεται συνεχεια εξαερωση στο ρεζερβουαρ, χανει το καλιμπραρισμα του. Και επειδη εγω θα τρεχω μετα για καλιμπραρισμα και οχι ο πωλητης του πρατηριου, ας φροντιζει να βαζει βενζινη οπως θελω εγω και οχι η "τσεπη" του.

το εξηγεις λιγο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω ξανακουσει κ δεν νομιζω να εχει ισχυ,γιατι οταν εχω ενα αυτοκινητο 9 χρονια κ του βαζω κ τα 9 στο δικο μου μαγαζι,το εχουμε για την πολη,δεν εχει βαλει πουθενα αλλου κ παντα του κανω εξαερωση κ δεν εχει παθει τιποτα!

Εχει 140000,με ενα ρεζερβουαρ κανει 500 περιπου χλμ.

140000/500=280 γεμισματα φαντασου το εχω γεμισει 280 φορες κ του εχω κανει εξαερωση κ δεν εχει παθει τιποτα.

Πες μου πως θα καλιμπραρεις το φλοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Το να γρατσουνηθεί το φτερό από την πλαστική τάπα λίγο δύσκολο, αλλά σε ένα φίλο μου που δεν βρήκε τρύπα με την πρώτη και χτύπησε με την κάνουλα από τη μάνικα το φτερό και έκανε γρατσουνιά, πώς το βλέπετε? rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Δυσκολο ευκολο, εγινε...Γιατι απο μεσα, εχει σιδερο η ταπα... :) Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Στο θεωρητικο κομματι ο mayh3m αριστεψε και τον ευχαριστω για τις εξηγησεις. ;)

Πλεον που τα ηλεκτρονικα εχουν μπει για τα καλα στο χωρο της αυτοκινησης, το συστημα μετρησης του καυσιμου ειναι πιο πολυπλοκο. Η παρακολουθηση της σταθμης βενζινης, περναει πλεον απαραιτητα απο καποιο εγκεφαλο του οχηματος, προκειμενου να δειχνει και ηλεκτρονικα την ενδειξη οταν το ρεζερβουαρ αδειασει. Πως νομιζετε οτι το βλεπετε στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων, οσοι εχετε Golf 5 και λοιπα αυτοκινητα?

Το συστημα λοιπον δεχεται ρυθμιση ετσι ωστε να μπορει να δειχνει πραγματικες στιγμες σταθμης. Πολλες αυτοκινητοβιομηχανιες αναφερουν στα εγχειριδια χρησης, οτι τα ρεζερβουαρ πρεπει να γεμιζονται με σβηστο κινητηρα και ο λογος ειναι προφανης. Επισης το καλιμπραρισμα αυτο γινεται μεσω των διαγνωστικων μηχανηματων των συνεργειων. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει στα διαγνωστικα της VW. Στα αυτοκινητα που επισκευαζουμε στο συνεργειο, αρκει να μπεις μεσω διαγνωστικου στα οργανα του ταμπλω (απο εκει διαχειριζεται και ελεγχεται το ηλεκτρικο σημα απο το φλοτερ) και να επιλεξεις το " Calibrate Fuel Tank Sender" (καλιμπραρισμα αισθητηρα καυσιμου). Το διαγνωστικο εχει προκαθορισμενες τιμες βασει προδιαγραφων εργοστασιου για το αμαξι το οποιο ελεγχει και απλα κανει εκμαθηση στον εγκεφαλο. Ο εγκεφαλος απομνημονευει τις τιμες και δινει την αναλογη ενδειξη στο ταμπλω. Εαν δινει λαθος τιμες ο αισθητηρας, δειχνει και λαθος τιμες ο το οργανο. Ειναι κατι αναλογο με τις ζυγαριες που εχουμε ολοι στα σπιτια μας. Μια ερωτηση στον μηχανικο σας παντως δεν κανει κακο, ειδικα αν το αυτοκινητο σας ειναι τελευταιας τεχνολογιας. Αυτα τα λιγα και ελπιζω να λυθηκαν πολλες αποριες. :cry:

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.