Jump to content
Simeon

Συναγερμός στο Eos

Recommended Posts

Μια και πλησιάζει η μέρα που θα παραλάβω το νέο μου EOS, άρχισα να προβληματίζομαι για τον συναγερμό και θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία σας σε σχέση με τον τύπο του συναγερμού που θα τοποθετήσω.

Θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους τι συναγερμό προτίμησαν και αν είναι ικανοποιημένοι.

Δεκτή και κάθε άλλη γνώμη από άτομα που έχουν άποψη και γνώση στο θέμα αυτό.

Μου είπαν ότι για τα cabrio υπάρχουν ειδικοί συναγερμοί, στην περίπτωση που κλειδώνουμε το αυτοκίνητο με ανοιχτή οροφή, αν και εμένα προσωπικά δεν με ενδιάφέρει, γιατί δεν έχω σκοπό να αφήνω το αυτοκίνητο ξεσκέπαστο και να φεύγω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Μια και πλησιάζει η μέρα που θα παραλάβω το νέο μου EOS, άρχισα να προβληματίζομαι για τον συναγερμό και θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία σας σε σχέση με τον τύπο του συναγερμού που θα τοποθετήσω.

Θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους τι συναγερμό προτίμησαν και αν είναι ικανοποιημένοι.

Δεκτή και κάθε άλλη γνώμη από άτομα που έχουν άποψη και γνώση στο θέμα αυτό.

Μου είπαν ότι για τα cabrio υπάρχουν ειδικοί συναγερμοί, στην περίπτωση που κλειδώνουμε το αυτοκίνητο με ανοιχτή οροφή, αν και εμένα προσωπικά δεν με ενδιάφέρει, γιατί δεν έχω σκοπό να αφήνω το αυτοκίνητο ξεσκέπαστο και να φεύγω.

Ευχαριστώ.

Η βασική διαφορά ενός συναγερμού εξειδικευμένου για Cabrio σε σχέση με έναν συμβατικό συναγερμό είναι η χρήση ογκομετρικού (μικροκύματα) αντί για τα ραντάρ (υπέρηχοι) που έχουν οι άλλοι. Το χαρακτηριστικό αυτό είναι χρήσιμο, έστω και αν δεν σκοπεύεις να το αφήνεις με τις ώρες ανοικτό με συναγερμό. Αρκεί να πεταχτείς μέχρι το περίπτερο π.χ.

(σημείωσε ότι οι αισθητήρες του ογκομετρικού δεν είναι ορατοί αλλά κρυμμένοι, σε αντίθεση με τα υπερηχητικά ραντάρ καμπίνας)

Μερικοί aftermarket συναγερμοί έχουν διζωνική λειτουργία στο ογκομετρικό (η εξωτερική ζώνη εκτείνεται έξω από το αυτοκίνητο και απλά προειδοποιεί με beeps όταν πλησιάζει κανείς ενώ η εσωτερική ζώνη είναι για την καμπίνα και ενεργοποιεί κανονικά τη σειρήνα). Επίσης μπορείς να βρεις και συναγερμούς με τηλεειδοποίηση και οθόνη στο τηλεχειριστήριο και ογκομετρικό. (Περίπου 350 ευρώ σε Gemini, ενώ επίσης μάλλον μπορείς να βρεις αντίστοιχα μοντέλα σε Clifford και Elser).

Αν θέλεις κάτι πολύ απλό, οι Stern της Soundstar είναι ειδικά σχεδιασμένοι για VW, τους βάζει και η αντιπροσωπία και λειτουργούν με το εργοστασιακό τηλεχειριστήριο του αυτοκινήτου.

Προσωπικά επέλεξα τον εργοστασιακό που διαθέτει μονοζωνικό ογκομετρικό και προστασία από ρυμούλκηση. Αν και αρκετά ακριβός τον επέλεξα για να μην ξηλώνω εδώ!!!

Η δεύτερη επιλογή μου θα ήταν ένα μοντέλο με ογκομετρικό και τηλεειδοποίηση (είμαι και gadgetάκιας όπως κατάλαβες).

Μία πολύ συνετή επιλογή είναι και ο Stern και η Soundstar έχει απίστευτο service!!!

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από την χρήση συναγερμού με ογκομετρικό, αλλά θα ήταν η επιλογή μου ακόμα και σε κλειστό αυτοκίνητο, αν έβαζα aftermarket.

Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις. Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Speedster.

Μήπως γνωρίζετε κάτι για την τεχνολογία "Can Bus"; Σε ένα κατάστημα που πήγα να ρωτήσω χθες μου είπαν ότι τα Γερμανικά αυτοκίνητα διαθέτουν το παραπάνω σύστημα και πρέπει υποχρεωτικά να τοποθετήσω συναγερμό συμβατό, διαφορετικά θα έχω προβλήματα.

Το χειρότερο είναι ότι κανένας από τους συναγερμούς με την δυνατότητα τηλεειδοποίησης δεν είναι συμβατοί με "Can Bus". Αναγκαστικά θα πρέπει να τοποθετήσω ένα επιπλέον σύστημα που θα με ειδοποιεί στο κινητό, σαφώς καλύτερο σύστημα, αλλά κοστίζει όσο κι ο συναγερμός.

Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Speedster.

Μήπως γνωρίζετε κάτι για την τεχνολογία "Can Bus"; Σε ένα κατάστημα που πήγα να ρωτήσω χθες μου είπαν ότι τα Γερμανικά αυτοκίνητα διαθέτουν το παραπάνω σύστημα και πρέπει υποχρεωτικά να τοποθετήσω συναγερμό συμβατό, διαφορετικά θα έχω προβλήματα.

Το χειρότερο είναι ότι κανένας από τους συναγερμούς με την δυνατότητα τηλεειδοποίησης δεν είναι συμβατοί με "Can Bus". Αναγκαστικά θα πρέπει να τοποθετήσω ένα επιπλέον σύστημα που θα με ειδοποιεί στο κινητό, σαφώς καλύτερο σύστημα, αλλά κοστίζει όσο κι ο συναγερμός.

Καμία συμβουλή;

Νομίζω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα με το can bus(Αυτό βέβαια δεν το λέω και με μεγάλη σιγουριά).Και εμένα μου είχαν βάλει στην αντιπροσωπεία ένα συναγερμό της stern και όταν αργότερα θέλησα να τον αλλάξω μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα(Τελικά βέβαια δεν άλλαξα συναγερμό για διάφορους λόγους).

Κοίταξε λίγο και σε clifford (όπως ο 3.5 ) ο οποίος έχει τηλεειδοποίηση και διζωνικό ογκομετρικό και νομίζω ότι δέχεται και σύστημα να σε ειδοποιεί στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Το CanBus είναι πρόβλημα για τις aftermarket προσθήκες. Το CanBus ενσωματώνει σε κοινό δίαυλο τα επιμέρους συστήματα του αυτοκινήτου επιτυγχάνοντας οικονομία στις καλωδιώσεις και ως ένα βαθμό καλύτερη ταχύτητα στη μεταξύ τους επικοινωνία. Με το CanBus είναι δυνατή η συνύπαρξη και η συνεργασία συστημάτων όπως το ABS με το ESP κλπ. Επίσης από τα χειριστήρια του trip computer δίνονται εντολές προγραμματισμού που κανονικά θα απαιτούσαν την χρήση εξωτερικού ηλεκτρονικού εργαλείου. Στο EOS/Golf V ακόμα και το εργοστασιακό ράδιοCD δίνει error codes στον εγκέφαλο!!!

Αν δεν θέλεις να ρισκάρεις, ίσως ο Stern είναι καλή λύση. Τώρα υπάρχουν και οι περίπλοκες λύσεις τύπου Clifford με τα άπειρα ρελέ και υποσυστήματα καθώς και optional! Το ρίσκο είναι τι γίνεται αν δεν κουμπώνει στο CanBus! Εκεί ελπίζεις να ξέρει τι κάνει αυτός που το τοποθετεί και αν θα αναλάβει την ευθύνη στην περίπτωση που με την τοποθέτηση σου κάνει τρελά!!!

Εγώ σκοπεύω να αλλάξω σε βάθος χρόνου το εργοστασιακό CD player με multimedia της Pioneer, το οποίο υποτίθεται πως ενσωματώνεται στο CanBas και έχει adapter ακόμα και για τα χειριστήρια του τιμονιού. Μην περιμένεις βέβαια να έχει αυτόματα αυξομειούμενη ένταση όπως το εργοστασιακό ούτε error codes στον εγκέφαλο. Μάλλον και προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει!

Θα έλεγα να ρωτήσεις πρώτα στον Μανδύλα και στην SoundStar για τον Stern και αν έχει τη δυνατότητα να ενσωματώσει ογκομετρικό και τηλεειδοποίηση!

Στην συνέχεια δες για Clifford, Gemini και Elser…

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα canbus cobra i patrol.ειναι κορυφη στα canbus.οι stern αποδειχτηκαν μαπα.παρα πολλα προβληματα.απλα παραγγειλε ογκομετρικο αντι να τοποθετησεις τα ρανταρ, κ ενα συστημα τηλεειδοποιησης η ενα συστηματα αποστολης sms.τους συναγερμους αυτους ντους εχω δουλεψρ\ει σε λεον2 κ γκολφ5 κ ειναι αστερια κ χωρις προβληματα.αλλωστε περνας στον καθε συναγερμο διαφορετικο λογισμικο για καθε μοντελο αυτοκινητου ωστε να κανει τις σωστες εντολες.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Όπως έχω αναφέρει, έχω βάλει τον original εργοστασιακό συναγερμό VW (προσοχή, όχι Stern κλπ.)

Το θέμα είναι ότι μου έτυχε σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις, να μείνει αναμμένο το led της πόρτας από την στιγμή που ξεκλείδωσα, κατά τη διάρκεια της διαδρομής και μέχρι να ξανακλειδώσω το αυτοκίνητο.

Έχω τις εξής ερωτήσεις.

Το led ειδοποιεί για πιθανή ενεργοποίηση του συναγερμού όταν παραμένει αναμμένο? Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν το αναφέρει στο manual!

Θα έπρεπε να μου δώσουν επιπλέον φυλλάδιο για τον εργοστασιακό συναγερμό?

Υπάρχει κάποιος με οποιοδήποτε VW που να έχει τον εργοστασιακό συναγερμό που να γνωρίζει τις απαντήσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω δεν κρατησα ουτε τον εργοστασιακο συναγερμο...τον εδωσα πισω και σε μια βδομ πηγα και περασα clifford...οποτε και ανοιχτο να ειναι δεν εχω προβλημα για χερια και ιστοριες.το canbus κοστιζε 150 το οποιο ειναι μια δισκετα που σε ελεγχει τα παντα μεσω του τηλεχειριστηριου clifford.οσο για το led το εχω δει και εγω κανα 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτος ειναι συναγερμος...στου Speedster μπορεις να παρεις δυο κοπελες να μπεις μεσα να κανεις παρτυ (με ουζα) και μετα αφου ξεμεθυσεις θα ακουσεις κατι σαν συναγερμος να χτυπαει!!! :):D :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλα αυτος ειναι συναγερμος...στου Speedster μπορεις να παρεις δυο κοπελες να μπεις μεσα να κανεις παρτυ (με ουζα) και μετα αφου ξεμεθυσεις θα ακουσεις κατι σαν συναγερμος να χτυπαει!!! :lol::lol::lol:

Το έπιασες το νόημα amigo! Επειδή μιλάμε για το EOS, και έτσι και το αφήσεις με ανοιχτή οροφή θα πηδήξουν μέσα 2-3 γκομενάκια, ο συναγερμός είναι διακριτικός για να μην τις τρομάξει και φύγουν! Έτσι όταν επιστρέψεις…

Link to comment
Share on other sites

Το έπιασες το νόημα amigo! Επειδή μιλάμε για το EOS, και έτσι και το αφήσεις με ανοιχτή οροφή θα πηδήξουν μέσα 2-3 γκομενάκια, ο συναγερμός είναι διακριτικός για να μην τις τρομάξει και φύγουν! Έτσι όταν επιστρέψεις…

παιρνεις τηλεφωνο τον φιλο σου τον golfakia γιατι θα ειναι δυο!!!σωστα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.