Jump to content
tasmyiannis

Φροντίδα σαλονιού Passat Highline

Recommended Posts

Αρχές Αυγούστου 06 αποκτήσαμε ένα καινούργιο passat 2.0 fsi highline.

Από τότε έχουμε κάνει 5700 Km περίπου και είμαστε όλοι (εγώ και η γυναίκα μου σαν οδηγοί αλλά και η υπόλοιπη οικογένεια) ενθουσιασμένοι από το αυτοκίνητο.

Αργότερα θα ξαναεπικοινωνήσω για τυχόν προβλήματα (άν παρουσιαστούν).

Τώρα θα ήθελα τη γνώμη σας για τον καθαρισμό και τη συντήρηση του σαλονιού που είναι εργοστασιακό και έχει επενδύσεις καθισμάτων σε συνδυασμό δέρματος/Alcantara.

Ο προβληματισμός μου είναι περισσότερο για το Alcantara.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες και καλοριζικο το αυτοκινητο!!

Αν θελεις κανε μας μια παρουσιαση σου στην Παρουσιαση Νεων Μελων.

Σχετικα με την προστασια του εσωτερικου,υπαρχουν αρκετα προιοντα καθαρισμου και προστασιας που μπορεις να χρησιμοποιησεις.

Το δερμα θελει περιπου ανα 3μηνο εναν ελαφρυ καθαρισμο και ανα 6μηνο εναν πληρη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Αυγούστου 06 αποκτήσαμε ένα καινούργιο passat 2.0 fsi highline.

Από τότε έχουμε κάνει 5700 Km περίπου και είμαστε όλοι (εγώ και η γυναίκα μου σαν οδηγοί αλλά και η υπόλοιπη οικογένεια) ενθουσιασμένοι από το αυτοκίνητο.

Αργότερα θα ξαναεπικοινωνήσω για τυχόν προβλήματα (άν παρουσιαστούν).

Τώρα θα ήθελα τη γνώμη σας για τον καθαρισμό και τη συντήρηση του σαλονιού που είναι εργοστασιακό και έχει επενδύσεις καθισμάτων σε συνδυασμό δέρματος/Alcantara.

Ο προβληματισμός μου είναι περισσότερο για το Alcantara.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

γεια σου

για να περιποιηθεις το σαλονι σου μιας και ο πατερας μου εχει το ιδιο αμαξι και ειναι πολυ πολυ καλο!! θα χρειαστεις δυο σπρει της SONAX ενα για τις δερματινες πλαινες επιφανειες και ενα για τις επιφανειες στο κεντρο που φερουν επενδυση ΑΛΚΑΝΤΑΡΑ . Δεν εχω αγορασει το 2ο αλλα ξερω οτι εχει κυκλοφορησει εδω και κανα 5μηνο το 1ο σπρει το οποιο εχει φυσικο κερι μελισσας τουλαχιστον ετσι μυριζει ειναι πολυ καλο και επαναφερει το δερμα και το διατηρει. μια ερωτηση ποια οθονη εχεις?????

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνετε ΣΩΣΤΟ καθαρισμό , τα καθαριστικά τυπου σπρευ κτλ είναι απλα ελλεινα...

Ο ΣΩΣΤΟΣ καθαρισμός δερμάτων γίνεται σε 2 σταδια, το καθαριστικό -που συνηθως περιέχει Aloe μέσα-

και στα καπάκια η λοσιόν προστασιας και ενυδάτωσης....Στο τέλος μπορεί όποιος θέλει να βάλει τροφή απο την connolly(το λεγόμενο Hide Care ή Hide Food)

Ο λάθος είναι μόνο το πέρασμα λοσιον γιατι ετσι όλη η βρώμα φράζει στους πόρους του δέρματος...

Προτεινόμενα καθαριστικά ΔΕΡΜΑΤΩΝ

Meguairs Gold Class (Dual System)

Zaino Z9 & Z10

Autoglym Leather Cleaner & Leather Car Care Cream ( Κιτρινη και Μπέζ εττικέτα, αντιστοιχα)

Και Connolly Hide Care ( Πολυ σπάνιο, και σχετικά ακριβό, αλλα κάνει δουλίτσα)

Για ΑΛΚΑΝΤΑΡΑ τώρα...Δεν ξέρω και πολλα , αλλα

http://www.alcantara.com/newsite/eng/conte...e_alcantara.pdf

Alcantara & Textil Reiniger από εδώ http://www.lederzentrum.de/

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.