Jump to content
soto

Ένδειξη EPC

Recommended Posts

EPC σημαίνει Electronic Power Control. Τώρα αυτό μεταφράζεται από το πιο απλό πρόβλημα μέχρι το πιο σύνθετο. Δεν πας να το δεις να είσαι σίγουρος...

Φιλε το EPC δεν ειναι τιποτα το τρομερο,απλα μην ξαναβαλης βενζινη απο το τελευταιο βενζιναδικο που εβαλες.Σκαρτη βενζινη με λιγα λογια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το EPC δεν ειναι τιποτα το τρομερο,απλα μην ξαναβαλης βενζινη απο το τελευταιο βενζιναδικο που εβαλες.Σκαρτη βενζινη με λιγα λογια.

Μακάρι να είναι αυτό αλλά δεν είναι πάντα αυτό...

http://www.carsurvey.org/viewcomments_review_45151.html

http://townhall-talk.edmunds.com/direct/view/.ee994fa/3613

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν ανάβουν και τα φώτα των φρένων πίσω :blink::blush:

σε δύο polo 6n2 που πέρασαν από τα χέρια μου έφταιγε αυτό :thumbsup:

και αν είναι αυτό είναι 20 ευρώ δουλειά στην αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν ανάβουν και τα φώτα των φρένων πίσω :blink::blush:

σε δύο polo 6n2 που πέρασαν από τα χέρια μου έφταιγε αυτό :thumbsup:

και αν είναι αυτό είναι 20 ευρώ δουλειά στην αντιπροσωπεία

Παιζει και αυτο.

Ηλεκτροβαλβιδα φωτων στοπ λέγεται.

Αν εισαι ακομα εγγυηση σε καλυπτει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι έτοιμο Κώστα. Προχθές το έβγαλα από το συνεργείο, και απ'ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά

Πιθανόν τελικά η ένδειξη EPC να ανάβει γιατί πράγματι το ένα στοπ πίσω δεν λειτουργεί,και άναψε κατά την διαδρομή από το συνεργείο στο σπίτι.Κάποια μέρα αφού τελειώσω με κάτι ηλεκτρολογικά που έχουν μείνει θα το ξαναπάω για να δούμε με το διαγνωστικό τον λόγο που άναψε η ένδειξη.

Α και κάτι άλλο. Όταν λέμε ηλεκτρονικός έλεγχος ισχύoς(EPC) τι ακριβώς σημαίνει?

Έχει κάποια επίδραση στην απόδοση του κινητήρα?Και αν ναι είναι τόσο σοβαρό,ώστε να συμβαίνει αν δεν ανάβει ας πούμε ένα στοπ?

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι έτοιμο Κώστα. Προχθές το έβγαλα από το συνεργείο, και απ'ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά

Πιθανόν τελικά η ένδειξη EPC να ανάβει γιατί πράγματι το ένα στοπ πίσω δεν λειτουργεί,και άναψε κατά την διαδρομή από το συνεργείο στο σπίτι.Κάποια μέρα αφού τελειώσω με κάτι ηλεκτρολογικά που έχουν μείνει θα το ξαναπάω για να δούμε με το διαγνωστικό τον λόγο που άναψε η ένδειξη.

Α και κάτι άλλο. Όταν λέμε ηλεκτρονικός έλεγχος ισχύoς(EPC) τι ακριβώς σημαίνει?

Έχει κάποια επίδραση στην απόδοση του κινητήρα?Και αν ναι είναι τόσο σοβαρό,ώστε να συμβαίνει αν δεν ανάβει ας πούμε ένα στοπ?

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Φίλε μου μιας και (ως γνωστόν) είμαι γάτα, θα σε βγάλω απο τον κόπο, και θα σου πώ ότι στο Gti (δέν ξέρω για τα άλλα 6N2) το EPC ΑΝΑΒΕΙ όταν καεί είτε λάμπα πίσω (φρένων) είτε η βαλβίδα φρένων.Μου συνέβει και μένα στον δρόμο και αρχικά φρίκαρα, αλλά το έψαξα και με μιά αλλαγή πίσω λάμπας όλα ήταν ΟΚ.

Για πές μας και εντυπώσεις απο το τουτου.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι αυτό τελικά.

Τώρα από εντυπώσεις ...τι να πω!

Καμία σχέση.Διπλά άλογα βλέπεις!

Ωστόσο ακόμα δεν το έχω οδηγήσει πέρα από την διαδρομή συνεργείο-σπίτι(δύο τετράγωνα).

Θέλω το σαββατοκύριακο να βάλω το ταμπλό,γιατί όπως είναι τώρα δεν μπορώ να οδηγήσω.

Οπότε...νεότερα από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι αυτό τελικά.

Τώρα από εντυπώσεις ...τι να πω!

Καμία σχέση.Διπλά άλογα βλέπεις!

Ωστόσο ακόμα δεν το έχω οδηγήσει πέρα από την διαδρομή συνεργείο-σπίτι(δύο τετράγωνα).

Θέλω το σαββατοκύριακο να βάλω το ταμπλό,γιατί όπως είναι τώρα δεν μπορώ να οδηγήσω.

Οπότε...νεότερα από βδομάδα.

Και που να το πειράξεις κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Γειά σε όλους... Ενα προβληματάκι έχω παιδιά. Πριν 2 μέρες μου άναψε ξαφνικά το EPC. Mετά απο 10-15 λεπτά και το "engine"... Tο POLO όμως μιά χαρά. Κανένα προβλημα. Εκανα αρκετα χιλιόμετρα ζορίζοντάς το και τίποτα. Το πάω σε ένα φίλο μου "BOSCH SERVICE" και ο εγκέφαλος έβγαζε πρόβλημα στα φρένα. Σε μια βαλβίδα απο οτι μου είπε... Εσβησε το EPC kai to ENGINE και ειπε να το κοιτάξουμε καλύτερα το Σάββατο. Οταν το πήρα μετα απο 10-15 λεπτά ανάψανε πάλι... Χωρις όμως να έχει πρόβλημα στο φρένο... :rolleyes: Τι πρόβλημα είναι αυτό? Λέτε να μου "πάρει το κεφάλι" :rolleyes: Για το κόστος φοβάμαι....
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Λογικά δεν ανάβουν ή είναι μόνιμα αναμένα τα στοπ σου. Να αλλάξεις τη βαλβίδα ΑΜΕΣΑ, 10¤ έχει.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Πλακα πλάκα δεν το δοκίμασα αυτό... Δεν το είδα... Θα το δοκιμάσω σε 2 ώρες και θα σου πω.... Θα πάρω και μια γνώμη απο την Βιργινία... :rolleyes: Σ'ευχαριστώ....!!!! Edited by FARINAS
Link to comment
Share on other sites

:cry: Πλακα πλάκα δεν το δοκίμασα αυτό... Δεν το είδα... Θα το δοκιμάσω σε 2 ώρες και θα σου πω.... Θα πάρω και μια γνώμη απο την Βιργινία... :cry: Σ'ευχαριστώ....!!!!

αυτη η βιργινία ποια είναι?

κάπου εδώ μέσα έχει ξαναναφερθεί κ δε ξέρω ποια είναι κ που κολλάει.

plz,ας μου πει κάποιος.@

Link to comment
Share on other sites

:cry: Την εβαλα και ολα ειναι οκ... Απο φώτα είμαστε μιά χαρα... Ποιος ξέρει τώρα... θα δούμε το σάββατο. Ελπίζω....
Link to comment
Share on other sites

Hλεκτροβαλβιδα φωτων στοπ ειναι.

Μπορει να μην σου αναβει ο τριτο φως στοπ ή να μην λειτουργει καποιο.

Εμενα στο Leon το ειχε κανει,αναψαν τα λαμαπακια που αναφερεις κι εσυ αλλα λειτουργουσαν κανονικα τα φωτα μετα.

Πηγα αλλαξα την βαλβιδα και ολα οκ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

όντως αυτή η βαλβίδα είναι φαινόμενο κλασικής βλάβης κ είναι σίγουρα αυτό το πρόβλημα.

όταν όμως είχα κ γω TO ίδιο πρόβλ δεν είχα ιδέα κ στό συνεργείο που πηγα με μαμησαν στα τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ πήγα σε ένα χωριό 30km εκτός Λαμίας. Χαλαρά στον δρόμο. Ξαφνικά πατούσα γκάζι και αυτο τπτ.... Δεν ανεβαζε ούτε στροφες. Το εσβησα, το αφησα 10-15 sec και μετα όλα κανονικα.... :lol: Στην επιστροφή του εδωσα λίγο και καταλαβε :lol: Κανένα προβλημα παλι. Ενα φιλαράκι απο εκεί έχει SCODA OCTAVIA και είχε το ίδιο προβλημα με τις συγκεκριμένες ενδείξεις. Απο καύσιμο την πάτησε... Χωρις να του πω τπτ εγώ. 40 λεπτα πριν μου βγάλει τις ενδείξεις(πριν 3 ημερες), είχα παει για βενζινη. Ηταν στο κόκκινο και το γέμισα σχεδόν. Λέτε να είναι μόνο αυτό? Γίνεται? :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ πήγα σε ένα χωριό 30km εκτός Λαμίας. Χαλαρά στον δρόμο. Ξαφνικά πατούσα γκάζι και αυτο τπτ.... Δεν ανεβαζε ούτε στροφες. Το εσβησα, το αφησα 10-15 sec και μετα όλα κανονικα.... :lol: Στην επιστροφή του εδωσα λίγο και καταλαβε :lol: Κανένα προβλημα παλι. Ενα φιλαράκι απο εκεί έχει SCODA OCTAVIA και είχε το ίδιο προβλημα με τις συγκεκριμένες ενδείξεις. Απο καύσιμο την πάτησε... Χωρις να του πω τπτ εγώ. 40 λεπτα πριν μου βγάλει τις ενδείξεις(πριν 3 ημερες), είχα παει για βενζινη. Ηταν στο κόκκινο και το γέμισα σχεδόν. Λέτε να είναι μόνο αυτό? Γίνεται? :D

Ειναι πιθανο να εγινε απο βενζινα.

Το EPC ειναι ακομα αναμμενο?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δες και πολλαπλασιαστές και δες το άμεσα μη πας με τίποτα λιωμένα πιστόνια στο συνεργείο κι εσύ

Link to comment
Share on other sites

Το EPC και το ENGINE είναι ακόμα αναμμένα. Λιωμένα πιστόνια? Μη μου λες τέτοια :huh: Δε θα σήκωνε θερμοκρασία έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.