Jump to content
kostas_1

Αλυσιδες χιονιου ...

Recommended Posts

Παιδια θα θελα να αγορασω αλυσιδες για το golfaki μου. θελω κατι πολυ πολυ οικονομικο καθως δε θα τις χρησιμοποιησω ποτε! απλα θελω να υπαρχουν! μπορειτε να μου πειτε τι τιμες παιζουν οι φτηνες και που μπορω να βρω? ευχαριστω!

τα ελαστικα ειναι (195 - 65 - 15)

Link to comment
Share on other sites

οτι 8ελεις ρωτα ελευθερα. το εχω ψαξει το θεμα πολυ! και με 25 ευρω εχει εκει :)

2 καταστηματα αναλογα που μενεις.. Βαρης-κορωπιου και κατεχακη! μπες και δες!

Εγω πηρα κουβερτες γιατι δεν χωρανε αλυσιδες λογω ελαστικου και ιντσων ζαντας.. Εχει και κουβερτες σε 3 ποιοτητες..

http://www.georgakopoulos.gr/shopdisplaypr...%F3%DF%E4%E5%F2 για την ακριβεια ;) (κατω κατω, βεβαια στο site δεν εχει να δεις τιποτα πρεπει να πας απο εκει.. σκ@τ@ σελιδα γενικοτερα.. )

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

οτι 8ελεις ρωτα ελευθερα. το εχω ψαξει το θεμα πολυ! και με 25 ευρω εχει εκει :)

2 καταστηματα αναλογα που μενεις.. Βαρης-κορωπιου και κατεχακη! μπες και δες!

Εγω πηρα κουβερτες γιατι δεν χωρανε αλυσιδες λογω ελαστικου και ιντσων ζαντας.. Εχει και κουβερτες σε 3 ποιοτητες..

http://www.georgakopoulos.gr/shopdisplaypr...%F3%DF%E4%E5%F2 για την ακριβεια ;)

μα μου φανηκε πολυ παραξενο να δωσω 100 ευρω για αλυσιδες που δε θα χρησιμοποιησω ποτε! thanks kai pali!

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα στην autoplus εχουν καλα σοβαρα και επωνυμα πραγματα, αλλα:

1) Πανακριβα

2) Εχουν οτι τους συμφερει (απο κερδος εννοω)

τιποτα, να'σαι καλα

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν μπαινουν αλυσιδες στο golf gt?Νομιζω οτι στο manual λεει οτι δεν μπαινουν.Το ιδιο λεει και για το octavia rs ιι(το εχει ο μπαμπας).Αν ισχυεικατι τετοιο ποιος

ειναι ο λογος που δεν μπαινουν?

Edited by xontros gt
Link to comment
Share on other sites

Ας ενημερώσει κάποιος για αλυσίδες στο GT, έρχονται χιόνια κ εκδρομές στα βουνά...Θα μπορέσουμε να πατήσουμε στα χιόνια ή ας πάμε καλύτερα με άλλο αυτοκίνητο? Γιατί τα GT μας έχουν την τάση να σπινιάρουν, ακόμα και στην καθαρή άσφαλτο... Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν πατήσεις γκάζι σε παγωμένο έδαφος...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αλυσίδες στο GT???

Πήγαινε σε ένα βενζινάδικο και πάρε για τις διαστάσεις των ελαστικών σου.

Κατά τα άλλα, ποιότητα, αντοχή κτλ, διαβάζεις το θέμα και ισχύουν κανονικά και για το δικό σου αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι αλυσιδες δεν ειναι λιγο επικινδυνες στο να γρατζουνισουν τις ομορφες ζαντες μας...???

υπαρχει καποια ειδικη αλυσιδα που να μην τις φθειρει.??

θελω να παω εκδρομη στο πηλιο και δεν ξερω τι να κανω..

κατι ασχετο.... πηγα για σερβις το αμαξι μου με 15909km μεσα και πληρωσα....90 ευρω μονο

Edited by SiD
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και για μένα που ρώτησα γαι sportline 205/55/16 μου είπαν για τις κουβέρτες με ύφασμα δεν κάνουν ζημιά στο αυτοκίνητο, και είναι ιδανικές λέει για αυτοκίνητα με χαμηλή ανάρτηση και φαρδιά ελαστικά, αν τις έχει δοκιμάσει κανείς ας μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος

περυσι είχα πάρει "πάνινες".

εχουν τα εξής προτερήματα.

- ευκολία τοποθέτησης

- μηδενικές φθορές/καταπονίσεις εμπρόσθιου συστηματος (ανάρτηση κλπ)

- καλή απόδοση και πρόσφυση

και τα εξής μειονεκτήματα

- δια ροπάλου δεν τις πατάμε σε δρόμο χωρίς χιόνι η πάγο

- ακόμα και με προσεκτική χρήση η φθορά τους είναι πιο "ευκολη"

σε αναζήτηση φέτος νέων ακουσα τιμή σε διαφήμιση στο ράδιο για την autoplus που δίνει τις heins-weisenfeltz στα 49 ευρω.

προσωπικά δεν εχω άλλη επιλογη (ειδικά με το 6ποντο ελατήριο) οπότε είναι μονόδρομος...

ωστόσο δεν θα ήταν κακό όσοι έχετε ζαντούλες φαρδιές και ωραία λαστιχάκια να πάρετε δύο στενές και μικρές (πχ 165/70 14") με δυο τελειωμένα λάστιχα και να τα βάζετε πάνω όταν θέλετε να πατήσετε σε χιόνι/πάγο για ένα διήμερο πχ.. όταν βγείτε στον πολιτισμό απλά ξαναβάλτε τα κανονικά του πάνω.. (είναι λίγο τράβηγμα αλλα αν φοράς 17αρες πχ δεν θες να "κάψεις" τα λαστιχάκια σου για ένα σκ στα χιόνια...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως τις θες για μιά τυχαία στιγμή τότε ποιές είναι κατάλληλες.

Οι κουβέρτες σε παγωμένο χιόνι πάνε ή θα έχουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως τις θες για μιά τυχαία στιγμή τότε ποιές είναι κατάλληλες.

Οι κουβέρτες σε παγωμένο χιόνι πάνε ή θα έχουν πρόβλημα?

Μηχανικός της αντιπροσωπείας VW της Θεσσαλονίκης, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την αντίστοιχη της Κοζάνης και της Φλώρινας, μου είπε μόνο κουβέρτα για τα GT γιατί όσοι προσπάθησαν να βάλουν τις κανονικές δεν χωρούσανε τα χέρια τους ή μπήκαν στραβά και προκάλεσαν ζημιά. Γνωρίζει κανείς τιμή και μαγαζί στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πηγαίνω πολύ συχνά στα χιονοδρομικά, συνήθως δε βάζω αλυσίδα, προσπαθώ να ανέβω κατευθείαν. Βέβαια πάντα έχω τις μαζί μου για παν ενδεχόμενο.

Για το Golf με βλέπω να αγοράζω κι εγώ τις weisenfels. Όντως με ένα 50¤ τις τσιμπάς και μπαίνουν και πανεύκολα (μάλλον σε λιγότερο από λεπτό τις έχεις βάλει).

Αλλά άμα πατήσεις σε στεγνό δρόμο δε λέει...

Βέβαια το GT έχει και το κουμπί "W" αλλά δε νομίζω να κάνει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

καλο το χιονολαστιχο αλλα λιγο ακριβη λυση και δεν γινεσαι και "αρχοντας του παγου" οποτε αλυσιδα και ο θεος να βαλει το χερι του....... :baby::unsure::D:D:D

οσον αφορα τις γρατζουνιες υπαρχουν πλαστικα καπακια που πιανουν πανω στη ζαντα οποτε η αλυσιδα δενεται εκει πανω και δεν εχεις ουτε γρατζουνιες ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εχει βαλει κανεις τις κοινες αλυσιδες σε Tsi sportline? Και αν ναι μπαινουν ευκολα?

Με ενδιαφερει γιατι δεν θελω να δωσω ενα καρο λεφτα για "κουβερτα",αφου θα χρησιμοποιηθουν μονο μια φορα!!!

:thumbsup::D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εχει βαλει κανεις τις κοινες αλυσιδες σε Tsi sportline? Και αν ναι μπαινουν ευκολα?

Με ενδιαφερει γιατι δεν θελω να δωσω ενα καρο λεφτα για "κουβερτα",αφου θα χρησιμοποιηθουν μονο μια φορα!!!

:D:D

Κουβερτες, που δεν προκειται να σου κανουν καμια ζημια στο αμαξι, ουτε νταπα ντουπα μεσα, κανουν 70 ευρο πλεον...Δεν νομιζω οτι ειναι πολλα, οταν οι σιδερενιες που και θα σου ρημαξουν το αμαξι, δεν θα κοστισουν λιγοτερο απο 40-50 αν δεν κανω λαθος..

Μην λυπασαι λεφτα για τετοια πραγματα, γιατι μετα μπορει να τα δωσεις αλλου...και θα ειναι πολλαπλασια....

Link to comment
Share on other sites

Κουβερτες, που δεν προκειται να σου κανουν καμια ζημια στο αμαξι, ουτε νταπα ντουπα μεσα, κανουν 70 ευρο πλεον...Δεν νομιζω οτι ειναι πολλα, οταν οι σιδερενιες που και θα σου ρημαξουν το αμαξι, δεν θα κοστισουν λιγοτερο απο 40-50 αν δεν κανω λαθος..

Μην λυπασαι λεφτα για τετοια πραγματα, γιατι μετα μπορει να τα δωσεις αλλου...και θα ειναι πολλαπλασια....

Ευχαριστω Γιατρε μου...

Να ρωησω και κατι αλλο....μου ειπαν οτι το praktiker πουλαει "κουβερτες" με 40 ευρω....

Το θεμα ειναι θα κανουν δουλεια εστω και την μια φορα που τις θελω εγω? :rolleyes:

Εχεις κανει εμπειρια απο τις συγκεκριμενες?

Link to comment
Share on other sites

Guest Creat0r

πρέπει να είναι ελληνικής κατασκευής αν δεν κάνω λάθος και έκαναν 49 euro.Βεβαια η τελευταία φορα που πήγα πράκτικερ ήταν χριστούγεννα οποτε μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα...

Πάντως είχε και απλές αλυσίδες με 15 euro και εγώ αυτές προτίμησα...Για μια φορα το χρόνο και αν...δεν αξίζει για μένα...

Εκτος αν δεν μπαίνουν στο αμάξι σου οποτε κουβέρτες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.