Jump to content
kostas_1

Αλυσιδες χιονιου ...

Recommended Posts

Aν παρεις κουβερτες, καλυτερα μην παρεις της πλακας, οχι τιποτα αλλο, θα πανε και χαμενα τα λεφτα σου. Παντως αν θελεις σου προτεινω τις MultiGrip ιταλικες, και πιο γερες απο τις AutoSοck που ειχα χρησιμοποιησει και στην 2η φορα τα επαιξαν και σκιστηκαν...και να πεις ειχα κανα τερας...ενα αδυναμο αμαξακι ειχα και προσεχα κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Aν παρεις κουβερτες, καλυτερα μην παρεις της πλακας, οχι τιποτα αλλο, θα πανε και χαμενα τα λεφτα σου. Παντως αν θελεις σου προτεινω τις MultiGrip ιταλικες, και πιο γερες απο τις AutoSοck που ειχα χρησιμοποιησει και στην 2η φορα τα επαιξαν και σκιστηκαν...και να πεις ειχα κανα τερας...ενα αδυναμο αμαξακι ειχα και προσεχα κιολας...

Ευχαριστω παιδια.....

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω σιγουρα αν μπαινουν οι κανονικες στο tsi sportline :D σε ασχημες καιρικες συνθηκες......και επιπλεον δεν ξερω μηπως κανουν και ζημια!!!

αλλοιως δεν υπηρχε θεμα...θα επαιρνα τις απλες!!!

:D:D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι εχει και απο τις απλες για το TSI Και γενικα, οποιο Golf V...Απλα το θεμα ειναι οταν τις βαλεις, τι θα ακους απο μεσα...Μπρρρ...Γκαπα γκουπα....

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη μπαινουν..?τι διασταση ειναι τα λαστιχα..?

Της μαμας ειναι 225/55/16.

Πιστευω οτι μπορουν να μπουν...το θεμα ειναι ποση ωρα θα μου φαει μες το χιονι..... tongue.giftongue.gif

@ doctor @

Οντως φιλε ,αυτο δεν θελω να ακουσω με τιποτα ....το μπρρ..γκαπα...γκουπα.... :D:D:D

Edited by opus
Link to comment
Share on other sites

205-55-16 Μαλλον τοτε λες..

δε θα χεις προβλημα με θορυβους σιγα..

ουτως η αλλως πανω απο 40-50 δε θα πας..

ε ενταξει δε θα το κανεις κ καθε μερα,αλλα προκειμενου να μεινεις καπου ειναι απαραιτητες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χιονισε ενα βραδυ...Ακομα και εδω που ειμαι, δεν χρειαστηκαν αλυσιδες ουτε για πλακα...Πολλω δε μαλλον χιονολαστιχα...

Την Τεταρτη ειχε 20 βαθμους btw...Αnyway...βαλτε χιονολαστιχα...Αξιζουν για Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βάλτε σλικ, είναι ό,τι πιο χρηστικό και αξίζει για οπουδήποτε, στους αψεγάδιαστους δρόμους της Ελλάδας...

Μεταξύ μας τα semislick ταιριάζουν στατιστικά πολύ περισσότερο στις συνθήκες και τους γλυστερούς δρόμους τις Ελλάδας από τα χιονολάστιχα και τα βροχολάστιχα, αλλά δεν είναι της παρούσης να το συζητήσουμε.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

205-55-16 Μαλλον τοτε λες..

δε θα χεις προβλημα με θορυβους σιγα..

ουτως η αλλως πανω απο 40-50 δε θα πας..

ε ενταξει δε θα το κανεις κ καθε μερα,αλλα προκειμενου να μεινεις καπου ειναι απαραιτητες!

Οντως εχεις δικιο ...205-55-16 ενοουσα...

Thanks again.... :lol::(

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως λακκούβες, πεζοδρόμια (όσοι "σκαρφαλώνουμε" :lol: ) θόρυβο κύλισης και κόστος...

(off-topic τέλος)

Σε λακούβες και πεζοδρόμια έχουν μεγαλύτερες ανοχές λόγω σκελετού και γόμας, κόστος παραπλήσιο και πολλές φορές φθηνότερο από τα πολιτικά... Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ο θόρυβος κύλησης.. :(

Αλλά όπως είπα, είμαστε off-topic.

Πάντως φέτος όποιος έβαλε χιονολάστιχα, τα έφαγε τζάμπα. Ακόμα και οι συστηματικοί σκιερς δεν κατάφεραν να χαρούν χιόνι...

Edited by CLSFox
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως λακκούβες, πεζοδρόμια (όσοι "σκαρφαλώνουμε" :( ) θόρυβο κύλισης και κόστος...

(off-topic τέλος)

Κοτσανες μαζεμενες.

Κοτσανα 1: Λακουβες και πεζοδρομια. Ενα λαστιχο με σκληρο σκελετο προστατευει ακομα καλυτερα τη ζαντα σου απο ενα μαλακο...

Κοτσανα 2: Κοστος βγαινουν οσο τα λαστιχα δρομου. Ισως και φτηνοτερα.

Επειδη με το αθλημα εχεις πολυ καιρο να ασχοληθεις, μερικες φορες, καλυτερα να μασας, παρα να μιλας... :rolleyes:

Όχι βάλτε σλικ, είναι ό,τι πιο χρηστικό και αξίζει για οπουδήποτε, στους αψεγάδιαστους δρόμους της Ελλάδας...

Θα βαλουμε...δανεικα στα πηραμε και δεν το θυμαμαι...? :lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε όμως λακκούβες, πεζοδρόμια (όσοι "σκαρφαλώνουμε" :) ) θόρυβο κύλισης και κόστος...

(off-topic τέλος)

Πεζοδρομια σκαρφαλωνουν οι καγκουρες και αυτοι που πανε κολωνακι για καφε με το αμαξι... :o

Παντως το σεμι σλικ λαστιχο σε νορμαλ συνθηκες δρομου,δεν λεω να κατεβαινει κανενας χειμαρος τον δρομο, υπερτερουν σε σχεση με οποιοδηποτε λαστιχο δρομου..(και ας ειναι και στα τελευταια τους)

Οσο για το κοστος αμα τα εχεις τα δινεις..Αν οχι αλλαξε αθλημα..

Link to comment
Share on other sites

Aν παρεις κουβερτες, καλυτερα μην παρεις της πλακας, οχι τιποτα αλλο, θα πανε και χαμενα τα λεφτα σου. Παντως αν θελεις σου προτεινω τις MultiGrip ιταλικες, και πιο γερες απο τις AutoSοck που ειχα χρησιμοποιησει και στην 2η φορα τα επαιξαν και σκιστηκαν...και να πεις ειχα κανα τερας...ενα αδυναμο αμαξακι ειχα και προσεχα κιολας...

Πού και πόσο για τις MultiGrip φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανάγουμε το θέμα των ελαστικών σε προσωπική βεντέτα και καλό θα ήταν να παραμείνουμε όσο γίνεται εντός θέματος (αν και φταίω κι εγώ που απάντησα off topic).

Όσο για το θέμα ποιος καβαλάει πεζοδρόμια, νομίζω ότι όλοι έχουμε χρειαστεί να το κάνουμε κάποτε. Ειδικά όσοι χρειάζεται να παρκάρουν σε δύσκολες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Πεζοδρομια σκαρφαλωνουν οι καγκουρες και αυτοι που πανε κολωνακι για καφε με το αμαξι... :)

Οσο για το κοστος αμα τα εχεις τα δινεις..Αν οχι αλλαξε αθλημα..

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΜΟDE ON

Κάλα το γ@μισ3$ και ψώφισε..

1) Γιατι πεζοδρόμια σκαρφαλώνουν μόνο οι κάγκουρες?, Ίσα ίσα αυτοι που "σκαρφαλόνουν" σε λογικά πεζοδρόμια είναι και οι κερδισμένοι σε στένα με παρκαρισμένα αριστερα και δεξια, γλυτώνουν τις γρατζουνιες....

2)Τι κακο έχει το κολωνάκι για καφε?Δηλαδή οι σωστοι που πάνε στην πεντέλη ??

3) Ο καθένας έχει ένα ποσό και αυτο το διαθέτει για την κ@βλ@ του , ειτε είναι το αυτοκίνητο, είτε είναι η γκόμενα , είτε είναι να λιώνει με τις ώρες στους καφέδες....

Στο κατω κατω δανεικα σας τα πείρε?Για ηρεμίστε λίγο...

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΜODE OFF

Όσο για τις αλυσίδες, εγω είμαι της γνώμης να πάρεις καλτσάκια , μπένουν πιο ευκολα , καταπονουν λιγότερο την ανάρτηση και σε κάποιες περιπτώσεις κανουν και για μεγαλυτερες ζάντες , αν ποτε τις αλλάξεις...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Κοτσανες μαζεμενες.

Κοτσανα 1: Λακουβες και πεζοδρομια. Ενα λαστιχο με σκληρο σκελετο προστατευει ακομα καλυτερα τη ζαντα σου απο ενα μαλακο...

Κοτσανα 2: Κοστος βγαινουν οσο τα λαστιχα δρομου. Ισως και φτηνοτερα.

Επειδη με το αθλημα εχεις πολυ καιρο να ασχοληθεις, μερικες φορες, καλυτερα να μασας, παρα να μιλας... :rolleyes:

Θα βαλουμε...δανεικα στα πηραμε και δεν το θυμαμαι...? :):lol:

Τι να κάνουμε, πάντα λέω κοτσάνες εγώ ο κοινός θνητός, εσύ λες τα σωστά... τουλάχιστον εγώ τις λέω μόνο, δεν τις κάνω στο αμάξι μου... :lol: :lol: απορώ πάντως που δε βάζει όλος ο κόσμος ημισλικ...

Πεζοδρομια σκαρφαλωνουν οι καγκουρες και αυτοι που πανε κολωνακι για καφε με το αμαξι... :rolleyes:

Μπα, κάγκουρες είναι άλλοι που κάνουν σκασίματα στις καφετέριες και λένε "όλοι μας κοίταξαν", και βγάζουν τη ζώνη γιατί είναι πιο racing, και διάφορα άλλα... :whistling:

Οσο για το κοστος αμα τα εχεις τα δινεις..Αν οχι αλλαξε αθλημα..

Σωστά, έτσι είναι οι large τύποι, τι να λέμε τώρα... εμείς οι υπόλοιποι μένουμε απλά με το όνειρο... :baby: μπαι δε γουέι ασχολούμαι και με άλλα αθλήματα... :lol:

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ ΜΟDE ON

Κάλα το γ@μισ3$ και ψώφισε..

1) Γιατι πεζοδρόμια σκαρφαλώνουν μόνο οι κάγκουρες?, Ίσα ίσα αυτοι που "σκαρφαλόνουν" σε λογικά πεζοδρόμια είναι και οι κερδισμένοι σε στένα με παρκαρισμένα αριστερα και δεξια, γλυτώνουν τις γρατζουνιες....

2)Τι κακο έχει το κολωνάκι για καφε?Δηλαδή οι σωστοι που πάνε στην πεντέλη ??

3) Ο καθένας έχει ένα ποσό και αυτο το διαθέτει για την κ@βλ@ του , ειτε είναι το αυτοκίνητο, είτε είναι η γκόμενα , είτε είναι να λιώνει με τις ώρες στους καφέδες....

Στο κατω κατω δανεικα σας τα πείρε?Για ηρεμίστε λίγο...

Δεν πειράζει Νεοκλή, ασ'τους, είναι το κλασικό κόμπλεξ του Νεοέλληνα κάγκουρα... θέλει να επιβεβαιώνεται συνεχώς... μόλις πεις κάπου κάτι κακό για το αυτοκίνητό του, τρελαίνεται... σου λέει ποιός είσαι εσύ που έχεις και άποψη...

Φιλάκια :D

Edited by Papanick
Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε, πάντα λέω κοτσάνες εγώ ο κοινός θνητός, εσύ λες τα σωστά... τουλάχιστον εγώ τις λέω μόνο, δεν τις κάνω στο αμάξι μου... :D:lol: απορώ πάντως που δε βάζει όλος ο κόσμος ημισλικ...

Κοιταξε, σου εδειξα ενα ενα τα πραγματα που ειπες και ειναι περα για περα αναληθη. Γιατι δεν το δεχεσαι, οτι εν προκειμενω, πεταξες κοτσανες, και μαλιστα με υφος περισσης βεβαιτοτητας...?? :)

Σε τι απο αυτα που σου εγραψα διαφωνεις δηλαδη...?Περα απο την ειρωνια, εχεις κατι να μας πεις...??

Δεν το συνεχιζω, γιατι ξεφυγαμε...Αλλα καλο ειναι, αν κατι εχεις να πεις, να το λες αφου γνωριζεις. Αλλιως αστο καλυτερα...

Περιμενω λοιπον να δουμε που εκανα κατι λαθος... :lol:

PS : Αν θελεις να συχητησουμε για semis, να ανοιξουμε ενα θεμα και να καταθεσουμε τις αποψεις μας...Οσοι ομως εχουμε οδηγησει εστω και μια φροα τετοια λαστιχα ωστε να εκφερουμε αποψη...Οχι ειδα, ακουσα, μου ειπαν...Οποτε θες βρισκομαστε, να οδηγησεις και το δικο μου...

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη με ξέρεις χρόνια... δεν με πειράζει όταν έχεις επιχειρήματα, που έχεις μιας και τα φοράς καιρό.. (οπότε πάσο.. παρόλα αυτά εγώ δε θα τα 'βαζα ό,τι κι αν είχα..),

με πειράζει: 1) το ύφος, 2) που πετάγεται και ο άλλος και λέει ό,τι να 'ναι, επειδή εγώ (ο άσχετος οκ, όπως θέλετε), αμφισβήτησα κάτι για το αυτοκίνητό του... όταν όμως με ρωτάτε "πάει καλά? πως ακούγεται?", τότε έχω άποψη... τεσπα αρκετά με τα οφφ... όπως είπες δεν έχω να πω και τπτ... τι να λένε τα 2ψήφια... εξάλλου δεν αξίζει να με βρίσεις καν... if u remember...

Τα λέμε

Edited by Papanick
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.