Jump to content
kostas_1

Αλυσιδες χιονιου ...

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανάγουμε το θέμα των ελαστικών σε προσωπική βεντέτα και καλό θα ήταν να παραμείνουμε όσο γίνεται εντός θέματος (αν και φταίω κι εγώ που απάντησα off topic).

Όσο για το θέμα ποιος καβαλάει πεζοδρόμια, νομίζω ότι όλοι έχουμε χρειαστεί να το κάνουμε κάποτε. Ειδικά όσοι χρειάζεται να παρκάρουν σε δύσκολες περιοχές.

+1 νομιζω το θεμα ξεφευγει και γινεται προσωπικη επιθεση..τι γινεται δλδ εχει γινει εδω και αρκετα ποστ :(

relax ex-friends ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έτσι είναι οι large τύποι, τι να λέμε τώρα... εμείς οι υπόλοιποι μένουμε απλά με το όνειρο... :baby: μπαι δε γουέι ασχολούμαι και με άλλα αθλήματα... :lol:

Φιλάκια :D

1ον.Ετσι πρεπει..Μην μπαινεις σε ξενα χωραφια..

2ον..Εχεις και την φημη εξαλου..Μετα τα 30 ειναι καλυτερα πιστευω..

φιλακια και σε σενα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οντως...ας μην συνεχιστει. Νικο ο,τι θελησεις παρε με στο τηλ να τα πουμε.

Δεν θελω να απαντησω εδω και να συνεχιστει το flame...Βλεπω πολυ πικρια μεσα σου συσσωρευμενη και χολη, και δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω...Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι συσσωρευμένα όλα.. κάποια στιγμή θα έβγαιναν.. όπως βγήκαν και τα δικά σας.. :baby: τεσπα ούτε εμένα μ'αρέσει αλλά ο άλλος το χαβά του.. τι να κάνεις είναι της ηλικίας.. δε θα το λύσουμε όμως (ούτε) από εδώ οπότε..

Ξεκατίνιασμα mode off :lol::rolleyes::D

Edited by Papanick
Link to comment
Share on other sites

Μπα ρε Νικο μην τρελενεσαι..

Εχω την σοβαροτητα και την ηλικια να σταματησω κατι οταν θελω, και να δω τον πραματικο ευατο καποιου...

Δεν μπορω να καταλαβω παντως πως αλλαξες ετσι μεσα σε δυο μηνες..

Τεσπα, δεν ξανασχολουμε.

Καλα να περνας..

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατι πεζοδρόμια σκαρφαλώνουν μόνο οι κάγκουρες?, Ίσα ίσα αυτοι που "σκαρφαλόνουν" σε λογικά πεζοδρόμια είναι και οι κερδισμένοι σε στένα με παρκαρισμένα αριστερα και δεξια, γλυτώνουν τις γρατζουνιες....

Θα ειμαι εντελως Off Topic:

Καγκουρες δεν ειναι.Κρεατα ειναι.Φυσικα και σκαρφαλωνουν για να μην γδαρουν το αμαξακι τους, αλλα δεν υπολογιζουν και εμενα που θελω να κανω το αυτονοητο, δηλαδη να παω απο το πεζοδρομιο.

Αυτο που ανεφερε ο φιλος για το Κολωνακι, μαλλον θα εννουσε τον κλασικο καγκουρα (και κρεας) ο οποιος παει με το αμαξι στο Κολωνακι και το παρκαρει επανω στο πεζοδρομιο κιολας εμποδιζοντας τους πεζους.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή ξαναρχεται χειμώνας και τα Χριστούγεννα θα κάνω μια ορεινή εκδρομή προς Καστοριά και επειδή δεν θέλω να βρεθώ εκτός απροόπτου σκέφτομαι να αγοράσω αλυσίδες ή

κουβέρτες... (βεβαια δεν νομίζω να μου ξαναχρειαστουν άμεσα οπότε δεν θελω κάτι πολυ ακριβο)

Επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να γρατζουνίσω τις ζάντες (εχω το Golf V GT 225/45/17) σκέφτομαι για κουβέρτες...

1)Έχει κανείς αγοράσει πρόσφατα αλυσίδες ή κουβέρτες κι αν ναι από που?

2)Τι τιμές παιζουν?

3)Οι έχοντες εμπειρία από κουβέρτες ποια η γνώμη τους όσον αφορά την αποτελεσματικότητα τους?

4)Πιο πάνω ειπώθηκε κάτι για τις MultiGrip γνωρίζουμε τίποτε περισσότερο?

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα...

Κάθε αποψη ευπροσδεκτη....!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τις autosock (90 ευρω κανουν στο praktiker) και πηγα το περασμενο σ/κ στο Καιμακτσαλαν. Μπηκαν πολυ ευκολα και εχουν παρα πολυ καλη συμπεριφορα, λες και δεν πατουσα σε χιονι/παγο. ΟΜΩΣ, η μια κουβερτα επαθε αρκετα σημαντικη ζημια, συγκεκριμενα εχει σκιστει γυρω-γυρω (οχι πανω στην επιφανεια τριβης αλλα στο διχτυ που καλυπτει τη ζαντα) σε πολλα σημεια. Συνεπως για καποιον που θα πατησει χιονι μια φορα το χρονο και αν, αξιζουν γιατι γλυτωνεις χρονο και δεν κανεις ζημια στις ζαντες. Ασε που αμα εχεις και χαμηλη αναρτηση δυσκολα μπαινουν αλυσιδες.

Υπαρχουν και κατι αλλες tex νομιζω λεγονται οι οποιες δυσκολα να σκιστουν γιατι ολη η ζαντα καλυπτεται με πανι και οχι με δυχτι, αλλα δεν γνωριζω την αποτελεσματικοτητα τους.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φιλε κι εμένα εκει με βλεπω να καταληγω στις Autosock...

90 ευρώ νομίζω καλή τιμή είναι αλλα για τι διασταση τις πήρες?

Γιατι απ'οτι έχω ψαξει για 225/45/17 που θέλω εγώ τις έχω βρει 110 ευρώ...

Anyway θα κάνω μια έρευνα αγοράς να δω και άλλες μάρκες αλλα γενικά δεν θέλω να ρισκάρω την ασφάλεια μου για 30-40 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Τις πηρα σε 205/55-16. Οντως στη διασταση σου ειναι λιγακι πιο ακριβες, παρε κανενα τηλ στο πρακτικερ να ρωτησεις τιμες. Δες εδω http://www.g-market.gr/component/page,shop...emart/Itemid,1/ τις αλλες που σου ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες μου φαίνονται κι αυτές αλλά μήπως και καταλαβαίνω αν εχουν καμία διαφορά με τις Αutosock?

Γενικα απο το ψαξιμο που έκανα παρατηρησα οτι οι Autosock πλασαρονται λιγο καλύτερα και παίζουν περισσότερο στην αγορά!

Εχω μπερδευτει... new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τις autosock εχω της αγορασας περυσι, αλλα βεβαια δεν μου χρειαστηκαν και δεν μπορω να εκφερω γνωμη σχετικα με την αντοχη τους. Απλα το ειχα ψαξει με αλλες μαρκες και ειχα καταληξει σε αυτη την μαρκα. Τις ειχα αγορασει απο το γνωστο καταστημα (αντιπρ/πεια) και περυσι επαιζε προσφορα αν θυμαμαι καλα περιπου - 20¤.

Απλα μου κανει περιεργεια πως του φιλου του σκιστηκε η μια. Μηπως βρηκε καποιο εμποδιο στο δρομο και σχιστηκε το διχτυ; Με ποσα χλμ. πηγαινες οταν τις φορουσες;

Link to comment
Share on other sites

Απλα μου κανει περιεργεια πως του φιλου του σκιστηκε η μια. Μηπως βρηκε καποιο εμποδιο στο δρομο και σχιστηκε το διχτυ; Με ποσα χλμ. πηγαινες οταν τις φορουσες;

Με 20-25 πηγαινα συνεχεια και εκανα καπου 15-20χιλιομετρα. Αυτο που μου ειπε ο αντιπροσωπος ειναι οτι ισως να μην ειχαν μπει καλα με αποτελεσμα να τριβωταν το διχτυ στο δρομο, δηλαδη να τις εβαλα λιγο πιο "πισω". Τον ρωτησα για εγγυηση, δεν παιζει ειπε. Το καλο ειναι οτι μπορει να μου δωσει και μια αντι για 2 autosock οποτε αν σκιστει τελειως ισως το σκεφτω για μια. Προς το παρον λεω να ραψω λιγο το διχτυ για του χρονου :)

Link to comment
Share on other sites

Σε λαστιχα 225-235/40/18 τι βαζουμε για τα χιονια,τις λεγομενες σακουλες?το κοστος περιπου?

toli sta praktiker poy eriksa mia matia gyro stin 100ara tis eida gia rikse kai esy mia matia! ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.snowchains.co.uk/main/klack_and_go_pro_tech.htm

πολυ καλες.Πανευκολες στο φορεμα (δειτε τι βιντεακι) και τις δοκιμασα.ουτε γρατζουνανε ζαντα,μπαινουν πανευκολα λογω του συστηματος του,δεν χαλαρωνουν και ποιοτητα κατασκευης καρυφαια!!Συγνωμη αλλα την κουβερτα-καλτσα δεν την εμπιστευομαι.Ο Κουμπαρος μου με ανταλλακτικα αυτοκινητου ειπε εναν προμηθευτη του να του φερει ενα σετ πριν τον χειμωνα για το αμαξι του.Και του απαντησε,παρε αλυσιδες καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!!Ο καθενας ας βγαλει οτι συμπερασμα θελει.Σε 16 εμενα δουλεψε πολυ καλα.Σε αλλες ζαντες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω να πω για τις autosock οτι μπαινουν πανευκολα και στο καιμακ περισυ με πολυ παγο στον δρομο και αρκετο χιονι με βγαλαν ασπροπροσωπο...

δεν ξερω τι θα γινοταν σε πιο δυσκολες συνθηκες αλλα εγω δεν κολλησα πουθενα ουτε κανενα αμαξι βεβαια με συμβατικες.

απλα και μενα ρε γαμωτο μου σκιστηκαν λιγο και αυτο οφειλετε οτι την τελευταια φορα τις εβαλα βιαστικα και πιασαν λαθος, δηλαδη το πλαινο διχτυ ακουμπουσε στο εδαφος.

τεσπα 5 εκατοστα ραψιμο θα πεσει...

παντως τις συνιστω για αυτους που ειναι ευκαιριακοι επισκεπτες....

για ολους τους υπολοιπους χιονολαστιχα η τα πιο ακριβα συστηματα τυπου spιke και κατι τετοια...

οι απλες αλυσιδες νομιζω ξεπεραστηκαν...

P.S... μονο μην ξεχαστειτε απο την ελειψη κραδασμων και πατησετε το γκαζι παραπανω κυριως στα κομματια με στεγνη ασφαλτο....αλλιως αντε γεια....

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

http://www.snowchains.co.uk/main/klack_and_go_pro_tech.htm

πολυ καλες.Πανευκολες στο φορεμα (δειτε τι βιντεακι) και τις δοκιμασα.ουτε γρατζουνανε ζαντα,μπαινουν πανευκολα λογω του συστηματος του,δεν χαλαρωνουν και ποιοτητα κατασκευης καρυφαια!!Συγνωμη αλλα την κουβερτα-καλτσα δεν την εμπιστευομαι.Ο Κουμπαρος μου με ανταλλακτικα αυτοκινητου ειπε εναν προμηθευτη του να του φερει ενα σετ πριν τον χειμωνα για το αμαξι του.Και του απαντησε,παρε αλυσιδες καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!!Ο καθενας ας βγαλει οτι συμπερασμα θελει.Σε 16 εμενα δουλεψε πολυ καλα.Σε αλλες ζαντες δεν ξερω.

Απο που τις αγοραασες και ποσο; Στο site που εδωσες βλεπω οτι στελνει μονο Αγγλια. Πες μου και τιμη αν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο που τις αγοραασες και ποσο; Στο site που εδωσες βλεπω οτι στελνει μονο Αγγλια. Πες μου και τιμη αν ξερεις.

καλησπερα!!!

μετα απο 2 χρονια που εχω τα πανια το σαββατοκυριακο τα δοκιμασα...

εχω 17αρεσ golf v 6 ποντουσ + χαμηλομα μπορει και περισσοτεο εχει κατσει.. χα χα χα χα

στην περιοχη της λαμιας... προσπαθησα να το μετακινησο αλλα δεν πηγα οθτε 1 μετρο... τελικα για να κατεθς απο το βουνο εβαλα τα πανια βαιζελφελσ αν τα λες καλα...

στην αρχη ελεγα αντε μπορε μαλ... τσαμπα λεφτα εδωσα...

τελικα οχι μονο δεν ειναι τσαμπα αλλα και παραπολυ καλα.... δεν γλυστραει .... μην φανταστειτε καθολου αλλα οχι και υπερβολικα...

για χαμηλομενα , με 17αρεσ και 18αρεσ σαν τα συστηνω.. προσοχη μην το παρακανεται γιατι αν σπινιαρεται παρα πολθ στην ασφαλτο θα σκθστουν..

τισ ειχα παρει τοτε 50 ευρο

Link to comment
Share on other sites

εχω 17αρεσ golf v 6 ποντουσ + χαμηλομα μπορει και περισσοτεο εχει κατσει.. χα χα χα χα

στην περιοχη της λαμιας... προσπαθησα να το μετακινησο αλλα δεν πηγα οθτε 1 μετρο... τελικα για να κατεθς απο το βουνο εβαλα τα πανια βαιζελφελσ αν τα λες καλα...

βρε φιλε FRITZ χωρις παρεξηγηση διαβαζε μια φορα ακομα το post σου πριν πατησεις το κουμπακι.

3 φορες το διαβασα για να καταλαβω τι λεει....

παντως τα πανια θελουν προσοχη μην σκιστουν αλλα και φθηνες αλυσιδες, ουκ ολιγες εχω δει σπασμενες ειτε απο κακη τοποθετηση ειτε απο κακη ποιοτητα.

βαιζελφελσ

μαλλον εννοεις μαρκα weissenfels

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!! :lol:;) ;)

Χρειάζομαι αλυσίδες για το αμάξι μου αλλά δεν ξέρω ποιές είναι οι καλύτερες και από πού θα μπορούσα να τις προμηθευτώ.

Μένω στο Ηράκλειο και το αμάξι μου είναι golf tsi 1.4.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί με όσα διάβασα;

Edited by sophia7
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν κανεις συχνη χρηση τοτε δεν χρειαζετε να παρεις κατι ακριβο...

εντοπισε ενα μαγαζι στο ηρακλειο που πουλαει αλυσιδες και ρωτα τιμες...

μετα πες μας μεταξυ ποιον εισαι απο αυτες που βρισκεις...

πρεπει να ξερεις τι νουμερο λαστιχο εχεις...

α και να παρεις αλυσιδες των 9mm παχος.

βεβαια αν θες να παρεις σακια διαβασε τα προηγουμενα post ισως παρεις μια ιδεα..

παντως μην ξεχασεις οτι και να παρεις να κανεις μια δοκιμη με την ησυχια σου καπου πως μπαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.