Jump to content
kostas_1

Αλυσιδες χιονιου ...

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...

Πήγα σε έναν αλλά θεωρώντας ότι είμαι άσχετη, πίστεψε ότι είμαι και ανόητη γι'αυτό προσπάθησε να μου πουλήσει κάτι που δεν χρειάζομαι...

Θα πάω σε άλλο κατάστημα και θα επανέλθω με νέες πληροφορίες...

(9mm θα το θυμάμαι...)

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες άμα θέλετε να πάτε βουνό μην την ψαχνετε με αλυσίδες και κουκούλες... πήγα σήμερα καϊμακτσαλάν (με το τσι 122 μου) χωρίς κανένα απο τα 2 αλλα με χειμερινά λάστιχα και ήμουν αέρας... έκανα άνετα προσπεράσεις αλλους με αλυσιδες και κουκούλες μέχρι και τζιπάκια... είχα καποια φαση πίσω μου ενα land rover που με ακολουθούσε αλλα καποια στιγμή τον έχασα πίσω μου... όλα αυτα σε δρομο στρομένο με χιόνι για πανω απο 15 χλμ τα οποία και έγιναν σε 25-30 λεπτα +-... τα φρένα λειτουργουσαν άψογα και το ASR έπιανε σπάνια... Δέν παίζονται τα χειμερινά λαστιχα έπαθα πλάκα τα πήρα 450 και θα έδινα και 650 και 850 άνετα τα αξίζουν και με το παραπάνω τα λεφτά τους... Και επίσης οποιος απορεί για τη στεγνή συμπεριφορα είναι άψογη...

Αυτή είναι η αποψή μου και προσωπική εμπειρία και δεν θέλω να αποτρέψω κανεναν να αγοράσει αλυσίδες ή κουκούλες...

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχετε ξαναδει το παρακάτω προϊόν:

http://www.biennepi.it/index.php?page=shop...t&Itemid=32

το είδα στη δορυφορική και είπα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς το έχει ξαναδεί ή αν το έχει δοκιμάσει.Αξίζει τον κόπο να το πάρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο Σάββατο είχε το Autocar της Ελευθεροτυπίας, τεστ για χιονοαλυσίδες (και κουβέρτες) όπως μου είπαν.

Το είδε κανείς να μας πει τα αποτελέσματα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να πάρω αλυσίδες και από την αντιπροσωπεία μου είχαν πει μόνο κουβέρτες.

Να σας δώσω και κάποια στοιχεία: έχω τη Highline έκδοση του Golf 6 122 και τις αλυσίδες θα τις χρησιμοποιώ σπάνια.

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω κουβέρτες, αλλά θα ήθελα και τις γνώμες σας.

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τώρα που χάλασε και ο καιρός, να ξαναθέσω τα ερωτήματα.

Υπάρχει πρόβλημα να μπούνε κανονικές αλυσίδες στο Golf 6 Highline; Ισχύει αυτό που μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι πρέπει να βάλω μόνο κουβέρτες;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει 225/45/σε 17 αρα ζαντα ναι. Αν ομως εχει 205/55/16 μπορεις να βαλεις. Γενικα ομως οι αλυσιδες θελουν προσοχη για να μην τραυματισουν τη ζαντα.

Παιδιά, τώρα που χάλασε και ο καιρός, να ξαναθέσω τα ερωτήματα.

Υπάρχει πρόβλημα να μπούνε κανονικές αλυσίδες στο Golf 6 Highline; Ισχύει αυτό που μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι πρέπει να βάλω μόνο κουβέρτες;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει 225/45/σε 17 αρα ζαντα ναι. Αν ομως εχει 205/55/16 μπορεις να βαλεις. Γενικα ομως οι αλυσιδες θελουν προσοχη για να μην τραυματισουν τη ζαντα.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Η ζάντα είναι 205/55/16.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!

Από την προσωπική μου εμπειρία:

Αλυσίδες

υπέρ: Χαμηλή τιμή, μακροζωία

κατά: Δυσκολία τοποθέτησης, άνεση, χαμηλή ταχύτητα μετακίνησης

Δίχτυα Easy Grip

υπέρ: Εύκολη τοποθέτηση και αφαίρεση σε όλες τις συνθήκες,άνεση ,άριστος έλεγχος (το EPS αν χρειαστεί λειτουργεί μια χαρά ... δοκιμασμένα :laugh: )

κατά: Τιμή, εύκολα καταστρέφονται.

Κουβέρτες

υπέρ: Εύκολη τοποθέτηση, άνεση

κατά: Δυσκολία αφαίρεσης σε χαμηλές θερμοκρασίες, εύκολα καταστρέφονται

Και η τελική μου λύση (αφού κατέστρεψα κουβέρτες και μια αλυσίδα easy grip :sorry: ) είναι χιονολάστιχα (+ ένα ζευγάρι αλυσίδων καλού-κακού)

Χιονολάστιχα

υπέρ: έτοιμα ανά πάσα στιγμή, άνεση, άριστος έλεγχος,μεγαλύτερες ταχύτητες και προσπεράσεις στο χιόνι με ασφάλεια, σε θερμοκρασίες κάτω των +7οC έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα.

κατά: Υψηλή τιμή, χειρότερη συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε θερμοκρασίες άνω των 20-25οC

Link to comment
Share on other sites

Να το βλέπεις κι άλλοι να συνεχίζουν να πέφτουν, αυτά είναι :bad:

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!

Από την προσωπική μου εμπειρία:

Αλυσίδες

υπέρ: Χαμηλή τιμή, μακροζωία

κατά: Δυσκολία τοποθέτησης, άνεση, χαμηλή ταχύτητα μετακίνησης

Δίχτυα Easy Grip

υπέρ: Εύκολη τοποθέτηση και αφαίρεση σε όλες τις συνθήκες,άνεση ,άριστος έλεγχος (το EPS αν χρειαστεί λειτουργεί μια χαρά ... δοκιμασμένα :laugh: )

κατά: Τιμή, εύκολα καταστρέφονται.

Κουβέρτες

υπέρ: Εύκολη τοποθέτηση, άνεση

κατά: Δυσκολία αφαίρεσης σε χαμηλές θερμοκρασίες, εύκολα καταστρέφονται

Και η τελική μου λύση (αφού κατέστρεψα κουβέρτες και μια αλυσίδα easy grip :sorry: ) είναι χιονολάστιχα (+ ένα ζευγάρι αλυσίδων καλού-κακού)

Χιονολάστιχα

υπέρ: έτοιμα ανά πάσα στιγμή, άνεση, άριστος έλεγχος,μεγαλύτερες ταχύτητες και προσπεράσεις στο χιόνι με ασφάλεια, σε θερμοκρασίες κάτω των +7οC έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα.

κατά: Υψηλή τιμή, χειρότερη συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε θερμοκρασίες άνω των 20-25οC

+1000 ενα καλο επωνυμο χιονολαστιχο οσο και να το πληρωσεις θα σε βγαλει ασπροπροσωπο με την μια, και θα κανει αποσβεση με το πρωτο ΄΄ασπρο΄΄ πατημα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα μελη!θα ηθελα να σας ρωτησω κατι παιδια και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω!προσφατα αλλαξα λαστιχα στο passat και απο 215/55/16 τα κατεβασα σε 205/55/16 λογω οικονομικων δυσκολιων,τα χιονοπανα που ειχα ειναι για τα μαμα λαστιχα που ειχα,θα ταιριαξουν αν χρειαστει στα 205 ελαστικα?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα μελη!θα ηθελα να σας ρωτησω κατι παιδια και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω!προσφατα αλλαξα λαστιχα στο passat και απο 215/55/16 τα κατεβασα σε 205/55/16 λογω οικονομικων δυσκολιων,τα χιονοπανα που ειχα ειναι για τα μαμα λαστιχα που ειχα,θα ταιριαξουν αν χρειαστει στα 205 ελαστικα?ευχαριστω!

Στη συσκευασία που ήταν τα "πανιά" απ έξω, πρέπει να γράφει για ποιές διαστάσεις κάνουν. Αν δε το έχεις, πήγαινε σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και κοίτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ταιριαζαν μονο αν εβαζες πολυ φαρδυ λαστιχο σε 16αρα η πολυ μεγαλο προφιλ.

Θες αλλες 99%, παρατηρησα απο τις δικες μου τις διαστασεις στον πινακα εφαρμογων τους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.