Jump to content
Cosworth

Golf V Audio Solutions

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος ας μας πουν αυτοί που έχουν φτιάξει τον ήχο (δύσκολο πράγμα σε αυτό το αυτοκίνητο) σε τι λύσεις προχώρησαν.

Εδώ και μέρες ψάχνω να βρω τι μπορεί να γίνει και οι επαγγελματίες του είδους με έχουν απογοητεύσει. Οι εργοστασιακές θέσεις των ηχείων πέραν του οτι είναι απαράδεκτες έχουν και περιορισμους στο τι ηχεία μπορούμε να βάλουμε.. thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

μια καλη λυση ειναι να κρατησεις τα ηχεια τα μαμα και να τοποθετησεις εναν 4καναλο και ενα 12`` sub.αν και μαμα τα ηχεια αντεχουν στο μεγιστο τον 4 καναλο.μην φοβασαι.με αυτη την λυση θα εχεις καλη ποιοτητα ηχου. ενα καλο sub θα κανει την διαφορα kicker,xplod,impact, magnat.

κουμπωσε και μια πηγη με οθονη και με ενα 1400-1500ευρω θα εισαι jet..

filika SID

Link to comment
Share on other sites

Guest Vangelis

Νομίζω πως θα συμφωνήσω με τον SiD για τα ηχεία. Με μια καλή πηγή ακόμα και χωρίς ενισχυτή τα πάνε πολύ καλά. Περιμένω να δοκιμάσω κάτι και με ένα ενεργό subwoofer.. Θα σας ενημερώσω... B)

Link to comment
Share on other sites

Η λυση του ipod σου ειναι καλη.δεν θα την επικροτησω ομως γιατι με ενα ipod δεν μπορεις να ρυθμίσεις το equalizer ετσι οπως σε μια καλη πηγη πχ pioneer deh-mp80.απιστευτες ρυθμισεις!!!

ειμαι πιο πολυ της ιδεας car pc που εχω κανει εγω με laptop και συντομα αν βρω οθονη 7`` touch screen στο ταμπλω θα ειναι ολοκληρομενο

Link to comment
Share on other sites

για ποιοτητα, η λυση πισω ηχειων ή εταζερας,νομιζω πως ειναι jet.αν θες ομως να ακουγεσαι δεν κανει αυτη η λυση.

:);):D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαι πολύ απαιτητικός στο θέμα ήχος (ένταση - ποιότητα). Πιο πολύ με ενοχλούσε το θέμα της ποικιλίας της μουσικής (αριθμός cd τέλοσπάντων). Πώς λύθηκε??

Καταρχήν έχω RCD300

Adaptor ipod VW περίπου 100 ευρώ

Ipod nano 8GB 279 ευρώ (προς το παρόν)

Η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη από το CD

Η ένταση είναι αρκετά ικανοποιητική. Πότε δεν έχει τερματίσει (η επιθυμητή ένταση βέβαια είναι διαφορέτική για τον καθένα)

Κάποια "σκασίματα" στα μπάσα νομίζω είναι από τα ηχεία. Ίσως κάποια καλύτερα να μειώσουν το πρόβλημα.

Το σημαντικότερο. Δεν έχω CD πλέον στο αυτοκίνητό μου.

Φιλαρακο μπορεις να ποσταρεις καμια φωτο να δω πως ειναι με το ipod? Απο ποιοτητα ηχου , παιζει καλα? ή χανει σε σχεση με το cd ?

Αν θες στειλε μου φωτο στο mail : krmario@hotmail.com

Σ ευχαριστω πολυ! B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα εχω με το εργοστασιακο, παιζουν πολυ ομορφα, δεν παραμορωνουν, και εχει γεμισει πολυ ομορφα η καμπινα με ηχο...Μην νομιζεις και εγω ψιλοασχετος ειμαι απο ηχο στο αυτοκινητο, απλα μολις τα ειχα βαλει, παιδια που ρωτησα μου ειχαν πει πως ειναι πολυ καλα, για αυτο που θελω...Μια καλη ποιοτητα, γεματο ηχο χωρις παραμορφωσεις και υπερβολες.

Τα μπροστα ειχαν κοστισει 320 νομιζω, και τα πισω κανα 200αρι. Καλωδιωση πισω δεν υπαρχει ,θελει να την κανει ο ανθρωπος που θα στα βαλει. Δεν ειναι δυσκολο, ειδικα πλεον που τα 5αρια τα εχουν μαθει.

ΥΓ : Καλυτερα να μην εισαι εκει, οταν σου βαζουν πισω ηχεια...Εμενα ειχε πονεσει η καρδια μου, στο 1ο 5αρι που ειχα :(

Link to comment
Share on other sites

Και μπροστα και πισω

Μπροστα : Hertz τριδρομα με crossover

Πισω : Phase Linear 6.5 διδρομα με crossover

Ολα στις εργοστασιακες θεσεις. Αξιζει

Να σε πω ρε γιατρε,

αυτα λες?

phase

Link to comment
Share on other sites

Με απογοήτευσες και το είχα πάρει ζεστά το θέμα. Πολλά δεν είναι τα λεφτά? Πρέπει να είναι πραγματικά καλά τα ηχεία που έβαλες. Και για να περάσουν καλώδια μέχρι που έφτασαν? Μέχρι κονσόλα ή στα μπροστινά ηχεία? Σε αντιπροσωπεία ή έξω. Τριγμοί. Ένα Α6 γνωστού του κουτιού πλημμύρισε γιατί σε εξωτερικό συνεργείο που είχε περάσει ηχεία δεν έβαλαν τα τσιμουχάκια στις ταπετσαρίες των πορτών. Τραγικό.

Οχι, οχι, παρα πολυ καλη δουλεια, στην Ηχοκινηση Θεσσαλονικης, και την δευτερη φορα μου τα εβαλε ο ηλεκτρολογος μου εδω, αλλα οχι καλη δουλεια, γιατι δεν ηταν αυτη η δουλεια του, και ειχε κανει λαθη. Παντως αν το κανεις, καντο σε μαγαζι γωνστο για τετοιες δουλειες, που να εχει, το κυριοτερο, εμπειρια σε 5αρια. Ενα τετοιο που θα σου προτεινα, αν και δεν εχω παει προσωπικα, ειναι ο Καλογ***πουλος, που εχουν πολλα παιδια απο εδω και εχω δει δουλειες του ωραιες. Εχει και καλες τιμες. Επισης αυτα ηταν πριν καιρο που εβαλα, οποτε μπορει να εχουν πεσει και οι τιμες, δεν το ξερεις. Εχει και πιο φτηνα. Απο τριγμους αν γινει σωστα, τιποτα, μην αγχωνεσαι. Καλο θα ειναι να μπει και λιγη αυτοκολλητη μονωση στις πορτες(aka dynamat) για να μην τριζει τιποτα.

Γενιικα μην αγχωνεσαι, απλα να ξερει και να εχει κανει 5αρι αυτος που θα του το πας. ΑΞιζει να βαλεις πισω, ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα, ακομα και αν δεν ασχολεισαι πολυ με ηχο αυτοκινητου. :lol:

Να σε πω ρε γιατρε,

αυτα λες?

phase

Nεοκλη, νομιζω, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια, οτι ειναι αυτα

http://www.phase-linear.de/produkte.asp?p=...165〈=EN

Αλλα ειμαι και λιγο ψιλοασχετος εγω ρε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

dsc00455tw5.th.jpg

dsc004542ax5.th.jpg

οτι θελεις παιρνει το golfακι.

εχς φτιαξει μερικα.ενα ειναι αυτο στις φωτο.

εχει 6χ8" (τα 2 στις εργοστασιακες θεσεις μεσα στις πορτες)

4 κορνες (οι 2 στις εργοστασιακες θεσεις μεσα στις πορτες)

2χ12" sub

2 ενισχυτες

2 μπαταριες

1 radiocd pioneer mp80

σε λιγες μερες θα βγαλω φωτογραφιες μερα

Edited by decibel
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες εβαλα εναν 4καναλο rockford punch 4004

με τα μαμα ηχεια και παιζει καταπληκτικα (δεν το περιμενα)

εχω σκοπο τωρα να βαλω και ενα sub jbl 12΄΄για να βοηθησω

και λιγο τα μπασα..θα σας πω συντομα το αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιότητα ipod ΑΑC 128 kbps δηλαδή όχι στην καλύτερη δυνατή για να χωρέσουν περισσότερα τραγούδια στο ipod nano 8gb (τελικά δεν χρειάζεται γιατί είναι ατελείωτα) η ποιότητα μου φάνηκε κατά πολύ καλύτερη από το CD. Κατάλαβα διαφορά. Έχω ξανααναφέρει ότι δεν περίμενα από τα εργοστασιακά ηχεία να αποδίδουν έτσι γιατί με το cd με χαμηλά μπάσα σκάγαν πολύ συχνά. Τώρα σχεδόν καθόλου. Δεν μιλάω με στοιχεία από μετρήσεις κ.τ.λ. απλά μεταφέρω την αίσθησή μου. Ούτε θέλω να υποστηρίζω τη λύση ipod νομίζοντας πως έκανα κάποια εξυπνάδα. Σίγουρα δεν έχει τον καλύτερο ήχο. Πιστεύω πως είναι αρκετά πάνω από τον μέσο όρο. Είναι τίμια και πολύ πρακτική λύση σε λογική τιμή. Ακόμα δεν έχω βρεί κάτι καλύτερο.

Επισυνάπτω κάποιες φώτο. Δεν έχω βγάλει το δικό μου. Είναι όμως το ίδιο (τα χρώματα αλλάζουν).

Αν "πιάνουν" τα χέρια σου μπορείς να αγοράσεις τον adaptor και να το περάσεις μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο και υπάρχουν αρκετές οδηγίες διαθέσιμες.

Εναλλακτικά εάν διαθέτεις μπορείς να το βάλεις στο υποβραχιόνιο. Θα το επιχειρήσω αυτή τη βδομάδα.

Με το i-pod shuffle 1gb συνεργάζεται ο αντάπτορας? Είναι αυτός εδώ.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...;product=919314

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαι πολύ απαιτητικός στο θέμα ήχος (ένταση - ποιότητα). Πιο πολύ με ενοχλούσε το θέμα της ποικιλίας της μουσικής (αριθμός cd τέλοσπάντων). Πώς λύθηκε??

Καταρχήν έχω RCD300

Adaptor ipod VW περίπου 100 ευρώ

Ipod nano 8GB 279 ευρώ (προς το παρόν)

Η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη από το CD

Η ένταση είναι αρκετά ικανοποιητική. Πότε δεν έχει τερματίσει (η επιθυμητή ένταση βέβαια είναι διαφορέτική για τον καθένα)

Κάποια "σκασίματα" στα μπάσα νομίζω είναι από τα ηχεία. Ίσως κάποια καλύτερα να μειώσουν το πρόβλημα.

Το σημαντικότερο. Δεν έχω CD πλέον στο αυτοκίνητό μου.

Από internet πήρες τον αντάπτορα ή από κάποιο μαγαζί? 100 Euros μαζί με τα περαστικά? Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί Θεσσαλονίκη που να έχει τον αντάπτορα? Ή μόνο αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κράτησα τις αποδείξεις. Λοιπόν, τελική τιμή με φπα κτλ κτλ κτλ ο αντάπτορας (VW καλωδίωση σύνδεσης με i-pod με κωδικό 1k0051444) μου στοίχισε 109,99 ευρώ σε επίσημη εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία. Η εργασία τοποθέτησης κόστισε 35,4 ευρώ. Τίμες τελικές και κανονικές χωρίς καμία έκπτωση. Μου έχει πει φίλος 160 ευρώ σε άλλη αντιπροσωπεία για αντάπτορα που χειρίζεσαι το ipod όταν είναι συνδεδεμένο. Τα εργατικά μπορείτε εύκολα να τα αποφύγετε. Η τοποθέτηση είναι εύκολη και υπάρχουν οδηγίες και φωτο εδώ μέσα και αλλού στο δίκτυο.

Όσον αφορά τη συμβατότητα το manual αναφέρει :

2.2 compatibility

the ipod adapter is compatible with the following units : ipod 20 gb , ipod 30 gb , ipod 40 gb , ipod 60 gb , ipod mini , ipod nano and ipod photo.

Όπως βλέπεις δεν αναφέρει ipod shuffle που ρωτάς αλλά όταν συντάχθηκε το Manual αυτό δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα. Νομίζω πως ταιριάζει. Αν θέλεις τη γνώμη μου πάρε κάποιο nano 2, 4 ή 8 gb. δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή ειδικά το 2 και αξίζει.

Μια ερωτησούλα...

Με τον Ipod adapter εχεις πλήρη χειρισμό από το εργοστασιακό radio-cd καθώς και φώρτιση?

(Next, Prev, Volume klp...)

Link to comment
Share on other sites

Παω και εγω για ηχητικά στο golfακι μου....

2 8" μπροστα στις εργοστασιακες θέσεις + 2 κόρνες στις εργοστασιακές θέσεις.

2 6" και 2 κορνες στο πίσω μερος

οδηγούμενα με εναν 5-καναλο ESX ψηφιακο/αναλογικό και ενα sub 12" διπλοπηνικό...

Απο πηγή JVC 810 η πρωτη οθονη 2 DIN αποσπώμενη.

Σε μια βδομαδα περιπου εχοντας καλως τα πραγματα θα ειναι ετοιμο θα ανεβασω φωτο απο καλωδιωση και απο τοποθετηση.

Το σημαντικό είναι οτι δεν θελω να φενεται τπτ και ουτε θα φενεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.