Jump to content
Guest Ignatios A3

Golf 1.6 Fsi Turbo ?

Recommended Posts

καλη σκεψη αλλα αν ειναι το κοστος γυρο στο 3χιλιαρο το κανεις και gti..

Ανεστη εχεις δικιο αλλα αυτο το μοτερ που λεω ειναι ΜΟΝΟ για να κατεβεις στα 400, να το δηλωσεις 1.4 ΜΑΜΑ και να τους παρεις τα πασα και το μεροκαματο

Για να μη σου πω οτι μπορει να του πατησω και τιποτα ζουμια +50 αλογα για ωρα αναγκης...

Για ολα τα υπολοιπα συμφερει και δεν συμφερει, δεν διαφωνω οτι πιο over-all λυση ειναι η πληρης μετατροπη σε GTi ή η ανταλλαγη με TSI + τη διαφορα.

Το λεω μονο και μονο γιατι μιλαμε για βελτιωση σε FSI/TSI

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

σε εχει συνεπαρει λιγο το tuning μου φενεται και δεν ξερεις τι λες..βρε καημενε..τι σε κανει να πιστευεις οτι με ολα αυτα που λες οτι θα κανεις στο 1,4 θα εισαι γρηγορος...εκτος απο το λαγκ με την 28αρα..ΑΝ δουλεψει..με το πρωτο τφσι με προγραμμα που θα ανοιξεις θα σου τραβηξει μια ψ@λη που θα την θυμασαι και στα μπουζουκια που θα πας να πνιξεις τον πονο σου..τεσπα..συνελθε στεργιο και σκεψου τι πραγματικα σε συμφερει να κανεις και ασε τα ονειρα και τους συναισθηματισμους για αλλα θυματαεδω που εφτασες δεν υπαρχει λογος να κανεις πισωγυρισματα και αμφιβολου αποτελεσματος μετατροπες..μην επηρεαζεσαι απο αυτα που ακους απο τους μετρ κοντρακιδες του βολου αυτοι για να πανε φλωρινα περνουν την εθνικη οδο για αθηνα.πες μου οποτε χρειαστεις να αλλαξεις μοτερ σου εχω βρει μετατροπη.

υ.γ σταματα να μιλας για στοιχηματα και κοντρες γιατι αυτα εχουν πεθανει..μονο για παιδακια με παπακια ισχυουν ακομα αντε και για τους καγκουρλαιους κοντρακιδες του βολου που εχουν μεινει με τα ουνο τουρμπο και τα σαξακια των 90'ς...ξεκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κοροιδευτηκα το λεω ρε για το μεροκαματο, τι στοιχηματα και μαλακιες...

Αφου ξερεις με τι πνευμα το λεω να το πω οτι δεν ξερεις στην ιδια πολη μεγαλωσαμε και ζουμε. :whistling:

Την 28αρα φιλε το 1.6 την γυρναει και επειδη δεν ξερεις ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω αν δουλεψει το ρισκο το παιρνω μονος και ΔΕΝ προτρεπω κανεναν να ακολουθησει αυτον τον δρομο. Αμα σπασει, εσπασε.

Θυμα φιλος να πιαστω δεν πιανομαι γιατι η μετατροπη αν την αποφασισω θα γινει απο τα δικα μου χερια και μονο, παρεα με φιλο χρονια μηχανικο για το λυσε δεσε και οχι ΑΠΟ μηχανικο που με βλεπει σαν ορθιο πενηνταρικο και μου ταζει τα αλογα σαν να ειναι στραγαλια

και αν το καλοσκεφτεις δεν ειπα και τπτ παραλογο καθως ολα τα πραγματα ταιριαζουν εξακριβωμενα.

Τωρα για την ψωλη και να τη φαω δε με νοιαζει γιατι ποτε δεν δηλωσα αρχων των 400 του Βολου, ουτε θα κατεβασω το αυτοκινητο επι τουτου, ουτε και κανω βαρυσημαντες δηλωσεις καφετεριας, αλλα αμα τη ριξω πολυ θα το χαρω...

Τελος δεν βιαζομαι γιατι το αυτοκινητο ειναι βολτας και μονο βολτας δεν το εχω αναγκη καθως δεν μετακινουμε με αυτο ουτε κρεμεται η δουλεια, η οικογενεια, η καθημερινοτητα μου απο αυτο. Οποτε χρονος υπαρχει, το χρημα μαζευεται σιγα σιγα, και οι κινησεις θα γινουν οταν ειμαι σιγουρος οτι θελω να κανω κατι τετοιο.

ΞΕΡΩ οτι το λες γιατι το αποτελεσμα με μια μετατροπη GTi ειναι εξασφαλισμενο και εχεις περισσοτερες δυνατοτητες και θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

Μεχρι τοτε κρατω σιγη ασυρματου και περιμενω να αποφασισω αν θα γινω GTαης ή οχι αλλωστε τροπετο υπαρχει. :thumbsup::thumbsup:

Μεχρι τοτε ομως σιγη ιχθυος.

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

Κοροιδευτηκα το λεω ρε για το μεροκαματο, τι στοιχηματα και μαλακιες...

Αφου ξερεις με τι πνευμα το λεω να το πω οτι δεν ξερεις. :whistling:

Την 28αρα φιλε το 1.6 την γυρναει και επειδη δεν ξερεις ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω αν δουλεψει το ρισκο το παιρνω μονος και ΔΕΝ προτρεπω κανεναν να ακολουθησει αυτον τον δρομο. Αμα σπασει, εσπασε.

Θυμα φιλος να πιαστω δεν πιανομαι γιατι η μετατροπη αν την αποφασισω θα γινει απο τα δικα μου χερια και μονο, παρεα με φιλο χρονια μηχανικο για το λυσε δεσε και οχι ΑΠΟ μηχανικο που με βλεπει σαν ορθιο πενηνταρικο και μου ταζει τα αλογα σαν να ειναι στραγαλια

και αν το καλοσκεφτεις δεν ειπα και τπτ παραλογο καθως ολα τα πραγματα ταιριαζουν εξακριβωμενα.

Τωρα για την ψωλη και να τη φαω δε με νοιαζει γιατι ποτε δεν δηλωσα αρχων των 400 του Βολου, ουτε θα κατεβασω το αυτοκινητο επι τουτου, ουτε και κανω βαρυσημαντες δηλωσεις καφετεριας, αλλα αμα τη ριξω πολυ θα το χαρω...

Τελος δεν βιαζομαι γιατι το αυτοκινητο ειναι βολτας και μονο βολτας δεν το εχω αναγκη καθως δεν μετακινουμε με αυτο ουτε κρεμεται η δουλεια, η οικογενεια, η καθημερινοτητα μου απο αυτο. Οποτε χρονος υπαρχει, το χρημα μαζευεται σιγα σιγα, και οι κινησεις θα γινουν οταν ειμαι σιγουρος οτι θελω να κανω κατι τετοιο.

ΞΕΡΩ οτι το λες γιατι το αποτελεσμα με μια μετατροπη GTi ειναι εξασφαλισμενο και εχεις περισσοτερες δυνατοτητες και θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

Μεχρι τοτε κρατω σιγη ασυρματου και περιμενω να αποφασισω αν θα γινω GTαης ή οχι αλλωστε τροπετο υπαρχει. :thumbsup::thumbsup:

Μεχρι τοτε ομως σιγη ιχθυος.

για τους άλλους .... εμάς να μας κρατάς ενήμερους !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

για τους άλλους .... εμάς να μας κρατάς ενήμερους !

Κοιτα ο Ανεστης εχει ΔΙΚΙΟ με 27 και 28 κιλα ροπη GTi ΔΕΝ πατας και ΑΝ τα βγαλει, πολυ απλα γιατι το μανισιο GTi ξεκινα απο τα 27-28 κιλα ροπης. Συνεπως αμα εχει προγραμμα θα σε τραβηξει οχι καροτσα, πολυκατοικιες και σε αυτο ωφειλω να παραδεχτω το μειον.

Αλλα δεν ειναι στοχος να πατησω με GTi εκτος αν ειναι κανενας κουλομαριας ο οδηγος και παλι θα εισαι με το σκατο στην σκαλτσα να μη σε προλαβει και ΑΝ επαναλαμβανω...

Αυτο εξηγουμαι για να μην ονειρευομαστε ομαδικα οτι θα φτιαξουμε κανενα οπλο και ωχ αμαν!

Τωρα στοχος της μετατροπης ειναι να παει λιγο καλυτερα το TSI και να φτασει τα επιπεδα του GTi με λιγοτερα χρηματα ή να πατησει το TSI σαν 1.4αρι και καλα... αναλογα 14αρια ή 16αρια της σειρας του ή παλιοτερα.

Αυτος ειναι ο στοχος οχι να ξεμπαζωσουμε την ασφαλτο γιατι αμα θελω να ξεμπαζωσω παιρνω GTi...

Υ.Γ:Ανεστη ελπιζω να μην παρεξηγησες τα λεγομενα μου και ολα να ειναι ΟΚ αλλωστε εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

Κοροιδευτηκα το λεω ρε για το μεροκαματο, τι στοιχηματα και μαλακιες...

Αφου ξερεις με τι πνευμα το λεω να το πω οτι δεν ξερεις στην ιδια πολη μεγαλωσαμε και ζουμε. :thumbsup:

Την 28αρα φιλε το 1.6 την γυρναει και επειδη δεν ξερεις ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω αν δουλεψει το ρισκο το παιρνω μονος και ΔΕΝ προτρεπω κανεναν να ακολουθησει αυτον τον δρομο. Αμα σπασει, εσπασε.

Θυμα φιλος να πιαστω δεν πιανομαι γιατι η μετατροπη αν την αποφασισω θα γινει απο τα δικα μου χερια και μονο, παρεα με φιλο χρονια μηχανικο για το λυσε δεσε και οχι ΑΠΟ μηχανικο που με βλεπει σαν ορθιο πενηνταρικο και μου ταζει τα αλογα σαν να ειναι στραγαλια

και αν το καλοσκεφτεις δεν ειπα και τπτ παραλογο καθως ολα τα πραγματα ταιριαζουν εξακριβωμενα.

Τωρα για την ψωλη και να τη φαω δε με νοιαζει γιατι ποτε δεν δηλωσα αρχων των 400 του Βολου, ουτε θα κατεβασω το αυτοκινητο επι τουτου, ουτε και κανω βαρυσημαντες δηλωσεις καφετεριας, αλλα αμα τη ριξω πολυ θα το χαρω...

Τελος δεν βιαζομαι γιατι το αυτοκινητο ειναι βολτας και μονο βολτας δεν το εχω αναγκη καθως δεν μετακινουμε με αυτο ουτε κρεμεται η δουλεια, η οικογενεια, η καθημερινοτητα μου απο αυτο. Οποτε χρονος υπαρχει, το χρημα μαζευεται σιγα σιγα, και οι κινησεις θα γινουν οταν ειμαι σιγουρος οτι θελω να κανω κατι τετοιο.

ΞΕΡΩ οτι το λες γιατι το αποτελεσμα με μια μετατροπη GTi ειναι εξασφαλισμενο και εχεις περισσοτερες δυνατοτητες και θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

Μεχρι τοτε κρατω σιγη ασυρματου και περιμενω να αποφασισω αν θα γινω GTαης ή οχι αλλωστε τροπετο υπαρχει. :drinks::good:

Μεχρι τοτε ομως σιγη ιχθυος.

ελα βρε αγαπη και εσυ σιγη ιχθυος..εδω τα πουλακια κελαιδουν οτι θα βγει 6κυλινδρο το εργαλειο..η μηπως λεω μαλ@κιες??δεν νομιζω...να μην πω εξακυινδρο με αγραφους εγκεφαλους και τουρμπινες...τεσπα..βαζω μπαρουτι αλλα αυτος ειναι ο σκοπος μου!! new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαλακιες δε λες αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα ολα παιζουν αναλογα με τις τιμες απο τα τροπετα οσο δεν πεφτουν το σκεφτομαι αμα πεσουν σε λογικα επιπεδα 2000 με 2500 χιλιαρικα μπορει και κοντα στο 3000 θα παω με κλειστα τα ματια! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Μεχρι τοτε αποταμιευση, και καμια βολτα με look GTi και σιδεροζαντα :D

Edited by sterpc
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια!Ειμαι καινουριος κ ετσι ακομα προσαρμοζομαι!Στο θεμα μου,εχω το fsi 1.6

Απ'οτι διαβασα δεν αξιζει καμια βελτιωση αρα σκεφτηκα αλλαγη κινητηρα!Τι τυπος 'καθεται'? Μηπως παρω τον gt170 hp κ τον βαλω πανω αντι να αγοραζω αλλο αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους . Ειχαμε τπτ νεωτερο τελικα σχετικα με την μηχανη μας (τουρμπινα-κομπρεσορα)

ο μηχανικός με τον οποίο προσπάθησα να έρθω σε επικοινωνία δεν μου απάντησε.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω "μελετησει" και μετατρέψει ορισμένους κινητήρες απο ατμοσφαιρικούς σε τουρμπο, μπορω να πω καποια πραγματα για το τη μετατροπή ατμοσφαιρικού fSI σε τουρμπο. 

Κατα τη γνώμη μου αυτο που αξίζει περισσότερο είναι να ανταλλαχθεί το αμάξι με 1.4 TSI. Είναι η πιο έυκολη, γρήγορη και ανέξοδή μετατροπή.

Αν επιμενει κάποιος να κανει τη μετατροπή εκείνεο που αξιζει, είναι να γίνει low cost μετατροπή τουρμπο με:

πολλαπλή-λουκάνικο και τουρμπίνα απο κανα μιτσουμπίσι κολτ/L200 (δε ξερω πιθανόν να ταιριάζει και μεταχειρισμένη πολλαπλή-τουρμπίνα απο TSI 2.0 ή 1.4 -εξαρταται ποια κεφαλή φοράει το 1.6)

εξατμιση-καταλύτης μεταχειρισμένα απο κανα TFSI 2.0 με τις ανάλογες πατέντες στο downpipe για να κουμπώσει στην τουρμπίνα που θα βρούμε. (δε θα κάνει και θόρυβο έτσι)

ιντερκουλερ κινα

παράλληλο εγκέφαλο με 5ο μπεκ (να καθαρίζουν και οι βαλβίδες), ή προγραμμα - παντρεμμα - πασάλειμα με μπεκ απο TSI 140

πίεση το πολύ μέχρι 0.4

εγκατάσταση ψυγείου λαδιου (προεραιτική, εξαρτάται απο τις θερμοκρασιες που θα μετρήσουμε μετα την τουρμποποίηση)

κλειστό μοτερ.

αν πατιναρει μετα τη μετατροπή, τετράφτερο δίσκο.

με αυτα και με πολύ ψάξιμο, θα βγάλει καμια 150αρια άλογα στο 0.4, ακόμα και με μικρούλα τουρμπίνα γιατι είναι16αρι. Μπιελες και πιστόνια δε θα παθουν τίποτα με τόσο λίγη πίεση, αλλα καλό είναι  να δουλευει καλό λάδι.

αν ο μαμα MAP sensor, παραπονεθεί με την πίεση, θα ησυχάσει με ένα σωστα ρυθμισμένο voltage clamp, που δεν κοστίζει μια περιουσία.

προεινόμενο κόστος για τα παραπάνω είναι 2500 ευρω.

Ξαναλέω οτι ακόμα και έτσι να ναι (2500) καλύτερα δωστε το και παρτε 1.4 TSI.

βεβαια ο πυροβολημένς που θελει να φτιαξει το δυνατότερο 1.6FSI του κόσμου, θα χρειάστει καμια GTX2967, παραλληλο εγκέφαλο με 4 επιπλέον μπεκ σε custom πολλαπλή (ή προγραμμα παντρεμα - πασάλειμα με μπεκ απο 2.0TFSI), μπιελοπίστονα, συμπίεση 9.5 (με φλάντζα, αμα δε βρουμε πιστονι για τέτοια συμπίεση), εξάτμιση 86, κλπ.

Προτεινόμενο κόστος για όλα αυτα είναι τα 6 χιλιάρικα και η απόδοση θα είναι περίπου στα 400+ στο 1.5 μπαρ και με καλή ροπή απο τις 3000 στροφες. Για πιο πολύ δύναμη GTX3071, αλλα θα φουσκώνει λίγο ψηλότερα (3500-3700)

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σενάριο @turbomaniac είναι αδύνατο να εφαρμοστεί μιας και ο κορμός του FSI είναι αλουμινίου.  Οπότε καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει.. 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απόλυτα σιγουρο αυτο, εξαρταται απο τα χιτώνια.

για παράδειγμα και το ford 1.6 που είχα  είχε αλουμινένιο κορμό, αλλα δεν είχε θεμα γιατι είχε χοντρα χιτώνια ατσάλινα.

Mε μια αναζητηση εικόνων είδα οτι το FSI έχει ωραία, χοντρά χιτωνια,οποτε νομίζω δε θα έχει θέμα σε αυτον τον τομέα  μέχρι 350-400 άλογα.

η (πικρή) πείρα στις μετατροπες ατμοσφαιρικών σε τουρμπο δείχνει οτι συνήθως το πιο μεγάλο προβλημα έχουν οι μαμα μπιέλες οι οποιες συνηθως κόβονται. Τα νορμαλ χιτωνια και τα πιστόνια συνηθως δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και στο +200% (εκτός απο τα opel/saab που έχουν θεμα τα πιστόνια ακόμα και σε μαμα τουρμπο μοτερ)

Δε θυμαμαι ποτε στη ζωή μου να χει ραγισει αλουμινένιο μπλοκ. Κεφαλές αλομινενιες ραγίζουν συχνα, αλλα το μπλοκ είναι πολύ μασιφ για να παθει κατι κατα τη γνώμη μου, ακόμα και με πολύ παραπάνω δυνάμεις.

 

κατα τη γνωμη μου και όπως είδα μπιέλες πιστόνια, με σωστα ρυθμισμένο καύσιμο, συμπίεση στο 9:1 και λογική χρήση,το 1.6 FSI αντέχει μαμα άνετα μεχρι 250 άλογα, μόνο με μπίελες αντέχει μέχρι 300+ άλογα και με πιστόνια μπιέλες 350-400.  

Παραραθετω εικόνες με τις μαμα μπιέλες απο 3 μοντέλα: Θα ααπεριμενε κανεις οτι το 1.4 TSI θα είχε πιο χοντρή μπιέλα απο το αστμοσφαιρικό 1.6 FSI, αλλα συμβαίνει το αντίθετο. Η μπιέλα απο το 1.6 μοιαζει πιο πολυ με τη μπιέλα απο το 2.0TFSI. η πρωτη φωτο είναι απο 1.6 FSI η δευτερη 2.0 tfsi και η τριτη απο1.4 ΤSI.

P.S. μήπως γινεται με καποιο τρόπο να φύγουν αυτα τα χιονια απο το site γιατι έμεις που έχουμε παλιό υπολογιστη παραφορτώνεται η κάρτα γραφικών και τραβαει όλο τον επεξεργαστή (CPU 100%)?

 

 

FSI.JPG

TFSI.JPG

TSI.jpg

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , turbomaniac said:

 

P.S. μήπως γινεται με καποιο τρόπο να φύγουν αυτα τα χιονια απο το site γιατι έμεις που έχουμε παλιό υπολογιστη παραφορτώνεται η κάρτα γραφικών και τραβαει όλο τον επεξεργαστή (CPU 100%)?

 

 

 

 

 

Τερμα κατω αριστερα βρησκεις εκει που λεει εμφανιση και επιλεγεις default, και φευγουν τα χιονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@turbomaniac ναι φυσικά και η κεφαλη ειναι αλουμινίου και δεν ξέρω αν λύνεται αυτό με κάποιο τρόπο-πάντρεμα.. ουτε ξερουμε τις ανοχές του καθε υλικού που βρίσκεται στο μοτέρ. Για αλλο σκοπό σχεδιάστηκε-κατασκευάστηκε και αλλού το πάμε. Γενικότερα το θέμα turbo fsi είναι ενα ρίσκο(όπως κάθε μετατροπή-tuning φυσικά) μιας και δεν ξερεις τι μπορει να βγει στη διαδρομη του project. Το αυτοκίνητο φωνάζει απο μακριά "μην ασχολείσαι γιατι θα σου φαω πολλά". Όσο για τα νούμερα που λες θα συμφωνήσω μαζί σου (εφοσον δεν υπαρχει κάποια παράμετρος πλην οσων ειπαμε που δεν σκεφτόμαστε τωρα) μιας και έχουμε δει υπερκυβισμένο 1.4tsi σε 1.6tsi να τα έχει βγάλει σε δυναμόμετρο. Ένα sleeper car που δε φαντάζεσαι πόσα μέτρα θα φας μόλις το τσιγκλίσεις..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις ένα protzekt 1.6 ατμοσφαιρικό σε τουρμπο 400 άλογα (και δεν έχεις honda VTI) είσαι απο την αρχή χαμένος και εννοείται πως δε το συνιστώ, όπως δε συνιστώ να προσπαθείς να βγαλεις 300 άλογα απο το 1.4 TSI. Απλα το ανέφερα σαν μινι-ψευτοοδηγό για το πως μπορεις να το κάνεις με το δυνατόν λιγότερο κόστος, για τους πολύ πυροβολημένους που πιθανόν όλο και κάποιος να βρεθεί. 

Τετοιου είδους μετατροπές θέλουν πάρα πολύ ψάξιμο και γνώσεις απο τον κάτοχο, ή παρα πολύ ψάξιμο για να βρεθεί ο σωστός μάστορας, γιατι ως γνωστόν αυτα λίγοι τα κάνουνε με επιτυχία στην Ελλάδα. 

Η αλουμινενια κεφαλή δεν είναι πρόβλημα, συνήθως. Αμα είναι να ραγισει, ραγίζει και ατμόσφαιρα... lol. Ολα τα μοτερ με αλουμινένιο μπλοκ έχουν ατσαλινα ελατηρια πιστονιών και ατσαλινα χιτωνια, οπότε και συνήθως το μπλοκ δεν είναι πρόβλημα ακόμα και σε ιπποδυνάμεις +250%.

To πρόβλημα σε μια μετροπή ατμοσφαιρίκή σε τουρμπο (αν έχει λυθεί το σύνηθες πρόβλημα με τις μπιέλες, για ιπποδυνάμεις  πάνω απο +100% και για τα πιστόνια για πάνω απο +200%) είναι οι θερμοκρασίες. Πολύς κόσμος πιστευει οτι το πρόβλημα είναι η πολύ παραπάνω ροπή και γι' αυτο σπανε τα αμάξια, αλλα δεν είναι έτσι. Το πρόβλημα είναι οι θερμοκρασίες. Αυτο λύνεται με προσεκτική ρύθμιση της αναλογίας αέρα/βενζίνης, με καλό λάδι, με προσθηκη ψυγείου λαδιού (εφόσον δουμε οτι έχουμε θερμοκρασίες παραπάνω απο 110 οC στο ζόρισμα), με μεγάλο ιντερκουλερ, με μεγάλες εξατμίσεις και με είδικά πρόσθετα στο ψυγειο νερού (πχ redline water wetter). Επίσης (κατι που πολύς κόσμος ξεχνάει), φροντίζουμε να έχουμε πάντα καθαρή τη γρίλια απο το ψυγείο μας και απο το ιντερκουλερ μας 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2016 at 1:40 ΠΜ, Speedy said:

Το δεύτερο σενάριο @turbomaniac είναι αδύνατο να εφαρμοστεί μιας και ο κορμός του FSI είναι αλουμινίου.  Οπότε καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει.. 

Κανένα σενάριο από τα προαναφερθέντα, δεν μπορεί να εφαρμοστεί έτσι όπως περιγράφονται παραπάνω (με τόση απλότητα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιδιωκω να μη γραφω ποτε κατι που δε ξερω ή μισο-ξέρω. Εχω φαει τα μούτρα μου πολλές φορές για να φτασω στο σημείο να γραψω μια απλή περιγραφή.

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.