Jump to content
Guest Ignatios A3

Golf 1.6 Fsi Turbo ?

Recommended Posts

Guest Ignatios A3

Υπάρχει κανείς τολμηρός που να έκανε κάτι τέτοιο?

Εγώ έχω ένα Α3 8Ρ 1.6 FSI και ενδιαφέρομαι.

Όπου και να ρώτησα μου λένε παραμύθια. Όλα γίνονται και δεν χρειάζονται 10.000 Ευρώ.

Δεν είπα να βγάλω 300 άλογα απο μοτέρ 1.6 απλά να το "βοηθήσω" λίγο. Είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο για 115 άλογα.

Πρόγραμμα ήδη έχω βάλει επίσης φίλτρο Κ&Ν στο φιλτροκούτι και τελικό.

Καλά πάει. Καλήτερα απο πρίν αλλά θέλω κι άλλο...

Υπάρχει πάντα και η λύση της αλλαγής κινητήρα αλλα αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Πρέπει να βρείς στην ουσία μισό αυτοκίνητο για να τα πάρεις όλα απο πάνω, κινητήρα, διαφορικό, σασμάν, φρένα, ψυγεία, intercooler κλπ κλπ....

Δεν μπορείς απλά να φέρεις μια μηχανή απο Γερμανία. Μέχρι και στο e-bay πουλάνε μηχανές 2.0 TFSI....

Περιμένω σχόλια και προτάσεις.

Πιστεύω οτι όλους τους 1.6 FSI της παρέας τους απασχολεί λίγο-πολύ αυτο το θέμα.

Καλός σας βρήκα...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Guest Ignatios A3
ξεχνα την βελτιωση του 1.6fsi. Ατμοσφαιρικα μπορείς να βγάλεις γύρω στα 150-155αλογα με κόστος περι τα 5000, δεν αξίζει τον κόπο

Όταν λες ατμοσφαιρικά τι εννοείς?

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει τοποθέτηση τούρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος, γιατί τα 1.6 δεν τα βγάζουν με τουρμπο εξαρχής οι αυτοκινητοβιομηχανίες και πάνε κατευθείαν στα 1.8Τ. :whistling:

ξεχνα την βελτιωση του 1.6fsi. Ατμοσφαιρικα μπορείς να βγάλεις γύρω στα 150-155αλογα με κόστος περι τα 5000, δεν αξίζει τον κόπο

Αυτό πιστεύω είναι η καλύτερη ιδέα, γιατί μετά με την τουρμπίνα ανεβαίνει το κοστος συντήρησης. Εκτός και αν δεν σε νοιάζει.

Ασε που αν δεν βάλεις τουρμπίνα θα είναι και ατμοσφαιρικά, που για μένα είναι πολύ καλύτερο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

τα FSI εχουν κορμο απο κραματα αλουμινιου και πολυ υψηλη συμπιεση,11,5:1 με αποτελεσμα να μην αντεχουν πολυ μεγαλες πιεσεις και θερμοκρασιες που απαιτει ενας κινητηρας με turbo...

αποτελεσμα αυτου?τρυπες στον κορμο πιστονια μπιελες στο χερι κτλ κτλ...

μακρια!!!καλυτερα αλλαξε κινητηρα η ακομα και αυτ/το!

διαφορετικα....συμβιβασου με τα 115 αντε 125 που ισως εχεις τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα ήδη έχω βάλει επίσης φίλτρο Κ&Ν στο φιλτροκούτι και τελικό.

Για πές μας φίλε τί πρόγραμμα έχεις βάλει; Πόσο σου στοίχισε; Ο κόφτης σου που βρίσκετε;

Link to comment
Share on other sites

Guest Ignatios A3
Πρόγραμμα ήδη έχω βάλει επίσης φίλτρο Κ&Ν στο φιλτροκούτι και τελικό.

Για πές μας φίλε τί πρόγραμμα έχεις βάλει; Πόσο σου στοίχισε; Ο κόφτης σου που βρίσκετε;

Καλημέρα.

Πρόγραμμα απο το Auto-exelixis στο δρόμο προς Ωραιόκαστρο. Δικό τους.

Κόφτη δεν ξέρω αν πείραξε, δεν είμαι καθόλου αδηγός του κόφτη.

Πιο πολύ με ενδιαφέρουνε οι μεσαίες στροφές και λίγο πιο πάνω, σπάνια το δίνω πάνω απο 6.000.

Σίγουρα πείραξε τις ρυθμήσεις της πεταλούδας του γκαζιού. Έγινε πιο άμεσο.

Το έχω απο τον Αυγουστο το πρόγραμμα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Χαλάλι τα 600 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο autoexelixis εχουν και δυναμομετρο και απο οτι μου ειχαν πει στο προγραμμα τους συμπεριλαμβάνεται δυναμομετρηση πριν και μετα. Σου καναν τις δυναμομετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest Ignatios A3
Στο autoexelixis εχουν και δυναμομετρο και απο οτι μου ειχαν πει στο προγραμμα τους συμπεριλαμβάνεται δυναμομετρηση πριν και μετα. Σου καναν τις δυναμομετρησεις?

Ναι έχουν δυναμόμετρο.

Εμένα δεν μου είχαν πεί τίποτα για δυναμομέτρηση.

Το θέμα είναι το εξής...

Η δύναμη που τελικά πέρνει το αυτοκίνητο φαίνεται μετά απο 200-300 Κm.

Επείσης θα ήταν λίγο αφελές να ζητήσεις απο τους ίδιους να σου δυναμομετρήσουν το αυτοκίνητο απ τη στιγμή μου λίγο πολύ όλοι ξέρουμε οτι τα αποτελέσματα μπορούνε να τα "μαγειρέψουνε" και λίγο....

Δυναμομέτρηση δεν έχω κάνει τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Γαμώ τα προγράμματα για fsi έχει και ο Peteformance tuning store στην Πάτρα. Αξίζει μια βόλτα μέχρι εκεί...

το 2007 λογικα θα εχω προγραμμα απο Peteformance tuning store στο

δικο μου ολε! !

ειμαι και off topic! :D

Link to comment
Share on other sites

Γαμώ τα προγράμματα για fsi έχει και ο Peteformance tuning store στην Πάτρα. Αξίζει μια βόλτα μέχρι εκεί...

1. Eχεις οδηγησει καποιο συγκριτικα με καποιο αλλο...?

2. Εχεις οδηγησει 16αρι FSI η γενικα FSI με και χωρις προγραμμα, πριν και μετα...?

3. Μετακινει λιγο προς τα επανω τον κοφτη, ειδικα στο 1,4 ειναι παρα μα παρα πολυ απαραιτητο με κοφτη στις 5900

Ερωτηματα που πιστευω απασχολουν οποιον ασχολειται με FSI.

Τι τιμη φτιαχνει το προγραμμα ο Pete...? κανει καποια εκπτωση για το club...?

παντως φιλε που θες να το τουρμπισεις...Μην το κανεις....Στα ειπαν σωστα τα παιδια...κανε υπομονη, κανε κατι περιφερικο, αλλα μην το τουρμπισεις....

Link to comment
Share on other sites

Γαμώ τα προγράμματα για fsi έχει και ο Peteformance tuning store στην Πάτρα. Αξίζει μια βόλτα μέχρι εκεί...

Φίλε που είναι ακριβώς αυτός!! Πόσο το μαλλί?? Διαφορές σε άλογα και απόδοση??? Εγγύηση??

Link to comment
Share on other sites

προφανως οταν θα το ετοιμασει θα βάλει φωτός :lol: Βιαζεσαι αγαπητε. Παντως το εξωτερικο ειναι πανέμορφο. Οσο για το αν τουρμπιζει ενας 1.6, σιγουρα γινεται απλα χρειαζεσαι τα κατάλληλα άτομα να στο κάνουν και στοιχιζει πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

το τι μπορει να πει απο το τι γινεται κ τι ακομα κ να γινει ποσο μπορει να κρατησει απεχει ετη φωτος..

κ επειδη απο λογια αλλο τπτ στον κοσμο που ζουμε μιλησα για φωτο γιατι αν δε δω τον σαλιγκαρο δε πιστευω..

τα χει πει ο χρονης για το τουρμπισμα σε fsi πιο πανω,δε ξερω ποσοι δωσαν βαση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.