Jump to content
Guest Ignatios A3

Golf 1.6 Fsi Turbo ?

Recommended Posts

Supercharger???? Ειναι τρελοί αυτοί οι άγγλοι!!! Και να γίνεται δεν νομίζω ότι εδώ στην ελλάδα τα επόμενα 3 η και παραπάνω χρόνια θα το δοκιμάζει κανένας!!! Εγώ πάντως όπου και να ρώτησα για το οτιδήποτε(turbo,compressor ktl) μου είπαν το κλασσικό "ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ 1.8Τ" και όσο περισσότερο το σκέφτομαι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ δυστηχώς :blush::blush::blush::D:)dead.gifdead.gif

Πάντως αν δει κάποιος καμία φωτογραφία από αυτόν τον τρελλό άγγλο ας μας πει και μας...

Link to comment
Share on other sites

Τα FSI δεν τουρμπίζονται εύκολα. Ένας γνωστός μου ανέβασε ένα Α3 στα 140 άλογα ατμοσφαιρικά και μέχρι εκεί. Παραπάνω θέλεις πολλά λάχανα, μαρούλια πείτε τα όπως θέλετε αλλά το πιο σημαντικό θέλετε ικανά χέρια και τεράστιες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις ενα μπλοκ με αλουμινενιο κορμο, δεν τιθεται θεμα χεριων, και γνωσεων...Αλλα και απλης λογικης για το εγχειρημα που πας να ξεκινησεις...Αν σπασει μετα, δεν υπαρχει γιατι και πως...

Ασε για την αντλια...Εδω δεν βαζουμε 5ο μπεκακι, το οδηγουμε με εναν εγκεφαλο με FC της Apex-i και αυτο ηταν...Εδω εχεις αντλια υψηλης...

Στη θεωρια και εγω πολλα ειχα σκεφτει τοτε...Στην πραξη ομως, το πουλησα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε κανένα χρόνο να μπορούμε να μιλάμε και για τέτοια project. Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Αλλά τώρα φαίνεται μόνο με κυάλια. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Ίσως σε κανένα χρόνο να μπορούμε να μιλάμε και για τέτοια project. Τίποτα δεν είναι αδύνατο. Αλλά τώρα φαίνεται μόνο με κυάλια. Υπομονή.

Και οικονομικά δεν έχει νόημα τέτοιο project...

Καλύτερα να το πουλήσεις και να πάρεις TSI.

Link to comment
Share on other sites

Η βελτίωση δεν έχει λογική. Έτσι πιστεύω εγώ. Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν αυτή την στιγμή κάποια αυτοκίνητα με +700 άλογα στους δρόμους. Για να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο, χρειάζεσαι πολλές δεκάδες αν όχι εκατοντάδες χιλιάδες ¤. Ένα TSI είναι πολύ δυσκολότερο να φτάσει 300 άλογα από ένα κοινό 1600άρι. Και ίσως χρειαστεί περισσότερα χρήματα από το να ενισχύσεις και να τουρμπίσεις ένα μοτέρ 1600. Οπότε δεν έχει σημασία πόσα θα ξοδέψεις. Σημασία έχει τι θα φτιάξεις εσύ που δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πρόγραμμα απο το Auto-exelixis στο δρόμο προς Ωραιόκαστρο. Δικό τους.

Κόφτη δεν ξέρω αν πείραξε, δεν είμαι καθόλου αδηγός του κόφτη.

Πιο πολύ με ενδιαφέρουνε οι μεσαίες στροφές και λίγο πιο πάνω, σπάνια το δίνω πάνω απο 6.000.

Σίγουρα πείραξε τις ρυθμήσεις της πεταλούδας του γκαζιού. Έγινε πιο άμεσο.

Το έχω απο τον Αυγουστο το πρόγραμμα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Χαλάλι τα 600 Ευρώ.

Ιγνάτιε γράψε περισσότερες λεπτομέρειες μια και έχεις κανει αρκετα χιλιόμετρα πια ,που πήρε ψηλά ή χαμηλά ,πόσα 'αλογα ,με την κατανάλωση τι έγινε , έκανες δυναμομέτρηση και τα σχετικά...για να ξερει ο λαός :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Ignatios A3

Ισχύει οτι είχα γράψει παραπάνω.

Το αυτοκίνητο βελτιώθηκε σε όλο το φάσμα των στροφών.

Πόσα άλογα πήρε δεν ξέρω μια και δεν έκανα δυναμομέτρηση.

Αν κάνω ποτέ θα σας πω.

Η κατανάλωση δεν άλλαξε καθόλου.

Εγώ τουλαχιστων δεν είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυση αδυνατον αμα σου αλλαξε ρυθμισεις στη πεταλουδα του γκαζιου να εχεις ακριβως ιδια καταναλωση..καπως πρεπει να βγουν κ τα αλογα tongue.gif

δεν εχεις δει διαφορες με αμαξι που ανοιγες πριν κ μετα το προγραμμα..?π.χ αν ειχες 1 κενη υπερ τωρα να εχεις 3-4..?

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis

Ένα site βρέθηκε μετά από τόσα χρόνια που να ασχολείται με τα αμάξια όλων μας, και είναι στα Κινέζικα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!εχω ακουσει πολλους να λενε οτι δεν τουρμπιζετε το 1.6 fsi μοτερ..λοιπον μου εχει κολησει εδω και καιρο να το τουρμπισω...αν εχετε ακουσει η δει οτιδηποτε σχετικο παρακαλω να μου το πειτε.....μου εχει περασει απο το μυαλο να το κανω turbo-compressor οπως τα tsi δεν ξερω αν γινετε!?περιμενω απαντησεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

άδικος κόπος και δεν θα αξίζει.πούλα το αμάξι βάλε τα λεφτά της μετατροπής και συμπλήρωσε ακομα και πάρε έτοιμο turbato

εχω τα λεφτα να το κανω ολικη μετατροπη σε gti και μιλαμε για μετατροπη με κλειδι..τα παντα και χωρις προβληματα...εγω ομως θελω να κανω κατι που δεν εχει ξαναγινει...να προσπαθησω εστω......

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
γεια σας!εχω ακουσει πολλους να λενε οτι δεν τουρμπιζετε το 1.6 fsi μοτερ..λοιπον μου εχει κολησει εδω και καιρο να το τουρμπισω...αν εχετε ακουσει η δει οτιδηποτε σχετικο παρακαλω να μου το πειτε.....μου εχει περασει απο το μυαλο να το κανω turbo-compressor οπως τα tsi δεν ξερω αν γινετε!?περιμενω απαντησεις!!!!!!

Θα βρεις άνθρωπο στην Ελλάδα που να στο κάνει turbo-compressor? Εκτός αν είσαι ο ίδιος βελτιωτής..

Για μόνο turbo ή μόνο compressor μαζί σου. Απλά ατμοσφαιρικά να ξέρεις ότι μπορείς να το φτάσεις 140-150 άλογα και σαφώς πιο αξιόπιστα.¶ντε καλή επιτυχία :D

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις άνθρωπο στην Ελλάδα που να στο κάνει turbo-compressor? Εκτός αν είσαι ο ίδιος βελτιωτής..

Για μόνο turbo ή μόνο compressor μαζί σου. Απλά ατμοσφαιρικά να ξέρεις ότι μπορείς να το φτάσεις 140-150 άλογα και σαφώς πιο αξιόπιστα.¶ντε καλή επιτυχία ;)

το εχω ιδη ρε man φιλτρο προγραμμα εξατμιση...απλα πιστευω οτι μπορουν να κουμποσουν τα πραγματα απο το tsi....δεν ξερω...βοηθηστε με ρε παιδια δεν εχετε δει τιποτα?εγω παντος δεν εχω δει τιποτα τετοιο!οσο και αν εψαξα!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν έχεις δει γιατί δεν γίνεται. Μη χάνεις τον χρόνος σου ψάχνοντας σε λάθος κατεύθυνση. Επένδυσέ τον ψάχνοντας για ένα καινούριο, καλύτερο αυτοκίνητο μιας και έχεις λεφτά όπως λες.

Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι δεν γίνεται, τόσο καλύτερα για την ψυχική σου υγεία και την τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κουμπωνεις κατευθειαν πανω την μηχανη απο το TSI?δεν ξερω αν γινεται απλα μου ηρθε σαν ιδεα. :D

Link to comment
Share on other sites

εδώ λεει οτι έχει τα λεφτα να κάνει μετατρωπή ουσιαστικά να παίξει με τον 1.6FSi η κατανάλωση θα τον πειράξει ?

...ναι, γιατί θα έχει δώσει όλα του τα λεφτά για τη μετατροπή.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.