Jump to content
Guest Gordons

Τι ειναι οφσετ και καρε?

Recommended Posts

Guest Gordons

Γειά σας παιδιά...

Μπορεί σας παρακαλω κάποιος να μου εξηγήσει και εμένα του άσχετου το τι ακριβώς είναι αυτό που ακούω και διαβάζω συνέχεια?

"35αρι οφσετ εχει το ? και ειναι σταααανταρ 5Χ100 καρρε?"

τι ειναι το οφσετ και το καρέ? τι σημαίνουν?

Το αμάξι μου τι έχει? "μκ3"

εγω ξέρω οτι φοράω 55 προφίλ 195 ?λάστιχο? και 15ιντσών ζάντες.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος

φιλε gordons στρώσου και διαβασε προσεκτικα.. μετα θα εχει τεστ...

εστω ότι ακούμε "5Χ100 καρε"... καταλαβαίνουμε ότι το αυτοκίνητο έχει τροχούς με 5 μπουλόνια τα οποία απέχουν μεταξύτους το καθένα 10cm (από άξονα βίδας σε άξονα βίδας) με την ίδια λογική καταλαβαίνεις και το "4Χ100" "4Χ98" "4Χ102" κοκ..

έστω τώρα ότι ακούμε 35αρι offset. τι καταλαβαίνουμε: η απόκλιση ανάμεσα στο κέντρο της ζάντας και στο σημείο που βιδώνει.. (όχι και τόσο επιστημονικό οπότε ας το πάμε λίγο πιο μακρυα.)

κοιτώντας τον τροχό από πίσω και όχι από το πλάι βλέπουμε μόνο το λάστιχο, οκ? το λάστιχο εχει ένα φάρδος Α όπου το εν λόγω κέντρο του είναι Α/2 .. πάμε στα δύσκολα τώρα, η ζάντα εφάπτεται πάνω στο άκρο σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. αυτό το σημείο σε σχέση με το κέντρο έχει κάποια απόκλιση την οποία την μετράμε σε mm και την ονομάζουμε offset..

στη φωτό που παραθέτω φαίνεται ξεκάθαρα το θετικό, το μηδενικό και το αρνητικό offset :D

wheel_offset.jpeg

οσο για το ελαστικό που συζήτησες και για να προλάβω την επόμενη ερώτηση σου.. :D

εστω ότι ακούμε 195/55 15"

εχουμε να κάνουμε με μια 15αρα ζάντα στην οποία το ελαστικό έχει φάρδος πέλματος 195 mm και πλαινό "υψος" το οποίο είναι το 55% του 195 δλδ 107,25 mm

με αυτή τη λογική αν πχ θες να αλλάξεις διάμετρο ζάντας μπορείς έυκολα να υπολογίσεις τι διάσταση χρειάζεσαι..

ένα παράδειγμα τώρα..

φοράς 195/55 15 και θες να βάλεις 17αρα. πρώτα από όλα υπολογίζεις τη συνολική διάμετρο του τροχού που φοράς τώρα οπότε:

2(195χ55%)+15" <=> (2χ107,25)+(15χ24) <=> 214,5+360 = 574,5 mm συνολικό ύψος

εστω ότι θες να βάλεις 205/40 17". με τον ίδιο τύπο θα εχεις:

2(205χ40%)+17" <=> (2χ82) + (17χ24) <=> 164 + 408 = 572

βλεπεις ότι στο σύνολο ο τοχός των 15" με το λάστιχο που φοράς είναι πιο μεγάλος από τον τροχό των 17 ιντσών κατα 2,5 mm !!! (κουφό ε???)

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

σωστοοος ο Πανος! Gordons αν καταλαβα καλα εκανες copy/paste μια προταση μου απο ενα ποστ μου στο "Αγγελιες-Προσφορα"! Χαιρομαι που σου ενεπνευσα την διψα για μαθηση :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Gordons

Ναι φίλε mkiv όντως copy/paste έκανα αλλά δεν πολυκατάλαβα και πολλά απο αυτά που μου έγραψε ο φίλος πάνος.

Μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσω κάμποσες φορές ακόμα....

Ευχαριστώ πάντως φίλε πάνος για την ανταπόκριση σου να με βοηθήσεις...

Αν κάποιος μπορεί να μου το εξηγήσει με πιο απλά λόγια θα μου ήταν χρήσιμο... έτσι ωστε να αποφύγω την πολύ μελέτη....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε mkiv όντως copy/paste έκανα αλλά δεν πολυκατάλαβα και πολλά απο αυτά που μου έγραψε ο φίλος πάνος.

Μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσω κάμποσες φορές ακόμα....

Ευχαριστώ πάντως φίλε πάνος για την ανταπόκριση σου να με βοηθήσεις...

Αν κάποιος μπορεί να μου το εξηγήσει με πιο απλά λόγια θα μου ήταν χρήσιμο... έτσι ωστε να αποφύγω την πολύ μελέτη....

Ευχαριστώ

Μεσω γραπτου λογου, το βλεπω χλωμο να βρεθει καποιος που να τα εξηγησει καλυτερα!!! knife.gifknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος

:D

δεν είναι και τόσο κινέζικα!!

απλά πράγματα..

στη φωτό με τα offset βλέπεις μία ζάντα όπου μπορείς καθαρα να δεις ποια ακριβώς διάσταση θεωρείται offset και τι αντιπροσωπεύει!

για τα καρε ειναι και αυτό σχετικά απλο. πάρε ώς αρχή κάποιο μπουλόνι και μέτρα με ένα χάρακα την απόσταση με το αμέσως επόμενο. θα είναι 10 cm και το επόμενο με το επόμενο πάλι δεκα κοκ.

όσο για το λάστιχο είναι ένας τύπος που χρησιμοποιείται για να υπολογίσεις τη διάμετρο του τροχού δλδ το πλαινό από το λάστιχο + τη ζάντα. υπολογίζουμε 2 πλαινά (πάνω και κάτω) + 15 16 17 ιντσες ανάλογα. :D

τώρα για περισσότερα μπορείς να απευθυνθείς σε ένα ζαντολαστιχά να στα δείξει στην πράξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.