Jump to content
cmeletis

Χιονολάστιχα

Recommended Posts

Παιδια

Επειδη ειστε γκουρου κατι θα ξερετε απο την επομενη ερωτηση μου.

Μολις πηρα το καινουργιο Passat με λαστιχα 235/45/17 αλλα θελω να του βαλω χιονολαστιχα και σκεφτομαι είτε στις ιδιες 17 ζαντες με λάστιχα 205/50/17 είτε σε 16αρες ζαντες (αμα βρω και φθηνα) με λάστιχα 205/55/16.

Τι προτείνετε εσεις?

Η VW προτεινει παντως και τις 2 διαστάσεις μπορειτε να δειτε και παρακατω

http://www.volkswagen-zubehoer.de/prospekte/winter.htm

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στα χιονολαστιχα δεν εχει μεγαλη διαφορα η 16αρα με την 17αρα αλλα το πλατος του πελματος,οποιο και να βαλεις θα ειναι πανω κατω το ιδιο.

ΑΛΛΑ,η 16αρα θα ειναι πιο φθηνη και επισης παιρνει αλυσιδες ανετα ενω στς 17αρες ειναι λιγο δυσκολη υποθεση το θεμα αλυσιδας.

Σε τι τιμες παιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στα χιονολαστιχα δεν εχει μεγαλη διαφορα η 16αρα με την 17αρα αλλα το πλατος του πελματος,οποιο και να βαλεις θα ειναι πανω κατω το ιδιο.

ΑΛΛΑ,η 16αρα θα ειναι πιο φθηνη και επισης παιρνει αλυσιδες ανετα ενω στς 17αρες ειναι λιγο δυσκολη υποθεση το θεμα αλυσιδας.

Σε τι τιμες παιζουν?

Κωστα

Πανε στα 620 με 700 Ευρα για τις 17'', και στα 550 Ευρα για τις 16'' και τα λαστιχα ειναι ειτε τα Nokian RSi είτε τα Dunlop WinterSport 3D.

Εχεις δικιο για τις 16 '' ζαντες αλλα δεν ξερω τιποτα για καρε και οφφσετ που περνει το passat μου και επίσης δεν ξερω που θα βρω καμια μεταχειρισμένη (ειτε αλουμινενια είτε σιδερενια που θα τις κολλησω κανενα τάσι)

Εχεις τιποτα στα υποψιν σου???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Passat εχει καρε 5Χ100 και ΕΤ 30

Για σιδερενια ζαντα μπορεις να ρωτησεις σε κανα βουλκανιζατερ.Ολο και κατι τους περισσευει.

Αλλιως ριξε καμια ματια στις αγγελιες μου φαινεται καποιος πρεπει να πουλαει ζαντες 16αρες.

Link to comment
Share on other sites

Το Passat εχει καρε 5Χ100 και ΕΤ 30

Για σιδερενια ζαντα μπορεις να ρωτησεις σε κανα βουλκανιζατερ.Ολο και κατι τους περισσευει.

Αλλιως ριξε καμια ματια στις αγγελιες μου φαινεται καποιος πρεπει να πουλαει ζαντες 16αρες.

Για το καινουργιο Passat αναφερεσαι kvsta φαντάζομαι ετσι δεν ειναι?

το ΕΤ τι είναι popeye.gif:baby:knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το καινουργιο Passat αναφερεσαι kvsta φαντάζομαι ετσι δεν ειναι?

το ΕΤ τι είναι popeye.gif:baby:knife.gif

Oυπς :whistling::whistling:

Για το προηγουμενο αναφερομουν!!

Το καινουριο εχει καρε 5Χ112 και οφσετ 38.

Το ΕΤ ειναι το οφσετ.

Link to comment
Share on other sites

Oυπς :xmas::xmas:

Για το προηγουμενο αναφερομουν!!

Το καινουριο εχει καρε 5Χ112 και οφσετ 38.

Το ΕΤ ειναι το οφσετ.

Ξερεις Κωστα με ποια αλλα VW ειναι συμβατα αυτα τα Καρε και τα Οφσετ? π.χ με 1600 FSi Golf ή και με αλλες εταιρίες με Skoda ,Seat Leon κ.λ.π

Σορρυ που σας ζαλιζω παιδες αλλα καλυπτετε ολο το ευρος φασματος των ερωτησεων και το εκμεταλλευομαστε στο έπακρο new_lol.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κοιτάς σε 16 για κανένα fulda πολύ οικονομικό φέτος η το κορυφαίο gislaved nord frost 4 ζω στην φλώρινα και ξέρω από πάγο και χιόνι και τα δυο πολύ καλά το gislved θα σε πάει 3-4 χρονια σίγουρα λόγο του ότι τα τακούνια είναι κομενα μέχρι το τέλος όχι την μέση σαν τα υπόλοιπα και το gislaved το 3 πολύ καλο και δοκιμασμένο αλλα για μικρές τελικές.

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

εγω στο πολο μου εχωμια τετραδουλα barum σε διασταση 185/60/14

γαι χιονακι και φυσικα ψιλο χαρακι για παγο.τα δοκιμασα στην πεντελη προχτες το βραδυ σε παγο και επαθα τρελη πλακα.με 50 χλμ και δεν γλιστραγε καθολου.αλλα δεν το πιεσα και παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

να επαναφερω λιγο το θεμα χειμερινα ελαστικα

1.TOYO 195/65/15 σε τιμη πολυ καλη σχεδον 140 ευρο ποιο κατω απο οτι κοστιζουν σημερα γιατι ειναι 2007 παραγωγη

2.Γκισλαβετ 130 ευρο κατω 2007 παραγωγη

3.nokia 380 ευρο 2009 παραγωγη

και οι τρεις επιλογες ειναι καθαρα χειμερινα και μαλιστα απο τα αγρια πελματα

η ερωτηση ειναι η εξης αξιζει να παω στα στοκ γιατι οικονομικα ειναι τελεια η οχι

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει,τα λαστιχα εχουν ηδη φθαρει απο τον χρονο.πρεπει να ειναι φρεσκα για να κανουν αυτο για το οποιο φτιαχνονται.

Link to comment
Share on other sites

να επαναφερω λιγο το θεμα χειμερινα ελαστικα

1.TOYO 195/65/15 σε τιμη πολυ καλη σχεδον 140 ευρο ποιο κατω απο οτι κοστιζουν σημερα γιατι ειναι 2007 παραγωγη

2.Γκισλαβετ 130 ευρο κατω 2007 παραγωγη

3.nokia 380 ευρο 2009 παραγωγη

και οι τρεις επιλογες ειναι καθαρα χειμερινα και μαλιστα απο τα αγρια πελματα

η ερωτηση ειναι η εξης αξιζει να παω στα στοκ γιατι οικονομικα ειναι τελεια η οχι

Φίλε μου η Nokian βγάζει από από τα καλύτερα χειμερινά ελαστικά.

Αν τα συγκεκριμένα έχουν αποθηκευτεί σωστά, ίσως αξίζουν τον κόπο.

Με μιά πρόχειρη ματιά στο διαδίκτυο τα βρίσκω για τις συγκεκριμένες διαστάσεις 86.7 ευρώ το ένα

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

οποτε αφηνουμε την λυση του stock, μαλλον δεν ειναι για να τα εμπιστευτεις για την ζωη σου

απλα τρελενομαι με τα μαγαζια που τα πουλανε και τα λενε και εγγυημενα οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα απο τα καινουργια και αλλα τετοια

Ευχαριστω που με διαφωτισατε

Link to comment
Share on other sites

οποτε αφηνουμε την λυση του stock, μαλλον δεν ειναι για να τα εμπιστευτεις για την ζωη σου

απλα τρελενομαι με τα μαγαζια που τα πουλανε και τα λενε και εγγυημενα οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα απο τα καινουργια και αλλα τετοια

Ευχαριστω που με διαφωτισατε

Δεν θα κάνω δικό μου σχόλιο, απλά διαβάστε και την άποψη ενός ειδικού.

Έτσι για την ενημέρωσή σας.

http://www.conti-online.com/generator/www/...lterung_en.html

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα νέα δεδομένα (επ' αόριστον κλείσιμο των Τεμπών machinegun.gif - αυτό μου έλειπε new_grrrr.gif ) σκέφτομαι να περάσω χειμερινά μέσα στις γιορτές. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες για τα χειμερινά:

1. Αν κινείσαι συχνά σε δρόμους με στροφές, τι γίνεται με τα πλαγιάσματα, αντέχουν;

2. Ποια είναι η αντοχή τους σε κακό επαρχιακό οδόστρωμα (λακούβες, πέτρες);

3. Σε αυτοκινητόδρομο μπορείς να κινηθείς με ασφάλεια με ταχύτητες 140 - 150;

4.Απ' ότι έχω διαβάσει τα χειμερινά είναι πιο ευαίσθητα και έχουν μικρότερες αντοχές. Πόσο διαφορετικό τρόπο οδήγησης μπορεί να θέλουν και τι να προσέξω πιο πολύ;

Καταθέστε τυχόν προσωπικές εμπειρίες ή και τύπους ελαστικών (θα φορέσω 205/55/16, όπως προτείνει ο κατασκευαστής).

Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος μην κατευθύνεστε προς Αθήνα, μεγάλη ταλαιπωρία και ελάχιστη ασφάλεια protest.gif

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έρχεται ο καιρός για να αγοράσω καινούργια χιονολαστιχα. Η διαστάσεις η μανισιες ήταν 215/55 16. Τα προηγούμενα χιονολαστιχα ηταν 205/55 16. Ξέρω οτι πιο κοντά στη μαμά διάσταση ειναι το 205/60 16. Το ερώτημα μου ειναι αν λογο του μεγαλυτερου προφιλ θα ειναι λιγότερο σταθερό στις μεγαλες ταχυτητες και αν σακουλιαζει στις στροφές. Να παραμείνω στο 55 προφιλ η να δοκιμάσω το 60;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.