Jump to content
Connectoras

Αλλαγη ζαντών - ελαστικών

Recommended Posts

Κάποια στιγμή σκέφτομαι να αλλαξω ζαντολάστιχα στο BORA μου αλλα ειμαι λιγο μπερδεμένος σχετικά με το προφίλ. Έχω στο μυαλό μου να βάλω 17άρα ζάντα με λάστιχο 205 αλλα δεν ξέρω τι προφίλ... Για να ακούσω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

τι νουμερο φορας τωρα?αν θες οπωσδηποτε 17in και 205 τοτε η καλυτερη λυση ειναι 17-205-45

το 50 προφιλ ξεχνατο(205-50-17) γιατι απλα αυξανεις πολυ την διαμετρο του τροχου οποτε χειροτερευουν οι επιδοσεις.

το 40 προφιλ ξεχνατο και αυτο γιατι φιλε ζεις στο ellada οπου δεν εχουμε δρομους αλλα καροδρομους.

γενικα θα πρεπει να ξερεις τα εξεις:

μεγαλυτερη διαμετρος τροχου χειροτερες επιδοσεις αλλα και μεγαλυτερη τελικη ταχυτητα.

αυξηση της διαμετρου της ζαντας συνεπαγεται με αυξηση του μη αναρτωμενης μαζας με αποτελεσμα χειροτερες επιδοσεις.

αν βαλεις μεγαλυτερη διαμετρο ζαντας κοιτα να ειναι ελαφρυτερη απο αυτην που φοραει εργοστσαικα ετσι ωστε να μην αυξηθει το μη αναρτωμενο βαρος.

προσπαθησε η ολικη διαμετρος της ροδας(λαστιχο + ζαντα) να μην ξεπερναει την αρχικη κατα πολυ.

τελος με το μεγαλο πελμα θα εχεις μεγαλητερη καταναλωση λογο αυξημενων τριβων.

ποσα αλογα ειναι το bora?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Bora μου ειναι 1.4 ολόκληρα λίτρα με 75 ολόκληρα καθαρόαιμα άλογα. Φοράω στην μαμα ζαντα( 15'' σιδερένια) Bridgestone 205/55 R15 και απο άποψη επιδόσεων δεν σερνετε πολυ. Βέβαια στα μελοντικά μου σχέδια εχω την αλλαγη μοτέρ αλλα αυτο το συζητάμε αλλου...

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν φορας 205/55/R15 αλλα 205/55/R16....? γιατι μαμα λιγο δυσκολο μου φαινεται το πρωτο....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....κρινοντας απο τις διαστασεις που φορανε τα γκολφακια το λεω...

τουλαχιστον τα IV και τα V φορουσαν 195/60/R15 και 205/55/R16 νομιζω...

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω τωρα 195/65/R 15

σκευτομ για 16αρες , τι διαστασεις και προφιλ προτεινετε?

μηπως δεν φορας 205/55/R15 αλλα 205/55/R16....? γιατι μαμα λιγο δυσκολο μου φαινεται το πρωτο....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....κρινοντας απο τις διαστασεις που φορανε τα γκολφακια το λεω...

τουλαχιστον τα IV και τα V φορουσαν 195/60/R15 και 205/55/R16 νομιζω...

Το ιδιο λετε B)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι ελάχιστες/μέγιστες διαστάσεις ελαστικών που μπορεί να φορέσει ένα Jetta 1.6 (2005-102 ps);

Από μαμά φοράει 205/55/16. Για χειμώνα όμως θέλω να του βάλω 15άρα σιδερένια ζάντα ώστε να φορεθούν και τα κατάλληλα ελαστικά. Λογικά 195/65/15 ή 195/60/15.

Κάτι άκουσα ότι μπορεί μέχρι και 185 να πάρει, αλλά έχω αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να ρωτησω προκειται να αλλξω σε λιγο καιρο λαστιχα στο vw jetta 1,4tsi φοραω τα continental sport contact 2 205/55/R16 91V ΚΑΙ ΘΑ ηθελα να ακουσω γνωμεσ και απο εσας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις Continental Premium Contact 5 91V ή Michelin Pilot Sport 3 91V, και τα 2 είναι καλά αλλά το continental νομίζω είναι καλύτερο.

Μετά απο 3 χρονια δίνεις απάντηση. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε που μπορω να βρω μεταχειρισμενες ζαντες στη Θεσσαλονικη για το Jetta?? (mk5) Το αμαξι φοραει 205/55/16 με σιδερενιες ζαντες και θελω αυτες τις πολυακτινες αλουμινιου που φοραει το jetta 1.4 Tsi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.