Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Αγαπητά παλικάρια,

Έχω ένα golf-άκι IV 1600cc,COMFORTLINE 5-πορτο.Σημαντικά προβλήματα μπορώ να πω δεν είχα μεχρι τώρα. Εκτός από τους γρύλλους οδηγού-συνοδηγού,πολλαπλασιαστές (τελευταία), βαλβίδα stop,κλειδαριά συνοδηγού.Κλείνω τώρα μαζί του 5 χρόνια.

2 προβληματάκια με ενοχλούν:

1) Τελευταία έχω τριγμούς στην κεντρική κοσόλα.Τρίζει σύσσωμη.Από τους αεραγωγούς και κάτω τρίζει παντού.Έχει κανείς καμμιά καλή ιδέα περί τινος πρόκειται γιατί έχει αρχίσει να μου την δίνει πολύ τελευταία.Τρίζει ακόμα και σε ευθεία΄Ισως φταίνε και τα bilstein τα κίτρινα, αλλά πάει 1 1/2 χρόνος που τα άλλαξα.Λάστιχα 205/55/16

2) 'Εχω επίσης έναν ενοχλητικό θόρυβο που έρχεται από τους τροχούς.Οι τύποι στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, μετά από επανηλειμμένες επισκέψεις κατέληξαν ότι φταίει η πάστα από τα τακάκια επειδή δεν έχει πλέον αμίαντο, ζεσταίνονται και ακουμπούν το δίσκο με συνέπεια το σφύριγμα.΄Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Περιμένω ποροτάσεις σας.

Ευχαριστώ!

Καλές γιορτές

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

2) Ποτε ακουγεται ο θορυβος αυτος?Δεν προσδιοριζεις.

Οταν φρεναρεις,οταν ρολλαρει το αμαξι,οταν επιταχυνεις?Ποτε?

Link to comment
Share on other sites

2) 'Εχω επίσης έναν ενοχλητικό θόρυβο που έρχεται από τους τροχούς.Οι τύποι στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, μετά από επανηλειμμένες επισκέψεις κατέληξαν ότι φταίει η πάστα από τα τακάκια επειδή δεν έχει πλέον αμίαντο, ζεσταίνονται και ακουμπούν το δίσκο με συνέπεια το σφύριγμα

:wacko: - εδω και ποσα χρονια εχει καταργηθει ο αμιαντος στα τακακια τωρα τον θυμηθηκαν οι τεχνικοι ? αν ειναι δυνατον οσο ρολαρει το αμαξι να ακουμπανε πανω τα τακακια και να σφυριζει ,δηλαδη απο τι ειναι φτιαγμενα και δεν θα τρωγονται ετσι απο ταγκστενιο ? αν σου εβαλαν σκληρο τακακι και στο πατημα του πεταλ σφυριζουν λιγο σε χαμηλες ταχυτητες αυτο ειναι αλλο θεμα ομως μηπως ειναι κανενα ρουλεμαν ? στραβος δισκος ?

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου (Golf 1,6 Generation 2002) ακούγονται κάποιοι τριγμοί απο την κεντρική κονσόλα. Απο ότι έχω καταλάβει είναι απο την θήκη που έχει επάνω απο το R/CD. Σαν να ξεκουμπώνει μου φαίνεται! Αν κάποιος βρήκε λύση σε σχετικό πρόβλημα ας βοηθήσει! Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου (Golf 1,6 Generation 2002) ακούγονται κάποιοι τριγμοί απο την κεντρική κονσόλα. Απο ότι έχω καταλάβει είναι απο την θήκη που έχει επάνω απο το R/CD. Σαν να ξεκουμπώνει μου φαίνεται! Αν κάποιος βρήκε λύση σε σχετικό πρόβλημα ας βοηθήσει! Thanks!

Τα ίδια προβλήματα σε Golf V comfortline.. επειδή έχω "τικ" με κάτι τέτοιους θορύβους εβγαλά την κονσόλα πάνω απο το ραδιο-cd και την παστωσα κυριολεκτικα με χαρτοταινία... εδώ και 1,5 μήνα δεν έχει ακουστεί τπτ tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια προβλήματα σε Golf V comfortline.. επειδή έχω "τικ" με κάτι τέτοιους θορύβους εβγαλά την κονσόλα πάνω απο το ραδιο-cd και την παστωσα κυριολεκτικα με χαρτοταινία... εδώ και 1,5 μήνα δεν έχει ακουστεί τπτ tongue.giftongue.giftongue.gif

Thanks! Θα δοκιμάσω και εγώ κάτι παρόμοιο!

Link to comment
Share on other sites

:D - για τριγμους προτεινω ταινια διπλης οψεως την ασπρη του χρωματοπωλειου που εχει πρασινο το αφαιρετικο της και οχι την μαυρη με το πρασινο σκουρο αφαιρετικο που πουλανε ως Car tape γιατι δεν εχει τοση αντοχη ενω αν το κενο ειναι πολυ μικρο τοτε την μπεζ που ειναι πολυ λεπτη - αν μεταξυ των επιφανειων που παραγεται τριγμος δεχεται λιπαντικο μεσο τοτε σπρευ σιλικονης και οχι WD 40 το οποιο ξεραινει τα πλαστικα Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα αντιπροσωπεία κ μου είπαν πως δεν καλύπτουν τριγμούς στην εγγύηση με την πάροδο 6μήνου. επειδή κάτι ακούω κι εγώ τελευταία θα δοκιμάσω να ανοίξω τον κεντρικό αεραγωγό κ να εφαρμόσω την πατέντα σας!!

όλοι οι τριγμοί σε μένα έτυχαν γμτ.. :thumbsup::D

Link to comment
Share on other sites

Guest Creat0r

να πας και να απαιτήσεις να στο φτιαξουν!!!

to αμάξι έχει δυο χρονια εγγύηση αυτά για το εξάμηνο ποιος τους τα είπε???

εμενα μου το είχαν φτιάξει κανονικά με τι λήξη τις εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα αντιπροσωπεία κ μου είπαν πως δεν καλύπτουν τριγμούς στην εγγύηση με την πάροδο 6μήνου.

Εμένα μου αλλάξανε το ταμπλώ δύο φορές, την πρώτη φορά μετά από κανένα τρίμηνο που το είχα και τη δεύτερη μετά από κανένα χρόνο.

Όσο είσαι εγγύηση δεν πάνε να λένε ότι θέλουν αυτοί, αν δεν φταις εσύ για κάτι που έχει γίνει είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν ακόμα και την τελευταία μέρα της εγγύησης.

Απλά πήγαινε και απαίτησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρία:

Εχω πάει τουλάχιστον 4 φορες για τους τριγμούς στην αντιπροσωπεία....

Ε, σταμάτησαν ΜΟΝΟ οταν έβαλα εγώ το χερακι μου.... Αφήστε δε, που κάθε φορά που άνοιγαν κάτι μετα έτριζε κάτι αλλο.... protest.gifprotest.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως αυτοι οι τριγμοι στην κονσολα ειναι φυσικο να δημιουργηθουν με την παροδο του χρονου καθως ολοι στηριζουμε

το δεξι μας ποδι πανω στην κονσολα και σε συνδιασμο με τους υπεροχους δρομους που εχουμε τι αλλο να κανει το καημενο θα τριξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας Χαιρετώ

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει Golf V ακόμα και του κουτιού στο οποίο να μην τρίζει η κεντρική κονσόλα (η σίτα του κλιματισμού). Το πρόβλημα είναι ίσως εντονότερο στα αυτοκίνητα χωρίς ηλεκτρικό κλιματισμό. Μετά από συνεχείς επισκέψεις στο συνεργείο και 2 αλλαγές της κεντρικής θυρίδας κλιματισμού το μόνο που κατάφερα ήταν οι δικαιολογία του ενιαίου πλαστικού συνόλου το οποίο αναπόφευκτα τρίζει λόγω συντονισμού. Αποφάσισα να ανοιξω μόνος μου την κεντρική κονσόλα και διαπίστωσα εκπληκτος ότι λείπουν 2 βίδες από τις 3 που στηρίζουν τα πλαστικα της κεντρικής κονσόλας στο ταμπλώ. Όταν το ανέφερα στους τεχνικούς μου είπαν ότι δεν είχαν συναντήσει αυτόκίνητο που να έχει και τισ τρείσ βίδες. Είναι σαφές οτι υπάρχουν τρείς περιοχές σύνδεσης στο ταμπλώ και προφανώσ λόγω οικονομίας συνδέεται μόνο σε ένα σημείο. Παρήγγειλα τις βίδες μαζί με τα κλιπάκια τους και το πρόβλημα λύθηκε. Οπότε ούτε ταινίες ούτε χαρτάκια ούτε δικαιολογίες. Όποιος ενδιαφέρεται μπόρω να αναφέρω περισσότερα καθώσ και να στείλω φωτο της περιοχής του προβλήματος...

Aν σου είναι ευκολο ανέβασε καμία φωτο...

tongue.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως ελπίζω να βλέπετε στην πρώτη φωτο τα τρία αριθμημένα σημεία είναι τα σημεία σύνδεσης του πλαστικού της κονσόλας στο ταμπλώ. Όπως ανέφερα στο δικό μου και από ότι μου ήπαν στο συνεργείο μου σε όλα όσα έχουν δει, εκτός ίσως από λίγα πρώτα αυτοκίνητα, κλιπάκι και βίδα υπάρχει μόνο στο 1. Τα 2 και 3 είναι ελεύθερα και οπώς βλέπετε είναι πλάστικα ελεύθερα - "τυφλά" που σημαίνει οτι με οποιαδήποτε κίνηση κουνιούνται και τρίζουν. Ακριβώς πάνω τους κουμπώνει το κλαπέτο της κεντρικής θυρίδας κλιματισμού πραγμα που σημαίνει οτι όταν κινούνται δηλαδή με το παραμικρό, χτυπούν πάνω σε πλαστικό, οπότε και το τριξιμο που μας έχει φάει τη ζωή!!!!!! ΄Θόρυβο βέβαι κάνουν και μόνα τους δηλαδή όταν είναι μόνο του πάνω στο ταμπλώ. το έχω δοκιμάσει χωρίς τη σίτα και τα υπόλοιπα από πάνω και τρίζει. Όταν το βγάζω ή στερεώνω τα σημεία 2 και 3 σταματά. Οπότε... Τα κλιπάκια και τις βίδες εκτός από δικά σας (πατέντα) μπορείτε να βρείτε σε αντιπροσωπεία αυτα που υπάρχουν στο 1. Αν κάνει κάποιος κάποια κίνηση και δει οτιδήποτε παρακαλώ ενημερώστε.

Η μεταλλική σιτα του αεραγωγού πως βγαίνει για να δούμε ποσες βίδες εχει???

\

Link to comment
Share on other sites

B) - τετοια κλιπς τα οποια παιζουν τον ρολο του παξιμαδιου σε λαμαρινοβιδες μικρες ή μεγαλες μπορουμε να τις βρουμε αν και καπως δυσκολα ως "μαυρες πεταλουδες φανοποιιας" ή "λαμακια για λαμαρινοβιδες φανοποιων" ειναι Αργκώ οι εκφρασεις καθως δεν υπαρχει επισημη ονομασια τους - τα οποια κλιπς βγαινουν σε μερικα νουμερα αναλογα την διαμετρο της οπης στο κεντρο ,ειναι πολυ χρησιμα για οπου δεν μπορει λογω λεπτης βασης ή αντοχης υλικου να γινει σπειρωμα ή να μπει κοντρα παξιμαδι
Link to comment
Share on other sites

B) - ευχαριστω φιλε να εισαι καλα δεν ψαχνω απλα το ειπα σαν ενημερωση για τα παιδια ,τετοια Κλιπς που προανεφερα ειναι πολυ χρησιμα στο αμαξι για πολλες περιπτωσεις και καλο ειναι να εχουμε μερικα στην καβαντζα μας (!)
Link to comment
Share on other sites

Σας Χαιρετώ

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει Golf V ακόμα και του κουτιού στο οποίο να μην τρίζει η κεντρική κονσόλα (η σίτα του κλιματισμού). Το πρόβλημα είναι ίσως εντονότερο στα αυτοκίνητα χωρίς ηλεκτρικό κλιματισμό. Μετά από συνεχείς επισκέψεις στο συνεργείο και 2 αλλαγές της κεντρικής θυρίδας κλιματισμού το μόνο που κατάφερα ήταν οι δικαιολογία του ενιαίου πλαστικού συνόλου το οποίο αναπόφευκτα τρίζει λόγω συντονισμού. Αποφάσισα να ανοιξω μόνος μου την κεντρική κονσόλα και διαπίστωσα εκπληκτος ότι λείπουν 2 βίδες από τις 3 που στηρίζουν τα πλαστικα της κεντρικής κονσόλας στο ταμπλώ. Όταν το ανέφερα στους τεχνικούς μου είπαν ότι δεν είχαν συναντήσει αυτόκίνητο που να έχει και τισ τρείσ βίδες. Είναι σαφές οτι υπάρχουν τρείς περιοχές σύνδεσης στο ταμπλώ και προφανώσ λόγω οικονομίας συνδέεται μόνο σε ένα σημείο. Παρήγγειλα τις βίδες μαζί με τα κλιπάκια τους και το πρόβλημα λύθηκε. Οπότε ούτε ταινίες ούτε χαρτάκια ούτε δικαιολογίες. Όποιος ενδιαφέρεται μπόρω να αναφέρω περισσότερα καθώσ και να στείλω φωτο της περιοχής του προβλήματος...

φίλε dis να είσαι καλά, μου άνοιξες τα μάτια! :lol::thumbsup:

είχα κι εγώ τον περιβόητο θόρυβο απο τον κεντρικό αεραγωγό, ρώτησα στην αντιπροσωπεία κ μου είπαν πως πέραν του 6μήνου δεν καλύπτουν τριγμούς,κλπ,κλπ κ να το πάω κάποια άλλη στιγμή να δουν αν μπορούν να κάνουν κάτι. το άφησα έτσι για κάποιο χρονικό διάστημα..

σήμερα που είχα ελευθερο χρόνο αποφάσισα να τον ανοιξω μόνος κ πράγματι έλειπαν κ σε μένα οι 2 βίδες! δεν έβαλα βίδες εγώ, αλλά με ελαστική παχιά ταινία διπλής όψεως κ αρκετή χειροτεχνία στα σημεία που λείπουν οι βίδες κ περιμετρικά στα σημεία επαφης πλαστικής εσωτερικής βάσης κ κεντρικής κονσόλας, οι τριγμοί ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν!!! :ninja::ninja:

μένει τώρα μόνο ο μικρός τριγμός από την κολώνα της ζώνης του οδηγού, αλλά που θα πάει.. δεν θα το ανακαλύψουμε κι αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βγάλω τη μεταλλική σίτα αλλά φοβήθηκα οτι αν το ζόριζα λίγο παραπάνω θα έσπαγε μπορεί κάποιος να πει πώς ακριβώς βγαίνει χωρίς να κάνουμε ζημιά...

Τhanx!

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά το club μέσω του οποίου μπορούμε να ανταλλάζουμε γνώσεις και εμπειρίες. Χαίρομαι που βοήθησα. Για εμένα αυτό ήταν το σημαντικότερο πρόβλημα στο αυτοκίητο. Δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με το θόρυβο. Πέρα από αυτό στηρίζεται καλύτερα η κονσόλα και μοιάζει πιο συμπαγής όλη μαζί σαν ένα κομμάτι. Αμφιβάλλω αν το γνωρίζουν στις αντιπροσωπείες οτι οι βίδες λείπουν. Καλή η λύση με τις ταινίες δε λέω αλλά γιατί δε βάζεις τις κανονικές βίδες. Θα γράψω κωδικό για βίδες και κλιπάκια. Πήγαινε στην αντιπροσωπεία σου και με τσαμπουκά πες τους τι συμβαίνει και να στα παραγγείλουν μπας και ξεστραβωθούν. Μόνο λάδια και φίλτρα θέλουν να αλλάζουν. Πήγαινε μπας και βοηθήσουν και κανένα άλλο ταλάιπωρο πελάτη. Βίδες : Ν 90698603 Κλιπάκια : Ν 90698801

thanx για τους κωδικους, θα πάω κάποια στιγμή να πάρω τις βίδες κ τα κλιπακια να τα εχω κ αν έχω όρεξη καμια μέρα να το ανοίξω ξανα, θα τα βάλω! δεν το πειράζω τώρα που δεν τρίζει!! :D:blink:

εγώ έβαλα ταινία κ σε άλλα κενά σημεία που ενδέχεται να τρίζουν, όπως στα σημεία που ακουμπά το πλαστικό κομμάτι που περιλαμβάνει το κεντρικό κλαπέτο στην κεντρική κονσόλα. όλα οκ τώρα!! πράγματι το καταλαβαίνω πιο στιβαρο τώρα το όλο σύστημα.

μετά απο αυτό που μου έσπαγε τα νεύρα εδω και καιρό(το άκουγαν κ άτομα που έμπαιναν πρώτη φορά στο αμάξι rocket.gifrocket.gif )πιστευω πως τελικά κάποια στιγμή θα δοθεί μια λύση σε όλα μας τα προβλήματα!!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα σου και στου αεραγωγου το αυτι.....

Αυτη η σφηνα ειναι ειδικό εργαλειο για τα πλαστικά και νομιζω ότι ειναι και αρκετά ακριβή για το μεγεθός της....

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ανοίξει το μαραφέτι και βγάλει τις (2 αν θυμάμαι καλα) φίσες που είναι στο flash, με ΤΙΠΟΤΑ μην ξεχάσει να τις ξανασυνδέσει πριν βάλει το κλειδί στην μίζα, διαφορετικά (για την μικρή) θα ανάψει το λαμπάκι του αερόσακου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.