Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Θα το ανοίξω και γω απο βδομάδα να δω τι παίζει...

Έμενα με σκοτίζει και ενας τριγμός απ την ταπετσαρία του συνοδηγου... Ακομα και με δυνατα μπασα απο τραγουδι τρίζει όλη η ταπετσαρία αλλά μόλις την πιέσω λίγο προς τα μέσα σταματάει. Το έχω πάει στην αντιπροσωπία και απλά μου ποτίζουν την ταπετσαρία με σιλικόνη και νομίζουν ότι κάναν εργολαβία ολόκληρη...

(επείδη δεν έχω δει πως είναι το πάνελ εσωτερικά) αν πάρω αυτοκόλλητη τσόχα και την κολλήσω σε όλο το πλαστικό πλαίσιο απο μέσα όπου ακουμπάνε τα πλάστικα μεταξύ τους παίζει να το λύσω το πρόβλημα? Είναι δύσκολη μία τέτοια δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που τρίζει υπάρχει και στα μοντέλα χωρίς Αυτόματο Κλιματίσμο (με Air Condition δλδ) ?

και γώ ακούω έναν πολύ μικρό τρίγμο μέσα απ το ταμπλώ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε όλα τα Golf V

Εμενα μεχρι στιγμης απο το ταμπλο δεν ακουγεται τιποτα!!

Κατι ψιλοτριξιματα ακουγονται στην περιοχη γυρω απο τα προσκεφαλα οδηγου και συνοδηγου!!

Εχεις κανεις ιδεα απο που ειναι??

Αλλα οταν σκεφτομαι σε τι δρομους οδηγουμε τα Golfkia μας, τι να σου κανει και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!! Μαγικα για να μην τριζει το αμαξι?? :(

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι στιγμης απο το ταμπλο δεν ακουγεται τιποτα!!

Κατι ψιλοτριξιματα ακουγονται στην περιοχη γυρω απο τα προσκεφαλα οδηγου και συνοδηγου!!

Εχεις κανεις ιδεα απο που ειναι??

Αλλα οταν σκεφτομαι σε τι δρομους οδηγουμε τα Golfkia μας, τι να σου κανει και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ!! Μαγικα για να μην τριζει το αμαξι?? :(

Μπορεί να είναι από τη βάση της ζώνης ασφαλείας στην κολώνα. Επίσης, αν έχεις 3θυρο μερικές φορές συντονίζει και το χερούλι του καθίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορει να μην εχω γκολφ αλλα εχω και εγω κατι τικ μονο οταν πεφτω σε λακουβες...Μαλλον ομως θεωρειται λογικο αυτο ε? :S Μαλλον ειμαι περιεργος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από τη βάση της ζώνης ασφαλείας στην κολώνα. Επίσης, αν έχεις 3θυρο μερικές φορές συντονίζει και το χερούλι του καθίσματος.

Οταν λες από τη βάση της ζώνης ασφαλείας στην κολώνα, δεν εννοεις το clip που κουμπωνει!!?? Αλλα το σημειο που τραβαμε την ζωνη??

Τι μπορω να κανω για να σταματησει?? Εχεις καμια ιδεα-εμπειρια στο θεμα αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες από τη βάση της ζώνης ασφαλείας στην κολώνα, δεν εννοεις το clip που κουμπωνει!!?? Αλλα το σημειο που τραβαμε την ζωνη??

Τι μπορω να κανω για να σταματησει?? Εχεις καμια ιδεα-εμπειρια στο θεμα αυτο??

Εννοώ τη βάση πάνω στην κολώνα που μπορείς να πας πάνω-κάτω.. όχι το κλιπ. Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η λύση είναι αν θέλω να τη λύσω μόνη μου και να βάλω τσόχα.. Α καλό..

Εννοείται πως δε θα μπω σε τέτοια διαδικασία..

¶λλωστε δε με ενοχλεί και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα με σκοτίζει και ενας τριγμός απ την ταπετσαρία του συνοδηγου... Ακομα και με δυνατα μπασα απο τραγουδι τρίζει όλη η ταπετσαρία αλλά μόλις την πιέσω λίγο προς τα μέσα σταματάει. Το έχω πάει στην αντιπροσωπία και απλά μου ποτίζουν την ταπετσαρία με σιλικόνη και νομίζουν ότι έκαναν ολόκληρη εργολαβία...

(επείδη δεν έχω δει πως είναι το πάνελ εσωτερικά) αν ανοίξω βγάλω την ταπετσαρία και πάρω αυτοκόλλητη τσόχα και την κολλήσω σε όλο το πλαστικό πλαίσιο απο μέσα όπου ακουμπάνε τα πλάστικα μεταξύ τους παίζει να το λύσω το πρόβλημα? Είναι δύσκολη μία τέτοια δουλειά?

Εγώ τελικά να την κάνω την διαδικασία? Λέτε να λυθεί το πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Εχω ενα μηνα το καινουργιο μου GTI και Τ Ρ Ε Λ Α Θ Η Κ Α...Οταν περναω πανω απο λακουβιτσες ακουω και εγω ενα στιγμιαιο <τσικ> (ελεω και της σκληροτερης αναρτησης) απο την περιοχη της σιτας των αεραγογων που προαναφερατε...Ειναι αυτο προβλημα σαν κι αυτο που ειχατε ολοι? Λετε να εξελιχθει σε χοντροτερο προβλημα τριγμων? Δεν θελω να κανω χειρουργικη επεμβαση στην σιτα ακομα δεν το πηρα...Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Ευχαριστω dis...ομως ακομα κατι... δηλ αν πατησω με το χερι μου την σιτα οταν περναω απο λακουβιτσες και δεν κανει το <τσικ> τι φταιει τελικα οι βιδες η η σιτα? και αν ειναι η σιτα πως διορθωνεται? το ιδιο προβλημα με μενα ειχες και εσυ?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειστε λιγο υπερβολικοι με τους τριγμους!τα αυτοκινητα μας ειναι ενα παζλ με αρκετες χιλιαδες κομματια απο πλαστικο αλουμινιο σιδερο και ποιος ξερει ακομα ποσα διαφορετικα υλικα...το βρισκω απολυτα φυσιολογικο να εχουμε μερικους τριγμους!ειδικα σε λακουβες και στους δρομους που εχουμε στο ελλαδισταν B)

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Νομίζω πως και εγώ αλλά και οι υπολοιποί που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση δεν επιδιώκουμε να εξαφανίσουμε τους θορύβους. Συγκεκριμένα στο τελευταίο μου post αναφέρω αυτό ακριβώς που λες Χρόνη. Ότι τα πλαστικά είναι ενωμένα μαζί και επηρεάζουν το ένα το άλλο (πάζλ) και ότι δεν μπορούν να εξαλειφθούν όλοι οι θόρυβοι.

Το θέμα που συζητάμε εδώ είναι μία παράλειψη του κατασκευαστή. Ελπίζω να είναι παράλειψη και όχι κάτι άλλο (πολλά έχω φανταστεί). Το πάνω τμήμα της κεντρικής κονσόλας (η βάση της σίτας και του δικόπτη αλάρμ) στηρίζεται σε τρία σημεία στο ταμπλώ (τρείς βίδες). Στο δικό μου αυτοκίνητο και όπως αποδείχτηκε και σε αρκετά άλλα, υπάρχει μόνο η μία βίδα, με αποτέλεσμα το αρκετά μεγάλο και σχετικά (εκεί που είναι) βαρύ πλαστικό να μη στηρίζεται σωστά και με το παραμικρό (ακόμα και σε δρόμο με κακή άσφαλτο χωρίς λακούβες ) να τρίζει.

Δε νομίζω αυτό να είναι υπερβολική αντίδραση.

Τοτε που ειναι η περιφημη ποιοτητα υλικων κατασκευης συναρμογης και συναρμολογησης που λενε οι 4 τροχοι και το automotospor

για τα Golf??? :(:o;) Οχι χρονη εγω δεν δεχομαι οτι πρεπει να θεωρουμε φυσιολογικους τετοιους θορυβους γιαυτα τα αυτοκινητα και αν βγει αληθινος ο dis σχετικα με μελλοντικους τριγμους ....καηκαμε :rolleyes: .Εχω εν scenic 2 χρονια τωρα και δεν εχει κανει ΚΙΧ ....και μην μου πητε πουλα το και αγορασε ρενω... αυτο δεν αποτελει επιχειρημα δεν νομιζετε?

Link to comment
Share on other sites

:( - για τριγμους μεταξυ πλαστικων μερων δοκιμαστε σπρευ που χρησιμοποιουμε για να κραταμε μαλακες τις τσιμουχες και τα σχετικα μαλακα ελαστικα τμηματα οπως το SONAX rubber maintenance ,αφ'ενος δεν τα αφηνει να ξεραθουν αφ'ετερου κραταει ενα λιπαντικο φιλμ θα ελεγε κανεις που εμποδιζει το τριξιμο
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω!Αυτο το τριξιμο με προβληματιζει 1,5 χρονο τωρα.Ειχα κανει το τεστ με το χερι και ηταν οπως το ειπατε.Επειδη φοβαμαι να το κανω μονος και δενεχω και τα απαραιτητα εργαλεια θα το παω στην αντιπροσωπεια.Να σαι καλα φιλε που μου ανοιξες τα ματια.Ενας ηχος μενει ακομα σε μενα να βρω.Ακουγεται απο τη μερια του συνοδηγου στο ντουλαπακι οταν ειναι κρυο το αμαξι κυριως και ανεβαζω στροφες λιγο πανω απο ρελνατι1200-2000.Μετα σταματαει.Μοιαζει πολυ με τον ηχο λογω πανελ κλιμα αλλα επιμενουν 2 αντιπροσωποι οτι δεν ειναι αυτο.Μηπως εχει κανεις ιδεα περι τινος προκειται και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν τρίζει κάτι από την μεριά του συνοδηγού τσεκάρετε και αυτά:

rattlingscrew.JPG

rattlingtight.JPG

:lol:

μαντέψτε.. μετά τις βίδες που λείπουν στον κεντρικό αεραγωγό.. και η βίδα στην πρώτη φωτό ήταν χαλαρή στο γκολφάκι μου!! υπερβολικά χαλαρή ομως..απορώ όμως αν χαλάρωσε με τον καιρο (που μου φαίνεται υπερβολικο τετοιο χαλαρωμα σε 1,5 χρόνο) η αν ηταν απο το εργοστάσιο έτσι. κι αν ισχύει το δευτερο δεν μπορω να φανταστώ το λόγο, ίσως οικονομία ρεύματος στα ρομπότ, ή μήπως δεν προλαβαίνουμε τοσο φορτο εργασιας κ εστω και μια βιδα να μη σφίξουμε σε πλήθος τόσων αυτοκινήτων εξοικονομούμε χρόνο?? ;):lol:

τέσπα, βρίσκουμε τη μια πηγή θορύβου, εμφανίζεται άλλη κι ο πόλεμος συνεχίζεται..

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Παντως το GTI μου ειναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο :rolleyes::D;) Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους εραστες της αυτοκινησης...

Link to comment
Share on other sites

ΔΙαβασα ολο το τοπικ και εχω και εγω τους ιδιους τριγμους. Θα κατσω καποια στιγμη να ασχοληθω με το θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα αυτοκινητο 20000 και να τριζει! Ibiza 10 ετιας και δεν ετριζε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙαβασα ολο το τοπικ και εχω και εγω τους ιδιους τριγμους. Θα κατσω καποια στιγμη να ασχοληθω με το θεμα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα αυτοκινητο 20000 και να τριζει! Ibiza 10 ετιας και δεν ετριζε:rolleyes:

Μιχαλη πρεπει να κατσουμε να κανουμε συγκριση των ηχων σε πολο και γκολφ να δουμε αν ερχονται απο τα ιδια σημεια η οχι...Δεν λεει γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Στο δικο μου δεν ακουγεται τιποτα...μονο επαναλαμβανω οταν πατας λακουβα ακουγεται καπου απο τον κεντρικο αεραγωγο καποιο ανεπαισθητο τσικ...και αυτο οχι παντα...γιαυτο εκανα την ερωτηση αν και οι προηγουμενοι φιλοι αντιμετωπιζαν το ιδιο <προβλημα>Τωρα αν στο μελλον θα γινει κουδουνιστρα .... θα δειξει...Σημειωση οτι ειμαι και εγω σπασικλας με τους καθε ειδους περιεργους τριγμους η ηχους στο αυτοκινητο μου..

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου δεν ακουγεται τιποτα...μονο επαναλαμβανω οταν πατας λακουβα ακουγεται καπου απο τον κεντρικο αεραγωγο καποιο ανεπαισθητο τσικ...και αυτο οχι παντα...γιαυτο εκανα την ερωτηση αν και οι προηγουμενοι φιλοι αντιμετωπιζαν το ιδιο <προβλημα>Τωρα αν στο μελλον θα γινει κουδουνιστρα .... θα δειξει...Σημειωση οτι ειμαι και εγω σπασικλας με τους καθε ειδους περιεργους τριγμους η ηχους στο αυτοκινητο μου..

+1 και εγώ ...Δεν έχω ακούσει κάτι ως τώρα (έχω και λίγα χλμ βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Ετσι μπραβο Black GTI ...Τωρα θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν ολα τα πενταρια Golf εχουν την ιδια ποιοτητα κατασκευης , υλικων και συναρμολογησης....αν δηλ υπαρχει διαφορα μεταξυ 1.4 - 1.6 - GT(TSI170) -TSI(140)- GTI η ακομα και αν υπαρχει διαφορα στο που κατασκευαστηκαν-συναρμολογηθηκαν τα αυτοκινητα μας... Εγω επαναλαμβανω εχω GTI και συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου κατασκευαστηκε στο Mosel της Γερμανιας.

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πρεπει να κατσουμε να κανουμε συγκριση των ηχων σε πολο και γκολφ να δουμε αν ερχονται απο τα ιδια σημεια η οχι...Δεν λεει γενικα...

Ε δεν νομιζω να ερχεται απο το ιδιο σημειο. Αλλη πορτα η δικια σου αλλη η δικια μου! Βεβαια οταν βαζω την μουσικη στα μπροστα τριζουν που μαλλον ειναι φυσιολογικο γιατι μπορει να χτυπαει λογω δονησεων του ηχειου....

α welcome to the VW world! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.