Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

PHOTO PLEASE !! :D

Για να μην ανοίξω την κονσόλα ξανά ... σου έφτιαξα δείγματα από τις ήδη υπάρχον photos.

1. Βάζεις μικρό χοντρό χαρτονάκι στα 2 σημεία που έχω στην photo 1.... Έτσι σταματάει εκείνο το σημείο την ταλάντωση..... και σταματάει η μία πηγή του θορύβου.

2. Έκοψα μικρές λωρίδες από τα αυτοκόλλητα υφασματάκια και τα έβαλα περιμετρικά επάνω στο πλαστικό.... εκεί που θα κάτσει το πλαστικό του αεραγωγού (Όχι η σήτα)

3. Ύστερα έβαλα τα αυτοκόλλητα υφασμάτινα κομματάκια στα 4 σημεία της photo 2 ... έτσι ώστε να μην βρίσκει η σήτα στο κάτω πλαστικό

Τώρα το νιώθεις πιο συμπαγές το σύστημα..... πάλι άμα το πιέσεις ακούς θόρυβο.... αλλά από μόνο του δεν κάνει (εκτός βέβαια και άμα πας σε κανέναν καρόδρομο που οι ταλαντώσεις θα είναι σαφώς μεγαλύτερες...

Αυτό που έκανα δεν ξέρω τι αντοχή στον χρόνο θα έχει.... Μετά από καμία εβδομάδα θα σας ενημερώσω

post-5726-1172227572_thumb.jpg

post-5726-1172227584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Για να μην ανοίξω την κονσόλα ξανά ... σου έφτιαξα δείγματα από τις ήδη υπάρχον photos.

1. Βάζεις μικρό χοντρό χαρτονάκι στα 2 σημεία που έχω στην photo 1.... Έτσι σταματάει εκείνο το σημείο την ταλάντωση..... και σταματάει η μία πηγή του θορύβου.

2. Έκοψα μικρές λωρίδες από τα αυτοκόλλητα υφασματάκια και τα έβαλα περιμετρικά επάνω στο πλαστικό.... εκεί που θα κάτσει το πλαστικό του αεραγωγού (Όχι η σήτα)

3. Ύστερα έβαλα τα αυτοκόλλητα υφασμάτινα κομματάκια στα 4 σημεία της photo 2 ... έτσι ώστε να μην βρίσκει η σήτα στο κάτω πλαστικό

Τώρα το νιώθεις πιο συμπαγές το σύστημα..... πάλι άμα το πιέσεις ακούς θόρυβο.... αλλά από μόνο του δεν κάνει (εκτός βέβαια και άμα πας σε κανέναν καρόδρομο που οι ταλαντώσεις θα είναι σαφώς μεγαλύτερες...

Αυτό που έκανα δεν ξέρω τι αντοχή στον χρόνο θα έχει.... Μετά από καμία εβδομάδα θα σας ενημερώσω

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Τελικα μεβγαλε και εμενα τριγμους στην σιτα του κλιματισμου(λετε να λειπουν οι βιδες???) και στην μπρος κολονα του οδηγου η την πορτα...αδικαιολογητοι οι Γερμανοι για ενα αυτοκινητο 32000 ευρω...ταχω παρει στο κρανιο ασχημα ;):Dknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Υπό προϋποθέσεις έχουν αποτελέσματα όσα αναφέρεις (σπρέι σιλικόνης, αφρός, ταινία). Προσωπικά όμως δε γουστάρω να έχω στο αυτοκίνητό μου ξένα "σώματα", τουλάχιστον όχι από τώρα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε. Για την ώρα με τις βιδούλες που του έβαλα είναι μια χαρά.

Έχω ρωτήσει την Kosmocar για το πρόβλημα (έλλειψη βιδών) και περιμένω απάντηση. Αν έχει ενδιαφέρον θα σας ενημερώσω.

Δηλαδη εβαλες τις τρεις βιδες και ολα ειναι οκ ...κανενα τριξιμο πια απο εκει? απο αλλου εχεις τριγμους?

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Μπρος αριστερα στην κολονα του οδηγου τι μπορει να ειναι? Το πλαστικο εργαλειο για να βγει η σιτα απο που το αγοραζεις?

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Στο τελος θα τρελαθω..να σας πω τι γινεται...ποτε δεν ακους τιποτα και ποτε ακους διαφορους τριγμους απο την κονσολα η απο την κολονα του οδηγου μπροστα η απο την κολονα της ζωνης του οδηγου...πως γινεται αυτο???Το μονο σιγουρο ειναι οτι τακους κυριως σε δρομο με λακουβες η σε πολυ κακο οδοστρωμα. Μηπως ειναι φυσιολογικο?...αλλα και παλι ρε παιδια επιμενω οτι οπως και ναναι ο δρομος στο αμαξι δεν πρεπει να ακουγεται Τ Ι Π Ο Τ Α .Την τριτη παντως που θα παω για αλλαγη λαδιων θα τους βαλω νανοιξουν και την σιτα για να δουμε για τις βιδες...ιδωμεν. Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας και ιδιαιτερα τον dis που πιστευω οτι μας βοηθησε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση για λιγοτερους τριγμους ειναι να μην βαζουμε γυαλια στην θηκη του αμαξιου. Οσο για το ανοιγμα της κονσολας δεν νομιζω οτι αξιζει. Το λεω επειδη το εχω κανει σαν διαδικασια στο συνεργειο και δεν εχει αλλαξει τιποτα απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, φυσικό ειναι να υπάρχουν τριγμοί... Τις προάλλες μπηκα σε ενα αλλο κάμπριο αμάξι Γάλλου κατασκευαστή κ το αμαξι ετριζε απο παντού... νομιζες οτι ησουν μεσα σε ενα πλαστικό κουτί που κινειται πανω σε ενα μεταλλικό σασί με 4 ρόδες... σε κάθε στροφή ακουγόταν οι πλάστικές πορτες... κ μιλάμε για αμάξι 27.000 κάμπριο... το αμάξι ειναι 4 ετών...

πάντως παιδιά μπράβο στο κουράγιο σας...με τόσα που διαβάζω, εσείς πρέπει να δουλέυετε στην αντιπροσωπία της vw. εντάξει, μην τα θέλουμε κ όλα. υπάρχουν κ χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση άνθρωποι σαν εσένα (αν σε ενοχλεί με συγχωρείς, δε σε γνωρίζω φυσικά απλώς σχολιάζω τη συμπεριφορά) είναι ευτυχισμένοι. Εννοώ να είσαι ικανός να μη δίνεις σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το καταφέρω αυτό. Βέβαια μέχρι κάποιο όριο.

Υ.Γ.: δεν έχω σχέση με καμία αντιπροσωπία VW . απλώς έχω ευαίσθητα αυτιά και θέλω την ψυχική μου ηρεμία.

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Ρε παιδιά, φυσικό ειναι να υπάρχουν τριγμοί... Τις προάλλες μπηκα σε ενα αλλο κάμπριο αμάξι Γάλλου κατασκευαστή κ το αμαξι ετριζε απο παντού... νομιζες οτι ησουν μεσα σε ενα πλαστικό κουτί που κινειται πανω σε ενα μεταλλικό σασί με 4 ρόδες... σε κάθε στροφή ακουγόταν οι πλάστικές πορτες... κ μιλάμε για αμάξι 27.000 κάμπριο... το αμάξι ειναι 4 ετών...

πάντως παιδιά μπράβο στο κουράγιο σας...με τόσα που διαβάζω, εσείς πρέπει να δουλέυετε στην αντιπροσωπία της vw. εντάξει, μην τα θέλουμε κ όλα. υπάρχουν κ χειρότερα

οκ αλλα τα γιαπονεζικα γιατι δεν τριζουν ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα τα γιαπονεζικα γιατι δεν τριζουν ρε γαμωτο...

+1

όπως τρίζει το γκολφάκι τρίζει κ το καρίνα του αδερφού μου που είναι 13 χρονών, με χαμήλωμα 3,5 πόντων ,χαμηλοπρόφιλα λάστιχα, κ ηχοσύστημα με 6 8ιντσα στις πόρτες κ 2 15ιντσα στο πορτμπαγκαζ!! απλά έλεος..

συμπέρασμα δικό μου: δυστυχώς δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά γενικότερα..

προτείνω να ηρεμήσουμε μάλλον(αν τα καταφέρουμε) κ να χαρούμε τα θετικά του αμαξιού, που είναι πάρα πολλά, γιατί όσο το ψάχνουμε μου φαίνεται κι άλλους θορύβους θα ανακαλύπτουμε που θα μας φάνε τη ζωή στο τέλος!! :xmas:

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
+1

όπως τρίζει το γκολφάκι τρίζει κ το καρίνα του αδερφού μου που είναι 13 χρονών, με χαμήλωμα 3,5 πόντων ,χαμηλοπρόφιλα λάστιχα, κ ηχοσύστημα με 6 8ιντσα στις πόρτες κ 2 15ιντσα στο πορτμπαγκαζ!! απλά έλεος..

συμπέρασμα δικό μου: δυστυχώς δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά γενικότερα..

προτείνω να ηρεμήσουμε μάλλον(αν τα καταφέρουμε) κ να χαρούμε τα θετικά του αμαξιού, που είναι πάρα πολλά, γιατί όσο το ψάχνουμε μου φαίνεται κι άλλους θορύβους θα ανακαλύπτουμε που θα μας φάνε τη ζωή στο τέλος!! :xmas:

+++1

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Ίσως φταίει το γεγονός πως δεν έχουμε και πολλά άλλα προβλήματα να μας απασχολούν (σχετικά με το αυτοκίνητο πάντα). Και το λέω εγώ αυτό που δεν έχω περάσει και λίγα με το μαλακιασμένο (καμώ τα λάδια του καμώ) .

+++1

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

?????? ???? ??? ?????? ?????? ??? ??? ?? ???????? ???? ???? ?? ?????? ??? ??? ????? ???? ???? ??? ????????...??????? ?? ??? ?????... ??? ?????? ???? ?????? ??????? ?????? ??? ??????? ??? ??? ???? ??? ????..??? ??? ????? ?? ?? ??? ? ??????? ???????????.????????.????? ???? ??? ?? ?? ???? ???? ?? ??? ????? ??? ????? ?? ??????? ???????? ??? ?? ???? ??? ?? ??? ??? ?? ????...

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων και επι τη ευκαιρια τους ειπα να ριξουν και μια ματια κατω απο την σιτα του κεντρικου αεραγωγου και μαντεψτε...ελλειπαν και σε μενα 2 βιδες.Τελικα τις βαλαμε αλλα το τριξιμο δεν εξαλειφθηκε πληρως... νομιζω οτι προερχεται απο καπου εσωτερικα μεσα απο την αριστερη γρυλλια του κεντρικου αεραγωγου και ακουγεται οταν περναω κυριως απο χωματοδρομο.Καμμια ιδεα τι να κανω?

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Στα Γιαπωνέζικα να δεις τι κρατσ κρουτσ ακουγεται...Ολα τα αμάξια εχουν τριγμους και στην Λακουβιασμένη Ελλαδιτσα που ζουμε τα πράματα γινονται χειρότερα!!! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων και επι τη ευκαιρια τους ειπα να ριξουν και μια ματια κατω απο την σιτα του κεντρικου αεραγωγου και μαντεψτε...ελλειπαν και σε μενα 2 βιδες.Τελικα τις βαλαμε αλλα το τριξιμο δεν εξαλειφθηκε πληρως... νομιζω οτι προερχεται απο καπου εσωτερικα μεσα απο την αριστερη γρυλλια του κεντρικου αεραγωγου και ακουγεται οταν περναω κυριως απο χωματοδρομο.Καμμια ιδεα τι να κανω?

ΤΟ να μην πας Σε χωματόδρομους γιατι το κάνεις και χειρότερα??Και αν δεν μπορείς να το αποφύγεις να πας πού σιγα ....

το σπρεί που ειπανε πιο πανώ είναι μια λύση αλλα να βγάλεις τη σύτα πάρε ενα πάνακι πέρνα γύρο γύρο απο κάτω τη σύτα και είσαι οκ...τώρα για την αριστερή γρύλλια μήπως επέσε καμια βίδα εκει μέσα λέω έγω τωρα....και κοπάει?????

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote
Μια λυση για λιγοτερους τριγμους ειναι να μην βαζουμε γυαλια στην θηκη του αμαξιου.

ουτως ή αλλως ειναι τοσο μικρη που μονο τα γυαλια του δρακουλα χωρανε..

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση άνθρωποι σαν εσένα (αν σε ενοχλεί με συγχωρείς, δε σε γνωρίζω φυσικά απλώς σχολιάζω τη συμπεριφορά) είναι ευτυχισμένοι. Εννοώ να είσαι ικανός να μη δίνεις σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το καταφέρω αυτό. Βέβαια μέχρι κάποιο όριο.

κι εγω ειμαι τελειομανης. σε καποια πραγματα υποφερουμε και ειναι μειονεκτημα αλλα σε καποια αλλα η τελειομανια ειναι μεγαλο πλεονεκτημα.

στο αυτοκινητο και μετα απο παρα πολλες επισκεψεις στην αντιπροσωπεια και πολλη φαια ουσια χαμενη... αποφασισα να χαλιναγωγησω την τελειομανια μου γιατι δεν αξιζει τελικα.

οκ αλλα τα γιαπονεζικα γιατι δεν τριζουν ρε γαμωτο...

ετσι. σε ολα τα αλλα υστερει, αλλα η ποιοτητα του γιαπωνεζου ειναι αξεπεραστη.

+1

όπως τρίζει το γκολφάκι τρίζει κ το καρίνα του αδερφού μου που είναι 13 χρονών, με χαμήλωμα 3,5 πόντων ,χαμηλοπρόφιλα λάστιχα, κ ηχοσύστημα με 6 8ιντσα στις πόρτες κ 2 15ιντσα στο πορτμπαγκαζ!! απλά έλεος..

συμπέρασμα δικό μου: δυστυχώς δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά γενικότερα..

προτείνω να ηρεμήσουμε μάλλον(αν τα καταφέρουμε) κ να χαρούμε τα θετικά του αμαξιού, που είναι πάρα πολλά, γιατί όσο το ψάχνουμε μου φαίνεται κι άλλους θορύβους θα ανακαλύπτουμε που θα μας φάνε τη ζωή στο τέλος!! :lol:

συμφωνω.

αλλιως το πουλαμε και ησυχαζουμε. ή συμβιβαζομαστε για την ωρα και οταν ερθει η στιγμη για νεο αυτοκινητο, δεν ξαναψωνιζουμε απο το συγκεκριμενο "μαγαζι".

:)

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αυτί πάντως άρχισε να γίνεται επιλεκτικό!! χχ!!

προχτές που τους ανέφερα πάντως στην αντιπροσωπεία για τους τριγμους του κεντρικού αεραγωγού κ τις βίδες που λείπουν ,μου είπαν πως το γνωρίζουν, αλλα σε εκείνο το σημείο μόνο μια βίδα μπαίνει κανονικά, οι άλλες δυο τρύπες είναι για έξτρα εξοπλισμό κ μάλιστα για ένα ραφάκι που έχουν εκεί πολλά γκολφ!

προφανώς κατασκευαστικη παράλειψη...ειναι δυνατον αφου δεν βάζετε 2 βιδες σε πλαστικα που εφάπτονται να μην τρίζει?? δεν έχει βγει κάποια εγκύκλιος μου είπαν απο το εργοστάσιο για τους τριγμούς κ δεν γνωρίζανε κατι νεότερο. είπαν να τους το αφήσω να το περάσουν με σπρει σιλικόνης ,αλλα θα το κάνω μόνος μου καμια μερα.. πέραν του εξαμήνου δεν καλύπτει τριγμούς η εγγύηση μου είπαν , αλλιώς ίσως μου αλλάζανε όλο τον αεραγωγό!

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αυτί πάντως άρχισε να γίνεται επιλεκτικό!! χχ!!

προχτές που τους ανέφερα πάντως στην αντιπροσωπεία για τους τριγμους του κεντρικού αεραγωγού κ τις βίδες που λείπουν ,μου είπαν πως το γνωρίζουν, αλλα σε εκείνο το σημείο μόνο μια βίδα μπαίνει κανονικά, οι άλλες δυο τρύπες είναι για έξτρα εξοπλισμό κ μάλιστα για ένα ραφάκι που έχουν εκεί πολλά γκολφ!

προφανώς κατασκευαστικη παράλειψη...ειναι δυνατον αφου δεν βάζετε 2 βιδες σε πλαστικα που εφάπτονται να μην τρίζει?? δεν έχει βγει κάποια εγκύκλιος μου είπαν απο το εργοστάσιο για τους τριγμούς κ δεν γνωρίζανε κατι νεότερο. είπαν να τους το αφήσω να το περάσουν με σπρει σιλικόνης ,αλλα θα το κάνω μόνος μου καμια μερα.. πέραν του εξαμήνου δεν καλύπτει τριγμούς η εγγύηση μου είπαν , αλλιώς ίσως μου αλλάζανε όλο τον αεραγωγό!

Παπ@ριες εγώ το έχω περίπου χρόνο το γκολφάκι και επειδή την προηγούμενη βδομαδά με τσάτησαν τα τριξίματα το πήγα στο μανδύλα μ άλλαξαν αεραγωγό τους έβαλα βάλαν τις βίδες π λείπουν..σφίξαμε τις βίδες στον συνοδηγό απτο ντουλαπάκι και τώρα επικρατεί μια πανεμορφη ησυχία ακόμα και στους πιο χάλια δρόμους!!

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Παπ@ριες εγώ το έχω περίπου χρόνο το γκολφάκι και επειδή την προηγούμενη βδομαδά με τσάτησαν τα τριξίματα το πήγα στο μανδύλα μ άλλαξαν αεραγωγό τους έβαλα βάλαν τις βίδες π λείπουν..σφίξαμε τις βίδες στον συνοδηγό απτο ντουλαπάκι και τώρα επικρατεί μια πανεμορφη ησυχία ακόμα και στους πιο χάλια δρόμους!!

Τι εννοεις οταν λες οτι σαλλαξανε αεραγωγο? Μονο με τις βιδες δεν σταματησε το τριξιμο?

Link to comment
Share on other sites

Παπ@ριες εγώ το έχω περίπου χρόνο το γκολφάκι και επειδή την προηγούμενη βδομαδά με τσάτησαν τα τριξίματα το πήγα στο μανδύλα μ άλλαξαν αεραγωγό τους έβαλα βάλαν τις βίδες π λείπουν..σφίξαμε τις βίδες στον συνοδηγό απτο ντουλαπάκι και τώρα επικρατεί μια πανεμορφη ησυχία ακόμα και στους πιο χάλια δρόμους!!

Δηλαδη μπορει και να φταιει ο αεραγωγος? Ρωταω γιατι ολα τα αλλα τα εχω κανει και τριζει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Τριζει ακομα και σε αυτα που εχουν για test-drive!!! Οτι και να κανεις απλα θα συνεχιζει ..Don't bother.

Οταν σου σπαει τα νευρα βαλε πιο δυνατα τη μουσικη...

Πιθανα με το να το γεμισεις αφρωδη ταινια σε ολες τις ενωσεις να σταματησει..Ποιος ομως εχει 1.χρονο 2. ορεξη και 3.ξερει πως να το ανοιξει;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει και να φταιει ο αεραγωγος? Ρωταω γιατι ολα τα αλλα τα εχω κανει και τριζει ακομα!

και εγω έχω αλλάξει αεραγωγό 2 φορες...και συνεχίζει ακαθεκτο...

και τωρα που τελείωσε η εγγυηση....δυνατα η μουσικη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.