Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Τριζει ακομα και σε αυτα που εχουν για test-drive!!! Οτι και να κανεις απλα θα συνεχιζει ..Don't bother.

Οταν σου σπαει τα νευρα βαλε πιο δυνατα τη μουσικη...

Πιθανα με το να το γεμισεις αφρωδη ταινια σε ολες τις ενωσεις να σταματησει..Ποιος ομως εχει 1.χρονο 2. ορεξη και 3.ξερει πως να το ανοιξει;;

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Παντως για να τα λεμε ολα, ειχα πει πριν απο μερες οτι εχω καποιο τριγμο η τελος παντως θορυβο καπου απο την εμπρος κολονα οδηγου και μου την εδωσε... knife.gif Βρηκα απο τι ηταν .... το κουτι του συναγερμου κοπηκε απο τα ταιραπ και κρεμοταν απ

ο την πλεξουδα των καλωδιων μεσα στο αριστερο ντουλαπακι του οδηγου ελευθερο, οποτε στις λακουβες (και οχι μονο) καταλαβαινετε τι γινοταν...επισκευαστηκε και ολα καλα... μην τα ριχνουμε ολα στα γκολφακια μας αλλα και σαυτους που υποτιθεται οτι ξερουν και τα βαζουν χερι εδω στο greece η ακομα και σε τυχαιο γεγονος που δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του αυτοκινητου και που πολυ απλα αντιμετωπιζεται...τωρα για τον τριγμο καπου στον κεντρικο αεραγωγο ειναι τοσο ανεπαισθητο που αν δεν δωσεις σημασια δεν σενοχλει...Παντως στην αντιπροσωπεια μου ειπε ο τεχνικος καποια μερα που δεν θα εχει φορτωμα εργασιας να συνενοηθουμε για να ανοιξουμε ττην σιτα κλπ και να δουμε απο που προερχεται το τριξιματακι και να το διορθωσουμε(πολλα μπραβο του).Παντως δεν εχω σκοπο να ασχολουμαι συνεχεια μαυτο μιας και τα πλεονεκτηματα του GTI μου ειναι πολλαπλασια(και το γνωριζετε πολλοι απο σας) και απο την αλλη δεν θελω με το παραμικρο να μου ξεκοιλιαζουν το αμαξι μου...σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά όλα αυτά, αλλά ΠΩΣ ανοίγει ο αεραγωγός για να σφίξουμε τις βίδες;;;

Έψαξα στα γρήγορα το How to αλλά δεν βρήκα κάτι. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει;

Link to comment
Share on other sites

Guest OGolfasas

Ήμουν ένας κάτοχος ενός golf 5 κουδουνίστρας στην κεντρική κονσόλα. Και τώρα είμαι κάτοχος ενός ήσυχου αυτοκινήτου. Το πρόβλημα των ήχων έρχεται από τις επαφές του σκληρού πλαστικού με μέταλλο ή σκληρό πλαστικό. ¶ρα δεν είναι μονό οι μεγάλες επιφάνειες που εφάπτονται αλλά και τα βύσματα. Αν δοκιμάσετε να κουνήσετε ένα βύσμα και ακούσετε τι θόρυβο κάνει θα καταλάβετε, αυτό γιατί οι άκρες των καλωδίων μέσα στο σκληρό βύσμα έχουν ένα μεταλλικό άκρο και δεν είναι σφηνωμένες για αυτό κουνιούνται. Επίσης βύσμα και υποδοχή βύσματος είναι δυο σκληρά αντικείμενα αν τα κουνήσεις ακούγονται (όταν δεν είναι σφηνωμένα). Τώρα ο διακόπτης που ανάβει το φως στο ντουλαπάκι συνοδηγού είναι ένα σκληρό πλαστικό με μέταλλο και πολύ λασκαρισμένο (εκείνο κι αν δεν ακούγεται),

Η λύση

1 είναι μονωτική μαύρη ταινία σε όλα τα σημεία έτσι ώστε κανένα από τα καλώδια, βύσματα και εσωτερικοί μηχανικοί διακόπτες να μην είναι χαλαροί.

2 Μετά μαλακό υλικό (σπογγώδες) σε όλες τις επαφές σκληρού πλαστικού με μέταλλο ή άλλο σκληρό πλαστικό, κι αυτό σε όλες τις επιφάνειες μεγάλες ή μικρές (βύσμα-υποδοχή).

3 Και τέλος σφίξιμο στις βίδες.

Κανένας ειδικός δεν θα σας το κάνει αυτό, εγώ πάντως την έκανα την δουλειά μόνος μου.

:lol::lol:glare.gif

Link to comment
Share on other sites

..................ετσι. σε ολα τα αλλα υστερει, αλλα η ποιοτητα του γιαπωνεζου ειναι αξεπεραστη.

...........

Μην παίρνεις και όρκο γι' αυτό. Δεν ισχύει πλεόν απόλυτα (βλ. νέο Αουρις και ποιότητα πλαστικών ταμπλό).

Δυστυχώς όλες οι εταιρείες κάνουν κάποιες 'εκπτώσεις'

Το πρόβλημα με το κεντρικό αεραγωγό το έχω και εγω και περιμένω να πάω να το κοιταξουν. (αναρωτιέμαι γιατί δεν το είδε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τριζουν στο 4αρι μου τα πλαστικα δεξια απο τα ποδια του οδηγου και αριστερα απο το ντουλαπακι του συνοδηγου συνηθως οταν τα ακουμπας....

Την λυση παντως την βρηκα... Η δεν τα ακουμπας η δυναμωνεις τη μουσικη.... Μετα δεν ακουγεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τριζουν στο 4αρι μου τα πλαστικα δεξια απο τα ποδια του οδηγου και αριστερα απο το ντουλαπακι του συνοδηγου συνηθως οταν τα ακουμπας....

Την λυση παντως την βρηκα... Η δεν τα ακουμπας η δυναμωνεις τη μουσικη.... Μετα δεν ακουγεται τιποτα

Εμενα μετα απο 2.700 χιλ αρχιζει σιγα σιγα η κεντρικη κονσολα να εχει ενα ψιλο τριξιμο....

δικαιολογημενα εν'μερει γιατι με τους δρομους που εχουμε τι περιμενεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!

Αν χρειαστει ρε παιδες θα μου το φτιαξεται??? :lol:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα αυτό το τόπικ και θέλω να ρωτήσω κάτι!! Έφερα το σεπτέμβρη ένα αμάξι απο γερμανία με 40.000 χλμ και δν έκανε κιχ!! Μιλάμε απόλαυση!! Ο παραμικρός θόρυβος δεν ακουγότανε!! Μετά απο 8.000 χλμ οδήγηση στους ελληνικούς δρόμους το ταμπλό των οργάνων όταν περνάω από λακούβες κάνει σαν φυσαρμόνικα!!! Είχε κανείς κανά πρόβλημα παρόμοιο να μου πει πως παίζει να βρώ λύση χωρίς να τρέχω συνεργεία?

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Bρήκα αυτό το τόπικ και θέλω να ρωτήσω κάτι!! Έφερα το σεπτέμβρη ένα αμάξι απο γερμανία με 40.000 χλμ και δν έκανε κιχ!! Μιλάμε απόλαυση!! Ο παραμικρός θόρυβος δεν ακουγότανε!! Μετά απο 8.000 χλμ οδήγηση στους ελληνικούς δρόμους το ταμπλό των οργάνων όταν περνάω από λακούβες κάνει σαν φυσαρμόνικα!!! Είχε κανείς κανά πρόβλημα παρόμοιο να μου πει πως παίζει να βρώ λύση χωρίς να τρέχω συνεργεία?

Αν διαβασεις απο την αρχη αυτο το τοπικ μαλλον θα βρεις την απαντηση ...μονο αν θυμασαι αν το πηγες σε συνεργειο για κατι εδω στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω και κατι αλλο τωρα που πιανουν και οι ζεστες. Οταν το αφηνω κατω απο ηλιο και πιανει θερμοκρασια καλη δεν τριζει καθολου το ταμπλο. Τωρα δεν ξερω ισως να μαλακωνουν τα πλαστικα απο τη ζεστη, ισως και να αφηνουν περιθωρια για συστολη-διαστολη και να συμβαινει, ισως να λεω και μ@λ@κιες και να με εχει πειραξει η ζεστη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@manmag Πριν γράψω το διάβασα από την αρχή αλλά είδα ότι γράφετε για τους τριγμούς στη σίτα του ταμπλό!! Εγώ έχω την εντύπωση ότι βγένουν απο τα όργανα!! Τώρα μπορεί να γράφετε τπτ αλλά να μην το πρόσεξα! Θα ξαναρίξω ένα βλέφαρο :wacko:

@Kchristus Eνα golf4 1.6 fsi

Link to comment
Share on other sites

@manmag Πριν γράψω το διάβασα από την αρχή αλλά είδα ότι γράφετε για τους τριγμούς στη σίτα του ταμπλό!! Εγώ έχω την εντύπωση ότι βγένουν απο τα όργανα!! Τώρα μπορεί να γράφετε τπτ αλλά να μην το πρόσεξα! Θα ξαναρίξω ένα βλέφαρο :wacko:

@Kchristus Eνα golf4 1.6 fsi

Ναι απο τα οργανα το ακουω και εγω και δεν νομιζω να το αναφερουνε πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω και κατι αλλο τωρα που πιανουν και οι ζεστες. Οταν το αφηνω κατω απο ηλιο και πιανει θερμοκρασια καλη δεν τριζει καθολου το ταμπλο. Τωρα δεν ξερω ισως να μαλακωνουν τα πλαστικα απο τη ζεστη, ισως και να αφηνουν περιθωρια για συστολη-διαστολη και να συμβαινει, ισως να λεω και μ@λ@κιες και να με εχει πειραξει η ζεστη :wacko:

Δυστυχως θα ανοιξεις το κλιμα οποτε θα τα ξανακουσεις

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία έχω καταλάβει κι εγώ από καιρό ότι το επηρρεάζει. Αλλά αντίθετα απ' ότι λες. Ζεστό ακούγεται περισσότερο.

Κράτα κλειστό τον πάνω αεραγωγό.Βελτιώνει λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηρα το car απο Καρεντα με καινουργιο εμμεσο εξαερισμο και μονωμενο

παρακαλω απο τους ιδιους χωρις να τους το πω......ελπιζω να σταματησει

επιτελους τωρα πια το τριξημο..........

Link to comment
Share on other sites

Moνωση με τσοχα...

Πολυ πατεντα εχει πεσει :( Τουλαχιστον αν κολλησεις σε καμια κινηση θα παιζεις και κανα μπιλιαρδακι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πατεντα εχει πεσει :D Τουλαχιστον αν κολλησεις σε καμια κινηση θα παιζεις και κανα μπιλιαρδακι tongue.gif

:thumbsup::D

τέλος πάντων, όπως και να έχει, εγώ μες στο πάσχα μαζί με το πρώτο σέρβις, είπα και μου άλλαξαν τον αεραγωγό.

Αποτέλεσμα: τώρα το κάνει λίγο πιο αραιά,όμως πιο έντονα νομίζω, και με άλλη "τονικότητα" (θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται...)

Πάντως όταν πιέζω το σημείο που ανοίγεις-κλείνεις τον πάνω αεραγωγό(πάνω από τα αλάρμ) σταματάει. Το τελευταίο που θα δοκιμάσω θα είναι να "σφηνώσω" κάτι εκεί μέσα. Αν δεν φτιάξει και με αυτό, να πάει να γ***θεί. Αρκετά τριξίματα έχει,ένα παραπάνω δεν βλπτει.

Link to comment
Share on other sites

Guest akoro

Πάντως το θέμα με τις βίδες είχε και σε μένα αποτέλεσμα οχί οτι δεν υπάρχουν κάπου κάπου τριγμοί. οτι κάνεις μόνος σου αλλού δεν θα βγάλεις άκρη!

Θα βάλω μια απο τις επόμενες μέρες φωτο.

Edited by akoro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.