Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Κοιτα, πισω απο το ντουλαπακι, υπαρχει ενα μοτερ του κλιματιστικου. Αυτο συτονιζεται οταν ειναι κρυος ο κινητηρας και κανει θορυβο. Μετα υπαρχουν μεταλλικα ελασματα που πιεζουν ο ταμπλο προς τα κατω και αυτα επισης βγαζουν μεταλλικους θορυβους με συντονισμο. Μετα κοιτα το θυληκωμα που κανει το ντουλαπακι με την κονσολα του ραδιοφωνου.

Απο τα αριστερα το ιδιο, κοιτα για το ελασμα του ταμπλο οπως στα δεξια. Κοιτα το κελυφος της ασφαλειοθηκης οπως και τις βιδες που κρατουν τα πλατικα κατ απο το τιμονι. Βοηιημα ειναι και τα ταιρ απ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε αναζήτηση πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα.

 

Τα θέματα συγχωνεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά.

Αυτοκινητο Golf 5 TSI !40Hp

Aρχισε ν΄ακουγεται ένας θόρυβος ντζζζ.... σαν να συντονιζει κάτι.Παρόμοιος με ήχο όταν ανοίγεις τέρμα ενα στερεοφωνικο και συντονίζουν τα τζάμια.

Ακούγεται απο δεξιά για τον οδηγό και απο αριστερά για το συνοδηγό.Πιθανόν να έναι στην κενρυκή κονσόλα.

Επίσης ακούγεται και ένα ελαφρό τικ σαν δευτερόλεπτα ρολογιού αυτό φαίνεται μέσα απο την κονσόλα.

Τέλος ακούγεται και σε μικρή ταχύτητα στο σταμάτα-ξεκίνα ένας θόρυβος σα να κινείται μια σιδερένια μπίλια σε σιδερένια βάση.

Αυτά τα λίγα  !!! και κάθε σκέψη-προταση,εμπειρία δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!!Το τικ είναι από τη λειτουργία των κλαπέτων του κλιματισμού.Ίσως και ο συντονισμός να προέρχεται από το μοτέρ του ανεμιστήρα του κλιματισμού. Ο μεταλλικός θόρυβος στο σταμάτα ξεκίνα προέρχεται από τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών ή της ζυγαριάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!!Το τικ είναι από τη λειτουργία των κλαπέτων του κλιματισμού.Ίσως και ο συντονισμός να προέρχεται από το μοτέρ του ανεμιστήρα του κλιματισμού. Ο μεταλλικός θόρυβος στο σταμάτα ξεκίνα προέρχεται από τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών ή της ζυγαριάς.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και θα ψάξω προς τα εκεί.

Ο θόρυβος στο σταμάτα- ξεκίνα δεν είναι σινεμπλοκ γιατι ακούγεται συνεχώς θόρυβος για 4-5 δευτερόλεπτα

πολύ ελαφρύς. Το σταμάτα-ξεκίνα ειναι η αλλαγή καταστάσεως.Ειναι σαν να έχω στο πορτμπαγκάζ ένα σωλήνα με μία μπίλια

μέσα και όταν ξεκινάω,η μπίλια τρέχει στο σωλήνα και όταν σταματάω η μπίλια τρέχει στην αντίθετη κατεύθυνση.

Ομολογώ ότι ο ενοχλητικός θόρυβοςείναι το ντζ...που κάτι συντονίζει.Οι άλλοι θόρυβοι ειναι για εξησκημένα αυτιά,δεν είναι

μόνιμοικαι δεν με απασχολούν.

Mήπως γνωρίζει κανένας κάποιον που να ειδικεύεται σε τέτοιου είδους εργασίες?

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι έκανε το θόρυβο ντζ....

Είναι η μπλαφονιέρα μπροστά με τη θήκη γυαλιών.

Αυτό είναι ευχάριστο γιατί τα πράγματα είναι εύκολα πλέον.

Το δυσάρεστο είναι ΄ότι έχει αρχίσει και ξεκολλάει ο ουρανός (το γνωστό πρόβλημα).

Πιθανόν δεν είναι άσχετο το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε golf 6 tsi εχω ενα τριγμο στο πορτ παγκαζ την ωρα που το κλεινω κανει σαν κουδουνιστρα και στις λακουβες το ιδιο. Εχω καταλαβει οτι κατι ειναι μεσα στο πλασικο καλυμα γιατι με ανοιχτο πορτ παγκαζ αν το χτυπησω συντονιζει και κανει θορυβο παλι. Ισως το συστημα της κλειδαριας?

 

Εχει τυχει σε καποιον να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Τριγμοι σε ηλιοροφη σε θεση ανακλησης εχει κανεις; Εγω σε φουλ ανακληση εχω καποιους τριγμους. Οταν κλεινω στο 50% την ανακληση σταματαει. Οποτε κατι εχει χαλαρωσει εκει μηπως ξερει κανεις να με κατευθυνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Κάτοχος και εγώ ενός Golf V GT και εδώ και κανα μήνα προσπαθώ να καταλάβω από που έρχεται ένας τριγμός όταν πέφτω σε καλούβες η γενικά όταν ο δρόμος δεν είναι ομαλός.. Θεωρώ πως είναι από την κονσόλα κάπου από την μεριά του συνοδηγού ή από μέσα κάπου από την κονσόλα.. Έχετε κάποια ιδέα για το συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προσδιορίσεις απο που ερχεται ο θορυβος λυση εδω μεσα δεν προκειται μα βρεις ετσι γενικά που το γραφεις. Μπορεί απο πλαστικό θόλου μεχρι ακρόμπαρο ψαλιδι κλπ κλπ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2014 at 7:06 ΜΜ, ankarage said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και θα ψάξω προς τα εκεί.

Ο θόρυβος στο σταμάτα- ξεκίνα δεν είναι σινεμπλοκ γιατι ακούγεται συνεχώς θόρυβος για 4-5 δευτερόλεπτα

πολύ ελαφρύς. Το σταμάτα-ξεκίνα ειναι η αλλαγή καταστάσεως.Ειναι σαν να έχω στο πορτμπαγκάζ ένα σωλήνα με μία μπίλια

μέσα και όταν ξεκινάω,η μπίλια τρέχει στο σωλήνα και όταν σταματάω η μπίλια τρέχει στην αντίθετη κατεύθυνση.

Ομολογώ ότι ο ενοχλητικός θόρυβοςείναι το ντζ...που κάτι συντονίζει.Οι άλλοι θόρυβοι ειναι για εξησκημένα αυτιά,δεν είναι

μόνιμοικαι δεν με απασχολούν.

Mήπως γνωρίζει κανένας κάποιον που να ειδικεύεται σε τέτοιου είδους εργασίες?

Golf 1.6 FSI εδω του 2004... Τα ίδια συμπτώματα και σε εμένα... Η μπίλια που πάει πέρα δώθε σε αλλαγή κατάστασης και με μικρή ταχύτητα... Πχ. Σταμάτα Ξεκίνα 

Το ντιζζζζ από πλαφονιερα... Μια δυο μπουνιές και στρώνει... Το ντιζζζζ ακούγεται μερικές φορές από το πλαστικό κάλυμμα του καντράν... Μια καλή μπουνιά και στρώνει... 

Ο ουρανός μετά τις ζέστες ξεκολλησε του Ιουνίου ξεκολλησε και σε εμένα... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2016 at 10:20 ΠΜ, chrispant said:

Αν δεν προσδιορίσεις απο που ερχεται ο θορυβος λυση εδω μεσα δεν προκειται μα βρεις ετσι γενικά που το γραφεις. Μπορεί απο πλαστικό θόλου μεχρι ακρόμπαρο ψαλιδι κλπ κλπ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από ότι καταλαβαίνω είναι μέσα από την κεντρική κοσνόλα ή από την αριστερή πόρτα του συνοδηγού. Σαν κάτι να κουδουνίζει...και στην πιο μικρή λακούβα η ανώμαλο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2016 at 10:10 ΜΜ, FSI said:

Golf 1.6 FSI εδω του 2004... Τα ίδια συμπτώματα και σε εμένα... Η μπίλια που πάει πέρα δώθε σε αλλαγή κατάστασης και με μικρή ταχύτητα... Πχ. Σταμάτα Ξεκίνα 

Το ντιζζζζ από πλαφονιερα... Μια δυο μπουνιές και στρώνει... Το ντιζζζζ ακούγεται μερικές φορές από το πλαστικό κάλυμμα του καντράν... Μια καλή μπουνιά και στρώνει... 

Ο ουρανός μετά τις ζέστες ξεκολλησε του Ιουνίου ξεκολλησε και σε εμένα... 

Καλησπέρα. Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά αυτό με την μπίλια πέρα δώθε το είχα στην Octavia μου που ήταν μοντέλο 2002. To φαινόμενο παρουσιάστηκε την πρώτη φορά που μου έσφιξε το χειρόφρενο στο συνεργείο. Μετά από ένα - δυο γερά τραβήγματα με μια σχετικά χαμηλή ταχύτητα κύλισης το φαινόμενο σταματούσε μέχρι την επόμενη φορά που θα έσφιγγε ο μηχανικός το χειρόφρενο. 

 

Μεταξύ μας προτιμούσα την μπίλια που πηγαινοερχότανε από το κροτάλισμα της καδένας του Tsi  (άσχετο) .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Τελικα όσον αφορά το δικο μου θεμα με τον τριγμο που ακούω εν τέλη ειναι απο την ηλιοροφή..τον θόρυβο τον ακούω και  με κλειστεί ηλιοροφή αλλα με ανοιχτή πιο σίγουρα οτι ειναι απο εκει...τωρα αυτο για να κοιταχτει πρεπει να βγει όλος ο ουρανός;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω εναν θορυβο σε λακουβες και σε  περασματα που εχει μικρες λακουβες ακουγεται πισω μου φαινεται αναρτηση ή εξατμιση ενα κλικ μεταλικος θορυβος οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2016 at 10:10 ΜΜ, FSI said:

Golf 1.6 FSI εδω του 2004... Τα ίδια συμπτώματα και σε εμένα... Η μπίλια που πάει πέρα δώθε σε αλλαγή κατάστασης και με μικρή ταχύτητα... Πχ. Σταμάτα Ξεκίνα 

Το ντιζζζζ από πλαφονιερα... Μια δυο μπουνιές και στρώνει... Το ντιζζζζ ακούγεται μερικές φορές από το πλαστικό κάλυμμα του καντράν... Μια καλή μπουνιά και στρώνει... 

Ο ουρανός μετά τις ζέστες ξεκολλησε του Ιουνίου ξεκολλησε και σε εμένα... 

αυτό με την μπίλια από που το ακούς? βρήκες κάποια λύση?

ακούω ένα παρόμοιο θόρυβο από την μεριά του συνοδηγού μεταξύ τις πόρτας και του καθίσματος, μήπως από τον μηχανισμό τους καθίσματος μιας και είναι δίπορτο το αμάξι..? 
αν ξέρει κάποιος κάτι ας με διαφωτίσει γιατί είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2016 at 1:47 ΜΜ, leonenero said:

και εγω ακουω αυτη την "μπιλια"

σε αποτομες κλισεις/στροφες η σε σταματα/ξεκινα

τι παιζει να ειναι εβγαλε κανεις ακρη τελικα?

Ακριβως το ιδιο και εγω....Τι να ειναι ρε φιλε...Ακομα δεν εχω ανακαλυψει...

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , FSI said:

Ακριβως το ιδιο και εγω....Τι να ειναι ρε φιλε...Ακομα δεν εχω ανακαλυψει...

 

δεν ξερω πριν 10 μερες το εντοπισα.κατι στον κεντρικο αεραγωγο μαλλον 

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2016 at 6:01 ΜΜ, leonenero said:

επισης καπου διαβασα οτι παιζει να ειναι κ τα σωληνακια της βενζινης αν και νομιζω οτι αυτο θα εχει διαφορετικο θορυβο

Τα σωληνακια βενζινης κανουν ενα ειδος συντονισμου καπου στα 60 km/h και σταματουν +-  στα χιλιομετρα αυτα. Εγω ειχα παρομοιο προβλημα και η λυση ειναι ευκολη. Ανοιξα καπο τα εντοπισα πισω απο το παγουρι του G12 νερου κινητηρα τα τραβηξα προς τα επανω για να τεντωσουν τα ενωσα με ταιρ απ και εβαλα ενα δευτερο ταιρ απ και τα μαγκωσα προς τα επανω στο σασι και στην ουσια τα κολλησα και τα τεντωσα για να μην παλατζαρουν. Αυριο ισως βαλω και φωτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2017 at 1:57 ΜΜ, Shadowman said:

εγώ ακόμα δεν έχω βρει από που έρχεται αυτός ο θόρυβος που ακούγεται σαν μπίλια...έχουν σπάσει τα νεύρα μου!!

ειναι αρκετα σπαστικος. απο την κεντρικη κονσολα-αεραγωγο εγω υπολογιζω. αυτος με τις σιτες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κάτοχος και εγώ Golf V Gt ακούω συνεχώς τριγμούς σε κάθε λακκούβα σχεδόν και πιστεύω είναι στην κεντρική κονσόλα. Επίσης κουδούνιζει πίσω στο κάθισμα συνοδηγού μέσα κατι, με το χέρι μπορώ να το χτυπήσω και να ακουστεί, αν κάτσει κάποιος συνοδηγός  σταματά. Παλιότερα είχα πάει Vw και μου ρίξανε ένα σπρέι στους αεραγωγούς που βρωμαγε η καμπίνα αλλά με το καιρό έφυγε. Δυστυχώς το τρίξιμο παρέμεινε και τώρα ακούγεται πολύ σε εκνευριστικό σημείο. Τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει κάπου κάποιος η κάποιο μαγαζί να επιδιόρθωνει τέτοια πράγματα?! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.