Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Στο δικο μου δεν ακουγεται τιποτα...μονο επαναλαμβανω οταν πατας λακουβα ακουγεται καπου απο τον κεντρικο αεραγωγο καποιο ανεπαισθητο τσικ...και αυτο οχι παντα...

ε μα αυτό εννοούμε φίλε μου όταν λέμε πως τρίζει, μόνο σε λακούβες η σε πολύ ανώμαλο δρόμο (ολους τους δρομους στην ελλάδα δηλαδη)!! και ακριβώς όπως το λες, όχι πάντα,εξαρτάται απο το είδος της ανωμαλίας..

προσωπικά εχω την εντύπωση πως οι τριγμοί επιδεινώνονται με τα χιλιόμετρα κ με το πλήθος των λακουβων τις οποιες αναγκάζονται καθημερινα να υποστουν τα αμαξια μας.. στην αρχη δε θυμάμαι να ετριζε τόσο πολύ..

όσον αφορά στην ποιότητα κατασκευής κ συναρμογής που λετε, πιστεύω πως όλα τα γκολφ είναι το ίδιο.. δεν έχω στοιχεία γι αυτο που λεω, αλλα τι πάει να πει fsi-tsi-gt-gti?

δηλαδη λενε απο το εργοστάσιο στο fsi να μη βαλουμε βιδες στον κεντρικο αεραγωγο κ να αφησουμε χαλαρο το ταμπλο απο δεξια, στο gt να σφιξουμε το ταμπλο κ στο gti να βάλουμε κ τις βίδες στον αεραγωγο? κάτι σαν έξτρα δηλαδη, ξενον, ηλιοροφη, τεμπέλης κ βίδες στον αεραγωγο?? :rolleyes:

δεν ξέρω τι παίζει μεταξυ εργοστασίου στη γερμανία κ στο βέλγιο μόνο, αλλά κ σε αυτά δε νομίζω να υπάρχει διαφόρα..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο Black GTI ...Τωρα θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν ολα τα πενταρια Golf εχουν την ιδια ποιοτητα κατασκευης , υλικων και συναρμολογησης....αν δηλ υπαρχει διαφορα μεταξυ 1.4 - 1.6 - GT(TSI170) -TSI(140)- GTI η ακομα και αν υπαρχει διαφορα στο που κατασκευαστηκαν-συναρμολογηθηκαν τα αυτοκινητα μας... Εγω επαναλαμβανω εχω GTI και συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου κατασκευαστηκε στο Mosel της Γερμανιας.

ολα τα golf γερμανια κατασκευαζονται...

η συναρμολογηση δε νομιζω να διαφερει στα κοινα σημεια..αλλιως το κοστος θα ηταν δεκαπλασιο..

Link to comment
Share on other sites

ε μα αυτό εννοούμε φίλε μου όταν λέμε πως τρίζει, μόνο σε λακούβες η σε πολύ ανώμαλο δρόμο (ολους τους δρομους στην ελλάδα δηλαδη)!! και ακριβώς όπως το λες, όχι πάντα,εξαρτάται απο το είδος της ανωμαλίας..

προσωπικά εχω την εντύπωση πως οι τριγμοί επιδεινώνονται με τα χιλιόμετρα κ με το πλήθος των λακουβων τις οποιες αναγκάζονται καθημερινα να υποστουν τα αμαξια μας.. στην αρχη δε θυμάμαι να ετριζε τόσο πολύ..

όσον αφορά στην ποιότητα κατασκευής κ συναρμογής που λετε, πιστεύω πως όλα τα γκολφ είναι το ίδιο.. δεν έχω στοιχεία γι αυτο που λεω, αλλα τι πάει να πει fsi-tsi-gt-gti?

δηλαδη λενε απο το εργοστάσιο στο fsi να μη βαλουμε βιδες στον κεντρικο αεραγωγο κ να αφησουμε χαλαρο το ταμπλο απο δεξια, στο gt να σφιξουμε το ταμπλο κ στο gti να βάλουμε κ τις βίδες στον αεραγωγο? κάτι σαν έξτρα δηλαδη, ξενον, ηλιοροφη, τεμπέλης κ βίδες στον αεραγωγο?? :rolleyes:

δεν ξέρω τι παίζει μεταξυ εργοστασίου στη γερμανία κ στο βέλγιο μόνο, αλλά κ σε αυτά δε νομίζω να υπάρχει διαφόρα..

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4

Εκανα αυτη τη σκεψη αναμεσα στα μοντελα Golf γιατι εχω την εντυπωση πως οσο ανεβαινει στην κλιμακα (και στην τιμη) το καθε αυτοκινητο

της ιδιας εταιρειας και ακομα και στο ιδιο μοντελο ανεβαινει εκτος των αλλων και η ποιοτητα κατασκευης ...δηλ στην ρενω για παραδειγμα αλλα πλαστικα φοραει το twingo καλυτερα to clio ενα κλικ ανωτερα το clio spor ποιο καλα το megane καλυτερα το megane rs και ακομα καλυτερα τα Laguna...Δεν ξερω αν κανω λαθος, μπορει καποιος να μου πει αν αυτο ισχυει? τωρα για το θεμα με τις βιδες δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει..αυτο που λεει ο dis ειναι καλη ιδεα...παντως νομιζω οτι στο δικο μου δεν πρεπει να λειπουν η να ειναι λασκα.

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τσεκαρα σημερα τις βιδες που ειπατε...Οχι επειδη ειχα τριγμους, αλλα ετσι απο περιεργεια...Σε δυο 5αρια...

Ενα GTI, και ενα GT....Και ω, τι θαυμα, και στα δυο εντελως ξεσφυγμενες...χαχαχα...Γελαγαμε 5 ωρες...επισης σφιξαμε και την τριαδα στο ντουλαπακι και εκεινες δεν ηταν καργαρισμενες...Ωραια πραγματααααα...

Να στε καλα, :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο στον Black V Gti λοιπόν που ανακάλυψε τις φωτογραφίες στο golfmkv.com κ μας άνοιξε τα μάτια!! :lol:worthy.gif

σαν να μειώθηκαν απο το πρωι οι θόρυβοι του αμαξιού νομίζω! :lol: πλέον ακούγεται λιγάκι μόνο ο κεντρικός αεραγωγός αν πέσω σε κανέναν κρατήρα κ σχεδόν ανεπαίσθητα κάποιες φορές ενας μικροσυντονισμός απο την κολώνα της ζώνης του οδηγού (αποκτήσαμε κι ευαίσθητα αυτιά πλεον..)!! βαριέμαι να μπω στη διαδικασια να το κοιτάξω προς το παρόν ,δεν αξίζει τον κόπο κιόλας, αλλα αν το έχει κ κάποιος άλλος κ το έχει λύσει κι αυτό ας μας πει αν είναι εύκολο.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο Black GTI ...Τωρα θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν ολα τα πενταρια Golf εχουν την ιδια ποιοτητα κατασκευης , υλικων και συναρμολογησης....αν δηλ υπαρχει διαφορα μεταξυ 1.4 - 1.6 - GT(TSI170) -TSI(140)- GTI η ακομα και αν υπαρχει διαφορα στο που κατασκευαστηκαν-συναρμολογηθηκαν τα αυτοκινητα μας... Εγω επαναλαμβανω εχω GTI και συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου κατασκευαστηκε στο Mosel της Γερμανιας.

Και το δικο μου στο Mossel ειναι συναρμολογημενο!! Απο την κεντρικη κονσολα και ολο το ταμπλο μπροστα προς το παρον δεν ακουω τιποτα!! Μονο ενας ηχος απο την πλευρα του συνοδηγου απο την ζωνη ασφαλειας και πισω, οταν παιρνω το αμαξι το πρωι που ειναι παγωμενη η καμπινα :huh: !!

Δεν μπορω να εντοπισω που ειναι αλλα δεν με απασχολει κιολας!! ;)

Οσο για τους τριγμους σε καποια συγκεκριμενα σημεια υπαρχει και αλλη εξηγηση!!

Βγαινει ο Γερμαναρας στην Μπυραρια του Mossel, τον εχει παρατησει και το γκομενακι, κατεβαζει κανα δυο βαρελια μπυρα,

αντε μετα να θυμηθει την αλλη μερα να σφυξει τις βιδες!! Ποσο μαλλον να τις βαλει και στην θεση τους!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο στον Black V Gti λοιπόν που ανακάλυψε τις φωτογραφίες στο golfmkv.com κ μας άνοιξε τα μάτια!! ;)worthy.gif

σαν να μειώθηκαν απο το πρωι οι θόρυβοι του αμαξιού νομίζω! :huh: πλέον ακούγεται λιγάκι μόνο ο κεντρικός αεραγωγός αν πέσω σε κανέναν κρατήρα κ σχεδόν ανεπαίσθητα κάποιες φορές ενας μικροσυντονισμός απο την κολώνα της ζώνης του οδηγού (αποκτήσαμε κι ευαίσθητα αυτιά πλεον..)!! βαριέμαι να μπω στη διαδικασια να το κοιτάξω προς το παρόν ,δεν αξίζει τον κόπο κιόλας, αλλα αν το έχει κ κάποιος άλλος κ το έχει λύσει κι αυτό ας μας πει αν είναι εύκολο.

Για το κεντρικό αεραγωγό παίδες υπάρχει και μια άλλη περίπτωση περα των τριών βιδών....Κοιτάξτε την παρακάτω φωτό:

κεντρικός

Όπως βλέπεται πολλές φορές το πλαστικό κάτω από τις βίδες λόγω σχήματος συμπιέζεται με το γνωστό αποτέλεσμα...Μια λύση είναι να το στηρίξεις με κάτι (όπως τα ξύλα της φωτό)

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

μπράβο στον Black V Gti λοιπόν που ανακάλυψε τις φωτογραφίες στο golfmkv.com κ μας άνοιξε τα μάτια!! ;)worthy.gif

σαν να μειώθηκαν απο το πρωι οι θόρυβοι του αμαξιού νομίζω! :huh: πλέον ακούγεται λιγάκι μόνο ο κεντρικός αεραγωγός αν πέσω σε κανέναν κρατήρα κ σχεδόν ανεπαίσθητα κάποιες φορές ενας μικροσυντονισμός απο την κολώνα της ζώνης του οδηγού (αποκτήσαμε κι ευαίσθητα αυτιά πλεον..)!! βαριέμαι να μπω στη διαδικασια να το κοιτάξω προς το παρόν ,δεν αξίζει τον κόπο κιόλας, αλλα αν το έχει κ κάποιος άλλος κ το έχει λύσει κι αυτό ας μας πει αν είναι εύκολο.

Εγω τους εβαλα στην αντιπροσωπεια και μου σφιξανε τις βιδες στο ντουλαπακι κ στον αεραγωγο, επισης μου βαλανε και ενα ειδικο σπρει κατω απο τον αεραγωγο. Το αποτελεσμα ηταν να μην τριζει για 2-3 μερες και μετα τα ιδια. Βεβαια στο δικο μου δεν τριζει συνεχεια ειναι με τα κολληματα του πλεον, αν περασω δρομο με λακουβες τριζει για την υπολοιπη μερα και την επομενη μπορει να μπω στο αμαξι και να μην κανει τσικ.Οσο για την ποιοτητα αναλογα με το μοντελο δεν πιστευω να υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστευω πως υπαρχει. Και εχω μπει σε παρα πολλα 5αρια να στο λεω, και ειμαι και κατοχος δυο ηδη.

Πιστευω πως, τα GTI ειναι πιο καλοκατασκευασμενα και προσεγμενα απο ολα τα υπολοιπα. Σε οποιο εχω μπει, εχω να το λεω παντα απο το πως ραφιναρει ανωμαλιες και την ηχομονωση καμπινας. Δεν ξερω πως και τι, αλλα αυτο εισπραττω καθε φορα.

Επισης το GT που εχω, ειναι πιο καλο απο το παλιο μου 14αρι. Καμια επαφη. Και το 1ο κυκλοφορει με ημισλικ και αλλαγμενη αναρτηση απο την πρωτη μερα, ενω το αλλο αρχισαν οι τριγμοι ακομα και με τα 16αρι και μαμα κατασταση...Καμια επαφη μεταξυ των δυο...Και παλι, γιατι και πώς δεν ξερω, αλλα ειναι εκει, και το νιωθεις...

Αυτα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστευω πως υπαρχει. Και εχω μπει σε παρα πολλα 5αρια να στο λεω, και ειμαι και κατοχος δυο ηδη.

Πιστευω πως, τα GTI ειναι πιο καλοκατασκευασμενα και προσεγμενα απο ολα τα υπολοιπα. Σε οποιο εχω μπει, εχω να το λεω παντα απο το πως ραφιναρει ανωμαλιες και την ηχομονωση καμπινας. Δεν ξερω πως και τι, αλλα αυτο εισπραττω καθε φορα.

Επισης το GT που εχω, ειναι πιο καλο απο το παλιο μου 14αρι. Καμια επαφη. Και το 1ο κυκλοφορει με ημισλικ και αλλαγμενη αναρτηση απο την πρωτη μερα, ενω το αλλο αρχισαν οι τριγμοι ακομα και με τα 16αρι και μαμα κατασταση...Καμια επαφη μεταξυ των δυο...Και παλι, γιατι και πώς δεν ξερω, αλλα ειναι εκει, και το νιωθεις...

Αυτα :)

μη ξεχνας ομως οτι το ενα ηταν τον πρωτο καιρο που κυκλοφορησαν τα 5ρια κ το αλλο τρια χρονια μετα που οσο να ναι καποια προβληματα τα ειχαν λυσει.

παιζει κ αυτο τον ρολο του ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαφως ναι Γιωργο, και αυτο ειναι κατι που το σκεφτηκα. Και παλι ομως, πιστευω τα GTI ειναι λιγο πιο καλοσυναρμολογημενα και δεμενα...Δεν μου βγαινει απο το μυαλο...Μακαρι να κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Guest manmag4
Σαφως ναι Γιωργο, και αυτο ειναι κατι που το σκεφτηκα. Και παλι ομως, πιστευω τα GTI ειναι λιγο πιο καλοσυναρμολογημενα και δεμενα...Δεν μου βγαινει απο το μυαλο...Μακαρι να κανω λαθος

+1... και εγω ετσι νομιζω...παντως οι κατοχοι honda και toyota λετε να εχουν τα ιδια <προβληματα> με μας??

Edited by manmag4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα...

Είμαι και εγώ καινούργιος κάτοχος ενός GOLF GT 170....

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το τρίξιμο στην πάνω σίτα του κλιματιστικού.... Το αμάξι το έχω 1 1/2 εβδομάδα και το τρίξιμο αυτό το κάνει από τα 100km (έχω κάνει 700km)

Άρα να υποθέσω ότι και εμένα λείπουν οι 2 βίδες????????

Είμαι τεχνικός υπολογιστών και τα χέρια μου πιάνουν...... να το δοκιμάσω να το φτιάξω εγώ ...ή να πάω στο service και να απαιτήσω να μου το φτιάξουν αυτοί????

Πάντως μέχρι και σήμερα που μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο..... δεν είχαν ιδέα τι συμβαίνει και ότι θα μου βάλουν άμα πάω spray σιλικόνης... άκου να δεις....

Τώρα που γνωρίζω το πρόβλημα θα τους πάρω το πρωί να δω τι θα μου πούνε

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω...πριν πάρω τηλέφωνο....

Είναι δυνατόν βγάζοντας μόνο το καπάκι να δει κανείς αν υπάρχουν όλες οι βίδες?

Το λέω γιατί είναι απλό να ξεκουμπώσω το καπάκι .... και δεν θέλω να ξεσυνδέσω καλώδια ... πριν αγοράσω τα κλιπσάκια και τις βίδες

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται θα το κάνω μόνος μου....

Πήρα στον Παζαρόπουλο τηλέφωνο και μίλησα με τεχνικό.....

Του είπα τι πρόβλημα έχω και πια είναι κατά 90% η λύση (ότι λείπουν βίδες) .. Μου είπε ότι δεν συμβαίνει σε όλα αυτό και ότι συνήθως το τρίξιμο σταματάει μετά από αλλαγή της βάσης και της σήτας.... (αν είναι δυνατόν)

Δηλαδή είμαι σίγουρος ότι θα βάλουν καινούργια βάση.....καινούργια σήτα.... αλλά μόνο 1 βίδα ;) γιατί λογικό είναι η βάση να μην έρχεται με βίδες, θα πρέπει να τις παραγγείλεις ξεχωριστά

Δηλαδή με το σκεπτικό αυτό .... άμα λείπουν 2 μπουλόνια από την ρόδα..... δεν βάζεις 2 extra μπουλόνια..... ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΖΑΝΤΑ !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι γενικα ενα καλο σετ torxakia, και μακρια, και κοντα, να μπορεις να δουλεψεις και μονος σου, γιατι το μεγαλυτερο μερος των αυτοκινητων αυτων, απο τετοιες βιδες αποτελουνται...Μετρημενες ειναι οι βιδες που δεν ειναι torx...

Link to comment
Share on other sites

Kαι γενικα ενα καλο σετ torxakia, και μακρια, και κοντα, να μπορεις να δουλεψεις και μονος σου, γιατι το μεγαλυτερο μερος των αυτοκινητων αυτων, απο τετοιες βιδες αποτελουνται...Μετρημενες ειναι οι βιδες που δεν ειναι torx...

Ευτυχώς έχω όλα τα νούμερα torx κατσαβίδια... και έχω και το πλαστικό ανοιχτήρι... μιας και έχω ανοίξει πολλά κινητά τηλέφωνα ;)

Πάντως εύχομαι να το ανοίξω και να λείπουν βίδες..... γιατί άμα δεν λείπουν... και είναι και ταυτόχρονα καλά σφιγμένες.... τότε κάποια άλλη βλακεία θα παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως έχει και τις 3 βίδες... και είναι καλά σφηνωμένες.... παρατήρησα πιέζοντας το σημείο που κάνει το κλακ κλακ....

έτσι δίπλωσα ένα μικρό χαρτάκι και το έβαλα από κάτω.... τώρα το κλακ κλακ σταμάτησε.... όμως έχω έναν άλλον θόρυβο.... τον οποίο τον είχα και πριν....

απλά δεν του είχα δώσει σημασία....

Ακούω ένα μικρό "τρίξιμο" (αρκετά μικρό)

Η μορφή του είναι σαν να έχεις βάλει λίγο τα ηχεία δυνατά και να τρίζουν τα τζάμια....απλά σε μικρή ένταση.... δηλαδή είναι θόρυβος ...κάτι σαν συντονισμός.... το κακό είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται..... πιέζω την κονσόλα σε όλα τα σημεία και δεν σταματάει....

Έχει κανείς ιδέα????

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

In any other case, δυναμωσε την μουσικη...Σε ηρεμει...

Επίσης μπορείς να ανοίξεις την ηλιοροφή (αν έχεις) ή τα παράθυρα ή να επιλέξεις ένα λάστιχο με μεγάλο θόρυβο κύλησης.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω και τις 3 βίδες... και τις έσφιξα καλά καλά ...

αγόρασα κάτι μικρά και λεπτά αυτοκόλλητα υφασμάτινα μαξιλαράκια..... έτσι κόλλησα μερικά εκεί που πιστεύω ότι έβρισκαν πλαστικό με πλαστικό....

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : Η κεντρική κονσόλα επιτέλους έβγαλε τον σκασμό :unsure: (όχι ότι πριν είχε και κανένα τρελό θόρυβο..... απλά τώρα δεν ακούγεται τίποτα.... τουλάχιστον τώρα που είναι ακόμα αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ανοίξεις την ηλιοροφή (αν έχεις) ή τα παράθυρα ή να επιλέξεις ένα λάστιχο με μεγάλο θόρυβο κύλησης.. tongue.gif

Κατι θα ξερεις εσυ... :unsure::(

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω και τις 3 βίδες... και τις έσφιξα καλά καλά ...

αγόρασα κάτι μικρά και λεπτά αυτοκόλλητα υφασμάτινα μαξιλαράκια..... έτσι κόλλησα μερικά εκεί που πιστεύω ότι έβρισκαν πλαστικό με πλαστικό....

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : Η κεντρική κονσόλα επιτέλους έβγαλε τον σκασμό :D (όχι ότι πριν είχε και κανένα τρελό θόρυβο..... απλά τώρα δεν ακούγεται τίποτα.... τουλάχιστον τώρα που είναι ακόμα αρχή)

PHOTO PLEASE !! :lol:

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.