Jump to content
tagarinio

Golf - Εσωτερικοι Τριγμοι [Γενική συζήτηση και Λύσεις]

Recommended Posts

Εγω μια και ξεμπερδεψα με τους τριγμους στην κεντρικη κονσολα θελω να μου ευχηθω καλοριζικος ο νεος θορυβος της πορτας του οδηγου rocket.gif

και ο παλιος θορυβος απο το τζαμι στην πισω πορτα machinegun.gif Ωραιο δωρο μου κανε το αυτοκινητακι για τη γιορτη μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικά με την πόρτα του οδηγού την τελευταία εβδομάδα ακούω ενα "τακ" από την πλευρά του οδηγού και φαινεται να έρχεται είτε από το μπροστινό μέρος της πόρτας είτε από την κολώνα! Ακόυγεται στις μετατοπίσεισ βάρους όπως πχ απότομη επιτάχυνση ή φρενάρισμα και είναι μεταλλικός ήχος (ή σαν γυαλί). ακούγεται πχ σαν να εχει ενα ξελασκάρει κομμάτι απο λαμαρίνα και χτυπάει. η ένταση του θορύβου είναι λίγο μικρότερη από το θόρυβο που κάνει το φλάς. Δοκίμασα και να κατεβάσω το παράθυρο αλλα αν και είναι δυσκολο να ακουστεί λόγω φασαρίας, υπάρχει... Έχει δει κανείς κάτι αντίστοιχο ή υπαρχει καμια ιδέα;; Έχω ενα TSI 25000 χλμ.

Αντιπροσωπία δεν εχω πάει ακόμα, περιμένω το ραντεβού για το πρόβλημα με τη δευτέρα και θα τους βάλω να το ακούσουν κ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποτε ενας ειχε βαλει ενα αρχειο pdf με ενα technote της VW για το πως βαζζει ενα κομματι αλουμινιου κατω απο τον αεραγωγο για να σταματησουν οι τριγμοι. Εχω φαει το φορουμ πανω απο 5 ωρες και δεν το βρισκω. Το εχει κανεις προχειρο?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα ξεκινησε να τριζει το τιμονι καθως το γυρναω οχι απο κρεμαγιερα ειναι θορυβος πλαστικων ιδιως σημερα,με τοση ζεστη, ηταν το κατι αλλο.οπως κ απο το χερουλι της πορτας οδηγου συνοδηγου τι να κανω να σταματησουν οι τριγμοι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα ξεκινησε να τριζει το τιμονι καθως το γυρναω οχι απο κρεμαγιερα ειναι θορυβος πλαστικων ιδιως σημερα,με τοση ζεστη, ηταν το κατι αλλο.οπως κ απο το χερουλι της πορτας οδηγου συνοδηγου τι να κανω να σταματησουν οι τριγμοι ευχαριστω

δοκιμασε να δεις τα πλαστικα (στην κολωνα απο το τιμονι)που ενωνονται εκει κοντα που τοποθετεις το κλειδι πιεσε τα να δεις αν σταματαει ο τριγμος.εμενα οταν τα πιεζω σταματαει,,,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία λύση για το σπαστικό τρίξιμο-θορυβο της κεντρικής αριστερής κολωνας έχουμε;

Εκτός από την δυνατή μουσική βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

παντως και στο δικο μου που κοιταξα πριν λειπουν οι βιδες απο μεσα...ολα τα ιδια σκατα ειναι τι φσι τi gt ti tsi ti gti στην καμπινα ολα τις ιδιες ελλειψης εχουνε...το περιεργο ειναι οτι εμενα δεν τριζει ο κεντρικος αεραγωγως και η σιτα αλλα η παπαρια που εχω βαλει μετα ρολογακια πανω του μιας και εχω βγαλει την σιτα πλεον...και το κανει οταν περναω απο λακκουβες η σε χωματοδρομο .

τωρα ειμαι σε φαση με ταινιες με λαστιχενιο εξωτερικο και πηρα να δοκιμασω και την ταινια που βαζουμε στα παραθυρα για τον αερα....ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες το δικο μου το gti 5 οταν το πηρα μεταχειρο ειχε τριγμους κ ειδικα πισω κ αριστερα σε ανωμαλο δρομο.Εψαχνα να βρω απο που προερχονται κ ο ηχος παρεπεπται στο πισω τζαμι καθως ετριζε.Ελα μου ντε που δεν ηταν αυτο κ ηταν το πισω αριστερο φαναρι που εχει στο κεντρο του το στριγγυλο δακτυλιδι.Εκεινο λοιπον το δακτυλιδι οταν εβγαλα το φαναρι στα χερια μου κ το επιασα ετριζε καθως ειχε ενα σωρο μποσικα.Ετσι το κουμπωσα στη θεση του κ τελος οι τριγμοι πισω.Ετσι λοιπον μου μενει ενας θορυβος σπαστικος που τον ακουω περισσοτερο στο συνοδηγο κ πιο συγκεκριμενα προς την κολωνα κ χαμηλα δεξια απο το ντουπαλακι.Αρχικα εβγαλα τα πλαινα πλαστικα καθως απο οτι ειδα ειναι χαλαρα κουμπωμενα αυτα κ νομιζα οτι ηταν αυτα.Δεν ηταν αυτα ομως κ ακομα ψαχνω να βρω τι στο καλο ειναι.Ο ηχος που κανει ειναι οταν πεφτω σε επιφανειακη κοχι μεγαλη λακουβα με το δεξι τροχο μονο κ η χροια του σαν ενα ΤΟΚ.Πλαστικο δλδ που χτυπαει σασι η λαμαρινα.Top mountain δεν ειναι αφου στο ρελαντιο με τερμα δεξια κ αριστερα τιμονι δεν ακουω τιποτα.Επισης ειδα δυο σειλιδες πριν τις φωτο με την βιδα εκει δεξια μεσα στο ταμπλο που ηταν σε κοκκινο κυκλο κ ψιλοπροβληματιστικα.Θα τσεκαρω κ τις βιδες απο το ντουλαπακι.Αν εχει κανεις καποια αποψη ας με βοηθησει καθως ειναι ενας κ μοναδικος εκνευριστικος θορυβος.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι κ μεσα στην πορτα κατι καλωδια....δε ξερω πως στο εξηγησω ειναι πισω απο την ταπετσαρια

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι κ μεσα στην πορτα κατι καλωδια....δε ξερω πως στο εξηγησω ειναι πισω απο την ταπετσαρια

Λες φιλε μου;Να λυσω ταπετσαρια δλδ;Τα καλωδια απο το γρυλο ας πουμε των ηλεκτρικων;

μαντέψτε.. μετά τις βίδες που λείπουν στον κεντρικό αεραγωγό.. και η βίδα στην πρώτη φωτό ήταν χαλαρή στο γκολφάκι μου!! υπερβολικά χαλαρή ομως..απορώ όμως αν χαλάρωσε με τον καιρο (που μου φαίνεται υπερβολικο τετοιο χαλαρωμα σε 1,5 χρόνο) η αν ηταν απο το εργοστάσιο έτσι. κι αν ισχύει το δευτερο δεν μπορω να φανταστώ το λόγο, ίσως οικονομία ρεύματος στα ρομπότ, ή μήπως δεν προλαβαίνουμε τοσο φορτο εργασιας κ εστω και μια βιδα να μη σφίξουμε σε πλήθος τόσων αυτοκινήτων εξοικονομούμε χρόνο?? :laugh::laugh:

τέσπα, βρίσκουμε τη μια πηγή θορύβου, εμφανίζεται άλλη κι ο πόλεμος συνεχίζεται..

Μακαρι να ειναι η βιδα στην πρωτη φωτο σε μενα καθως δεν ακουω κανεναν τριγμο αλλα ενα τοκ τοκ σε επιφανειακες λακουβες,σαν να βρισκει πλαστικο σε λαμαρινα ενα πραμα κ ακουγεται απο κει δεξια.Ειναι το μοναδικο που ακουω στο gti μου....
Link to comment
Share on other sites

Tελικά μετά από μήνες λυσίματος δεσίματος στην μεσαία κολώνα για το σπαστικό θόρυβο

που νόμιζα πως είναι από την ζώνη.....

Και αφού πρώτα έφτασα να ξηλώσω τα πάντα από τη μεσαία κολώνα (επενδύσεις, ζώνες, μηχανισμούς

ρύθμισης ύψους) και να τα έχω στο πάτωμα κάνωντας βόλτες και ο θόρυβος να συνεχίζει ακάθεκτος...

Έφτασα στο σημείο να κάνω βόλτα σε ήσυχα στενά της γειτονιάς μου με την πόρτα του οδηγού λίγο ανοιχτή.Και

ω ναι ως δια μαγείας κανένας θόρυβος δεν ακουγόταν!!!

Μην τα πολυλογώ έριξα λιπαντικό σπρέυ στον μηχανισμό - γλώσσα της κλειδαριάς και στις 2 αριστερές πόρτες

και ρυθμίζοντας στο σασί το μεταλικό Π που πιάνει η πόρτα τις μάζεψα και τις 2 λίγο πιο μέσα ώστε να κλείνουν

πιο σφικτά (όπως ακριβώς κλείνανε από την αρχή και οι 2 δεξιές πόρτες).

Μάλλον έπεσα σε απρόσεχτο συναρμολογητή της αριστερής πλευράς τι να πω...

Η ουσία είναι πως πλέον δεν ακούγεται κανένας θόρυβος από την μεσαία κολώνα και θεωρώ πως όσοι

έχουν το ίδιο πρόβλημα ας δοκιμάσουν αυτά τα 2 απλά πραγματάκια γιατί μπορεί να βρουν λύση όπως βρήκα και εγώ!

Το παραπλανητικό της υπόθεσης είναι πως ο θόρυβος από την κλειδαριά ακούγεται ακριβώς μέσα στην μεσαία κολώνα

οπότε λογικό όλοι μας να λέμε τι έχει εκεί μέσα μόνο;Τον μηχανισμό της ζώνης..άρα αυτός προκαλεί το θόρυβο...

Αμ δε όμως στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μετά από μήνες λυσίματος δεσίματος στην μεσαία κολώνα για το σπαστικό θόρυβο

που νόμιζα πως είναι από την ζώνη.....

Και αφού πρώτα έφτασα να ξηλώσω τα πάντα από τη μεσαία κολώνα (επενδύσεις, ζώνες, μηχανισμούς

ρύθμισης ύψους) και να τα έχω στο πάτωμα κάνωντας βόλτες και ο θόρυβος να συνεχίζει ακάθεκτος...

Έφτασα στο σημείο να κάνω βόλτα σε ήσυχα στενά της γειτονιάς μου με την πόρτα του οδηγού λίγο ανοιχτή.Και

ω ναι ως δια μαγείας κανένας θόρυβος δεν ακουγόταν!!!

Μην τα πολυλογώ έριξα λιπαντικό σπρέυ στον μηχανισμό - γλώσσα της κλειδαριάς και στις 2 αριστερές πόρτες

και ρυθμίζοντας στο σασί το μεταλικό Π που πιάνει η πόρτα τις μάζεψα και τις 2 λίγο πιο μέσα ώστε να κλείνουν

πιο σφικτά (όπως ακριβώς κλείνανε από την αρχή και οι 2 δεξιές πόρτες).

Μάλλον έπεσα σε απρόσεχτο συναρμολογητή της αριστερής πλευράς τι να πω...

Η ουσία είναι πως πλέον δεν ακούγεται κανένας θόρυβος από την μεσαία κολώνα και θεωρώ πως όσοι

έχουν το ίδιο πρόβλημα ας δοκιμάσουν αυτά τα 2 απλά πραγματάκια γιατί μπορεί να βρουν λύση όπως βρήκα και εγώ!

Το παραπλανητικό της υπόθεσης είναι πως ο θόρυβος από την κλειδαριά ακούγεται ακριβώς μέσα στην μεσαία κολώνα

οπότε λογικό όλοι μας να λέμε τι έχει εκεί μέσα μόνο;Τον μηχανισμό της ζώνης..άρα αυτός προκαλεί το θόρυβο...

Αμ δε όμως στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον.

Μπραβο φιλε που ειχες την υπομονη κ την επιμονη κ βρηκες το προβλημα αυτο.Το δικο μου θεμα δε ξερω αν το διαβασες ετσι ωστε να μου πεις αν ο θορυβος αυτος μοιαζει με αυτου του δικου σου.Βασικα εμενα ακουγεται απο την πλευρα του συνοδηγου κ ειναι ΤΟΚ ΤΟΚ κ οχι μεταλλικος κ το κανει σε ατσαλο δρομο με λακουβες οχι πολυ βαθιες.Δοκιμασα να σφιξω απο την δεξια πλευρα το βιδακι το πανω που ειπε το παιδι σε προηγουμενα ποστ οτι ηταν χαλαρο ειχε λιγο ακομα να παρει αλλα αποτελεσμα μηδεν ο θορυβος παραμενει.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενας μικρο τριγμος απο μπροστα δεξια καπου κοντα στο ταμπλο ξερουμε απο που μπορει να ειναι!? ειναι σαν να τριζει πλαστικο σε εμενα...ισος ειναι απο το κρυο..γτ καλοκαιρι δεν το κανει...το ειχα παρατηρισει και περσυ....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε που ειχες την υπομονη κ την επιμονη κ βρηκες το προβλημα αυτο.Το δικο μου θεμα δε ξερω αν το διαβασες ετσι ωστε να μου πεις αν ο θορυβος αυτος μοιαζει με αυτου του δικου σου.Βασικα εμενα ακουγεται απο την πλευρα του συνοδηγου κ ειναι ΤΟΚ ΤΟΚ κ οχι μεταλλικος κ το κανει σε ατσαλο δρομο με λακουβες οχι πολυ βαθιες.Δοκιμασα να σφιξω απο την δεξια πλευρα το βιδακι το πανω που ειπε το παιδι σε προηγουμενα ποστ οτι ηταν χαλαρο ειχε λιγο ακομα να παρει αλλα αποτελεσμα μηδεν ο θορυβος παραμενει.

Και εμένα περισσότερο τοκ τοκ έκανε και όχι μεταλλικό ήχο...Και πάντα μέσα στην κολώνα το άκουγα..

Και το έκανε πιο πολύ σε μετατοπίσεις δεξιά αριστερά του αμαξώματος και όχι απαραίτητα μόνο σε λακούβες..

Και εκεί άρχισα να ψιλιάζομαι την πόρτα και την άνοιξα εν κίνηση για να δω τελικά οτι ο θόρυβος σταματούσε...

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει αρχίσει να τρίζει η ηλιοροφή σε ανωμαλίες. Κανένα γιατρικό;

αρχικά ρίξε σπρέι σιλικόνης στις τσιμούχες της οροφή αλλιώς άλλαξε τες . κοίτα μην έχει χαλαρώσει κ καμία βίδα.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά ρίξε σπρέι σιλικόνης στις τσιμούχες της οροφή αλλιώς άλλαξε τες . κοίτα μην έχει χαλαρώσει κ καμία βίδα.

Χμ. Θα το δοκιμάσω.

Τον τελευταίο καιρό άκουγα κάτι "κρακ" σε στροφές με χαμηλή ταχύτητα ή και σταματημένος. Πέρασα με WD40 τις τσιμούχες των πορτών και όλα καλά. Αυτά τα λάστιχα στις πόρτες ήταν. Θα βάλω WD40 και στην ηλιοροφή και θα δω πώς πάει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενας μικρο τριγμος απο μπροστα δεξια καπου κοντα στο ταμπλο ξερουμε απο που μπορει να ειναι!? ειναι σαν να τριζει πλαστικο σε εμενα...ισος ειναι απο το κρυο..γτ καλοκαιρι δεν το κανει...το ειχα παρατηρισει και περσυ....

Μηπως ειναι ιδιος με μενα που τον κανει ολο το χρονο; :sorry:

Και εμένα περισσότερο τοκ τοκ έκανε και όχι μεταλλικό ήχο...Και πάντα μέσα στην κολώνα το άκουγα..

Και το έκανε πιο πολύ σε μετατοπίσεις δεξιά αριστερά του αμαξώματος και όχι απαραίτητα μόνο σε λακούβες..

Και εκεί άρχισα να ψιλιάζομαι την πόρτα και την άνοιξα εν κίνηση για να δω τελικά οτι ο θόρυβος σταματούσε...

Θα το κανω το τεστ αλλα με το μηχανικο μου που μιλησα παλι κ ξερει το προβλημα απλα δεν εχει αδειασε να το δει ειπε μηπως ειναι το αμορτισερ εμπρος δεξια.Θα ανοιξω ξ γω την πορτα την δεξια με συνοδηγο φυσικα κ θα σου γραψω τα νεα μου φιλτατε.

Εμένα έχει αρχίσει να τρίζει η ηλιοροφή σε ανωμαλίες. Κανένα γιατρικό;

εμενα τριζει οταν ειναι ανοικτη σαν σκεπη σε ανωμαλο δρομο ετσι η την ανοιγω κανονικα η οταν την βαζω σε σκεπη σε ταξιδι που εχει καλο δρομο.

αρχικά ρίξε σπρέι σιλικόνης στις τσιμούχες της οροφή αλλιώς άλλαξε τες . κοίτα μην έχει χαλαρώσει κ καμία βίδα.

Σωστος απλα σε καθε πλυσιμο του αυτοκινητου θελει κ καθαρισμα με το πανακι που ειναι νωπο τους οδηγους με λιπαντικο κτλ.

Χμ. Θα το δοκιμάσω.

Τον τελευταίο καιρό άκουγα κάτι "κρακ" σε στροφές με χαμηλή ταχύτητα ή και σταματημένος. Πέρασα με WD40 τις τσιμούχες των πορτών και όλα καλά. Αυτά τα λάστιχα στις πόρτες ήταν. Θα βάλω WD40 και στην ηλιοροφή και θα δω πώς πάει.

Στο παλιο μου αμαξι στις πορτες εβαζα σκονη ταλκ ετσι ωστε να μαλακωνουν τα λαστιχα κ να κλεινει χωρις να σκληραινει το λαστιχο με τα κρυα κ τις ζεστες ...δοκιμασμενη συνταγη αξιζει οι πορτες θα κλεινουν κ θα εφαρμοζουν σαν καινουργιες.
Link to comment
Share on other sites

εμενα τριζει οταν ειναι ανοικτη σαν σκεπη σε ανωμαλο δρομο ετσι η την ανοιγω κανονικα η οταν την βαζω σε σκεπη σε ταξιδι που εχει καλο δρομο.

Σωστά! Κι εμένα όταν είναι στη σκεπή που λες τρίζει, όχι όταν είναι όλη ανοιχτή. Και νομίζω μόνο όταν είναι στην τέρμα σκάλα, στις ενδιάμεσες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Κι εμένα όταν είναι στη σκεπή που λες τρίζει, όχι όταν είναι όλη ανοιχτή. Και νομίζω μόνο όταν είναι στην τέρμα σκάλα, στις ενδιάμεσες όχι.

Σωστα στην ενδιαμεση σταση κ μενα δε τριζει κ πολλες φορες την βαζω ενδιαμεσα κ τελος.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια γιατί θα μου σπάσουν τα νεύρα!

Εδώ και λίγες μέρες έχει αρχίσει ένας απίστευτα εκνευριστικός τριγμός. Τον προσδιορίζω μεταξύ του καντράν και της μηχανής. Ακριβώς μπροστά μου και ίσως λίγο αριστερά. Είναι μεταλλικός και ακούγεται πάντα σε κάθε ψιλολακουβίτσα. Με το παραμικρό! Άνοιξα το καπώ, τίποτα, ίσως είναι πιο μέσα προς την καμπίνα αλλά δεν έχω ιδέα που να ψάξω και πώς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας πω με χαρα οτι το προβλημα των τριγμων κ των ηχων τα ελυσα καθως ο γνωστος θορυβος που εκανε τοκ τοκ απο δεξια ηταν αμορτισερ το αλλαξα κ σταματησαν ολα.Αθορυβη η γκολφω πλεον :pardon::pardon::pardon::pardon:

stig, on 13 Jan 2013 - 23:22, said:

Παιδιά βοήθεια γιατί θα μου σπάσουν τα νεύρα!

Εδώ και λίγες μέρες έχει αρχίσει ένας απίστευτα εκνευριστικός τριγμός. Τον προσδιορίζω μεταξύ του καντράν και της μηχανής. Ακριβώς μπροστά μου και ίσως λίγο αριστερά. Είναι μεταλλικός και ακούγεται πάντα σε κάθε ψιλολακουβίτσα. Με το παραμικρό! Άνοιξα το καπώ, τίποτα, ίσως είναι πιο μέσα προς την καμπίνα αλλά δεν έχω ιδέα που να ψάξω και πώς!

Ελεγξε το καπακι της μπαταριας μην κ εχει ξεκουμπωθει οπως την εισαγωγη του αερα αν εχει λασκαρει κ θελει σφιξιμο.Γενικοτερα ανοιξε καπο κ προσπαθησε να κινησεις μερη πλαστικα κ οχι μονο απο το μοτερ να δεις αν το προβλημα ειναι σε κατι επιφανειακο.Οι θορυβοι σε ενα τοσο καλο μονωμενο ηχητικα αυτοκινητο ακουγονται πανευκολα κ ειναι σπαστικοι.Περιεργραψε μου το θορυβο καλυτερα,.Επισης παιζει να ειναι καποιο απο τους ελαστικους συνδεσμους που πιανει τα ψαλιδια ξεχναω πως τα λενε....ειναι στρογγυλα κ στο κεντρο εχουν μεταλλο κ ενωνουν τα ψαλιδια απο κατω οποτε αν εχουν φθαρει το μεταλλο κανει επαφη σε καθε μικρο κραδασμο,. Edited by toympano
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.