Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Φίλε peolinio καλώς εχόντων των πραγμάτων, την Δευτέρα θα βρεθούμε. Θα δεις το Passat και θα μου πεις αν υστερεί ή όχι... (ειδικά κατά 15.000¤! - τέτοια διαφορά έχει η Ε200 Classic (ελπίζω να έχει ηλεκτρικά παράθυρα!!! tongue.gif ) :D

Θελω και βολτα ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

τι εχεις βαλει στο Passat και πηγε 47.000 Μονο αυτα που χει το garage?(εννωεις μαζι με τη μηχανικη βελτιωση?

παντως φιλου μου η μαμα 116 δεν εχει ουτε κλιματισμο...ουτε φωτακι στα σκιαστρα...ασε....

Link to comment
Share on other sites

Θελω και βολτα ομως!!!

Εγώ πρέπει κανονικά να ζητάω βόλτα!!! tongue.gif

τι εχεις βαλει στο Passat και πηγε 47.000 Μονο αυτα που χει το garage?(εννωεις μαζι με τη μηχανικη βελτιωση?

παντως φιλου μου η μαμα 116 δεν εχει ουτε κλιματισμο...ουτε φωτακι στα σκιαστρα...ασε....

Ναι, +2-3 ψιλά τα οποία δεν τα αναφέρω... Πρόγραμμα, ανάρτηση, bodykit, κλπ ψιλολόγια δεν είναι μέσα! Στο σύνολο είμαι κοντά στα 52.000€ μέχρι τώρα.. <_<

Τον φίλο σου δεν τον ξέρω, και δεν το λέω για αυτόν, αλλά για μένα η 116 είναι "ήθελα να λέω ότι έχω BMW"... <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει κανονικά να ζητάω βόλτα!!! tongue.gif

Ναι, +2-3 ψιλά τα οποία δεν τα αναφέρω... Πρόγραμμα, ανάρτηση, bodykit, κλπ ψιλολόγια δεν είναι μέσα! Στο σύνολο είμαι κοντά στα 52.000¤ μέχρι τώρα.. <_<

Τον φίλο σου δεν τον ξέρω, και δεν το λέω για αυτόν, αλλά για μένα η 116 είναι "ήθελα να λέω ότι έχω BMW"... <_<

xaxaxaxax και γω αυτο λεω!ερχεται και μου λεει παμε βολτα με τι bmw να τους περασουμε ολους!

Link to comment
Share on other sites

το κορυφαιο τεχνολογικο διαμαντι της μηχανικης που χρειαστηκαν τοσα χρονια τοσοι ανθρωποι και ακαδημαικα εργαστηρια να φτασει εδω που ειναι ..Το απαξιωνουμε μονο και μονο με μια συγκριση με συμβατικο που κανουμε . Μακαρι να ειχα την υπομονη να το επαιρνα με dsg .Ειναι κορυφαιο αποτελεσματικο οικονομικο και παει σε αλλο επιπεδο και το αυτοκινητο και την οδηγηση ...

Μονο και μονο να ασχοληθει καποιος με τον τροπο που δουλευει και κατασκευαζεται ... αρκει πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Την C Class την έβαλα για να είναι κοντά στα χρήματα. Εγώ θα έβαζα το Passat μου δίπλα και στην Ε Class. Και όχι, δε νομίζω ότι τα επιπλέον που θα πληρώσω είναι στην ποιότητα. Είναι μόνο το όνομα! Η διαφορά ποιότητας (αν υπάρχει) θα την δικαιολογούσα στο να ήταν 1.000¤ πιο ακριβή, όχι 10.000¤!!! Και αν θέλεις, σε προκαλώ να "στήσεις" μια E Class με τις ίδιες επιδόσεις και αξεσουάρ με το Passat και να μου πεις πόσο θα στοίχιζε! :D

Το έχω γράψει και αλλού... Οι περισσότεροι βλέπουν να κυκλοφορούν απλές εκδόσεις των αυτοκινήτων μας, οι οποίες είναι τις περισσότερες φορές φτωχές γιατί οι αντιπροσωπείες θέλουν να φωνάζουν ότι έχουν χαμηλές τιμές. Οι περισσότεροι αγοραστές δεν ασχολούνται με το να βάλουν κάτι παραπάνω (ο κλασσικός Έλληνας, που αν έχει 30.000¤, δεν θα πάρει το 2λιτρο Passat αλλά την 316 με μανιβέλες στα πίσω παράθυρα!) Έτσι νομίζουν ότι ένα Golf ή ένα Passat πχ δεν μπορεί να είναι αυτοκίνητο με πολλά αξεσουάρ ή πολυτελείας (για την κατηγορία του το καθένα). Εγώ μπαίνω σε Mercedes με τον στάνταρ εξοπλισμό και μου φαίνονται σαν Datsun (υπερβολή, αλλά γίνομαι καλύτερα αντιληπτός)...

Εν τω μεταξύ είμαστε ΕΝΤΕΛΩΣ off topic... :heart:

Αυτο ακριβως που λες ~~ Ενας Ελληναρας δεν θελει τιποτα αλλο...ενα BMW Μπροστα η ενα αστερακι .....και το λεει το καλυτερο αυτοκινητο του κοσμου ........Φιλος μου με bmw 1 33.000 Eyro εκανε βολτα το Golf μου 6-160 High και εμεινε... Δεν το πιστευε καν ...

Σορρυ αλλα το cc το θεωρω πολυ καλυτερο απο τις Αστερατες γαρμανιδες ... ειδικα με extra ...ειναι Απιστευτο

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερεις το κολλημα του ελληνα???mercedes κ bmw k "κουταλα"!ευτηχως αντεξα και περιμενα οχι 4 μηνες αλλα 6 για το dsg!αλλα καθε φορα με αποζημειωνει με τον καλυτερο τροπο,ειτε εχει κινηση ειτε θελω να κινηθω γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να πώ είναι πώς το DSG (6άρη η 7άρη) δέν είναι τυχαίο.

Καταλαβαίνω πώς πάρα πολύ το θεωρούνε "παπουδίστικο" η τους παίρνει την χαρά

στην οδήγηση. Είναι όπως προσωπική άποψη οπως κ αυτή που καταθέτω. Πρέπει να δουν όμως κ την άλλη μεριά της πραγματικότητας.

1) Η Αθήνα δεν κάνει πλέον μόνο για χειροκίνητα. Όποιος πάει το πρωί απο Κηφισσό/Εθνική θα το καταλάβει

2) Όλες οι νέες τεχνολογίες (ακόμη και Mercedes/BMW) πρός το 7αρη αυτόματο κατευθύνονται. Για να μήν συζητάμε κ την τεχνολογία που κρύβει το DSG.

3) Δέν είναι τυχαίο πώς σε κάτι Audi 3,2 Quattro κ.τ.λ. βάζουν το DSG. Δέν μπορώ να φανταστώ πώς έιναι ηλίθιοι οι γερμανοί. Διότι εάν ήταν

δεν θα βγάζανε κ τετοια αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

O πιτσιρικάς με το χειροκίνητο...άνετος. Έβαλλε μια έκτη και τέλειωσε.

Ο πιτσιρικάς με το DSG σαν να ζορίζεται.... Στο τέλος ρετάρει κιόλας.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

O πιτσιρικάς με το χειροκίνητο...άνετος. Έβαλλε μια έκτη και τέλειωσε.

Ο πιτσιρικάς με το DSG σαν να ζορίζεται.... Στο τέλος ρετάρει κιόλας.

Πεστα ρε μενει στο τοπο!δεν θελει κοπο...αλλα τροπο ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι εκει παει....δεν εχει 7η!μεχρι και αυτο βαρεθηκε....ενω το αλλο συνεχιζει....¨)

απλα λυπαμαι αυτους με το dsg που εχουν ξεχασει τι παει να πει αισθηση!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η αισθηση του να πατας συμπλεκτη ειναι το κατι αλλο, μου εχει λειψει!!!.

Αληθεια, γιατι αραγε αυτοι οι βλακες της Seat εχουν στανταρ το dsg στα καινουργια Ibiza FR/CUPRA.

Αλλα τι ξερουν αυτοι απο σπορ οδηγηση??

Εμας επρεπε να ρωτησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

αντε παιδια 7 ταχυτητες στο dsg παμε για 8 φορτηγα θα τα κανουμε τα αυτοκινητα!

ηρεμα ρε φιλε...μου λες τη seat λες και ειναι η subaru:D

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

εχω στην κατοχη μου και χειροκινητο αυτοκινητο....ξερεις πως ειναι αυτα,οποιος προλαβει το DSG δυστηχως μονο ενα διαθετουμε.η 7η πηγαινε για το χειροκινητο για να ακολουθησει τον φιλο του με το dsg....

Link to comment
Share on other sites

αντε παιδια 7 ταχυτητες στο dsg παμε για 8 φορτηγα θα τα κανουμε τα αυτοκινητα!

ηρεμα ρε φιλε...μου λες τη seat λες και ειναι η subaru:D

Και η CLS 350 7 εχει :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η αισθηση του να πατας συμπλεκτη ειναι το κατι αλλο, μου εχει λειψει!!!.

Αληθεια, γιατι αραγε αυτοι οι βλακες της Seat εχουν στανταρ το dsg στα καινουργια Ibiza FR/CUPRA.

Αλλα τι ξερουν αυτοι απο σπορ οδηγηση??

Εμας επρεπε να ρωτησουν!!!

Δηλαδη οι οδηγοι των αγωνων F1 που εχουν αυτα τα κιβωτια,εχουν ξεχασει τι συμαινει σπορ οδηγηση????

Ποσο πιο σπορ οδηγηση μπορει να υπαρχει απο μια F1 (που δεν εχει συμπλεκτη)???

Τελικα δεν υπαρχει! :excl:

Αρα κατι ξερουν παραπανω οι κατασκευαστες που βγαζουν και θα βγαζουν τα αυτοκινητα με αυτα τα κιβωτια (dsg) :Dclosedeyes.gif

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

αφενος μετα απο δισσοιωνες προβλεψεις και αφετερου μετα απο τα συγχρονα επιτευγματα της τεχνολογιας(βλεπε DSG)οι "υπερμαχοι" του manual σε βαθος χρονου θα βλεπουν τα χειροκινητα κιβωτια στα μουσεια....:)περα απο την πλακα τα περισσοτερα γρηγορα αυτοκινητα πελον χρησιμοποιουν και αυτοματα κιβωτια ταχυτητων τυπου DSG.Οσοι πιστοι προσελθετε....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι οδηγοι των αγωνων F1 που εχουν αυτα τα κιβωτια,εχουν ξεχασει τι συμαινει σπορ οδηγηση????

Ποσο πιο σπορ οδηγηση μπορει να υπαρχει απο μια F1 (που δεν εχει συμπλεκτη)???

Τελικα δεν υπαρχει! :D

Αρα κατι ξερουν παραπανω οι κατασκευαστες που βγαζουν και θα βγαζουν τα αυτοκινητα με αυτα τα κιβωτια (dsg) :Dclosedeyes.gif

Πέστα βρε vaio τα ισοπέδωσαν όλα ακόμη και το πώς συμπεριφέρεται το παιδί dsg ο φίλος μου ο playmaker το έβγαλε άρρωστο η μαύρη αντίδραση σε όλο της το μεγαλείο :)

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

αφενος μετα απο δισσοιωνες προβλεψεις και αφετερου μετα απο τα συγχρονα επιτευγματα της τεχνολογιας(βλεπε DSG)οι "υπερμαχοι" του manual σε βαθος χρονου θα βλεπουν τα χειροκινητα κιβωτια στα μουσεια....:)περα απο την πλακα τα περισσοτερα γρηγορα αυτοκινητα πελον χρησιμοποιουν και αυτοματα κιβωτια ταχυτητων τυπου DSG.Οσοι πιστοι προσελθετε....

ετσι ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν έχω αυτοκίνητο όπως έχω πει σε κάποιο ποστ έχω διάφορα αυτοκίνητα της εταιρίας μου χε χε :) το πλεονέκτημα να δουλεύεις στην Volkswagen, και έχω οδηγήσει σχεδόν τα πάντα από την vw και την Audi ,λοιπόν παρήγγειλα το scirocco ειδική παραγγελία φυσικά με DSG το 160αρι μου έφτασε κοντά στα 30.000 ευρα, απλά μπήκα στον διευθυντή που είναι χρόνια φίλος και του είπα βάλτα όλα, ότι έχει βγάλει το scirocco θα τα έχει το δικό μου, μείον 5000 έκπτωση που έχω σαν εργαζόμενος τόσα χρόνια μείον το ειδικό τέλος ταξινόμησης ,πάει στα 24010 όσο έχει το απλό 160αρι με DSG .

Με αυτό το σκεπτικό και σύμφωνα με τα λεγόμενα σας εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση μου?

Θα το παίρνατε με DSG η όχι?

Link to comment
Share on other sites

αφενος μετα απο δισσοιωνες προβλεψεις και αφετερου μετα απο τα συγχρονα επιτευγματα της τεχνολογιας(βλεπε DSG)οι "υπερμαχοι" του manual σε βαθος χρονου θα βλεπουν τα χειροκινητα κιβωτια στα μουσεια....:)περα απο την πλακα τα περισσοτερα γρηγορα αυτοκινητα πελον χρησιμοποιουν και αυτοματα κιβωτια ταχυτητων τυπου DSG.Οσοι πιστοι προσελθετε....

Μα τα περισσότερα γρήγορα αυτοκίνητα τα παίρνουν συνήθως άνθρωποι που απλώς διαθέτουν τα αντίστοιχα χρήματα και συνήθως τα οδηγούν αργά και βαρετά. Για το λόγο αυτό βάζουν και το αυτόματο κιβώτιο στη λίστα με τα υπόλοιπα εξτρά που στο 90% έχουν να κάνουν με τις ανέσεις.

Αυτά δεν νομίζω ότι είναι επιχειρήματα, με δεδομένο ότι πολλά αυτόματα κιβώτια (πλην dsg) είναι επιεικώς απαράδεκτα.Παρόλα αυτά οι εταιρείες τα βάζαν γιατί οι πλούσιοι αγοραστές τους, χωρίς αυτά δεν τα αγόραζαν. Ασε που κατά Αμερική μεριά δεν μπορούν να οδηγήσουν αυτοκίνητα με χειροκίνητα κιβώτια και εκεί είναι που πωλούνται οι περισσότερες Porsche,BMW και Ferrari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.