Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

1000000 τυχεροι που καταλαβαν οτι η οδηγηση εξελισσεται φυσιολογικα και αρμονικα με την τεχνολογια διχως απωλεια της οδηγικης απολαυσης (το αντιθετο ισως θα ελεγα ) .

Καποιοι απο εδω αν υπηρχε το club πριν πολλα χρονια, θα κραζανε αυτους που επελεγαν υδραυλικα τιμονια για τα αυτοκινητα τους αντι για τα κλασικα . tongue.gif Ετσι ειναι.. Ιστορικα,καθε τεχνολογικα αλμα που μετ' επειτα γινεται ο κανονας,στις αρχες εχει και τους πολεμιους του.

Link to comment
Share on other sites

1000 ευκολακιδες.1000 extrakides που βαζουν οτι υπαρχει στο εξοπλισμο.1000 που δεν τους νοιαζει η οδηγηση και ονειρευονται καθε μερα στον υπνο τους ποτε θα βγει αυτοκινητο που θα πηγαινει μονο του χωρις να κανουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,οι ισοπεδωτικες σου τασεις ειναι το κατι αλλο :D

+1

Νομίζω πώς οι συγκεκριμένες απόψεις δεν προσφέρουν στον διάλογο. Αντι να τεκμηριώνουν

κάποιες θέσεις....απλά λέγονται χωρίς κάποιο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

+1

Νομίζω πώς οι συγκεκριμένες απόψεις δεν προσφέρουν στον διάλογο. Αντι να τεκμηριώνουν

κάποιες θέσεις....απλά λέγονται χωρίς κάποιο σκοπό.

:D Μπορω να τεμηριωσω οτι λεω σε σελιδες :D αλλα δεν θα αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

:D Μπορω να τεμηριωσω οτι λεω σε σελιδες :D αλλα δεν θα αλλαξει κατι

Όταν όμως κάποιος ξεκινάει ενα thread, το ξεκινάει για να πληροφορηθεί.

Δεν βοηθάνε λοιόν τα σχόλια του τύπου ¨1000000 ατυχοι που θα ξεχασουν τι παει να πει οδηγηση ". :D

Αφού λοιπόν έχεις άποψη απ'οτι φαίνετε, μοιράσου την μαζι μας ώστε να μπορούμε κ εμείς να πληροφορηθούμε

κ έτσι να έχουμε μια καλλίτερη αποψη περι του όλου θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως κάποιος ξεκινάει ενα thread, το ξεκινάει για να πληροφορηθεί.

Δεν βοηθάνε λοιόν τα σχόλια του τύπου ¨1000000 ατυχοι που θα ξεχασουν τι παει να πει οδηγηση ". :D

Αφού λοιπόν έχεις άποψη απ'οτι φαίνετε, μοιράσου την μαζι μας ώστε να μπορούμε κ εμείς να πληροφορηθούμε

κ έτσι να έχουμε μια καλλίτερη αποψη περι του όλου θέματος.

Νομιζω αυτο το tread εχει χασει το νοημα του.και αμα πας να το διαβασεις απο την αρχη ειναι σαν να επναλαμβανονται καθε 10 σελιδες τα ιδια.σιγουρα καποιος που ενδιαφερεται για το dsg θα χει παρει την αποφαση του.λιγος χαβαλες δεν ειναι κακος:D παντως και τα μισα dsg να χαν πουληθει δεν θεωρω το θεωρω κριτηριο για την αποφαση καποιου!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο το tread εχει χασει το νοημα του.και αμα πας να το διαβασεις απο την αρχη ειναι σαν να επναλαμβανονται καθε 10 σελιδες τα ιδια.σιγουρα καποιος που ενδιαφερεται για το dsg θα χει παρει την αποφαση του.λιγος χαβαλες δεν ειναι κακος :D παντως και τα μισα dsg να χαν πουληθει δεν θεωρω το θεωρω κριτηριο για την αποφαση καποιου!

Τι αλλο να γραψεις δηλαδη? Εδω υπαρχουν ατομα μαζι με εμενα που ενω εχουμε (η ειχανε) DSG αναφερουμε και τα πολλα αρνητικα του (και ειναι παρα πολλα, οπως και μερικα θετικα του though), και μερικοι που δεν εχουν ξανα οδηγησει εστω αυτοματο, το θεοποιουνε.

Κανενα κιβωτιο δεν ειναι τελειο. Απο μια ηλικια και μετα ομως θελεις και λιγο ευκολια Playmaker. Εγω κανω 30-35Κ χλμ το χρονο, και τα περισσοτερα στην Αθηνα.

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

exw odhghsei posa aytomata kai posa xeirokinita..kai oxi amaxia opws to golf mono..apo pou na arxisw kai pou na teleiwsw..s2000,rx8,f360,range rover sport supercharger,bmw 735,530..kai para para polla alla..thewrw to dsg poly axiologo kai poly spor sasman gi ayta pou soy prosferei..o kathenas vasika exei diaforetiko kritirio gia thn spor aisthish..emena spor aisthish einai h teleia allagh se mia kontra..pragma adynato na to petyxeis me manual..kai akoma kai na thn petyxeis panta yparxei to risko..sygnwmh alla den mporw na akouw ton kathe asxeto pou zhthma na exei odhghsei dsg..na petaei tis kotsanes tou..oxi h gnwmh tous den einai sevasth apo mena..plhroforhsou mathe dokimase to kai mila den sou ares.. par to manual dikia sou einai h apofash..alla des to prwta....oposdhpote exei arnitika kai to dsg alla oxi tosa oso to manual..loipon sygnwmh gia thn paremvash alla kapoia paidakia tha prepei kapoia stigmh na gnwrisoun ki alla xrwmata ektos apo to aspro kai to mayro...sorry kai gia ta greeklish..alla to pc den leei na xekolhsei!!xaxax

Link to comment
Share on other sites

exw odhghsei posa aytomata kai posa xeirokinita..kai oxi amaxia opws to golf mono..apo pou na arxisw kai pou na teleiwsw..s2000,rx8,f360,range rover sport supercharger,bmw 735,530..kai para para polla alla..thewrw to dsg poly axiologo kai poly spor sasman gi ayta pou soy prosferei..o kathenas vasika exei diaforetiko kritirio gia thn spor aisthish..emena spor aisthish einai h teleia allagh se mia kontra..pragma adynato na to petyxeis me manual..kai akoma kai na thn petyxeis panta yparxei to risko..sygnwmh alla den mporw na akouw ton kathe asxeto pou zhthma na exei odhghsei dsg..na petaei tis kotsanes tou..oxi h gnwmh tous den einai sevasth apo mena..plhroforhsou mathe dokimase to kai mila den sou ares.. par to manual dikia sou einai h apofash..alla des to prwta....oposdhpote exei arnitika kai to dsg alla oxi tosa oso to manual..loipon sygnwmh gia thn paremvash alla kapoia paidakia tha prepei kapoia stigmh na gnwrisoun ki alla xrwmata ektos apo to aspro kai to mayro...sorry kai gia ta greeklish..alla to pc den leei na xekolhsei!!xaxax

Επειδη βλεπω οτι εχεις οδηγησει την F360. Εχει το ιδιο κιβωτιο F1 αν δεν κανω λαθος με την Quattroporte. Στο αυτοματο mode, επειδη δεν εχει και πολλα :D ειναι χειροτερο απο το DSG. Στο M ομως δεν εχει καμμια σχεση εστω και αν ειναι μονου συμπλεκτη. Δεν μπορεις να συγκρινεις τετοια αμαξια με με το Golf, Scirocco, Passat, A3, etc

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι εχεις οδηγησει την F360. Εχει το ιδιο κιβωτιο F1 αν δεν κανω λαθος με την Quattroporte. Στο αυτοματο mode, επειδη δεν εχει και πολλα :) ειναι χειροτερο απο το DSG. Στο M ομως δεν εχει καμμια σχεση εστω και αν ειναι μονου συμπλεκτη. Δεν μπορεις να συγκρινεις τετοια αμαξια με με το Golf, Scirocco, Passat, A3, etc

το m Μας ενδιαφερει ομως....//αρα....εχει μελλον το dsg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι εχεις οδηγησει την F360. Εχει το ιδιο κιβωτιο F1 αν δεν κανω λαθος με την Quattroporte. Στο αυτοματο mode, επειδη δεν εχει και πολλα :) ειναι χειροτερο απο το DSG. Στο M ομως δεν εχει καμμια σχεση εστω και αν ειναι μονου συμπλεκτη. Δεν μπορεις να συγκρινεις τετοια αμαξια με με το Golf, Scirocco, Passat, A3, etc

δεν συγκινω το golf me την f 360..για κανενα λογο..αλλα απ οτι καταλαβαινω μαλλον την εχεις οδηγησει και εσυ τωρα τι να σου πω αδερφε με την quattroporte an einai to idio..ισως με την καινουρια αλλα με μια που ειχε ο πατερας μου το 1996 αν θυμαμαι καλα ειχε χειροκινητο και 2λιτρο μοτερ αν εννοεις την παλια αν μιλας για την καινουρια δεν εχω αποψη ουτε που το εχω δει το αμαξι.. στον χρονο αλλαγης ειδες μεγαλη διαφορα??μην με πεις ιεροσυλο αλλα για να πω την αληθεια ο χρονος αλλαγης των ταχυτητων δεν μου φανηκε και πολυ πιο γρηγορος απο το m του dsg(6αρι dsg gti εχω)..απλα πιστευω οτι μαλλον σου φανηκε πιο γρηγορο απο το κατεγηστικο φορτωμα των στροφων που κανει αλλα για παρατηρησε και σκεψου οτι δεν εναι και τοσο τραγικη η διαφορα του χρονου αλλαγης..τωρα απο κει και περα δεν θελω να συγκρινω τπτ αλλο..αφου το εχεις οδηγησει και εσυ τα λογια ειναι περιττα και τα συναισθηματα που νοιωθεις απειρα..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο το tread εχει χασει το νοημα του.και αμα πας να το διαβασεις απο την αρχη ειναι σαν να επναλαμβανονται καθε 10 σελιδες τα ιδια.σιγουρα καποιος που ενδιαφερεται για το dsg θα χει παρει την αποφαση του.λιγος χαβαλες δεν ειναι κακος:) παντως και τα μισα dsg να χαν πουληθει δεν θεωρω το θεωρω κριτηριο για την αποφαση καποιου!

Τόσο καιρό σε διαβάζω...

Κακώς πήρες αμάξι ηλεκτρόγκαζο. Γιατί να σε κόβει το ESP όταν εσύ το έχεις τέρμα;

Για όσους ζουν στην Αθήνα και έχουν φάει ώρες ατελείωτες από τη ζωή τους στην κίνηση το αυτόματο είναι μονόδρομος.

Σε άλλες πόλεις τις Ελλάδας τα πράγματα είναι διαφορετικά. Στην επαρχία κι εγώ ζούσα χαλαρά με χειροκίνητο..

Έλα πες μου εσύ λοιπόν τι απόλαυση μπορείς να έχεις με ένα χειροκίνητο μέσα στην Αθήνα. 1η-νεκρά, 1η-νεκρά κοκ.

Γι'αυτό λοιπόν, παίρνεις το αυτόματο, το βάζεις στο D, πίνεις τον καφέ σου και αν προχωρήσει λίγο ο μπροστινός σου απλά αφήνεις λίγο το φρενάκι. Για τους χειροκίνητους μια Voltarene για το αριστερό πόδι είναι ο,τι πρέπει όταν φτάσουν σπίτι τους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa!πες τα ρε koukouroukou!δεν ειναι μονο το ηλεκτρογκαζο.. το esp...to abs...α! to υδραυλικο τιμονι το ξεχνατε???τοτε για να στριψεις το τιμονι επρεπε να εχεις φαει ολο το φαγητο σου...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό σε διαβάζω...

Κακώς πήρες αμάξι ηλεκτρόγκαζο. Γιατί να σε κόβει το ESP όταν εσύ το έχεις τέρμα;

Για όσους ζουν στην Αθήνα και έχουν φάει ώρες ατελείωτες από τη ζωή τους στην κίνηση το αυτόματο είναι μονόδρομος.

Σε άλλες πόλεις τις Ελλάδας τα πράγματα είναι διαφορετικά. Στην επαρχία κι εγώ ζούσα χαλαρά με χειροκίνητο..

Έλα πες μου εσύ λοιπόν τι απόλαυση μπορείς να έχεις με ένα χειροκίνητο μέσα στην Αθήνα. 1η-νεκρά, 1η-νεκρά κοκ.

Γι'αυτό λοιπόν, παίρνεις το αυτόματο, το βάζεις στο D, πίνεις τον καφέ σου και αν προχωρήσει λίγο ο μπροστινός σου απλά αφήνεις λίγο το φρενάκι. Για τους χειροκίνητους μια Voltarene για το αριστερό πόδι είναι ο,τι πρέπει όταν φτάσουν σπίτι τους. :D

και γω αθηνα μενω και αυτο που λες δεν αντεχετε...οταν βγαινω απο τι κινηση ομως το ξεχναω :D

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa!πες τα ρε koukouroukou!δεν ειναι μονο το ηλεκτρογκαζο.. το esp...to abs...α! to υδραυλικο τιμονι το ξεχνατε???τοτε για να στριψεις το τιμονι επρεπε να εχεις φαει ολο το φαγητο σου...

Συμφωνώ. Αλλά το ίδιο τιμόνι όταν έβγαινες σε κανένα στροφιλίκι, σπαρταρούσε μέσα στα χέρια σου μεταφέροντας ακριβώς το τι συνέβαινε στους μπροστινούς τροχούς.

Τώρα πέρα βρέχει. Το πολύ να ανάψει το λαμπάκι του ESP. Δεν λέω ότι θα γύρναγα πίσω. Εξάλου καλομάθαμε. Μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχε ούτε κλιματισμός, ούτε ηλεκτρικές ευκολίες, ούτε ηλεκτρονικοί φύλακες.Τώρα χωρίς αυτά δεν μπορούμε να ζήσουμε. Κάποιοι δεν μπορούν πλέον ούτε χωρίς αυτόματο κιβώτιο. Το επόμενο βήμα θα είναι το υπεραυτόματο αυτοκίνητο. Μεταξύ των άλλων θα έχει και αυτόματο τιμόνι.

Τότε πάλι κάποιοι, οι περισσότεροι μάλλον, θα μιλάνε για την εξέλιξη της τεχνολογίας.Το πιθανότερο είναι να είναι και πιο γρήγορα και ασφαλή από τα άλλα, ξέρετε τώρα ,αυτά με το τιμόνι, που θα "κουράζεται" κάποιος , οδηγό τον λέμε, για να το στρίψει.

Είπαμε παιδιά η καθημερινότητα θέλει άνεση και αυτοματισμούς. Όταν όμως θέλεις κάποιες φορές πραγματικά να οδηγήσεις, έ τότε το "χειροποίητο" και η προσπάθεια έχει άλλη γλύκα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά το ίδιο τιμόνι όταν έβγαινες σε κανένα στροφιλίκι, σπαρταρούσε μέσα στα χέρια σου μεταφέροντας ακριβώς το τι συνέβαινε στους μπροστινούς τροχούς.

Τώρα πέρα βρέχει. Το πολύ να ανάψει το λαμπάκι του ESP. Δεν λέω ότι θα γύρναγα πίσω. Εξάλου καλομάθαμε. Μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχε ούτε κλιματισμός, ούτε ηλεκτρικές ευκολίες, ούτε ηλεκτρονικοί φύλακες.Τώρα χωρίς αυτά δεν μπορούμε να ζήσουμε. Κάποιοι δεν μπορούν πλέον ούτε χωρίς αυτόματο κιβώτιο. Το επόμενο βήμα θα είναι το υπεραυτόματο αυτοκίνητο. Μεταξύ των άλλων θα έχει και αυτόματο τιμόνι.

Τότε πάλι κάποιοι, οι περισσότεροι μάλλον, θα μιλάνε για την εξέλιξη της τεχνολογίας.Το πιθανότερο είναι να είναι και πιο γρήγορα και ασφαλή από τα άλλα, ξέρετε τώρα ,αυτά με το τιμόνι, που θα "κουράζεται" κάποιος , οδηγό τον λέμε, για να το στρίψει.

Είπαμε παιδιά η καθημερινότητα θέλει άνεση και αυτοματισμούς. Όταν όμως θέλεις κάποιες φορές πραγματικά να οδηγήσεις, έ τότε το "χειροποίητο" και η προσπάθεια έχει άλλη γλύκα.

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

πεστα ρε peri τι σπορ οδηγηση τον εαυτο τους κοροιδευουν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/auto/cartechnology/in_dia...ka_eisagogi.htm

Να αναφερθούμε στο Jensen FF το πρώτο αυτοκίνητο υψηλών επιδόσεων για την εποχή του που εξοπλίστηκε με σύστημα τετρακίνησης παρόλα αυτά πούλησε μόνο 100 κομμάτια , ο λόγος? ο ίδιος που βιώνουμε και τώρα , κάποιος τότε έβλεπε το μέλλον της τετρακίνησης στα αυτοκίνητα της καθημερινής χρήσης κάποιοι άλλοι όχι.

Το παράδειγμα δεν είναι το ακριβές θέλω μόνο να τονίσω τον φόβο που έχουν κάποιοι για το μέλλον της εξέλιξης των αυτοκινήτων, έτσι τώρα με το DSG αύριο με κάτι άλλο και πάει λέγοντας ,μαύρη αντίδραση ,ισοπέδωση και προβλέψεις δυσοίωνες για το μέλλον της αυτοκίνησης και της (οδηγηκής απόλαυσης).

Η λύση λοιπόν είναι η επιστροφή στην εποχή του opel manta,opel kadett , ford Capri, moscovitch, Volga , Toyota crown ,ford taunus, Simca-Chrysler Horizon, Renault 9, Citroen CX, Simca 1307, Rover 3500, Fiat 127, Citroen GS, Peugeot 504, Renault 16, Fiat 124, NSU Ro 80, Austin 1800,Morris Marina, Simca 1100.

Διαλέξτε και πάρτε.

Φιλικά πάντα προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/auto/cartechnology/in_dia...ka_eisagogi.htm

Να αναφερθούμε στο Jensen FF το πρώτο αυτοκίνητο υψηλών επιδόσεων για την εποχή του που εξοπλίστηκε με σύστημα τετρακίνησης παρόλα αυτά πούλησε μόνο 100 κομμάτια , ο λόγος? ο ίδιος που βιώνουμε και τώρα , κάποιος τότε έβλεπε το μέλλον της τετρακίνησης στα αυτοκίνητα της καθημερινής χρήσης κάποιοι άλλοι όχι.

Το παράδειγμα δεν είναι το ακριβές θέλω μόνο να τονίσω τον φόβο που έχουν κάποιοι για το μέλλον της εξέλιξης των αυτοκινήτων, έτσι τώρα με το DSG αύριο με κάτι άλλο και πάει λέγοντας ,μαύρη αντίδραση ,ισοπέδωση και προβλέψεις δυσοίωνες για το μέλλον της αυτοκίνησης και της (οδηγηκής απόλαυσης).

Η λύση λοιπόν είναι η επιστροφή στην εποχή του opel manta,opel kadett , ford Capri, moscovitch, Volga , Toyota crown ,ford taunus, Simca-Chrysler Horizon, Renault 9, Citroen CX, Simca 1307, Rover 3500, Fiat 127, Citroen GS, Peugeot 504, Renault 16, Fiat 124, NSU Ro 80, Austin 1800,Morris Marina, Simca 1100.

Διαλέξτε και πάρτε.

Φιλικά πάντα προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης

η Lancia integrale δεν νομιζω να σου κακοπεφτε :( βεβαια δεν εχει dsg.....

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

πεστα ρε peri τι σπορ οδηγηση τον εαυτο τους κοροιδευουν.

Ελπιζω να μην εχεις κανα tsi/gt και να μιλας για σπορ οδηγηση.

Γιατι σπορ οδηγηση δεν ειναι μονο το κιβωτιο αλλα τιμονι, αναρτηση, φρενα κλπ που αν ξερεις ειναι και πιο σημαντικα και τα οποια σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι για σπορ καταστασεις.

Αν λοιπον εχεις καποιο απο τα παραπανω ειδικα 122αρι/140αρι τοτε φιλε μου απεχεις απο την σπορ κατασταση που θελεις να λες αρκετα. Το corrado που ειχα για 10 χρονια ηταν για τετοιες καταστασεις, το 140αρι που εχω τωρα οχι, γιατι φυσικα δεν το πηρα για αυτο το σκοπο, και ουτε τα εκανε η vw γι'αυτο το σκοπο.

Εκτος και αν εχεις gti!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχεις κανα tsi/gt και να μιλας για σπορ οδηγηση.

Γιατι σπορ οδηγηση δεν ειναι μονο το κιβωτιο αλλα τιμονι, αναρτηση, φρενα κλπ που αν ξερεις ειναι και πιο σημαντικα και τα οποια σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι για σπορ καταστασεις.

Αν λοιπον εχεις καποιο απο τα παραπανω ειδικα 122αρι/140αρι τοτε φιλε μου απεχεις απο την σπορ κατασταση που θελεις να λες αρκετα. Το corrado που ειχα για 10 χρονια ηταν για τετοιες καταστασεις, το 140αρι που εχω τωρα οχι, γιατι φυσικα δεν το πηρα για αυτο το σκοπο, και ουτε τα εκανε η vw γι'αυτο το σκοπο.

Εκτος και αν εχεις gti!

δεν θα περιμενα να νιωσω τι super σπορ οδηγηση μενα golf...αλλα ναι νιωθεις...αλλα οσο να ναι το δικο μου ταπεινο gtακι με 230+ με pss10 και αντιστρεπτικες h&r++++ ελα να σου δειξω γιατι καταστασεις ειιναι...αλλα ενω μιλαμε για γενικα εσυ κανεις επιθεση σε μενα?τη σχεση εχει το τι εχω με το την αισθηση του dsg?και τιποτα να μην εχω ισως εχω οδηγηση καποια αυτοκινητα απλα δεν γουσταρω να ειμαι επιδειξιας...ακυρο λοιπον τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Είπες μια σοφή κουβέντα τώρα......

πιο φεγγαρι.τι μαζοποιηση , την μηχανοποιηση και αυτοματοποιηση των παντων μου δειχνεις και μου λες ελα και συ...σευχαριστω φιλε δεν θα παρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.