Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

...αλλα οσο να ναι το δικο μου ταπεινο gtακι με 230+ με pss10 και αντιστρεπτικες h&r++++ ελα να σου δειξω γιατι καταστασεις ειιναι...αλλα ενω μιλαμε για γενικα εσυ κανεις επιθεση σε μενα?....

Πολύ ωραίο ακούγετε, εντυπωσιαστηκα πραγματικά! Και τι το κανεις στην Αθήνα? Φαντάζομαι ότι κάνουν όλη παρασκευοσαββατοκύριακο στην παραλιακή τον κηφισό κ βουλιαγμένης...Κάνεις δεν θέλει να σου επιτεθεί προσωπικά, απλά αυτό που μάλλον δεν συνηδητοποιείς είναι πώς γίνετε συζήτηση κ εσύ έχεις πολύ επιθετικές απόψεις χώρις να συνησφέρεις δημιουργικά....αυτό ακριβώς μάλλον ήθελε να σου δείξει κ ο φίλος "με τα φεγγάρια" που δεν θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ακούγετε, εντυπωσιαστηκα πραγματικά! Και τι το κανεις στην Αθήνα? Φαντάζομαι ότι κάνουν όλη παρασκευοσαββατοκύριακο στην παραλιακή τον κηφισό κ βουλιαγμένης...Κάνεις δεν θέλει να σου επιτεθεί προσωπικά, απλά αυτό που μάλλον δεν συνηδητοποιείς είναι πώς γίνετε συζήτηση κ εσύ έχεις πολύ επιθετικές απόψεις χώρις να συνησφέρεις δημιουργικά....αυτό ακριβώς μάλλον ήθελε να σου δείξει κ ο φίλος "με τα φεγγάρια" που δεν θα πάρεις.

o panos μπορει να ειπε καλα φιλε Nemessis με το φεγγαρι.την επιθεση την εκανε αλλος.μη μου μπλεκεις τις απαντησεις 2 διαφορετικων ανθρωπων γιατι αυτο οδηγει αλλου!

σου δωσα εγω δικαιωμα να φανταστεις κατι τετοιο?εκει πανε αυτοι που δεν ξερουν να οδηγανε οι επιδηξιες κοινος καγκουρια.το πως οδηγω και τι κανω με φτανει να το ξερω εγω ο ιδιος και μονο.

ο τιτλος του topic λεει dsg vs manuαl δηλαδη υπερ κατα,προσωπικη αποψη και συγκριση αυτων των δυο.εγω εχοντας οδηγησει dsg ειπα τις αποψεις μου.εσεις αυριο οπως ειπε και ο Peris θα καμαρωνεται που θα παρετε ενα αμαξι που θα πηγαινει το τιμονι και ολα μονα τους..σας φαινετε υπερβολη αλλα το dsg Προς εκει παει.εγω λοιπον αυτο το θεωρω γελοιο γιατι πια δεν θα οδηγαει καποιος θα τον οδηγουνε...

δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεστε ετσι με καθε τι καινουργιο και σας θολωνει το μυαλο πραγματικα...καλα λενε οτι παμε στην εποχη της ρομποτοποιησης των παντων,.των ανθρωπων...της ανθρωπινης σκεψης...δεν ηθελα να το πιστεψω...αλλα γεγονοτα και αποψεις ανρθωπων που κολανε μου το επιβαιβαιωνουν καθημερινα..χαρειτε το dsg αλλα μην πατε να βγειτε και απο πανω..εγω δεν χαιρομαι ουτε ενα μεγαλο αριθμο απο τετοιες ''υπερβολικες οχι ολες...'' ευκολιες που με κανουν να ξεχνω οτι ειμαι ανθρωπος οτι εχω ικανοτητες,οτι σκεφτομαι,οτι υπαρχω,οτι ζω.το dsg ειναι απλα ενα βημα προς τη κατευθυνση αυτη που αποκλυει ολα αυτα,της αυτοματοποιησης των παντων,της ζωης...αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε συμαινει οτι εχετε ηδη φανατιστει τοσο που δυσκολα αλλαζει κατι παρα μονο με ωριμη σκεψη.

απαντηστε και πειτε οτι θελετε αυτη ειναι η αληθεια...τον εαυτο σας μπορει μετα απο καιρο να καταφερετε να το πεισετε...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα!!

Είναι η πρώτη φορα που ποστάρω. αν και καθημερινος επισκέπτης :lol:. Ως κάτοχος χειροκίνητου κιβωτίου και μελλοντικος (άντε με το καλό να περάσουν οι υπόλοιποι 2μιση μήνες) κάτοχος ενος Golf 6 122 με DSG αρχίζω και τρομοκρατούμαι...Λέτε να είμαι και εγώ ένα πιονι στην παγκοσμια συνομωσία; Λέτε να γίνω μια μαριονέτα στις παγκόσμιες σκοτεινες δυναμεις με το να μην αλλάζω ταχύτητες με το χέρι (εκτός αν είναι manual mode tongue.gif ) ; Λέτε να αποβλακωθώ (παραπάνω;;;), να ρομποτοποιηθώ ; Μπορεί...Μπορεί και όχι...

Από την άλλη μπορει και να βαρέθηκα (όπως και πολλοί άλλοι, φαντάζομαι), να οδηγώ σε μια πηγμένη Αττική, με την τσίμπλα στο μάτι και να κάνω ασκήσεις τακτικής με το πόδι - χέρι - συμπλέκτη - λεβιέ - φραπέ - σάντουιτς - laptop - κινητό - φασκέλωμα κάφρου που περνάει το stop....

Δεν έχω οδηγήσει αυτόματο συστηματικά οπότε δεν αποκλείω και πιθανό ξενέρωμα τελικα... :lol:

Καιρός γαρ εγγυς (λέμε τωρα δεν περνάει ο καιρόοοοοοοοοοοοοοοοοοος)

ΥΓ: Ναι λοιπόν με συνεπαίρνει το καινούριο...Γι΄αυτό έδωξα το τηλέφωνο με το δίσκο και έδιωξα τη λάμπα πετρελαίου (βρώμαγε πολυ)

Link to comment
Share on other sites

o panos μπορει να ειπε καλα φιλε Nemessis με το φεγγαρι.την επιθεση την εκανε αλλος.μη μου μπλεκεις τις απαντησεις 2 διαφορετικων ανθρωπων γιατι αυτο οδηγει αλλου!

σου δωσα εγω δικαιωμα να φανταστεις κατι τετοιο?εκει πανε αυτοι που δεν ξερουν να οδηγανε οι επιδηξιες κοινος καγκουρια.το πως οδηγω και τι κανω με φτανει να το ξερω εγω ο ιδιος και μονο.

ο τιτλος του topic λεει dsg vs manuαl δηλαδη υπερ κατα,προσωπικη αποψη και συγκριση αυτων των δυο.εγω εχοντας οδηγησει dsg ειπα τις αποψεις μου.εσεις αυριο οπως ειπε και ο Peris θα καμαρωνεται που θα παρετε ενα αμαξι που θα πηγαινει το τιμονι και ολα μονα τους..σας φαινετε υπερβολη αλλα το dsg Προς εκει παει.εγω λοιπον αυτο το θεωρω γελοιο γιατι πια δεν θα οδηγαει καποιος θα τον οδηγουνε...

δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεστε ετσι με καθε τι καινουργιο και σας θολωνει το μυαλο πραγματικα...καλα λενε οτι παμε στην εποχη της ρομποτοποιησης των παντων,.των ανθρωπων...της ανθρωπινης σκεψης...δεν ηθελα να το πιστεψω...αλλα γεγονοτα και αποψεις ανρθωπων που κολανε μου το επιβαιβαιωνουν καθημερινα..χαρειτε το dsg αλλα μην πατε να βγειτε και απο πανω..εγω δεν χαιρομαι ουτε ενα μεγαλο αριθμο απο τετοιες ''υπερβολικες οχι ολες...'' ευκολιες που με κανουν να ξεχνω οτι ειμαι ανθρωπος οτι εχω ικανοτητες,οτι σκεφτομαι,οτι υπαρχω,οτι ζω.το dsg ειναι απλα ενα βημα προς τη κατευθυνση αυτη που αποκλυει ολα αυτα,της αυτοματοποιησης των παντων,της ζωης...αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε συμαινει οτι εχετε ηδη φανατιστει τοσο που δυσκολα αλλαζει κατι παρα μονο με ωριμη σκεψη.

απαντηστε και πειτε οτι θελετε αυτη ειναι η αληθεια...τον εαυτο σας μπορει μετα απο καιρο να καταφερετε να το πεισετε...

Και εγω εχω οδηγησει την Vantage για 2 ημερες. Πρεπει να εχω αποψη? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας ηύρα αδελφια - αλητες - πουλιά!!!

Ευτυχως που μεσολαβει καλοκαιρι και θα περασει πιο εύκολα ο καιρος......(εμ δεν περνάει ο ρημαδης) :lol:

Link to comment
Share on other sites

...

σου δωσα εγω δικαιωμα να φανταστεις κατι τετοιο?εκει πανε αυτοι που δεν ξερουν να οδηγανε οι επιδηξιες κοινος καγκουρια.το πως οδηγω και τι κανω με φτανει να το ξερω εγω ο ιδιος και μονο.

Όταν ανφέρεις υποδυνάμεις κ extra αυτό δεν παρουσιάζεις? Κράτα το για'σενα λοιπόν :lol:

Όσο αφορά την καγκουριά θα με βρεις σύμφωνο! (Να κ σε ενα σημείο όπυ δεν διαφωνούμε :lol:

ο τιτλος του topic λεει dsg vs manuαl δηλαδη υπερ κατα,προσωπικη αποψη και συγκριση αυτων των δυο.εγω εχοντας οδηγησει dsg ειπα τις αποψεις μου.εσεις αυριο οπως ειπε και ο Peris θα καμαρωνεται που θα παρετε ενα αμαξι που θα πηγαινει το τιμονι και ολα μονα τους..σας φαινετε υπερβολη αλλα το dsg Προς εκει παει.εγω λοιπον αυτο το θεωρω γελοιο γιατι πια δεν θα οδηγαει καποιος θα τον οδηγουνε...

Όπως προανέφερα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά ο παράγοντας "Αθηνα" ωθεί κάποιους στο Αυτόματο. Όταν σε καθημερινή βάση κάνω 60 χλμ να πάω κ να γυρίσω στη δουλειά και αυτά τα 60 χλμ τα τρώω στο 1η, 2η και εάν φανώ τυχερός 3η...ε ναι...θα σκεφτώ σοβαρά το Αυτόματο tongue.gif

δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεστε ετσι με καθε τι καινουργιο και σας θολωνει το μυαλο πραγματικα...καλα λενε οτι παμε στην εποχη της ρομποτοποιησης των παντων,.των ανθρωπων...της ανθρωπινης σκεψης...δεν ηθελα να το πιστεψω...αλλα γεγονοτα και αποψεις ανρθωπων που κολανε μου το επιβαιβαιωνουν καθημερινα..χαρειτε το dsg αλλα μην πατε να βγειτε και απο πανω..εγω δεν χαιρομαι ουτε ενα μεγαλο αριθμο απο τετοιες ''υπερβολικες οχι ολες...'' ευκολιες που με κανουν να ξεχνω οτι ειμαι ανθρωπος οτι εχω ικανοτητες,οτι σκεφτομαι,οτι υπαρχω,οτι ζω.το dsg ειναι απλα ενα βημα προς τη κατευθυνση αυτη που αποκλυει ολα αυτα,της αυτοματοποιησης των παντων,της ζωης...αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε συμαινει οτι εχετε ηδη φανατιστει τοσο που δυσκολα αλλαζει κατι παρα μονο με ωριμη σκεψη.

απαντηστε και πειτε οτι θελετε αυτη ειναι η αληθεια...τον εαυτο σας μπορει μετα απο καιρο να καταφερετε να το πεισετε...

Για αυτές τις επιθέσεις μιλάω, κατακρίνεις λοιπόν ανθρωπους εκ των προταίρων πώς έχουν "αποβλακωθεί" κ δεν ζουν στην πραγματικότητα, επηρεασμένη και καθοδηγούμενει από "κάποιους" που μάς κάνουν ρομποτάκια οι μαριονέτες. Νομίζω πώς οι περισσότεροι (και δεν μιλάω για το ελάχιστο ποσοστό που θέλει DSG μόνο για να λέει πώς έχει DSG) το έχει ψάξει ενδελεχώς και γνωρίζει για πιό λόγο το παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανφέρεις υποδυνάμεις κ extra αυτό δεν παρουσιάζεις? Κράτα το για'σενα λοιπόν ;)

Όσο αφορά την καγκουριά θα με βρεις σύμφωνο! (Να κ σε ενα σημείο όπυ δεν διαφωνούμε :thumbsup:

Όπως προανέφερα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά ο παράγοντας "Αθηνα" ωθεί κάποιους στο Αυτόματο. Όταν σε καθημερινή βάση κάνω 60 χλμ να πάω κ να γυρίσω στη δουλειά και αυτά τα 60 χλμ τα τρώω στο 1η, 2η και εάν φανώ τυχερός 3η...ε ναι...θα σκεφτώ σοβαρά το Αυτόματο tongue.gif

Για αυτές τις επιθέσεις μιλάω, κατακρίνεις λοιπόν ανθρωπους εκ των προταίρων πώς έχουν "αποβλακωθεί" κ δεν ζουν στην πραγματικότητα, επηρεασμένη και καθοδηγούμενει από "κάποιους" που μάς κάνουν ρομποτάκια οι μαριονέτες. Νομίζω πώς οι περισσότεροι (και δεν μιλάω για το ελάχιστο ποσοστό που θέλει DSG μόνο για να λέει πώς έχει DSG) το έχει ψάξει ενδελεχώς και γνωρίζει για πιό λόγο το παίρνει.

στα 2 πρωτα συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα ειδες ο αλλος με τι υφος με ρωτησε...φυσικα και το dsg ειναι πιο ξεκουραστο στη πολη.οσοι το επελεξαν γι αυτο μαγκια τους.οχι ομως να λενε οτι το επελεξαν για την αισθηση και την σπορ του οδηγηση....

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

o panos μπορει να ειπε καλα φιλε Nemessis με το φεγγαρι.την επιθεση την εκανε αλλος.μη μου μπλεκεις τις απαντησεις 2 διαφορετικων ανθρωπων γιατι αυτο οδηγει αλλου!

σου δωσα εγω δικαιωμα να φανταστεις κατι τετοιο?εκει πανε αυτοι που δεν ξερουν να οδηγανε οι επιδηξιες κοινος καγκουρια.το πως οδηγω και τι κανω με φτανει να το ξερω εγω ο ιδιος και μονο.

ο τιτλος του topic λεει dsg vs manuαl δηλαδη υπερ κατα,προσωπικη αποψη και συγκριση αυτων των δυο.εγω εχοντας οδηγησει dsg ειπα τις αποψεις μου.εσεις αυριο οπως ειπε και ο Peris θα καμαρωνεται που θα παρετε ενα αμαξι που θα πηγαινει το τιμονι και ολα μονα τους..σας φαινετε υπερβολη αλλα το dsg Προς εκει παει.εγω λοιπον αυτο το θεωρω γελοιο γιατι πια δεν θα οδηγαει καποιος θα τον οδηγουνε...

δεν μπορω να καταλαβω πως ενθουσιαζεστε ετσι με καθε τι καινουργιο και σας θολωνει το μυαλο πραγματικα...καλα λενε οτι παμε στην εποχη της ρομποτοποιησης των παντων,.των ανθρωπων...της ανθρωπινης σκεψης...δεν ηθελα να το πιστεψω...αλλα γεγονοτα και αποψεις ανρθωπων που κολανε μου το επιβαιβαιωνουν καθημερινα..χαρειτε το dsg αλλα μην πατε να βγειτε και απο πανω..εγω δεν χαιρομαι ουτε ενα μεγαλο αριθμο απο τετοιες ''υπερβολικες οχι ολες...'' ευκολιες που με κανουν να ξεχνω οτι ειμαι ανθρωπος οτι εχω ικανοτητες,οτι σκεφτομαι,οτι υπαρχω,οτι ζω.το dsg ειναι απλα ενα βημα προς τη κατευθυνση αυτη που αποκλυει ολα αυτα,της αυτοματοποιησης των παντων,της ζωης...αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε συμαινει οτι εχετε ηδη φανατιστει τοσο που δυσκολα αλλαζει κατι παρα μονο με ωριμη σκεψη.

απαντηστε και πειτε οτι θελετε αυτη ειναι η αληθεια...τον εαυτο σας μπορει μετα απο καιρο να καταφερετε να το πεισετε...

Τα ίδια ακριβώς λέγανε και οταν πρωτοβγήκαν τα πλυντήρια ρούχων έναντι της σκάφης.

''Ναι είναι πιο ξεκούραστο το πλυντήριο ,αλλά η σκάφη μου δείνει τη δυνατότητα να εστιάσω στο λεκέ και να πλύνω όπως ακριβώς εγω θέλω...''

''Υπερβολική ευκολία που με κάνει να ξεχνώ οτι εχω ικανότητες (να πλένω στο χέρι)''-

''αυτοματοποίηση της ζωής'' - ''δεν πλένεις εσύ αλλά σου πλένουν'' - ''μην ενθουσιαζεστε με το καινούριο'' κτλ.

Μετά όταν σου λέει οτι σου δείχνουν το φεγγάρι και κοιτάς το δάχτυλο ,έχει άδικο?

στα 2 πρωτα συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα ειδες ο αλλος με τι υφος με ρωτησε...φυσικα και το dsg ειναι πιο ξεκουραστο στη πολη.οσοι το επελεξαν γι αυτο μαγκια τους.οχι ομως να λενε οτι το επελεξαν για την αισθηση και την σπορ του οδηγηση....

Και αίσθηση έχει και για σπόρ οδήγηση κάνει.Ναι, η αίσθηση του να ανεβαίνεις ανηφορικά κομμάτια χωρίς να νοιώθεις πότε αλλάζουν οι ταχύτητες ,είναι φοβερή.Ναι ,σπόρ οδήγηση δεν είναι να παλεύεις με το λεβιέ,είναι να οδηγείς την δεδομένη διαδρομή σε μικρότερο χρόνο και όσο το δυνατόν περισσότερο εστιασμένος στη διαδρομή ,όχι στο συμπλεκτάρισμα....

Link to comment
Share on other sites

στα 2 πρωτα συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα ειδες ο αλλος με τι υφος με ρωτησε...φυσικα και το dsg ειναι πιο ξεκουραστο στη πολη.οσοι το επελεξαν γι αυτο μαγκια τους.οχι ομως να λενε οτι το επελεξαν για την αισθηση και την σπορ του οδηγηση....

Xωρις να το παιρνεις προσωπικα, γιατι ετσι θα καταληξουμε αλλου, μπορεις να μου πεις πια ειναι η διαφορα υπερ του μηχανικου σε 'σπορ' οδηγηση σε συγκριση με το dsg σε manual mode, εκτος της 'ευχαριστησης' να πατας συμπλεκτη και να πατινιαρεις εστω και για λιγο τις αλλαγες??

Μπορεις να αλλαζεις πιο γρηγορα? Εκτος και αν η ταχυτητα αλλαγων δεν συναδει με την σπορ οδηγηση!

Μαλλον εννοεις οτι προσωπικα ενδιαφερεσαι να συμμετεχεις πιο πολυ στην διαδικασια και αυτο ειναι το ζητουμενο για σενα, παρα οι πιο απολυτες επιδοσεις.

Αν ειναι ετσι ενταξει, το μηχανικο σιγουρα βαζει πιο πολλα μερη σου στο 'παιχνιδι' αλλα συγχρονως αυτο δεν το κανει πιο σπορ σε αισθηση απο το dsg, απλα πιο συμμετοχικο, γιατι το σπορ εχει να κανει κυριως και με επιδοσεις

που σε αυτη τη συγκριση ειναι υπερ του dsg, εκτος παλι και αν εισαι καποιος 'χερας' τυπου wrc, αλλα και παλι εκει δεν βοηθα το συγκεκριμενο μηχανικο κιβωτιο.

Αν λοιπον προσωπικα συναδεις την σπορ οδηγηση με τη οσο δυνατον περισσοτερο σωματικη σου 'εμπλοκη', τοτε συμφωνω με την επιλογη σου, οχι ομως οτι η σπορ οδηγηση εγκειται αποκλειστικα πανω σε αυτη τη βαση.

Ειναι καθαρα γουστο του καθενος ως προς την αισθηση που αποκομιζεις, αλλα ως προς τις επιδοσεις εκει τα νουμερα δεν κανουν προσωπικα χατηρια σε κανενα και οπως εχει δειξει και η ταση των συγχρονων σπορ αυτοκινητων (δεν πιστευω οτι αμφισβητειται η ανωτεροτητα τους σε σχεση με τα παλαιοτερα σε καθε επιπεδο) τα τυπου dsg κιβωτια ειναι και θα ειναι για αρκετο καιρο μονοδρομος.

Τωρα θυμηθηκα και κατι για να ελαφρυνω το θεμα (σχετικο η ασχετο).

Στο στρατο για να αλλαξουμε ταχυτητα στα Stayer αποσυμπλεκαμε πρωτα, βαζαμε στιγμιαια νεκρα, συμπλεκαμε, γκαζωναμε λιγο και μετα αλλαζαμε ταχυτητα. Μαλλον και αυτο οδηγικη ευχαριστηση θεωρειται, ασε που στο φρεναρισμα παταγαμε (δηλ ανοιγαμε) και το κλαπετο οπως λεγεται, εκει να δεις ευχαριστηση. Δεν σου κρυβω οτι η ολη διαδικασια με 'γεμιζε' καπως, δηλ με εκανε να νοιωθω οτι πραγματικα 'δουλευω' για να το κινησω, ηταν ομως κουραστικο και σε μεγαλες διαδρομες, ιδιως ορεινες, εψαχνα για κανα REO (απλα τετραταχυτα, οδηγουνται σαν αυτοκινητα) που και πιο γρηγορο ηταν.

Ολα αυτα βεβαια πριν 16 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Peace guys!!!!!! Απορω παντως πως ο καθε υπερμαχος μιας τεχνολογιας, δεν βρισκει κανενα θετικο στην αλλη. Και το manual εχει pros and cons kai to DSG. Simple. Προσωπικα το εχω ξαναγραψει. Οσο και να μη γουσταρω πολλα απο το DSG και τα εχω εξηγησει, για μενα ειναι μονοδρομος λογω των πολλων χλμ που κανω στην Αθηνα. Απλα δεν την παλευω την κινηση, τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

play μην στεναχωριεαι ρε ενταξη ισως να εκανες το λαθος και να το πειρες χωρις..αλλα δεν πειραζει και το δικο σου καλο ειναι ρε δεν χρειαζεται να βγαζεις αλλο κομπλεξισμο στο dsg..πολυ το κουρασες το θεμα..ολο τα ιδια λες και προσωπικα δεν πειθεις κανενα..ακου ειναι σπορ ο συμπλεκτης ενω το αλλο που δεν εχει δεν ειναι..ποιος σου τα μαθε αυτα??λαθος στα ειπανε..αλλα το επομενο που θα παρεις και θα ειναι dsg θα το καταλαβεις ποσο πιο σπορ ειναι..ειδικα σε ενα καλο δρομο με στροφες..και κατι φιλικο μην στραβωσεις.. tongue.gif ..ελα χαμογελα..στο συμπλεκτη συντονισου..ερχεται το μηνυμα σου....ΑΝΤΕ Γ@ΜΗΣ@Υ!!!!(πλακα σου κανω παρεξιγιαρη... ;):Dtongue.gif:Dtongue.gif)

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις καλυτερη ταχυτητα σε πιστα με dsg πρεπει να δουλευεις με το αριστερο το φρενο.οποιος το κανει να μου το πει!!!!!!!!!

ναι σπορ δεν ειναι 10000 gadget πανω στο αυτοκινητο τι να κανουμε.το βαρος που προσθετει το dsg το ξερετε?

αν εσας σας ευχαριστει να βλεπετε το αμαξι να αλλαζει ταχυτητες μονο και το θεωρειται και σπορ τι να πω....οσοι νομιζεται οτι το dsg δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το manual καλυτερα κοψτε την οδηγηση για λιγο διαβασμα!αυτο λεω ρε φιλε nemesis οτι πανε οι dsgιτες να βγουνε και απο πανω και νομιζουν οτι το ημιαυτοματο τους ειναι και στη πολη και παντου τελειο!ελεος

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

για να κανεις καλυτερη ταχυτητα σε πιστα με dsg πρεπει να δουλευεις με το αριστερο το φρενο.οποιος το κανει να μου το πει!!!!!!!!!

ναι σπορ δεν ειναι 10000 gadget πανω στο αυτοκινητο τι να κανουμε.το βαρος που προσθετει το dsg το ξερετε?

αν εσας σας ευχαριστει να βλεπετε το αμαξι να αλλαζει ταχυτητες μονο και το θεωρειται και σπορ τι να πω....οσοι νομιζεται οτι το dsg δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το manual καλυτερα κοψτε την οδηγηση για λιγο διαβασμα!αυτο λεω ρε φιλε nemesis οτι πανε οι dsgιτες να βγουνε και απο πανω και νομιζουν οτι το ημιαυτοματο τους ειναι και στη πολη και παντου τελειο!ελεος

Χαλάρωσε... :lol:

Έχουν την δική τους άποψη, εάν εσύ λοιπόν πιστεύεις πώς έχεις δίκαιο...τι σε απασχολεί?...Ας τους να λένε.

Όπως εξήγησα κ εξαρχής, προσωπικά το πήρα για άλλο λόγο....και τα του sport και κόντρας με αφήνουν παγερά αδιάφορο ;)

Παρεπιπτόντος, πιά η διαφορά με την έκδοση 0AMJ - LWW?

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις καλυτερη ταχυτητα σε πιστα με dsg πρεπει να δουλευεις με το αριστερο το φρενο.οποιος το κανει να μου το πει!!!!!!!!!

ναι σπορ δεν ειναι 10000 gadget πανω στο αυτοκινητο τι να κανουμε.το βαρος που προσθετει το dsg το ξερετε?

αν εσας σας ευχαριστει να βλεπετε το αμαξι να αλλαζει ταχυτητες μονο και το θεωρειται και σπορ τι να πω....οσοι νομιζεται οτι το dsg δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το manual καλυτερα κοψτε την οδηγηση για λιγο διαβασμα!αυτο λεω ρε φιλε nemesis οτι πανε οι dsgιτες να βγουνε και απο πανω και νομιζουν οτι το ημιαυτοματο τους ειναι και στη πολη και παντου τελειο!ελεος

Γιατι επιμενεις να αγνοεις οτι το dsg εχει και manual mode ακριβως οπως δουλευει το δικο σου?

Σε τι διαφερει λειτουργικα απο το δικο σου εκτος οτι οι αλλαγες γινονται πιο γρηγορα?

Οσο χρειαζεται να δουλευεις εσυ το φρενο με το αριστερο αλλο τοσο και το dsg.

Οσο για το βαρος ναι ειναι περιπου 20 κιλα παραπανω.

Γιατι παλι ομως βλεπω αυτη την αδικαιολογητη επιθετικοτητα (κοψτε την οδηγηση, dsgτες πανε να βγουν και απο

πανω, νομιζουν το ημιαυτοματο ΤΟΥΣ, κλπ)?

Δεν μπορω να καταλαβω, υπαρχει καποιου ειδους επαθλο να κερδισει καποιος απο την ολη ιστορια?

Dsgτες vs Manualιτες???

Καλο και αυτο, οπως συμμοριτες, χιτες κλπ.

Το εχεις παρει λιγο στραβα/προσωπικα το ολο θεμα παντως, σκοπος ειναι να εκθετουμε τις αποψεις μας και οχι να θελουμε να τις επιβαλουμε, εκτος και αν νομιζουμε οτι κατεχουμε το αλαθητο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι επιμενεις να αγνοεις οτι το dsg εχει και manual mode ακριβως οπως δουλευει το δικο σου?

Σε τι διαφερει λειτουργικα απο το δικο σου εκτος οτι οι αλλαγες γινονται πιο γρηγορα?

Οσο χρειαζεται να δουλευεις εσυ το φρενο με το αριστερο αλλο τοσο και το dsg.

Οσο για το βαρος ναι ειναι περιπου 20 κιλα παραπανω.

Γιατι παλι ομως βλεπω αυτη την αδικαιολογητη επιθετικοτητα (κοψτε την οδηγηση, dsgτες πανε να βγουν και απο

πανω, νομιζουν το ημιαυτοματο ΤΟΥΣ, κλπ)?

Δεν μπορω να καταλαβω, υπαρχει καποιου ειδους επαθλο να κερδισει καποιος απο την ολη ιστορια?

Dsgτες vs Manualιτες???

Καλο και αυτο, οπως συμμοριτες, χιτες κλπ.

Το εχεις παρει λιγο στραβα/προσωπικα το ολο θεμα παντως, σκοπος ειναι να εκθετουμε τις αποψεις μας και οχι να θελουμε να τις επιβαλουμε, εκτος και αν νομιζουμε οτι κατεχουμε το αλαθητο.

+1 εκτός από το βάρος. το dsg6 είναι νομίζω 60 κιλά πιο βαρύ ή περίπου εκεί!

Το debate δεν έχει νόημα. Μου θυμίζει το πανάρχαιο ερώτημα "Γιατί οι αριθμοί στο κομπιουτεράκι είναι τοποθετημένοι ανάποδα σε σχέση με τους αριθμούς στα τηλέφωνα"? :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μας, το dsg θέτει περιορισμούς στην ροπή που μπορεί να διαχειριστεί. Έως 26ΝΜ το 7αρι και έως 35ΝΜ το 6αρι.

Η AUDI το S3 και η SEAΤ το CUPRA το δίνουν μόνο με χειροκίνητο. Αρα όσοι έχουν βλέψεις για αύξηση της ισχύος και κυρίως της ροπής κατά την άποψή μου πρέπει να επιλέξουν χειροκίνητο για να ανησυχούν μόνο για τον κινητήρα και όχι και για το κιβώτιο.

Ειπατε κάτι ? http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Ar...mp;art_id=10333

Στην πράξη η λειτουργία του κιβωτίου είναι υπεράνω κριτικής. Είτε στην αυτόματη είτε στη χειροκίνητη λειτουργία (από τον επιλογέα ή από τα paddle πίσω από το τιμόνι), οι αλλαγές πραγματοποιούνται εξαιρετικά γρήγορα και, παρά τον μπάσο ήχο (μέσω της εξάτμισης) που τις συνοδεύει, το αποτέλεσμα δεν είναι μόνο... αισθητικό ή ηχητικό. Οι 265 ίπποι του 2λιτρου συνόλου είναι μεν ο αρωγός, το κιβώτιο όμως παίζει το ρόλο του, αφού αυτό το S3 αποδεικνύεται παντού πιο γρήγορο από το αδερφό με μηχανικό κιβώτιο. Ενδεικτικά, χρειάζεται 0,7 δλ. λιγότερο για τα 0-100 χλμ./ώρα και 0,6 δλ., αντίστοιχα, για τα 0-1.000 μ. Τα παραπάνω έχουν το τίμημά τους, βέβαια, και αυτό μεταφράζεται σε επιπλέον 2.350 ευρώ για την απόκτηση του S tronic, συγκριτικά με το «απλό» S3, όμως, με το χέρι στην καρδιά, με αυτό το κιβώτιο το S3 είναι κλάσεις ανώτερο!_ 4Τ
Link to comment
Share on other sites

+1 εκτός από το βάρος. το dsg6 είναι νομίζω 60 κιλά πιο βαρύ ή περίπου εκεί!

Για την ακριβεια ειναι 21 κιλα συμφωνα με το προσπεκτους του MK6 GTI, δηλ

καθαρο αποβαρο 1339 για το 6ταχυτο dsg και 1318 κιλα καθαρο αποβαρο για το 6ταχυτο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

@Playmaker

Κοιτα εδω, μπας και το επομενο το παρεις με DSG!!!

http://www.hpamotorsports.com/dsg.htm

Κριμα που δεν το ειχα ανακαλυψει οσο ειχα το 6αρι. Αν απο την αρχη εβγαινε το DSG ετσι θα ηταν τελειο και δεν θα ειχατε ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ να τα χωνω στο DSG tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

@Playmaker

Κοιτα εδω, μπας και το επομενο το παρεις με DSG!!!

http://www.hpamotorsports.com/dsg.htm

Κριμα που δεν το ειχα ανακαλυψει οσο ειχα το 6αρι. Αν απο την αρχη εβγαινε το DSG ετσι θα ηταν τελειο και δεν θα ειχατε ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ να τα χωνω στο DSG tongue.gif

αυτο το dsg ναι...ποδο παει μαζι με το αρχικο?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.