Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Χωρίς να έχω εμπειρία από το DSG νομίζω ότι είναι αφενός περισσότερο προηγμένο τεχνολογικά το αυτοκίνητο με το συγκεκριμένο κιβώτιο κ αφετέρου καλύτερο από το απλό χειροκίνητο (τόσο εγω όσο και άλλοι 2 φίλοι που έχουνε golf manual).

Αν και έχω κλασσικό χειροκίνητο (1η φορά βέβαια 6άρι που είναι αρκετά καλό) αν το κόστος ή η διαφορά του dsg ήταν πιο μικρή θα το επέλεγα.

Τα περί ροπής κλπ δεν με αφορούν καθώς η μόνη βελτίωση του μοτέρ μου θέλω να είναι μια καλή 100άρα βενζίνη.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ετσι απλα η οποιαδηποτε Κοσμοκαρ η οποιαδηποτε εισαγωγικη εταιρεια/αντιπροσωπεια, δινει ετσι ευκολα εντολη αντικαταστασης για κατι τοσο ακριβο, χωρις λεπτομερη εξεταση.

Πάω πάσο. Δεν ξέρω τι άλλο να πω για να σε πείσω. Σκέφτηκες ότι πιθανόν να είναι εντολή από την ίδια την VW και να μην εξαρτάται καν από την Κοσμοκάρ.

Μα φυσικα η εντολη αν υπαρχει απο την VW πρεπει να ειναι.

Απλα δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο.

Αν εσυ τωρα το εχεις διαπιστωσει μεσω της Κοσμοκαρ η αντιπροσωπειας δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω εφοσον

μιλας απο δικη σου εμπειρια/επαφη.

Να σου πω και κατι, ευχομαι να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι σε προβλημα με το κιβωτιο μου η αντικατασταση και οχι η επισκευη ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική αυτή προτείνω κάτι σοβαρό πιο: να τρέξουμε όλοι να κάνουμε μια προσθήκη μικρή - μετατροπή να μπορούμε να ξεκινήσουμε με μανιβέλα, γιατί άμα χαλάσει η μίζα πως αλλιώς θα παίρνει μπρος ?!?!?!?!? : iconcool5lw:

  : sillyhorse1rb5:

  : lol:

Πάντως αν είναι να χαλάσει, συνήθως χαλάει στην αρχή (μέσα στην εγγύηση).

Φίλε μου ξεχνάς ότι :

α)μια μίζα κάνει καινούρια γύρω στα 300 ευρώ.

β)Συνήθως επισκευάζεται με πολύ λιγώτερα από πλήθος μαστόρων και

γ)μίζες φτιάχνονται και τοποθετούνται στα αυτοκίνητα τα τελευταία 50 χρόνια.

Μην ευτελίζουμε έτσι την κουβέντα, γιατί κάποιος στο τέλος θα μας πει, ότι όποιος δεν έχει αυτοκίνητο δεν ανησυχεί για τις βλάβες.

Κουβέντα κάνουμε, ο καθένας αξιολογεί τα γραφόμενα και αποφασίζει.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα η εντολη αν υπαρχει απο την VW πρεπει να ειναι.

Απλα δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο.

Αν εσυ τωρα το εχεις διαπιστωσει μεσω της Κοσμοκαρ η αντιπροσωπειας δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω εφοσον

μιλας απο δικη σου εμπειρια/επαφη.

Να σου πω και κατι, ευχομαι να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι σε προβλημα με το κιβωτιο μου η αντικατασταση και οχι η επισκευη ειναι οτι καλυτερο.

Η κουβέντα έγινε σε αντιπροσωπεία πριν δύο χρόνια περίπου. Πιθανόν να έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Επίσης πιθανόν είναι σε περίπτωση βλάβης το dsg6 σου, να αντικαθίσταται όχι με καινούριο αλλά με άλλο που επισκευάστηκε και ελέγχηκε πλήρως από την VW.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Που να χαλασει και κανα DSG τι εχετε να γραψετε!!! ;) Ευτυχως που δεν εχουμε γινει ακομα στα DSG problems, VWVortex!

Έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί σ'αυτό το forum τουλάχιστον σοβαρά προβλήματα στα dsg και μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι συμφωνως οτι το DSG ειναι εξωπραγματικο , απολαυστικοτατο , οτι καλυτερο εχει βγει .. ΑΛΛΑ!

Καταρχας ισως να οφειλεται στα 20 μου χρονια αλλα δεν μπορω ΔΕΝ μπορω να εχω μονο γκαζι/φρενο και να μ αλαζει αυτο οποτε θελει τις

ταχυτητες..Απ'οτι καταλαβα δεν σε παιρνει και για αναβαθμιση .. Ισως για τους ταξιτζηδες ειναι καλο !

Ουτος η αλλος μην μου πειτε οτι οταν ειχατε manual σκεφτοσασταν τις ταχυτητες...Αυτοματα γινοντουσαν ολα!

Να πω πως δεν εχω οδηγηση ποτε dsg ουτε προκειται ..ειναι ψυχολογικο!

Οταν ειμουν κυπρο στα ελληνικα στρατα tongue.gif ¨ρωτησα εναν κυπριο γτ ολα τα περνουν αυτοματα και μου ειπε Ενταξει στην αρχη τα λεγαμε ΑΝΑΠΗΡΙΚΑ

αλλα μετα μας αρεσαν..

Ισως σε 20 χρονια να κανω ειδικη παραγγελια για manual και να λενε ο μλκας με το manual αλλα δεεε..

Υ.Γ Δεν προκειται κανεις!ποτε! να με μεταπεισει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το 'ποτε' ειναι μεγαλη κουβεντα και να εισαι σιγουρος οτι συνηθως ερχεται αρκετα νωριτερα απο οτι το περιμενουμε.

Εφοσον δεν εχεις οδηγησει dsg ειδικα.

Οσο για το manual mode που λες ειναι ακριβως οπως και στο δικο σου μηχανικο, μονο που οι αλλαγες γινονται πιο γρηγορα και αν φτασεις στον κοφτη δεν σε 'κοβει' οπως στο δικο σου αλλα αλλαζει με την παραπανω ταχυτητα αν δεν εχεις ηδη αλλαξει εσυ.

Δεν γινονται λοιπον 'άυτοματα' ολα, απλα πιο γρηγορα και χωρις φυσικα να πατας συμπλεκτη.

Σιγουρα η ευκολια αυτη που προσφερει ισως να κοβει καπως απο την γενικη συμμετοχη σου στην σπορ οδηγηση (και μονο εκει), χωρις βεβαια να κερδιζεις κατι σε θεμα επιδοσεων, αλλα τα οφελη πιστευω οτι ειναι πολυ περισσοτερα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Το 'ποτε' ειναι μεγαλη κουβεντα και να εισαι σιγουρος οτι συνηθως ερχεται αρκετα νωριτερα απο οτι το περιμενουμε.

Εφοσον δεν εχεις οδηγησει dsg ειδικα.

Οσο για το manual mode που λες ειναι ακριβως οπως και στο δικο σου μηχανικο, μονο που οι αλλαγες γινονται πιο γρηγορα και αν φτασεις στον κοφτη δεν σε 'κοβει' οπως στο δικο σου αλλα αλλαζει με την παραπανω ταχυτητα αν δεν εχεις ηδη αλλαξει εσυ.

Δεν γινονται λοιπον 'άυτοματα' ολα, απλα πιο γρηγορα και χωρις φυσικα να πατας συμπλεκτη.

Σιγουρα η ευκολια αυτη που προσφερει ισως να κοβει καπως απο την γενικη συμμετοχη σου στην σπορ οδηγηση (και μονο εκει), χωρις βεβαια να κερδιζεις κατι σε θεμα επιδοσεων, αλλα τα οφελη πιστευω οτι ειναι πολυ περισσοτερα.

+1000

Αυτό το πιο γρήγορα είναι από μόνο του αρκετό. Anyway, η αλήθεια πιστεύω ότι είναι ότι τα αυτόματα είναι το μέλλον (ακόμα και στην Ελλάδα δείτε πόσο μεγάλη αποδοχή έχουν τα smart) δεν είναι τυχαίο ότι έχουν επικρατήσει στην Formula 1 & ούτε ότι υπάρχουν διαθέσιμα σε σπορ αυτοκίνητα όπως π.χ. το PDK της Πόρσε & το SMG της BMW M3.

Τώρα αν ο Βάλτερ Ρερλ το Σάββατο στο Traction του Mega δήλωσε ότι προτιμά στην Πόρσε το χειροκίνητο είναι και 70 χρονών και πρώην οδηγός ράλλυ τι να κάνουμε!! οι νεότεροι ας είμαστε λίγο περισσότερο open mind.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική αυτή προτείνω κάτι πιο σοβαρό: να τρέξουμε όλοι να κάνουμε μια μικρή προσθήκη - μετατροπή να μπορούμε να ξεκινήσουμε με μανιβέλα, γιατί άμα χαλάσει η μίζα πως αλλιώς θα παίρνει μπρος ?!?!?!?!? iconcool5lw.gif

sillyhorse1rb5.gif

laugh.gif

Πάντως αν είναι να χαλάσει, συνήθως χαλάει στην αρχή (μέσα στην εγγύηση).

Φίλε μου ξεχνάς ότι :

α)μια μίζα κάνει καινούρια γύρω στα 300 ευρώ.

β)Συνήθως επισκευάζεται με πολύ λιγώτερα από πλήθος μαστόρων και

γ)μίζες φτιάχνονται και τοποθετούνται στα αυτοκίνητα τα τελευταία 50 χρόνια.

Μην ευτελίζουμε έτσι την κουβέντα, γιατί κάποιος στο τέλος θα μας πει, ότι όποιος δεν έχει αυτοκίνητο δεν ανησυχεί για τις βλάβες.

Κουβέντα κάνουμε, ο καθένας αξιολογεί τα γραφόμενα και αποφασίζει.

Δε ξεχνώ .... απλά μόνο η τελευταία γραμμή μου ήταν σοβαρή.

Τα υπόλοιπα όπως πιστεύω το κατάλαβαν οι περισσότεροι ήταν απλά ένα αστείο.

Το αστείο αυτό όμως έχει ένα υπονοούμενο: μίζα όπως και εγκέφαλος, ABS, ESP κτλ όλα προκαλούσαν κάποτε το φόβο ότι ίσος (ή σίγουρα) θα χαλάσουν, αλλά σταδιακά έγιναν στάνταρ εξοπλισμός χωρίς να προκαλούν ανησυχίες .... τώρα έχουμε να κάνουμε με το DSG και τα ανάλογα κιβώτια.

Link to comment
Share on other sites

+1000

Αυτό το πιο γρήγορα είναι από μόνο του αρκετό. Anyway, η αλήθεια πιστεύω ότι είναι ότι τα αυτόματα είναι το μέλλον (ακόμα και στην Ελλάδα δείτε πόσο μεγάλη αποδοχή έχουν τα smart) δεν είναι τυχαίο ότι έχουν επικρατήσει στην Formula 1 & ούτε ότι υπάρχουν διαθέσιμα σε σπορ αυτοκίνητα όπως π.χ. το PDK της Πόρσε & το SMG της BMW M3.

Τώρα αν ο Βάλτερ Ρερλ το Σάββατο στο Traction του Mega δήλωσε ότι προτιμά στην Πόρσε το χειροκίνητο είναι και 70 χρονών και πρώην οδηγός ράλλυ τι να κάνουμε!! οι νεότεροι ας είμαστε λίγο περισσότερο open mind.

Μην ξεχναμε οτι τα Ibiza Cupra/FR ερχονται με στανταρ το 7ταχυτο dsg (με τους ξηρους δισκους)..

Μην εκπλαγουμε αν στην επομενη γενια GTI, Leon FR/CUPRA, A3/A4 2LT tsi, S3, Octavia RS, το καινουργιο 7ταχυτο

(εξελιξη του 6αριου και αυτο που μπαινει τωρα στο Q5) ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ και μονο με παραγγελια να παιρνεις το μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι τα Ibiza Cupra/FR ερχονται με στανταρ το 7ταχυτο dsg (με τους ξηρους δισκους)..

Μην εκπλαγουμε αν στην επομενη γενια GTI, Leon FR/CUPRA, A3/A4 2LT tsi, S3, Octavia RS, το καινουργιο 7ταχυτο

(εξελιξη του 6αριου και αυτο που μπαινει τωρα στο Q5) ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ και μονο με παραγγελια να παιρνεις το μηχανικο.

Αυτό δεν θα είναι κι ότι καλύτερο αλλά δεν το αποκλείω καθόλου.

Είναι πολύ πιθανό κάτι που εφαρμόζει ο VAG (κατά κάποιο τρόπο πειραματικά) σε ένα μοντέλο, να το επεκτείνει και στα υπόλοιπα και ειδικά στα sport.

Ας μην ξεχνάμε ότι η Seat είναι η sport εταιρία για τον όμιλο VAG.

Link to comment
Share on other sites

ε παει το gti τοτε για πολλους λογους..ποασμε ιαπωνες η δεν ξερω τι πολου αλαζωνια βλεπω απο vw και πραγματικα ξεκολιστε λιγο κμε αυτο το φανατισμο με το δσγκι οκ εχω οδηγησει οπως πολυ δεν ανακαλυψανε και το τροχο...πως κανετε ετσι ελεος δεν βγαζει κανεις ακρι μαζι σας και με το φανατισμο σας.

Link to comment
Share on other sites

ε παει το gti τοτε για πολλους λογους..ποασμε ιαπωνες η δεν ξερω τι πολου αλαζωνια βλεπω απο vw και πραγματικα ξεκολιστε λιγο κμε αυτο το φανατισμο με το δσγκι οκ εχω οδηγησει οπως πολυ δεν ανακαλυψανε και το τροχο...πως κανετε ετσι ελεος δεν βγαζει κανεις ακρι μαζι σας και με το φανατισμο σας.

Φιλε playmaker εσυ γραφεις η κανενας αλλος? Δηλ δεν φαινονται σαν λογια σου.

Τελος παντων, οταν κατηγοροποιεις αυτους που γραφουν και χρησιμοποιεις εκφρασεις τυπου 'ξεκοληστε' 'ελεος δεν βγαζει κανεις ακρη μαζι σας' κλπ ο φανατισμενος οπως λες εισαι εσυ.

Εξ'αλλου ποιος σε υποχρεωσε να δεχτεις τις αποψεις που γραφονται και δεν συναδουν με την δικη σου?

Εκτος και αν μπηκες σωνει και καλα για να δεχτουν ολοι οι αλλοι την δικη σου αποψη.

Αν λοιπον μιλας για φανατισμο κοιτα καλυτερα την δικη σου θεση και στο κατω κατω δεν ειναι υποχρεωτικο να γραφεις και να απαντας σε οτι λεγεται ουτε φυσικα να περιμενεις να 'βγει ακρη' συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα.

'Ξεκολλα' οπως θα ελεγες και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε playmaker εσυ γραφεις η κανενας αλλος? Δηλ δεν φαινονται σαν λογια σου.

Τελος παντων, οταν κατηγοροποιεις αυτους που γραφουν και χρησιμοποιεις εκφρασεις τυπου 'ξεκοληστε' 'ελεος δεν βγαζει κανεις ακρη μαζι σας' κλπ ο φανατισμενος οπως λες εισαι εσυ.

Εξ'αλλου ποιος σε υποχρεωσε να δεχτεις τις αποψεις που γραφονται και δεν συναδουν με την δικη σου?

Εκτος και αν μπηκες σωνει και καλα για να δεχτουν ολοι οι αλλοι την δικη σου αποψη.

Αν λοιπον μιλας για φανατισμο κοιτα καλυτερα την δικη σου θεση και στο κατω κατω δεν ειναι υποχρεωτικο να γραφεις και να απαντας σε οτι λεγεται ουτε φυσικα να περιμενεις να 'βγει ακρη' συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα.

'Ξεκολλα' οπως θα ελεγες και εσυ.

sorry αλαξα κωδικο

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτισω ειμαστε σιγουροι οτι η πεταλουδα του γκαζιου ανοιγη τερμα οταν το πατησεις απο το manual χωρις να κανει kick down??

θα κανω δυναμομετρηση σε μερικες μερες γιαυτο ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

να δειτε που μετα απο καποιο καιρο θα παρακαλετε να γυρισετε σε Manual οσος και να ναι!τωρα θα πειτε με τιποτα κτλ αλλα οταν το πειτε εδω θα μαστεtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

να δειτε που μετα απο καποιο καιρο θα παρακαλετε να γυρισετε σε Manual οσος και να ναι!τωρα θα πειτε με τιποτα κτλ αλλα οταν το πειτε εδω θα μαστεtongue.gif

new_killother.gif

πλακα με κανεις;

μα ακομα δεν εχεις καταλαβει πως το DSG ειναι αυτοματο οταν θελεις και manual οταν θελεις αλλα με το πλεονεκτημα των πολυ πολυ γρηγοτερων αλλαγων;

αλλωστε το DSG δινει 6,9sec /100χιλ ενω το απλο κιβωτιο 7,2

προσωπικα ποτε δεν το βαζω σε manual καθως απο μονο του ειναι τοσο εξυπνο ποθ ποτε δε με κρεμασε. πατματα ξερει ποτε να αλλαξει ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτισω ειμαστε σιγουροι οτι η πεταλουδα του γκαζιου ανοιγη τερμα οταν το πατησεις απο το manual χωρις να κανει kick down??

θα κανω δυναμομετρηση σε μερικες μερες γιαυτο ρωταω!

θα το βαλεις σε manual θα πατησεις τερμα γκαζι χωρις να πατησεις το κουμπι του kick down...

να δειτε που μετα απο καποιο καιρο θα παρακαλετε να γυρισετε σε Manual οσος και να ναι!τωρα θα πειτε με τιποτα κτλ αλλα οταν το πειτε εδω θα μαστεtongue.gif

ευχομαι εσυ να μην πεις "στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα" new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

κατω απο το πενταλ του γκαζιου...το επονομαζωμενο kick down :thumbsup:

Σωστά. Και ενεργοποιείται με το βαθύ πάτημα του γκαζιού. Παίζει ρόλο αν το πάτημα είναι βίαιο ή όχι? (άντε να μαθαίνουμε κάποια πράγματα εμείς οι "manual"...ποτέ δεν ξέρεις! ;) )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες, συμvwιτες καλησπέρα!

Μετά από 2000 KM συμβίωσης με το DSG 7 (και 18 χρόνια με manual) έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Το αυτοκίνητο είναι πραγματική αποκάλυψη. Εντός Αττικής, ξεκούραστο, οικονομικότατο, αθόρυβο. Εκτός Αθηνών, σε ταξίδι, άμεσο, χορταστικό και ισχυρό (και ας είναι 122 αλόγατα και ένα μουλάρι που το οδηγεί sillyhorse1rb5.gif ). Σε δυο τρία ταξίδια με στροφές (Μεγαλόπολη – Καλαμάτα κλπ), το κιβώτιο ανταποκρίθηκε άψογα. Ούτε κρέμασμα ούτε τίποτα… Και με το S φοβερή αίσθηση και τράβηγμα.

Πριν να κάνω τη μεγάλη κίνηση (του DSG) ήμουν φανατικός του manual (τα γνωστά, συμμετοχή στην οδήγηση, πλήρης έλεγχος και ταρζανιές…). Εν τέλει, αν το θέλεις, και με το DSG, σε manual mode, τα έχεις αυτά και με ξεκούραστο αριστερό πόδι!!! Μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει, αντίθετα με συγχαίρω καθημερινά (ψωνάρααααααα new_wasntme.gif ) για την επιλογή του αυτόματου!!!

Τώρα πια δύσκολα θα έπαιρνα μη αυτόματο αυτοκίνητο aka βρήκα την υγειά μου.

Παρένθεση αυτά περί προγραμμάτων, tuning βελτιώσεων και τα τοιαύτα ποσώς με αγγίζουν, δεδομένου ότι είμαι κατά των επεμβάσεων – το πήρα γιΆ αυτό ακριβώς που είναι αλλιώς θα έπαιρνα κάτι άλλο, κλείνει παρένθεση. Και για να προλάβω ενδεχόμενα σχόλια, οδηγώ από τα 15 (παρανόμως) και από τα 18 (νομίμως) και είμαι αισίως 33 (με ΦΠΑ), αποκλειστικά με manual και μπορώ να κάνω μια σχετική σύγκριση μεταξύ manual – αυτόματου. Ε ναι λοιπόν το manual δεν μου έχει λείψει καθόλου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.