Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

100000 km είχα στο saxo και δεν είχα αλλάξει παρά μόνο μία βάση μηχανής βρε παιδιά...

Full πρώτο στάδιο και το αμαξάκι ακόμη το έχει κολλητός μου και το χαίρεται χωρίς προβλήματα...

Μην υπερβάλουμε επειδή όλοι έχουμε το μικρόβιο να έχουμε τελευταίο μοντέλο αμάξι...

In my opinion πάντα :whistling:

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να έχουμε 1.4 με 160 άλογα και διπλά turbo και αυτόματα υπερσύγχρονα κιβώτια που είναι πιο γρήγορα απο manual, μην περιμένουμε να το κρατήσουμε και 15 χρόνια χωρίς ζημιές και κόστος συντήρησης. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Edited by mezzanine
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.:Στην θέση S ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει!!!!!! :good::whistling:

Αστο καλυτερα μεχρι να περασεις τα 5000 χλμ και να στρωσει γιατι εκει τις πρωτες δυο ταχυτητες τις αλλαζει στις 4000-4500 στροφες και μετα τις υπολοιπες απο 5000 και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αστο καλυτερα μεχρι να περασεις τα 5000 χλμ και να στρωσει γιατι εκει τις πρωτες δυο ταχυτητες τις αλλαζει στις 4000-4500 στροφες και μετα τις υπολοιπες απο 5000 και πανω.

Καλά το κατάλαβα!!!Μιας και όταν το έβαλα για λίγο μέχρι τις 3500 είδα πως δεν άλλαξε και το έβαλα στην θέση D!!Εννοείται με λίγο γκάζι πήγα γτ ανεβάζει γρήγορα το άτιμο!!!Πάντως σήμερα που οδήγησα πάλι το δικό μου ένιωθα κάπως...σαν να κάτι έλειπε...σαν να ήμουν λίγο αργός στις αλλαγές!!!Dsg μετά μπορεί να μπεί???¶σχετο το πόσο μπορεί να φτάσει(σο κόστος...)...απλά αν μπορεί να μπεί και μετά εννοείται να δουλεύει κανονικά??*για dsg6 όμως...Ξέρει κανείς???Sorry για το off topic :good: :good: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Και τότε θα ικανοποιηθούν οι κάτοχοι manual? Μόλις κάποιος πληρώσει για κάτι που του αρέσει-αγαπάει? Δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένους...

Αν από αυτό που έγραψα, έβγαλες αυτό το συμπέρασμα είσαι μεγάλος μακάκας...

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να χρεώνεις σε εμένα τη συμπεριφορά που ενδεχομένως θα είχες εσύ(γιατί εγώ δεν θα την είχα σε καμία περίπτωση)!

Δεν συνηθίζω να εύχομαι σε κανέναν να του συμβεί κάτι τέτοιο...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Αν από αυτό που έγραψα, έβγαλες αυτό το συμπέρασμα είσαι μεγάλος μακάκας...

Δεν ξέρω γιατί πρέπει να χρεώνεις σε εμένα τη συμπεριφορά που ενδεχομένως θα είχες εσύ(γιατί εγώ δεν θα την είχα σε καμία περίπτωση)!

Δεν συνηθίζω να εύχομαι σε κανέναν να του συμβεί κάτι τέτοιο...

Για εξήγησέ μου λοιπόν τι εννοούσες αφού εγώ είμαι μεγάλος μακάκας (με γνωρίζεις προσωπικά!).

Είναι ξεκάθαρο το post σου: Κάποιος "τυχερός" θα πάθει ζημιά εκτός εγγύησης. Μια λέξη κάνει τη διαφορά. Αν έγραφες άτυχος όλα θα ήταν ξεκάθαρα. Ούτε ειρωνικό ύφος αναφορικά με τη λέξη τυχερός διέκρινα (αλλά πως να διακρίνω αφού είμαι μακακας!).

Και για να τελειώνω να ασχολούμαι με ανούσια θέματα δεν έχω προκαλέσει ποτέ κανέναν προσωπικά και δεν δέχομαι προσβλητικούς χαρακτηρισμούς από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησέ μου λοιπόν τι εννοούσες αφού εγώ είμαι μεγάλος μακάκας (με γνωρίζεις προσωπικά!).

Είναι ξεκάθαρο το post σου: Κάποιος "τυχερός" θα πάθει ζημιά εκτός εγγύησης. Μια λέξη κάνει τη διαφορά. Αν έγραφες άτυχος όλα θα ήταν ξεκάθαρα. Ούτε ειρωνικό ύφος αναφορικά με τη λέξη τυχερός διέκρινα (αλλά πως να διακρίνω αφού είμαι μακακας!).

Και για να τελειώνω να ασχολούμαι με ανούσια θέματα δεν έχω προκαλέσει ποτέ κανέναν προσωπικά και δεν δέχομαι προσβλητικούς χαρακτηρισμούς από κανέναν.

Το να μου λες λίγο πολύ πως θέλω να χαλάσει το αμάξι κάποιου είναι προσβλητικό. Το "μακάκας" ούτε καν *μη επιτρεπόμενη λέξη* μπορείς να το κρίνεις όπως θες. Η φράση που ανέφερα είχε μέσα μία δόση χιούμορ(όπως πολλά από τα ποστ μου) μαζί με απογοήτευση καθώς ο λόγος που δεν πήρα dsg είναι ο φόβος μήπως μου χαλάσει εκτός εγγύησης. Αν ψάξεις λίγο το ποστ που έχω ανοίξει σχετικά με την αγορά του αμαξιού μου θα δεις που έχω ξανά εκφράσει τον φόβο μου αυτό τον οποίο - ως ένα βαθμό - μου δημιούργησε ο πωλητής της autoclub. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να αφήσω να εννοηθεί αυτό που κατάλαβες εσύ...

Εγώ το παίρνω πίσω το "μακάκας" αν σε πείραξε - έθιξε τόσο πολύ. Απλά με ενόχλησε το γεγονός πως με θεώρησες άνθρωπο που θα χαρώ με τον "πόνο" του άλλου...!

Αυτά...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Που ησουν εσυ τοσο καιρο??

Μας ελειψες!

τι καλοςshockgun.gif επεστρεψα να πουμε αληθειες για το dsg αληθειες τοσο πρακτικες τοσο ξεκουραστες τοσο τεχνολογικα αναπτυγμενες που ομως πληγωνουν :good:

Link to comment
Share on other sites

τι καλοςshockgun.gif επεστρεψα να πουμε αληθειες για το dsg αληθειες τοσο πρακτικες τοσο ξεκουραστες τοσο τεχνολογικα αναπτυγμενες που ομως πληγωνουν clapping.gif

worthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

τι καλοςshockgun.gif επεστρεψα να πουμε αληθειες για το dsg αληθειες τοσο πρακτικες τοσο ξεκουραστες τοσο τεχνολογικα αναπτυγμενες που ομως πληγωνουν :good:

πες μια...και να μην εχει να κανει περι αισθησης γιατι περι ορεξεως κολυθοπιτα...πες τα αρνητικα ενος dsg οσων αφορα αξιοπιστια κλπ sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

τι καλοςshockgun.gif επεστρεψα να πουμε αληθειες για το dsg αληθειες τοσο πρακτικες τοσο ξεκουραστες τοσο τεχνολογικα αναπτυγμενες που ομως πληγωνουν :good:

Ειμαι ολος αυτια λοιπον!

Αν και απ'οτι ειδα αρχισαν τα οργανα με το δισκο/πλατω σου, οποτε μαλλον θα εχεις κατι αλλο να ασχοληθεις προς το παρον.

Μακαρι να μην ειναι τιποτα σοβαρο αν και απ'οτι λες και φαινεται εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Αρρώστησα :pardon: μόλις οδήγησα ενα Golf 6 122 με DSG7 και έδωσα παραγγελιά για ενα κομματάκι... B)

Ο,ΤΙ και να λέει ο φίλος μου ο Playmaker, το DSG είναι φτιαγμένο και για την επόμενη ζωή μας.

Για πάνω απο μια 15ετία έχω λιώσει τα κιβώτια και τα γρανάζια της Peugeot στις κόντρες...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΑΠΟ AYTO ΤΟ =@ D =@ S =@ G.

Οk δε σου κάνει, αλλά τη γνώμη σου σαν αγοραστής της Ελλάδας, ξέρεις που την έχει γραμμένη ο ΟΜΙΛΟΣ...

Δεν το έφτιαξε για σένα, αλλά για τα ...μύρια αυτών που το πληρώνουν !

Έχεις δίκιο όμως σε κάτι...Πρώτα αγόρασα το DSG και μετά διάλεξα αμάξωμα...

Υ.Γ. ... σε περιμένω για κόντρα :lol: :lol: :lol: ΛΑΜΙΑ - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ...

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Αρρώστησα :pardon: μόλις οδήγησα ενα Golf 6 122 με DSG7 και έδωσα παραγγελιά για ενα κομματάκι... B)

Ο,ΤΙ και να λέει ο φίλος μου ο Playmaker, το DSG είναι φτιαγμένο και για την επόμενη ζωή μας.

Για πάνω απο μια 15ετία έχω λιώσει τα κιβώτια και τα γρανάζια της Peugeot στις κόντρες...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΑΠΟ AYTO ΤΟ =@ D =@ S =@ G.

Οk δε σου κάνει, αλλά τη γνώμη σου σαν αγοραστής της Ελλάδας ξέρεις που την έχει γραμμένη ο ΟΜΙΛΟΣ...

Δεν το έφτιαξε για σένα, αλλά για τα ...μύρια αυτών που το πληρώνουν !

Έχεις δίκιο όμως σε κάτι...Πρώτα αγόρασα το DSG και μετά διάλεξα αμάξωμα.

Υ.Γ. ... σε περιμένω για κόντρα :lol: :lol: :lol: ΛΑΜΙΑ - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ...

Αν ξεκινήσει με 3η μπορεί και να τον έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσει με 3η μπορεί και να τον έχεις.

Δεν είπα 0-100...

=@ γι' αυτό είπα αυτή τη διαδρομή =@

Θα τον έχω φτάσει στην κορυφή με τόσα ανακατέματα στην κουτάλα του mf_tshirt.gif

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Αρρώστησα :lol: μόλις οδήγησα ενα Golf 6 122 με DSG7 και έδωσα παραγγελιά για ενα κομματάκι... B)

Ο,ΤΙ και να λέει ο φίλος μου ο Playmaker, το DSG είναι φτιαγμένο και για την επόμενη ζωή μας.

Για πάνω απο μια 15ετία έχω λιώσει τα κιβώτια και τα γρανάζια της Peugeot στις κόντρες...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΑΠΟ AYTO ΤΟ =@ D =@ S =@ G.

Οk δε σου κάνει, αλλά τη γνώμη σου σαν αγοραστής της Ελλάδας, ξέρεις που την έχει γραμμένη ο ΟΜΙΛΟΣ...

Δεν το έφτιαξε για σένα, αλλά για τα ...μύρια αυτών που το πληρώνουν !

Έχεις δίκιο όμως σε κάτι...Πρώτα αγόρασα το DSG και μετά διάλεξα αμάξωμα...

Υ.Γ. ... σε περιμένω για κόντρα :lol: :lol: B) ΛΑΜΙΑ - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ...

Μέσα εγώ!!Αλλά θα είμαι με της αδερφής μου το αμάξι!!!Δεν πιστεύω να σε πειράζει!!!Α και κάτι άλλο....την διαδρομή αυτή την ξέρω απέξω!!! :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσει με 3η μπορεί και να τον έχεις.

αν ομως ενεργοποιησει το launch control?οπως σε ολα τα 6αρια dsg αλλωστε...τοτε τι γινεται??? sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

αν ομως ενεργοποιησει το launch control?οπως σε ολα τα 6αρια dsg αλλωστε...τοτε τι γινεται??? sillyhorse1rb5.gif

O συγκεκριμμένος που έριξε το γάντι έχει dsg 7άρι και 122 άλογα.

Και από τα 6άρια μιας και το ανέφερες δεν έχουν όλα τη δυνατότητα L.C.

Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμμένος που έριξε το γάντι έχει dsg 7άρι και 122 άλογα.

Και από τα 6άρια μιας και το ανέφερες δεν έχουν όλα τη δυνατότητα L.C.

πιστευω πως ολα τα 6αρια εχουν l.c. μεχρι και σε octavia ταξι που μπηκα ειχε l.c. τα 7αρια το γνωριζω οτι δεν εχουν l.c.

ισως στις καινουργιες γενιες dsg6 να μην εχουν οπως πχ σε ενα gti mk6 οπου απ'οτι ξερω δεν απενεργοποιειτε το esp οπου και ειναι η μοναδικη παραμετρος για ενεργοποιηση του l.c. new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ολα τα 6αρια εχουν l.c. μεχρι και σε octavia ταξι που μπηκα ειχε l.c. τα 7αρια το γνωριζω οτι δεν εχουν l.c.

ισως στις καινουργιες γενιες dsg6 να μην εχουν οπως πχ σε ενα gti mk6 οπου απ'οτι ξερω δεν απενεργοποιειτε το esp οπου και ειναι η μοναδικη παραμετρος για ενεργοποιηση του l.c. new_iloveyou.gif

Δεν επιμένω ας μιλήσουν αυτοί που έχουν DSG6.

Σε μένα πάντως με to manual έχει. Και μάλιστα με άπειρους συνδυασμούς στροφών - ταχύτητας αφήματος συμπλέκτη :thumbsup: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.