Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

αν το βάλεις το κιβωτιο στο D - manual δεν θα κάνει kickdown!

Κάνει kickdown και στο "+/-", δυναμομέτρηση σε χαμηλές στροφές δεν γίνεται. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος επέμβασης μέσω VAG-COM.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει kickdown και στο "+/-", δυναμομέτρηση σε χαμηλές στροφές δεν γίνεται. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος επέμβασης μέσω VAG-COM.

Κοιτα να δεις. Οταν ειναι στο +/- οταν πατας τερμα γκαζι, ΕΦΟΣΟΝ το γκαζι δε πατησει και το κουμπακι που ειναι πισω απο το γκαζι δεν κανει kickdown. Δε ξερω αν καταλαβες τι εννοω, αλλα με αυτο το τροπο αποφευγεις το "forced kickdown" στο manual.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση η προσφερεται κανενα προγραμμα που να αλλαζει το λογισμικο του DSG ωστε να μην μπορει να κανει kickdown στο manual εστω και με τερμα γκαζι? ομοιως να μην αλλαζει ταχυτητα στον κοφτη? ( παντα στο manual εννοειται..)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις. Οταν ειναι στο +/- οταν πατας τερμα γκαζι, ΕΦΟΣΟΝ το γκαζι δε πατησει και το κουμπακι που ειναι πισω απο το γκαζι δεν κανει kickdown. Δε ξερω αν καταλαβες τι εννοω, αλλα με αυτο το τροπο αποφευγεις το "forced kickdown" στο manual.

Ναι αλλα ειναι τερμα γκαζι οταν δεν πατησει το κουμπακι?Γιατι εμενα μου φαινετε οταν εχω 4500 με 5000 χ.στροφες και το πατησω τερμα παει πιο γρηγορα.Ισχυει αυτο η ειναι ιδεα μου? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι τερμα γκαζι οταν δεν πατησει το κουμπακι?Γιατι εμενα μου φαινετε οταν εχω 4500 με 5000 χ.στροφες και το πατησω τερμα παει πιο γρηγορα.Ισχυει αυτο η ειναι ιδεα μου? ;)

Τερμα γκαζι ειναι. Το κουμπακι απλα χρησιμευει ωστε να κανει το "force kickdown" εκει που δε θα κατεβαζε ταχυτητα. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Οταν εισαι στις 3000στρ με 6η και D και πατησεις γρηγορα το γκαζι θα σου κατεβασει πιθανοτατα το πολυ μεχρι 4η. Αν πατησεις και το κουμπακι θα σου κατεβασει σε 3η.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ DSG ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΡΟΠΗ, ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ GOLF V GTI W12 ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 650 HP KAI ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΚΙΛΑ ΡΟΠΗ!!! :):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ DSG ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΡΟΠΗ, ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ GOLF V GTI W12 ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 650 HP KAI ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΚΙΛΑ ΡΟΠΗ!!! :lol::lol::lol:

1000 % ηταν κατα πολυ ποιο ενισχυμενο :)

εδω το r32 εχει ποιο ενισχυμενο απο το gti

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΡΟΠΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ν' ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ DSG TOY GTI ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΦΤΗΣΕΙ??? :):lol: ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΑΒΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ?

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε μέχρι 38 κιλά ροπής αντέχει το DSG των GTI. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αληθεύει, μιας και έχω δει αυτοκίνητα με άνω των 40 κιλών. Είναι φυσικά ανόλογο και το που βγάζεις αυτά τα 40 κιλά και για πόσο. Αν αντιληφθεί το κιβώτιο ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί την δύναμη, τότε θα κόψει την δύναμη του κινητήρα. Αυτά είναι "έξυπνα" κιβώτια και έχουν την τάση να αυτοπροστατεύονται. Τώρα για βλάβες, εκτός από δίσκους, δεν έχω ακούσει για σπασμένα DSG.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε μέχρι 38 κιλά ροπής αντέχει το DSG των GTI. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αληθεύει, μιας και έχω δει αυτοκίνητα με άνω των 40 κιλών. Είναι φυσικά ανόλογο και το που βγάζεις αυτά τα 40 κιλά και για πόσο. Αν αντιληφθεί το κιβώτιο ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί την δύναμη, τότε θα κόψει την δύναμη του κινητήρα. Αυτά είναι "έξυπνα" κιβώτια και έχουν την τάση να αυτοπροστατεύονται. Τώρα για βλάβες, εκτός από δίσκους, δεν έχω ακούσει για σπασμένα DSG.

Η "τυπική" αντοχή είναι 350~370Nm. Βέβαια για να είναι τόσο, σημαίνει οτι αντέχουν κάτι παραπάνω, πράγμα που παίζει από κιβώτιο σε κιβώτιο. Και επειδή δεν πάμε ποτέ με το γκάζι στο πάτωμα συνέχεια, ή ζημιά θα εμφανιστεί κάποια στιγμή στο μέλλον, όχι άμεσα. Η δε ζημιά θα είναι κάποια ολίσθηση (πατινάρισμα).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν και ευχαριστημένος από την ευκολία στην πόλη και την απόδοση του DSG στις αλλαγές, δε νομίζω να το επέλεγα ξανά. Είναι λίγο... ντεκαβλέ. Ώρες ώρες νιώθω σα φώκια πεταμένη στη θέση του οδηγού που απλώς στρίβει ενα τιμόνι. Κάτι άλλο εκνευριστικό είναι οτι κινείσαι συνεχώς με 5η-6η κρεμασμένος. Αν θες να κάνεις κικ-ντάουν τότε πρέπει να περιμένεις λίγο και μετά βρίσκεσαι είτε να σε κόβει το ESP ή να παλεύεις με το τιμόνι γιατι θα έχει κατεβάσει 3η και θα είσαι στις 5.000... Αν πάλι το έχεις στο S απλώς ξερνάς καθώς πηγαίνεις μπρος-πίσω σε κάθε πάτημα-άφημα (κρατά τις σχέσεις σε βαθμό γελοιότητας και είναι νευρικό). Στο manual, μόλις φτάσεις στην 1η στροφή μπλέκεις τα μπούτια σου και δεν ξέρεις ποιο είναι το πάνω και ποιο το κάτω αφού έχεις στρίψει το τιμόνι. Οπότε είτε μπαίνεις κρεμασμένος, είτε στροφάρεις κοντά στον κόφτη και αναγκαστικά αφήνεις το ενα χέρι για να σπρώξεις το λεβιέ πάνω ή κάτω. Ό,τι θα έκανες και με ενα manual δηλαδή.

Α, και έχει περιορισμό και στη βελτίωση.

Βασικά το μόνο καλό που βρίσκω είναι τα παραπάνω λαμπάκια στην κεντρική κονσόλα και στα paddles στο τιμόνι.

Τα ισοπέδωσα όλα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που το είπες μόνος σου στο τέλος. Κοίταξε, αν αφήσουμε την ευκολία που σου δίνει στην πόλη ή σε μια χαλαρή βόλτα, σε γρήγορη οδήγηση είναι ποίημα. Έχω κάνει πολλές βόλτες με του Jimmakou και μπορώ να σου πω ότι είχα μείνει μ@λ@κ@ς τις περισότερες των περιπτώσεων. Είναι πιο απολαυστικό, αρκεί να το μάθεις και να ξέρεις τα χούγια του.

¶λλη η γλύκα του DSG και άλλη του χειροκίνητου. Εγώ θα το βαριόμουν, είναι σίγουρο. ¶λλους τους φτιάχνει. Εμένα μου αρέσει να με προκαλεί και λίγο το αυτοκίνητο, να παλεύω για μια σωστή αλλαγή, για ένα γρήγορο-ομαλό κατέβασμα, να έχω την δύναμη όλη στα χέρια μου. Αυτή η προσπάθεια με βοηθάει να γίνομαι καλύτερος και καλύτερος σε αυτό το τομέα. Και αυτό είναι μια ικανοποιήση.

Link to comment
Share on other sites

¶λλη η γλύκα του DSG και άλλη του χειροκίνητου. Εγώ θα το βαριόμουν, είναι σίγουρο. ¶λλους τους φτιάχνει. Εμένα μου αρέσει να με προκαλεί και λίγο το αυτοκίνητο, να παλεύω για μια σωστή αλλαγή, για ένα γρήγορο-ομαλό κατέβασμα, να έχω την δύναμη όλη στα χέρια μου. Αυτή η προσπάθεια με βοηθάει να γίνομαι καλύτερος και καλύτερος σε αυτό το τομέα. Και αυτό είναι μια ικανοποιήση.

Δάκρυσα.... :wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν και ευχαριστημένος από την ευκολία στην πόλη και την απόδοση του DSG στις αλλαγές, δε νομίζω να το επέλεγα ξανά. Είναι λίγο... ντεκαβλέ. Ώρες ώρες νιώθω σα φώκια πεταμένη στη θέση του οδηγού που απλώς στρίβει ενα τιμόνι. Κάτι άλλο εκνευριστικό είναι οτι κινείσαι συνεχώς με 5η-6η κρεμασμένος. Αν θες να κάνεις κικ-ντάουν τότε πρέπει να περιμένεις λίγο και μετά βρίσκεσαι είτε να σε κόβει το ESP ή να παλεύεις με το τιμόνι γιατι θα έχει κατεβάσει 3η και θα είσαι στις 5.000... Αν πάλι το έχεις στο S απλώς ξερνάς καθώς πηγαίνεις μπρος-πίσω σε κάθε πάτημα-άφημα (κρατά τις σχέσεις σε βαθμό γελοιότητας και είναι νευρικό). Στο manual, μόλις φτάσεις στην 1η στροφή μπλέκεις τα μπούτια σου και δεν ξέρεις ποιο είναι το πάνω και ποιο το κάτω αφού έχεις στρίψει το τιμόνι. Οπότε είτε μπαίνεις κρεμασμένος, είτε στροφάρεις κοντά στον κόφτη και αναγκαστικά αφήνεις το ενα χέρι για να σπρώξεις το λεβιέ πάνω ή κάτω. Ό,τι θα έκανες και με ενα manual δηλαδή.

Α, και έχει περιορισμό και στη βελτίωση.

Βασικά το μόνο καλό που βρίσκω είναι τα παραπάνω λαμπάκια στην κεντρική κονσόλα και στα paddles στο τιμόνι.

Τα ισοπέδωσα όλα πάλι...

Και αυτο γινεται γιατι τα paddles στριβουν με το τιμονι. Δεν ειναι σταθερα οπως θα επρεπε. Αυτο πολλες φορες μπερδευει αλλα απο την αλλη ειναι θεμα συνηθειας. Παντως για το S συμφωνω απολυτα. Ειδικα στο TSi που κρεμαει πανω απο τις 5500 το S mode μου ειναι αχρειαστο. To χρησιμοποιω ελαχιστες φορες ειδικα σε "φιδισιες" διαδρομες.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο γινεται γιατι τα paddles στριβουν με το τιμονι. Δεν ειναι σταθερα οπως θα επρεπε. Αυτο πολλες φορες μπερδευει αλλα απο την αλλη ειναι θεμα συνηθειας. Παντως για το S συμφωνω απολυτα. Ειδικα στο TSi που κρεμαει πανω απο τις 5500 το S mode μου ειναι αχρειαστο. To χρησιμοποιω ελαχιστες φορες ειδικα σε "φιδισιες" διαδρομες.

Στο λίγο χρόνο που "έπαιξα" σε φιδίσα διαδρομή, το έβαλα στο +/-, τα χέρια στις 9:15 και δεν τα κούναγα με ... τίποτα, οπότε τα paddles δεν με μπερδεύανε. Στις ελάχιστες φορές που έπρεπε να στρίψω πάνω από 1/2 της στροφής το τιμόνι, και ταυτόχρονα να αλλάξω ταχύτητα, χρησιμοποίησα το μοχλό και όλα ήταν ΟΚ.

Απλά πρέπει να "συγκεντρωθείς" στα paddles, και πιστεύω μετά από κάποια χρήση θα συνηθίζεται.

Το S Mode είναι χρήσιμο σε κατηφόρα, οπου ο κινητήρας φρενάρει.

Βέβαια καλύτερα θα ήταν να υπάρχουν περισότερα modes, η νέα M3 έχει ... 11 (!!!), 5 αυτόματα και 6 χειροκίνητα. Και είναι πιο "σωστό" αυτό που έχει στο μοχλό, μπροστά το "-" και πίσω το "+", το ίδιο έχουν και στα ράλλυ, και εκεί έχουν και το ιδανικότερο κατά την άποψη μου μονό paddle με μεγάλο τόξο, που είναι επίσης διπλής κίνησης μπροστά το "-" και πίσω το "+".

Link to comment
Share on other sites

Αν τα είχε όλα αυτά φίλε μου θα κόστιζε πολλά περισσότερα από όσα κοστίζει τώρα. Το κιβώτιο αυτό είναι υπεραρκετό για τις ικανότητες και δυνατότητες του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συνηθεια ειναι. δε χρειαζεται ουτε χερια να μπερδευεις ουτε τπτ. εκτος κ αν ξαφνικα χωρις να το εχεις δουλεψει ξανα, αποφασιζεις να κανεις τον Βατανεν χρησιμοποιωντας τα paddles. αν τα εχεις μαθει ειναι ακριβως ο,τι χρειαζεται. και δεν μπερδευεσαι πουθενα. Συμφωνω για το λεβιε οτι θα επρεπε το + να ειναι κατω και το - πανω, αλλα συνηθεια ειναι κ αυτο. το "s" ειναι οντως αχρηστο, εγω δεν το χρησιμοποιω ποτε. αλλα τα paddles συνεχεια, εκτος κ αν ειμαι πρωι πρωι στην κινηση προς το γραφειο με κανα τοστακι στο χερι οποτε μια χαρα μου κανει το drive κ ας με κρεμαει στις 2000 rpm.

εχοντας οδηγησει πολλα αυτοματα, δεν υπαρχει αλλο στο οποιο να συμμετεχεις τοσο πολυ κ να ειναι τοσο αμεσο κ γρηγορο. Τωρα οπως λεει κ καποιος φιλος πιο πανω για το ποιο ειναι το πανω κ ποιο το κατω, νομιζω ειναι λιγο τραγικο. δεξια ανεβαζεις αριστερα κατεβαζεις. αν το δουλευεις καθημερινα δεν κανεισ λαθος με τπτ. οπου κ αν ειναι το τιμονι. ακομα κ λεβιε να χρησιμοποιησεις σε μεγαλη στροφη, η ταχυτητα αλλαγης δε συγκρινεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Ιαsοna!! To dsg ειναι κορυφαιο σασμαν και σε οποιον δεν αρεσει σημαινει οτι δεν το εχει μαθει καλα..

Εαν το μαθει καποιος καλα να το χειριζεται δεν θα ξαναθελησει ποτε πια το μηχανικο γιατι απλα δεν μπορει να φτασει σε καμια δυνατοτητα το dsg!!!

Κι αν νομιζει καποιος οτι το dsg δεν σηκωνει πανω απο 40 κιλα ροπη, κανει λαθος. Το dsg αναβαθμιζεται κι αντεχει πολλα κιλα ροπη!!!

Kαι φυσικα οσο για το +/- του λεβιε εαν ειναι εμπρος η' πισω και τα paddles σε πια μερια πρεπει να ειναι το ανεβασμα και το κατεβασμα,

αυτοι που το κατασκεβασαν το εχουν μελετησει παρα πολυ σωστα και τα εχουν βαλει στην καταλληλη θεση.

Η θεση S δεν ειναι καθολου αχρηστη Iasona. Εαν την μαθεις κι αυτη ειναι παρα πολυ χρησιμη κι εξυπηρετικη η οποια σε βοηθαει παρα πολυ να οδηγεις γρηγορα στα κατηφορικα φιδακια και φουρκετες με τα δυο χερια στο τιμονι!! (Δεν ειναι κακο) Και κατι ακομα πιο χtreme...!! H θεση S σε βοηθαει να βαζεις κατο το golf κατω, να το κανεις διαβητη και να το σβουριζεις!!! (Φυσικα με χειροφρενο μαζι)

Edited by vaio969
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Για να "ενισχύσεις" το DSG θες 3 φορές τα χρήματα που θέλεις για το χειροκίνητο και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα φτάσει ποτέ το αυτόματο τις ανοχές του χειροκίνητου. Και μην ξεχνάμε και το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου κιβωτίου.

Είναι πολύ καλό, αλλά έχει και ο παραδοσιακός τρόπος τα καλά του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ η μ@λ@κια

DSG_ein.jpg

Έχει όσο ένα μπλοκέ και ένας stage3 δίσκος για το manual...

To κόστος....

2.800ευρώπουλα , χωρίς τοποθέτηση....

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το γραναζι Puck? Απο τι ειναι? που μπαινει? Γιατι εχει τοσα πολλα λευτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.