Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Το αγγλικό EVO του προηγούμενου μήνα (εκείνο που έχει για εξώφυλλο ενα STI να κυνηγά μια Gallardo Superleggera) έχει και ενα αποχαιρετηστήριο άρθρο για το R32 DSG του Fast fleet. Το συμπέρασμα του δημοσιογράφου είναι πως α) πρόκειται για εξαιρετικά ολοκληρωμένο αυτοκίνητο για το οποίο δύσκολα βρίσκεις αντικαταστάτη και β) αν θες όντως να διασκεδάσεις με ενα R32 τότε καλύτερα να το πάρεις με manual 6άρι.

Πληροφοριακά αναφέρω πως από ΟΛΑ τα αυτοκίνητα του fast fleet, μερικά εκ των οποίων δε διακρίνονται για την αξιοπιστία τους (Maseratti, Mini Cooper S, Volvo), μόνο τα εξής τρία είχαν προβλήματα αυτό τον μήνα:

α) Το R32 (ελαττωματικά Paddles DSG),

β) Το S5 (μεγάλη κατανάλωση λαδιού, όπως και το RS4 που είχαν προηγουμένως),

γ) Το Leon Cupra (συνεχώς check engine light και κάποιο πρόβλημα με τα Xenon αν θυμάμαι καλά).

Είναι εντελώς τυχαίο πως και τα τρία ενήκουν στο ίδιο group?

Link to comment
Share on other sites

Για τα audi δεν μου κάνει εντύπωση...

Αλλά τέτοια άποψη για το DSG; Τι να πω; Και πόσο μάλλον στην περίπτωση του R.

Και δεν είναι τυχαίο ¶ρη ότι όλα ανήκουν στο ίδιο γκρουπ. Στο ένα αγοράζεις τους φθηνότερους 350 ίππους της αγοράς, στο άλλο τους φθηνότερους 250 και στο μεν 3ο, απλά κακοτυχία... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν και ευχαριστημένος από την ευκολία στην πόλη και την απόδοση του DSG στις αλλαγές, δε νομίζω να το επέλεγα ξανά. Είναι λίγο... ντεκαβλέ. Ώρες ώρες νιώθω σα φώκια πεταμένη στη θέση του οδηγού που απλώς στρίβει ενα τιμόνι. Κάτι άλλο εκνευριστικό είναι οτι κινείσαι συνεχώς με 5η-6η κρεμασμένος. Αν θες να κάνεις κικ-ντάουν τότε πρέπει να περιμένεις λίγο και μετά βρίσκεσαι είτε να σε κόβει το ESP ή να παλεύεις με το τιμόνι γιατι θα έχει κατεβάσει 3η και θα είσαι στις 5.000... Αν πάλι το έχεις στο S απλώς ξερνάς καθώς πηγαίνεις μπρος-πίσω σε κάθε πάτημα-άφημα (κρατά τις σχέσεις σε βαθμό γελοιότητας και είναι νευρικό). Στο manual, μόλις φτάσεις στην 1η στροφή μπλέκεις τα μπούτια σου και δεν ξέρεις ποιο είναι το πάνω και ποιο το κάτω αφού έχεις στρίψει το τιμόνι. Οπότε είτε μπαίνεις κρεμασμένος, είτε στροφάρεις κοντά στον κόφτη και αναγκαστικά αφήνεις το ενα χέρι για να σπρώξεις το λεβιέ πάνω ή κάτω. Ό,τι θα έκανες και με ενα manual δηλαδή.

Α, και έχει περιορισμό και στη βελτίωση.

Βασικά το μόνο καλό που βρίσκω είναι τα παραπάνω λαμπάκια στην κεντρική κονσόλα και στα paddles στο τιμόνι.

Τα ισοπέδωσα όλα πάλι...

Συμφωνώ και γώ παιδιά. Είναι υπέροχο κιβώτιο αλλά έχει και τα σπαστικά του:

1.Στην θέση D ανεβάζει τόσο νωρίς σχέσεις που βρίσκεσαι με 4η ή 5η και 1000 στροφές. Αν τώρα έχεις και λίγη ανηφόρα και θές να επιταχύνεις λίγο έχεις τρείς επιλογές.

Α. να πατήσεις αρκετό γκάζι και να έχουμε kick-down και επιτάχυνση μεγαλύτερη απο αυτή που θέλεις.

β. να πατήσεις λιγότερο γκάζι, αρκετό όμως ώστε να εμπλακεί ο κομπρέσσορας που θα ανεβάσει αμέσως στροφές και σχέση και θα βρεθείς πάλι με 1000 στρφές και μια σχέση παραπάνω.

γ. να πατήσεις τόσο λίγο το γκάζι ώστε να μείνεις με τις ίδιες στροφές ή να ανεβάσει στροφές με ρυθμούς χελώνας.

2. Σε δρόμο με στροφιλίκια και ανηφόρα ή κατήφορα μόνο με manual μπορείς να οδηγήσεις αξιοπρεπώς.

Απορώ είναι δυνατόν ένα τέτοιο κιβώτιο να μην ρυθμίζει τη συμπεριφορά του με κάποια παράμετρο (έστω μέσω του VAG-COM).

Δηλαδή ή αλλάζουμε σχέση στον κόφτη (θέση S) ή στις 1000 στροφές ? Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γώ παιδιά. Είναι υπέροχο κιβώτιο αλλά έχει και τα σπαστικά του:

1.Στην θέση D ανεβάζει τόσο νωρίς σχέσεις που βρίσκεσαι με 4η ή 5η και 1000 στροφές. Αν τώρα έχεις και λίγη ανηφόρα και θές να επιταχύνεις λίγο έχεις τρείς επιλογές.

Α. να πατήσεις αρκετό γκάζι και να έχουμε kick-down και επιτάχυνση μεγαλύτερη απο αυτή που θέλεις.

β. να πατήσεις λιγότερο γκάζι, αρκετό όμως ώστε να εμπλακεί ο κομπρέσσορας που θα ανεβάσει αμέσως στροφές και σχέση και θα βρεθείς πάλι με 1000 στρφές και μια σχέση παραπάνω.

γ. να πατήσεις τόσο λίγο το γκάζι ώστε να μείνεις με τις ίδιες στροφές ή να ανεβάσει στροφές με ρυθμούς χελώνας.

2. Σε δρόμο με στροφιλίκια και ανηφόρα ή κατήφορα μόνο με manual μπορείς να οδηγήσεις αξιοπρεπώς.

Απορώ είναι δυνατόν ένα τέτοιο κιβώτιο να μην ρυθμίζει τη συμπεριφορά του με κάποια παράμετρο (έστω μέσω του VAG-COM).

Δηλαδή ή αλλάζουμε σχέση στον κόφτη (θέση S) ή στις 1000 στροφές ? Έλεος.

1. Και 6η με 50 χλμ :)

Α. Σωστα

Β. Οχι παντα. Κρατα παραπανω το γκαζι

Γ.

2.

Συμφωνω. Ποιο το προβλημα ομως? Το βαζεις στο manual και μια χαρα. Συνήθεια ειναι. Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το "μαθεις" το κιβωτιο

To D και το S ειναι πραγματι σπαστικα. Το ενα σου αλλαζει χαμηλα, το αλλο στο κοφτη. ΑΛΛΛΑ.......... Εχεις 2 paddles στο τιμονι που ειτε στο D ειτε στο S τα πατας, και αλλαζει σχεση οποτε θελεις. Επομενως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια που πρόσφατα απέκτησα εμπειρία με το dsg-7 (και συνεχίζω :o ) ας γράψω κι εγώ κάτι γι' αυτούς που ακόμα "το σκέφτονται" για DSG tongue.gif

Τα D και S δεν αλλάζουν στις 1800 και στον κόφτη αντίστοιχα όπως γράφτηκε πιο πάνω. Οι αλλαγές γίνονται ανάλογα με το πως πατάς το γκάζι. Δηλαδή:

Αν έχω D και πατάω γκάζι από τη μέση μέχρι και τέρμα οι αλλαγές γίνονται ψηλά (αν είναι τέρμα το γκάζι, αλλάζει πάνω απο 4500 σαλ - δεν το δοκίμασα μέχρι που φτάνει στο D), αν ίσα ίσα ακουμπάω το γκάζι τότε αλλάζει στις 1800, ίσως και πιο κάτω.

Αν έχω S και χαϊδεύω το γκάζι οι αλλαγές γίνονται στις 3500, αν το πατάω κι άλλο τότε αλλάζει πιο ψηλά και με τέρμα γκάζι η αλλαγή γίνεται στον κόφτη.

Με λίγα λόγια οι αλλαγές γίνονται με κριτήριο το πόσο πατάς γκάζι, μόνο που αν έχεις το D γίνονται με γνώμονα να κρατηθούν όσο το δυνατον χαμηλότερα οι στροφές (επιλογή υψηλότερης σχέσης) και το αντίθετο ακριβώς αν είσαι στο S.

Γενικά ο μοναδικός λόγος που βρίσκω για να μην πάρει κανείς dsg είναι ότι αν οδηγεί και άλλο αυτοκίνητο με manual πεντάλ συμπλέκτη θα ξενερώνει κάθε φορά που θα μπαίνει στο manual tongue.gif:o

PS: έχω εμπειρία από αυτοκίνητο με συμβατικό αυτόματο κιβώτιο και θυμάμαι είχα ψιλο-απογοητευτεί, άλλο φρούτο το dsg...

Link to comment
Share on other sites

Μια που πρόσφατα απέκτησα εμπειρία με το dsg-7 (και συνεχίζω :lol: ) ας γράψω κι εγώ κάτι γι' αυτούς που ακόμα "το σκέφτονται" για DSG tongue.gif

Τα D και S δεν αλλάζουν στις 1800 και στον κόφτη αντίστοιχα όπως γράφτηκε πιο πάνω. Οι αλλαγές γίνονται ανάλογα με το πως πατάς το γκάζι. Δηλαδή:

Αν έχω D και πατάω γκάζι από τη μέση μέχρι και τέρμα οι αλλαγές γίνονται ψηλά (αν είναι τέρμα το γκάζι, αλλάζει πάνω απο 4500 σαλ - δεν το δοκίμασα μέχρι που φτάνει στο D), αν ίσα ίσα ακουμπάω το γκάζι τότε αλλάζει στις 1800, ίσως και πιο κάτω.

Αν έχω S και χαϊδεύω το γκάζι οι αλλαγές γίνονται στις 3500, αν το πατάω κι άλλο τότε αλλάζει πιο ψηλά και με τέρμα γκάζι η αλλαγή γίνεται στον κόφτη.

Με λίγα λόγια οι αλλαγές γίνονται με κριτήριο το πόσο πατάς γκάζι, μόνο που αν έχεις το D γίνονται με γνώμονα να κρατηθούν όσο το δυνατον χαμηλότερα οι στροφές (επιλογή υψηλότερης σχέσης) και το αντίθετο ακριβώς αν είσαι στο S.

Γενικά ο μοναδικός λόγος που βρίσκω για να μην πάρει κανείς dsg είναι ότι αν οδηγεί και άλλο αυτοκίνητο με manual πεντάλ συμπλέκτη θα ξενερώνει κάθε φορά που θα μπαίνει στο manual tongue.gif:lol:

PS: έχω εμπειρία από αυτοκίνητο με συμβατικό αυτόματο κιβώτιο και θυμάμαι είχα ψιλο-απογοητευτεί, άλλο φρούτο το dsg...

"Χαιδευε" το γκαζι πηγαινοντας με 100 στη θεση S, και αν σου βαλει ποτε πανω απο 4η, ελα πες μου 8) Και με το D φτανει και 6000+ στρ

Link to comment
Share on other sites

1. Και 6η με 50 χλμ :)

Α. Σωστα

Β. Οχι παντα. Κρατα παραπανω το γκαζι

Γ.

2.

Συμφωνω. Ποιο το προβλημα ομως? Το βαζεις στο manual και μια χαρα. Συνήθεια ειναι. Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το "μαθεις" το κιβωτιο

To D και το S ειναι πραγματι σπαστικα. Το ενα σου αλλαζει χαμηλα, το αλλο στο κοφτη. ΑΛΛΛΑ.......... Εχεις 2 paddles στο τιμονι που ειτε στο D ειτε στο S τα πατας, και αλλαζει σχεση οποτε θελεις. Επομενως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα :(

Φαντάζομαι απο τις απαντήσεις σου ότι έχεις DSG κιβώτιο ο ίδιος. Αν αυτό συμβαίνει θα ήθελα να βρεθούμε να οδηγήσεις το δικό μου γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι όλα πάνε καλά. Αν θέλεις στείλε μου PM και θα σου πώ και άλλα για το ιστορικό βλαβών του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

1. Και 6η με 50 χλμ ;)

Α. Σωστα

Β. Οχι παντα. Κρατα παραπανω το γκαζι

Γ.

2.

Συμφωνω. Ποιο το προβλημα ομως? Το βαζεις στο manual και μια χαρα. Συνήθεια ειναι. Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το "μαθεις" το κιβωτιο

To D και το S ειναι πραγματι σπαστικα. Το ενα σου αλλαζει χαμηλα, το αλλο στο κοφτη. ΑΛΛΛΑ.......... Εχεις 2 paddles στο τιμονι που ειτε στο D ειτε στο S τα πατας, και αλλαζει σχεση οποτε θελεις. Επομενως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα ;)

Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση?Δηλαδή όποτε θέλεις ''παρακάμπτεις'' την επιλογή του dsg και ανεβάζεις ή κατεβάζεις κατα βούληση?Μιλάω κυρίως για όταν το κιβώτιο βρίσκεται στην επιλογή D .

Δηλαδή η απορία μου είναι η εξής:

Α)Είσαι σε κατηφόρα και το κιβώτιο έχει από μόνο του επιλέξει 3η.Μπορείς να κατεβάσεις πχ 1η όντας στην επιλογή D και αν το κάνεις με τα padles θα το κρατήσει το κιβώτιο ή θα ξαναλλάξει σε 3η?

Β)Είσαι σε ανηφόρα σταθερής κλίσης και κινείσει με 3η και 2000 στροφές με σταθερό γκάζι.Αν κατεβάσεις (πάλι με τα paddles όντας σε mode D) σε 2η με 3000στροφές και πάλι σταθερό γκάζι ,θα το διατηρήσει ή μετά από λίγο θα σου ξαναβάλει 3η για λόγους οικονομίας?

Link to comment
Share on other sites

Οπου κ αν βρισκεται ο λεβιες, τα paddles "ακουνε". Αν παρατηρησεις το δεξι paddle γραφει πανω ενα "Off".

Οταν λοιπον το παρεις απο το D πχ με τα paddles, αν κρατησεις πατημενο το δεξι paddle σε επαναφερει σε αυτοματο "D".

Αλλιως, σε επαναφερει σε περιπτωση που σταματησει το αυτοκινητο. Παντα μιλαμε για επιλογη S ή D στο λεβιε.

Α) Ναι μπορεις. Αν ομως η ταχυτητα που επιλεξεις ειναι να μπει σε πολυ ψηλες στροφες (κοφτη), απλα δε θα την παρει. Αλλιως και 6η να εχει, αν κατεβασεις απο το τιμονι βαζεισ κ 2α αν πχ εισαι στα 50 χλμ.

Β) Δες την αρχικη μου απαντηση. Δε θα σου βαλει διοτι πλεον ειναι με manual mode. Μεχρι να σταματησεις ή μεχρι να πατησεις το off..

Συνηθιστε το..και θα δειτε..δεν υπαρχει απλα. Αλλα θελει να πειραματιστεις λιγο, να βρεις τι σου αρεσει κ πως σε βολευει.

Εγω επιμενω, μετα απο 34000 χλμ, ΠΟΤΕ δε χρησιμοποιω S και σχεδον παντα ειμαι με paddles, εκτος απο οταν πηγαινοερχομαι στο γραφειο η καπου γυρω ηυρω οποτε εχω το D.

Link to comment
Share on other sites

Μια που πρόσφατα απέκτησα εμπειρία με το dsg-7 (και συνεχίζω ;) ) ας γράψω κι εγώ κάτι γι' αυτούς που ακόμα "το σκέφτονται" για DSG tongue.gif

Τα D και S δεν αλλάζουν στις 1800 και στον κόφτη αντίστοιχα όπως γράφτηκε πιο πάνω. Οι αλλαγές γίνονται ανάλογα με το πως πατάς το γκάζι. Δηλαδή:

Αν έχω D και πατάω γκάζι από τη μέση μέχρι και τέρμα οι αλλαγές γίνονται ψηλά (αν είναι τέρμα το γκάζι, αλλάζει πάνω απο 4500 σαλ - δεν το δοκίμασα μέχρι που φτάνει στο D), αν ίσα ίσα ακουμπάω το γκάζι τότε αλλάζει στις 1800, ίσως και πιο κάτω.

Αν έχω S και χαϊδεύω το γκάζι οι αλλαγές γίνονται στις 3500, αν το πατάω κι άλλο τότε αλλάζει πιο ψηλά και με τέρμα γκάζι η αλλαγή γίνεται στον κόφτη.

Με λίγα λόγια οι αλλαγές γίνονται με κριτήριο το πόσο πατάς γκάζι, μόνο που αν έχεις το D γίνονται με γνώμονα να κρατηθούν όσο το δυνατον χαμηλότερα οι στροφές (επιλογή υψηλότερης σχέσης) και το αντίθετο ακριβώς αν είσαι στο S.

Γενικά ο μοναδικός λόγος που βρίσκω για να μην πάρει κανείς dsg είναι ότι αν οδηγεί και άλλο αυτοκίνητο με manual πεντάλ συμπλέκτη θα ξενερώνει κάθε φορά που θα μπαίνει στο manual tongue.gif;)

PS: έχω εμπειρία από αυτοκίνητο με συμβατικό αυτόματο κιβώτιο και θυμάμαι είχα ψιλο-απογοητευτεί, άλλο φρούτο το dsg...

Εχοντας παρει και εγω το δικο μου dsg (140 προς το παρον) πριν 2 εβδομαδες συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.

Αν καποιος εχει παραπονο με το κιβωτιο και τις 4 επιλογες του (και με μολις 1700 ευρω που κοστιζει) τοτε μαλλον η δεν το εχει μαθει ακομα η δεν εχει οδηγησει τα αλλα της αγορας, και δεν μιλω για Μ3 που το αναλογο θα κοστιζει κανα 10αρι και απευθυνεται σε ειδικο αυτοκινητο των 90+ χιλιαδων ευρω.Ελεος με αυτες τις συγκρισεις.

Το οτι τα +/- δεν ειναι σωστα η σε σωστο μερος μαλλον θα επρεπε να απασχολησει περισσοτερο τους οδηγους αγωνων που τα εχουν ετσι χρονια χωρις προβλημα και οχι εμας που μου φαινεται οτι την βρισκουμε με το να ψαχνουμε 'λαθη' με πραγματα τοσο ψαγμενα απο τους ειδικους εκτος και αν εμεις ειμαστε τοσο ειδικοτεροι των ειδικων που τα εχουν φτειαξει.

Παντως ασχετα και χωρις να θελω να επικρινω κανενα, οταν εμφανιζεται κατι πρωτοποριακο και αξιοπιστο (οπως πχ το dsg στην εφαρμογη του για αυτοκινητα καθημερινης και οχι μονο χρησης) το κυριο μελημα αρκετων ειναι πως να ψαξουν να πουν οτι βρηκαν κατι στραβο και κυριως εκει που δεν υπαρχει για να δειξουν οτι το εχουν μελετησει το θεμα και κριμα που η VW η η καθε αλλη εταιρεια δεν ζητησαν πρωτα την γνωμη/γνωση τους.

Και δεν μιλαω μονο για το συγκεκριμενο θεμα προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Εγω παντως οχι μονο δεν εχω κανενα προβλημα με την λειτουργια του αλλα οριστικα βαζω και το μηχανικο στο χρονοντουλαπο.Δεν υπαρχει συγκριση απλα.

Εχοντας πριν το μηχανικο 140αρι το μονο που καπως ειναι αρνητικο ειναι η καταναλωση που ειναι στο 1+ λιτρα παραπανω με το dsg (βεβαια το εχω πλεον με 17αρες εργοστασιακες 225/45 αντι 16αρες του προηγουμενου 205/55 και με μερικα παραπανω εξτρα που ανεβαζουν βαρος στην κινηση) αν και ακομα δεν ειναι στρωμενο, οχι βεβαια οτι πιστευω οτι και στρωμενο θα εχει μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχοντας ζήσει τόσο με άθλια (βλ. Mercedes C, Porsche Tiptronic) όσο και με εξαιρετικά αυτόματα κιβώτια (Steptronic, 7G-tronic, SMG) θα έλεγα πως πράγματι το DSG είναι ανώτερο απ' όλα αυτά. Ο εχθρός του καλού όμως είναι το καλύτερο. Έχει οδηγήσει κανείς το νέο Evolution με το SST? Η τοποθέτηση μεγάλων paddles στην κολώνα εξυπηρετεί αφάνταστα και μάλιστα σε ενα αυτοκίνητο με κοντή κρεμαγιέρα, όχι τις 3,5 στροφές απ' άκρη σ' άκρη του Golf. Επίσης, δε σε κρεμάει στο Normal επιλέγοντας συνεχώς μεγάλη σχέση ενώ δεν είναι τόσο νευρικό στο Super Sport όσο το trigger happy DSG στο S-mode.

Θα μου πείτε, συγκρίνω ενα καθημερινό αυτοκίνητο με ενα Evo. Πάω πάσο. Ίσως να ζητάω πολλά από το GTI, αλλά θα ήθελα ώρες ώρες πιο γρήγορα κατεβάσματα και επιτέλους να μην κάνει kick down από 6η σε 3η για να βαρέσει κόφτη σε μόλις 1000rpm ενώ η νταλίκα μου κάνει φώτα έχοντας βάλει στόχο το VW στη μάσκα. Τόση ροπή έχουμε, έλεος πια.

Τώρα, το πόσο ψαγμένα είναι από ειδικούς ας μην το θίξουμε. Και τα cam followers ψαγμένα ήταν, και το software που αλλάζει revision κάθε λίγο και λιγάκι ψαγμένο ήταν, και η PCV ψαγμένη ήταν κι αυτή. Τέλος πάντων, πρώτη γενιά DSG είναι, θα βελτιωθεί στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχοντας ζήσει τόσο με άθλια (βλ. Mercedes C, Porsche Tiptronic) όσο και με εξαιρετικά αυτόματα κιβώτια (Steptronic, 7G-tronic, SMG) θα έλεγα πως πράγματι το DSG είναι ανώτερο απ' όλα αυτά. Ο εχθρός του καλού όμως είναι το καλύτερο. Έχει οδηγήσει κανείς το νέο Evolution με το SST? Η τοποθέτηση μεγάλων paddles στην κολώνα εξυπηρετεί αφάνταστα και μάλιστα σε ενα αυτοκίνητο με κοντή κρεμαγιέρα, όχι τις 3,5 στροφές απ' άκρη σ' άκρη του Golf. Επίσης, δε σε κρεμάει στο Normal επιλέγοντας συνεχώς μεγάλη σχέση ενώ δεν είναι τόσο νευρικό στο Super Sport όσο το trigger happy DSG στο S-mode.

Θα μου πείτε, συγκρίνω ενα καθημερινό αυτοκίνητο με ενα Evo. Πάω πάσο. Ίσως να ζητάω πολλά από το GTI, αλλά θα ήθελα ώρες ώρες πιο γρήγορα κατεβάσματα και επιτέλους να μην κάνει kick down από 6η σε 3η για να βαρέσει κόφτη σε μόλις 1000rpm ενώ η νταλίκα μου κάνει φώτα έχοντας βάλει στόχο το VW στη μάσκα. Τόση ροπή έχουμε, έλεος πια.

Τώρα, το πόσο ψαγμένα είναι από ειδικούς ας μην το θίξουμε. Και τα cam followers ψαγμένα ήταν, και το software που αλλάζει revision κάθε λίγο και λιγάκι ψαγμένο ήταν, και η PCV ψαγμένη ήταν κι αυτή. Τέλος πάντων, πρώτη γενιά DSG είναι, θα βελτιωθεί στην πορεία.

Η αυτοματη λειτουργια οποιουδηποτε κιβωτιου τυπου dsg αλλα και συναφων δεν χρησιμοποιειται για σπορ οδηγηση αλλα μονο για ανεση με πιο σπορ χαρακτηριστικα.

Νομιζεις οτι και το evo με το τυπου dsg κιβωτιο του (που απο αναγνωσματα δεν το κρινουν καλυτερο του dsg) οταν εισαι με 6η και πας για προσπερασμα θα συμπεριφερθει καλυτερα? Ιδιως σε αυτο που οι ρεπριζ του απο χαμηλες δεν ειναι αξιες σχολιασμου, καθοτι χρειαζεται να στροφαρει ψηλοτερα για να δουλευει σωστα?

Αν καποιος θελει σπορ χαρακτηριστικα τα οδηγει απο τα +/- αποκλειστικα και τα δυο.

Δεν ειναι τυχαιο οτι φορμουλα 1/WRC και τα συναφη με τετοια λειτουργια οδηγουνται (και μαλλον θα οδηγουνται καθοτι ακομα δεν εχει βρεθει συστημα που να εξομοιωνει την λειτουργια του ανθρωπινου εγκεφαλου με την λειτουργια του κιβωτιου. Ισως οταν ερθει η εποχη του τσιπαρισματος ανθρωπων τοτε να το δουμε. Μεχρι τοτε ομως ως εχει) με χειροκινητη επιλογη +/-!!!

Και φυσικα ας μην ξεχναμε, οπως σημειωνεις και εσυ, οτι μιλαμε για αυτοκινητα των 30000 ευρω και οχι των 60+ χιλιαδων.Θα ηταν παραλογο να δινουμε τοσα και να αξιωνουμε λειτουργιες αυτοκινητων υπερπολαπλασιων χρηματων (οχι βεβαια οτι και αυτα διθετουν ολα καλυτερα συστηματα στο συγκεκριμενο θεμα).

Υπαρχει βεβαια και το 7ταχυτο dsg της Buggati Veyron, αλλα το κιβωτιο απο μονο του θα κανει οσα 2-3 καινουργια gti, τουλαχιστον λεω εγω.

Για τα λεφτα που δωσαμε/δινουμε παιρνουμε οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα, χωρις βεβαια οπως λες και εσυ να μην υπαρχει περιθωριο βελτιωσης που φυσικα θα ερθει με τον χρονο.ι.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοματη λειτουργια οποιουδηποτε κιβωτιου τυπου dsg αλλα και συναφων δεν χρησιμοποιειται για σπορ οδηγηση αλλα μονο για ανεση με πιο σπορ χαρακτηριστικα.

Νομιζεις οτι και το evo με το τυπου dsg κιβωτιο του (που απο αναγνωσματα δεν το κρινουν καλυτερο του dsg) οταν εισαι με 6η και πας για προσπερασμα θα συμπεριφερθει καλυτερα? Ιδιως σε αυτο που οι ρεπριζ του απο χαμηλες δεν ειναι αξιες σχολιασμου, καθοτι χρειαζεται να στροφαρει ψηλοτερα για να δουλευει σωστα?

Αν καποιος θελει σπορ χαρακτηριστικα τα οδηγει απο τα +/- αποκλειστικα και τα δυο.

Δεν ειναι τυχαιο οτι φορμουλα 1/WRC και τα συναφη με τετοια λειτουργια οδηγουνται (και μαλλον θα οδηγουνται καθοτι ακομα δεν εχει βρεθει συστημα που να εξομοιωνει την λειτουργια του ανθρωπινου εγκεφαλου με την λειτουργια του κιβωτιου. Ισως οταν ερθει η εποχη του τσιπαρισματος ανθρωπων τοτε να το δουμε. Μεχρι τοτε ομως ως εχει) με χειροκινητη επιλογη +/-!!!

Και φυσικα ας μην ξεχναμε, οπως σημειωνεις και εσυ, οτι μιλαμε για αυτοκινητα των 30000 ευρω και οχι των 60+ χιλιαδων.Θα ηταν παραλογο να δινουμε τοσα και να αξιωνουμε λειτουργιες αυτοκινητων υπερπολαπλασιων χρηματων (οχι βεβαια οτι και αυτα διθετουν ολα καλυτερα συστηματα στο συγκεκριμενο θεμα).

Υπαρχει βεβαια και το 7ταχυτο dsg της Buggati Veyron, αλλα το κιβωτιο απο μονο του θα κανει οσα 2-3 καινουργια gti, τουλαχιστον λεω εγω.

Για τα λεφτα που δωσαμε/δινουμε παιρνουμε οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα, χωρις βεβαια οπως λες και εσυ να μην υπαρχει περιθωριο βελτιωσης που φυσικα θα ερθει με τον χρονο.ι.

Ειναι παρα πολυ καλο κιβωτιο, αλλα στα αρνητικα που επισημανε ο S8N θα συμφωνησω και εγω μετα απο 2 χρονια συμβιωσης μαζι του :huh: Ειδικα στα κατεβασματα, με εχει κρεμασει ουκ ολιγες φορες (Και δε μιλαω για kick down αλλα για manual κατεβασμα). Απλα οταν αυτο εχει συμπλεξει την παραπανω ταχυτητα πεισμωνει (μερικες φορες) και δε κατεβαζει οταν πατας το (-) αλλα πρεπει να το πατησεις 3-4 φορες για να καταλαβει οτι............. "Θελω να κατεβασω!!!!!!!!!!!!!!" Αυτο το πραγμα σε αλλα αμαξια με ημι-ατοματο κιβωτιο οπως πχ η Quattroporte που δε το κανει. Κατεβαζει, ασχετα αν νιωθεις οτι τρως μπουνια στο στομαχι απο το κατεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μας πει αν το καινούριο 7τάχυτο dsg εχει διαφορετική κλιμάκωση στις ταχύτητες σε σχέση με το 6τάχυτο?

Δηλαδή μήπως η 7η σχέση είναι ακόμα πιο μακριά για μεγαλύτερη οικονομία στο ταξίδι ή απλά έχουν το ίδιο εύρος κλιμάκωσης τα δυο κιβώτια απλά το 7άρι είναι πιο πυκνό λόγω της μιας παραπάνω σχέσης.Εννοώ κοινώς αξίζει το 7άρι απο πλευράς απόδοσης ή .......(από πλευράς κατασκευής πάντως είναι πολύ πιο μπροστά το 7άρι από το 6άρι)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει πιο πυκνή κλιμάκωση, με στόχο την οικονομία. Εξάλλου όταν πρωτοβγήκε, αυτό ήταν το σλόγκαν του. Βέβαια αυτός ο περιορισμός στη ροπή με κάνει να το βλέπω λίγο πιο καχύπτοτα στο αν είναι καλύτερο από το 6-τάχυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το νεο 7τάχυτο είναι πολύ πιο μικρό σε βάρος και σε όγκο και παίρνει και λιγότερο λάδι σε σχέση με το 6τάχυτο.Συνεπώς είναι ''λογικό'' να μπορεί να διαχειριστεί μικρότερη ροπή.Δεν είναι κιβώτιο για μοντιφιές-βελτιώσεις.Κατα την άποψή μου ούτε το μοτέρ είναι για αυτη τη δουλειά (200+ άλογα από 1400cc .... έλεος!!!),οπότε καλό θα είναι να μείνουν και τα 2 όπως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ καλο κιβωτιο, αλλα στα αρνητικα που επισημανε ο S8N θα συμφωνησω και εγω μετα απο 2 χρονια συμβιωσης μαζι του :o Ειδικα στα κατεβασματα, με εχει κρεμασει ουκ ολιγες φορες (Και δε μιλαω για kick down αλλα για manual κατεβασμα). Απλα οταν αυτο εχει συμπλεξει την παραπανω ταχυτητα πεισμωνει (μερικες φορες) και δε κατεβαζει οταν πατας το (-) αλλα πρεπει να το πατησεις 3-4 φορες για να καταλαβει οτι............. "Θελω να κατεβασω!!!!!!!!!!!!!!" Αυτο το πραγμα σε αλλα αμαξια με ημι-ατοματο κιβωτιο οπως πχ η Quattroporte που δε το κανει. Κατεβαζει, ασχετα αν νιωθεις οτι τρως μπουνια στο στομαχι απο το κατεβασμα.

Λογω λογισμικου που θελει να προστατεψει κινητηρα/κιβωτιο/βασεις κλπ σε επικειμενη 'αποτομη και αρκετα χαμηλοτερη συμπλεξη σχεσης. Τα υλικα των ανωτερω τμηματων του Γκολφ συγκρινονται με τα αντιστοιχα της Quattroporte και των αλλων ειδικων 'κατασκευων'? Και στο μηχανικο αν θελεις να κατεβασεις απο 5η σε 3η δεν σε αφηνει τοσο ευκολα (στροφαρισμενα), αλλα σιγουρα ειναι πιο εφικτο.

Συμφωνω με τα λεγομενα σου βεβαια αλλα και παλι μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με κιβωτιο σε αυτοκινητο των 20-26 χιλιαδων ευρω Αμερικη/ Ευρωπη (αυτες ειναι οι πραγματικες τιμες πωλησης και οχι οι ελληνικες και παντα με το περιθωριο κερδους).

Ειναι σωστο να το συγκρινουμε με το αναλογο της Quattroporte (που φυσικα δεν εχω οδηγησει και μαλλον δεν προκειται λογω του οτι τα εχω χαλασει τελευταια με τον Τζιγγερ)?

Εχουν καμμια επαφη τα αυτοκινητα σε καποιο τομεα? Οσο κανει το dsg στο Γκολφακι αντε να παρεις ΕΝΑ (μονο ενα) ελαστικο της Quattroporte, για ζαντα ουτε καν σκεψη.

Να μιλαμε για το συγκεκριμενο και την συγκεκριμενη κατηγορια (χρηματος και χαρακτηριστικων) συγκρινοντας το τι αντιστοιχο υπαρχει και αν υπαρχει κατι αναλογως καλυτερο. Και αυτη την στιγμη δεν υπαρχει, ετσι απλα.

Και σιγουρα στην καθαρα σπορ οδηγηση (στροφες, ανεβασμα/κατεβασμα) το μηχανικο οπως εχουν τα πραγματα

ειναι λιγο πιο αποτελεσματικο. Στα υπολοιπα ομως, που ειναι και πιο πολλα, το dsg ειναι πολυ μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει πιο πυκνή κλιμάκωση, με στόχο την οικονομία. Εξάλλου όταν πρωτοβγήκε, αυτό ήταν το σλόγκαν του. Βέβαια αυτός ο περιορισμός στη ροπή με κάνει να το βλέπω λίγο πιο καχύπτοτα στο αν είναι καλύτερο από το 6-τάχυτο.

Σε σπορ χαρακτηριστικα, οπως λεγεται καθοτι ο στοχος του ειναι να ειναι λιγοτερο ενεργοβορο, το τωρινο 7ταχυτο υστερει απο το 6ταχυτο. Ηδε κατασκευη του ειναι γενικως light σε σχεση με το 6ταχυτο, γι'αυτο και

εχει οριο τα 25 κιλα ροπης (θεωρητικο αν και στην πραγματικοτητα σιγουρα ειναι παραπανω).

Οπως εχω ξαναπει υπαρχει στα σκαρια καινουργιο 7ταχυτο που δοκιμαζεται στο καινουργιο r32 και το οποιο εφοσον πιστοποιηθει θα αντικαταστησει το τωρινο 6ταχυτο. Προς το παρον ομως και λογω της πολυ καλης αξιοπιστιας του το 6ταχυτο θα μπαινει ακομα στα 2λιτρα Tiguan, Scirocco, Golf 6 μεχρι να ερθει καποια στιγμη το καινουργιο 7ταχυτο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν αυτο εχει συμπλεξει την παραπανω ταχυτητα πεισμωνει (μερικες φορες) και δε κατεβαζει οταν πατας το (-) αλλα πρεπει να το πατησεις 3-4 φορες για να καταλαβει οτι............. "Θελω να κατεβασω!!!!!!!!!!!!!!"

Κάτι έχει το κιβώτιο σου ή προσπαθείς να κατεβάσεις σε πολύ υψηλές στροφές και δεν την παίρνει μέχρι να πέσουν οι στροφές της αμέσως προηγούμενης ταχύτητας από τα όρια του κόφτη...

Αν πχ είσαι στα 150 με 4η και πας να κατεβάσεις, δε φταίει το κιβώτιο...Με manual δε θα σκεφτόσουν καν κατέβασμα εκεί. Αν όμως δεν κατεβάζει σε νορμάλ καταστάσεις...υπάρχει πρόβλημα. Checkαρε το...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει το κιβώτιο σου ή προσπαθείς να κατεβάσεις σε πολύ υψηλές στροφές και δεν την παίρνει μέχρι να πέσουν οι στροφές της αμέσως προηγούμενης ταχύτητας από τα όρια του κόφτη...

Αν πχ είσαι στα 150 με 4η και πας να κατεβάσεις, δε φταίει το κιβώτιο...Με manual δε θα σκεφτόσουν καν κατέβασμα εκεί. Αν όμως δεν κατεβάζει σε νορμάλ καταστάσεις...υπάρχει πρόβλημα. Checkαρε το...

Δεν εχει κανενα προβλημα. Να τι γινεται ομως. Πες οτι ειμαι με 5η στα 70χλμ ενταξει? Παταω το γκαζι με 5η αλλα ο 2ος συμπλεκτης εχει ειδη συμπλεξει την 6η. Οταν εγω αφου παταω γκαζι αποφασισω οτι δεν θελω την 6η αλλα 3η μιας και ειμαι στα 70, πολλες φορες δεν την παιρνει αμεσως. Αν εχεις DSG δοκιμασε το. Δεν εχει να κανει ουτε με προβληματικο κιβωτιο, ουτε ειναι θεμα προστασιας του κινητηρα. Μιλαμε για μικρες ταχυτητες

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα προβλημα. Να τι γινεται ομως. Πες οτι ειμαι με 5η στα 70χλμ ενταξει? Παταω το γκαζι με 5η αλλα ο 2ος συμπλεκτης εχει ειδη συμπλεξει την 6η. Οταν εγω αφου παταω γκαζι αποφασισω οτι δεν θελω την 6η αλλα 3η μιας και ειμαι στα 70, πολλες φορες δεν την παιρνει αμεσως. Αν εχεις DSG δοκιμασε το. Δεν εχει να κανει ουτε με προβληματικο κιβωτιο, ουτε ειναι θεμα προστασιας του κινητηρα. Μιλαμε για μικρες ταχυτητες

Έχω dsg και γι αυτό σου απάντησα. Κατευθείαν πώς να πάρει την 3η? Θέλεις 2 κλικ για 3η από 5η...

Μιλάς για manual mode υποθέτω. Έχω πάντως την εντύπωση ότι ο διπλός συμπλέκτης λειτουργεί μόνο

όταν ανεβάζεις ταχύτητα. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Μάλλον γραπτά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

Έχω dsg και γι αυτό σου απάντησα. Κατευθείαν πώς να πάρει την 3η? Θέλεις 2 κλικ για 3η από 5η...

Μιλάς για manual mode υποθέτω. Έχω πάντως την εντύπωση ότι ο διπλός συμπλέκτης λειτουργεί μόνο

όταν ανεβάζεις ταχύτητα. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Μάλλον γραπτά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...

Ιασωνα. Για οικονομια λογου δεν εγραψα οτι παταω 2 φορες το λεβιεδακι για κατεβασμα ;) Ο διπλος συμπλεκτης λειτουργει και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.