Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Και εγω αυτο πιστευω, οτι οι οδηγοι F1/WRC κλπ ειναι ολοι κουλοι!

¶λλωστε για αυτο εχει χάσει την αίγλη της η F1 και ολοι παρακολουθούν πλέον MotoGP.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου λειπει το χειροκινητο μερικες φορες, οταν θες να εισαι πιο αναμεμιγμενος με το τι γινεται κ το πως επιταχυνεις... αλλα την τεταρτη ας πουμε που λογω βροχης εκανα μαρουσι-ν.σμυρνη απο ποταμι 2 ωρες σκεφτομουν οτι αν ειχα ακομα το χειροκινητο θα ειχα παθει 6-7 κραμπες στο αριστερο ποδι μεχρι να φτασω. Σε γενικες γραμμες μου αρεσει πολυ το ντι-ες-τζι και είναι υπερβολικα βολικο, αλλα πιστευω οτι η σπορ ειναι εντελως χαλια ρυθμισμενη. Π.χ. οταν εισαι με 4-5χιλ στροφες κ 6η κ σανιδωσεις σου κατεβαζει αμεσως 2 ταχυτητες και σε παει μεσα στο κοκκινο οπου το αμαξι φρεναρει, αντι να επιταχυνει, αποτελεσμα να χασεις χρονο των 2 αλλαγων προς τα κατω και της μιας παλι προς τα πανω στα καπακια. Γι αυτό εχω την εντυπωση ότι με σανιδωμα με ντραιβ το αμαξι μαλλον επιταχυνει καλυτερα σε ρολλ εφοσον δεν πιανει κοκκινα ποτε.

But…. αν αγοραζα αυριο, κ παλι ντουσουτζου θα επερνα, προσφερει τρομερη ανεση στην καθημερινη μετακινηση συν ότι εχεις την επιλογη αν θες να χωνεις να παιξεις σειριακο.

Link to comment
Share on other sites

¶λλωστε για αυτο εχει χάσει την αίγλη της η F1 και ολοι παρακολουθούν πλέον MotoGP.

Παράξενο...εγώ σταμάτησα να βλέπω motogp για να βλέπω formula1

Γούστα είναι αυτά βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι που δεν έχουν dsg αν μπορούσαν θα το έβαζαν. Καλό είναι να προχωράμε μπροστά στην τεχνολογία, έστω και αν κάποιοι είναι λιγότερο δεκτικοί στις αλλαγές και άλλοι περισσότερο.

Εδώ στατιστικά 70-80% των οδηγών οδηγούν με λάθος ταχύτητα στο κιβώτιο με αποτέλεσμα να ρυπαίνουν περισσότερο και να καταναλώνουν και περισσότερο καύσιμο. Σε 10-15 χρόνια η πλειονότητα των μοντέλων θα φοράει κιβώτια τύπου dsg και θα είναι ελάχιστα εκείνα με χειροκίνητο κιβώτιο. Εκεί κατευθύνεται η αυτοκινητοβιομηχανία οπότε θέλοντας και μη πρέπει να προσαρμοστούμε.

Σήμερα πάντως που δοκίμασα στην Εθνική το Cruise control ήταν λίγο παράξενα τα πράγματα. Δηλαδή το 1ο σοκ το τρως όταν χάνεις τον απόλυτο έλεγχο από κάτι και αυτό το κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν το γκάζι που είναι πολύ σημαντικό. ΟΚ ευκολία, πρακτικότητα, αυξομείωση του limit με σετάρισμα εν κινήσει αλλά μόλις μπεις σε κίνηση (από Βαρυμπόμπη και ύστερα) αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο. Δεν παύει βέβαια να είναι μία πρόσθετη "τεμπέλικη" λειτουργία και όχι κάτι μόνιμο. Αλλά το ξαναλέω, αν και κάτοχος χειροκίνητου σασμάν θα το ήθελα το dsg, έστω και αν περνάει ακόμα τις "παιδικές ασθένειες" του.

Δικαιολογώ όμως και όσους δεν αλλάζουν το χειροκίνητο, δεν είναι κασσέτα vs cd ή usb φλασάκι πια, αλλά κάτι πολύ πιο σημαντικό στην οδήγηση, η οποία οδήγηση είναι για κάποιους ευχαρίστηση και αναζήτηση ορίων όχι πλυντήριο ή στερεοφωνικό.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου λειπει το χειροκινητο μερικες φορες, οταν θες να εισαι πιο αναμεμιγμενος με το τι γινεται κ το πως επιταχυνεις... αλλα την τεταρτη ας πουμε που λογω βροχης εκανα μαρουσι-ν.σμυρνη απο ποταμι 2 ωρες σκεφτομουν οτι αν ειχα ακομα το χειροκινητο θα ειχα παθει 6-7 κραμπες στο αριστερο ποδι μεχρι να φτασω. Σε γενικες γραμμες μου αρεσει πολυ το ντι-ες-τζι και είναι υπερβολικα βολικο, αλλα πιστευω οτι η σπορ ειναι εντελως χαλια ρυθμισμενη. Π.χ. οταν εισαι με 4-5χιλ στροφες κ 6η κ σανιδωσεις σου κατεβαζει αμεσως 2 ταχυτητες και σε παει μεσα στο κοκκινο οπου το αμαξι φρεναρει, αντι να επιταχυνει, αποτελεσμα να χασεις χρονο των 2 αλλαγων προς τα κατω και της μιας παλι προς τα πανω στα καπακια. Γι αυτό εχω την εντυπωση ότι με σανιδωμα με ντραιβ το αμαξι μαλλον επιταχυνει καλυτερα σε ρολλ εφοσον δεν πιανει κοκκινα ποτε.

But…. αν αγοραζα αυριο, κ παλι ντουσουτζου θα επερνα, προσφερει τρομερη ανεση στην καθημερινη μετακινηση συν ότι εχεις την επιλογη αν θες να χωνεις να παιξεις σειριακο.

+1000 για το s! Και το δικό σου που ειναι 2λιτρο κάτι παλεύει και στα κόκκινα, τι να πω εγω με το 1.4 που τον ανεβάζει στις 6800 πριν αλλάξει;;; Μετά τις 5-5200 εχει πεθάνει (αντε να θέλει 5500 βια σε καμια τρελή ανηφόρα, φορτωμένο) ενω στο d μου κάνει αλλαγές στις 5000 με τέρμα γκάζι (χωρις το κουμπάκι του kickdown πατημένο) Το "καλό" 7αρι ομως που φοράει το a5 φίλου είναι πολύ καλύτερο σε sport mode: ναι μεν ανεβάζει στα κόκκινα και πάλι αλλά αν σηκώσεις λίγο το πόδι σου το νιώθει και αν εισαι μετά τις 5000 νομίζω ανεβάζει, εστω και αν "διστάσει" προς στιγμήν. Το 6αρι το σκέφτεται πολύ ώρα μεχρι να ανεβάσει αν το κάνεις αυτό, τουλάχιστον το δικό μου ετσι κάνει! Ολα τα λεφτά ειναι τα κατεβάσματα πάντως στο s...

@ace2007: το cruise δεν είναι καθόλου βολικό αν έχει κίνηση και αυξομειώνεις ταχύτητα μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, εκτος αν είναι adaptive (εκεί ειναι που τα βλέπεις ολα γιατι φρενάρει μονο του το ρημάδι και λες θα σταματήσει τώρα ή θα βουλώσουμε τον μπροστινό;;; :) )

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογώ όμως και όσους δεν αλλάζουν το χειροκίνητο, δεν είναι κασσέτα vs cd ή usb φλασάκι πια, αλλά κάτι πολύ πιο σημαντικό στην οδήγηση, η οποία οδήγηση είναι για κάποιους ευχαρίστηση και αναζήτηση ορίων όχι πλυντήριο ή στερεοφωνικό.

εχθές πέτυχα έναν κύριο ο οποίος οδηγούσε ένα lexus rx400h στο κέντρο της Θεσσαλονίκης . Δίπλα κάθονταν η γυναίκα του και μαζί απολάμβαναν την διαδρομή στο κέντρο της πόλης οδηγώντας και τρώγοντας σποράκια μέσα στο αμάξι . Φυσικά το αμάξι ήταν αυτόματο .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακομα ποιο πολυ απολαμβανουν κατι κυριοι που καθοντε πισω πινουν σαμπανια και καπνιζουν το πουρο τους και μπροστα

οδηγαει ο σοφερ... upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

εχθές πέτυχα έναν κύριο ο οποίος οδηγούσε ένα lexus rx400h στο κέντρο της Θεσσαλονίκης . Δίπλα κάθονταν η γυναίκα του και μαζί απολάμβαναν την διαδρομή στο κέντρο της πόλης οδηγώντας και τρώγοντας σποράκια μέσα στο αμάξι . Φυσικά το αμάξι ήταν αυτόματο .

Αν δεν ήταν αλατισμένος ο ηλιόσπορος δεν έχει νόημα, δεν έπρεπε να δώσεις σημασία, το γράφει και στο manual του Lexus!! new_lol.gif

Καταραμένη φτώχεια όμως, έκοψε και το φαγητό ο άνθρωπος για να βάλει το δάνειο και τις δόσεις και να πάρει το RX και την βγάζει με σποράκια! :D

Εντάξει εγώ τα έχω δει όλα με τον συμπλέχτη του Golf και την Δευτέρα που θα πάω για την αναβάθμιση θα τους το πω γιατί σε σχέση με το Leon που οδηγάω υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Τσιμεντόλιθο θέλει πια για να πατηθεί ο συμπλέκτης του Golf!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχθές πέτυχα έναν κύριο ο οποίος οδηγούσε ένα lexus rx400h στο κέντρο της Θεσσαλονίκης . Δίπλα κάθονταν η γυναίκα του και μαζί απολάμβαναν την διαδρομή στο κέντρο της πόλης οδηγώντας και τρώγοντας σποράκια μέσα στο αμάξι . Φυσικά το αμάξι ήταν αυτόματο .

Xaxaaa ωραιο!!!

Φανταστείτε σε λιγα χρονια τα σημερινά 15χρονα θα μπαίνουν στα φορα επειδη τους αναψε καποιο λαμπάκι και θα ρωτάνε πχ:

"Ρε παιδια τι ειναι αυτο το σασμαν που λεει εδω και τι κάνει? μήπως ξερετε πως μπορώ να το απενεργοποιήσω?"

:):D:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

κατι ακουσα για ενα αυτοκινητο που πατας ενα κουμπι και σε παει μονο του εκει που θελεις.πολλοι θα πουνε ουαου αυτο ηθελα παντα ξεκουραση κτλ μερικοι ομως οχι για παρα πολλους λογους γιατι ρε αδερφε η οδηγηση ειναι κατι παραπανω γι αυτους

και ναι γουσταρω στη κινηση το συμπλεκτη και ναι εχω οδηγηση dsg και ισως το παιρνα για καποια θετικα του θα μου λειπαν ομως πολλα αλλα ο καθενας με τα γουστα του κανενα απο τα δυο δεν ειναι Η λυση

και ακομα και supercar οπως Porsche r8 επισης εχω οδηγηση αν τα παιρνα με Manual θα τα παιρνα

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

καλα οσοι νομιζετε οτι οι περισσοτεροι που επιλεξαμε dsg το πειραμε για ξεκουραση...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!δεν εχω εμπειρια με 7αρι ξηρου αλλα το 6αρι υγρου που εχω δεν το αλλαζω με τιποτα.οδηγηστε το ρε παιδια μαθετε το κιβωτιο πηγεντε και σε καμια στροφη και ξαναμιλαμε..αλλα τεσπα..ο καθενας οτι τον ΒΟΛΕΥΕΙ θα συνεχισει να λεει εγω αυτο καταλαβα!τουλαχιστον ειχα και εχω ακομα αυτοκινητο με manual και εχω κανει την συγκριση..θεωρω γελιο να ακουω απο ανθρωπους που εχουν ενα απλο manual κιβωτιακι να μιλανε για το dsg ενω υπαρχουν αλλοι με π.χ με s2000 με rx8 me gti me s3 me cupra που εχουν manual κιβωτιο me @@ να λενε οτι μακαρι να μπορουσανε να βαλουνε dsg στο αμαξι τους η ποσο λαθος επιλογη ητανε να μην το παρουν εξ αρχης(για τα μοντελα που διατηθεται)..μαλλον εχετε μπερδεψει και συγχησει πολυ τον ορο απολαυση στην οδηγηση,αλλα με το να προσπαθειτε να κοροιδευετε τον εαυτο σας δεν λυνετε το προβλημα ειναι το μονο σιγουρο,καλυτερα να συμβιβαστειτε..και εγω εκανα λαθος στην επιλογη μου καποτε που το πηρα 3θυρο το μετανιωσα!αλλα το λεω ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ μου αρεσει τελικα πιο πολυ και ειναι πρακτικοτερο το 5θυρο ...Τελευταιο,αν ξαναεπερνα vag μονο για το dsg θα το επερνα!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

καλα οσοι νομιζετε οτι οι περισσοτεροι που επιλεξαμε dsg το πειραμε για ξεκουραση...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!δεν εχω εμπειρια με 7αρι ξηρου αλλα το 6αρι υγρου που εχω δεν το αλλαζω με τιποτα.οδηγηστε το ρε παιδια μαθετε το κιβωτιο πηγεντε και σε καμια στροφη και ξαναμιλαμε..αλλα τεσπα..ο καθενας οτι τον ΒΟΛΕΥΕΙ θα συνεχισει να λεει εγω αυτο καταλαβα!τουλαχιστον ειχα και εχω ακομα αυτοκινητο με manual και εχω κανει την συγκριση..θεωρω γελιο να ακουω απο ανθρωπους που εχουν ενα απλο manual κιβωτιακι να μιλανε για το dsg ενω υπαρχουν αλλοι με π.χ με s2000 με rx8 me gti me s3 me cupra που εχουν manual κιβωτιο me @@ να λενε οτι μακαρι να μπορουσανε να βαλουνε dsg στο αμαξι τους η ποσο λαθος επιλογη ητανε να μην το παρουν εξ αρχης(για τα μοντελα που διατηθεται)..μαλλον εχετε μπερδεψει και συγχησει πολυ τον ορο απολαυση στην οδηγηση,αλλα με το να προσπαθειτε να κοροιδευετε τον εαυτο σας δεν λυνετε το προβλημα ειναι το μονο σιγουρο,καλυτερα να συμβιβαστειτε..και εγω εκανα λαθος στην επιλογη μου καποτε που το πηρα 3θυρο το μετανιωσα!αλλα το λεω ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ μου αρεσει τελικα πιο πολυ και ειναι πρακτικοτερο το 5θυρο ...Τελευταιο,αν ξαναεπερνα vag μονο για το dsg θα το επερνα!

ελα ομως που πολλα μοντελα εχουν το 7 αρι μονο το gti εχει 6αρι υγρου ....

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια συζήτηση μου θυμίζει όταν όλοι μας βρίζαν που είχαμε πάρει τα πρώτα CD player... new_lol.gif

To βινύλιο... <_< και το βινύλιο... <_<

Σε λίγα χρόνια όταν θα πληρώνεις extra το χειροκίνητο και θα έχεις μεγαλώσει ηλικιακά, ξαναγράψε στο forum τη γνώμη σου... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια συζήτηση μου θυμίζει όταν όλοι μας βρίζαν που είχαμε πάρει τα πρώτα CD player... new_lol.gif

To βινύλιο... <_< και το βινύλιο... <_<

Σε λίγα χρόνια όταν θα πληρώνεις extra το χειροκίνητο και θα έχεις μεγαλώσει ηλικιακά, ξαναγράψε στο forum τη γνώμη σου... new_lol.gif

Αυτό δεν ισχύει και τόσο... το βινύλιο παραμένει ακομα και σήμερα η Νο 1 πηγή αν θέλεις να ακούσεις "σοβαρά", οσοι ασχολούνται με το high end εχουν σχεδόν εγκαταλείψει το cd ;) Πολλές καινούριοι δίσκοι κυκλοφορούν πλέον και σε βινύλιο ξανά!

Επι του θέματος για τα 2 "υγρά" dsg που εχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα 6αρι και 7αρi (της audi), μπορώ να πω οτι στο 98% των περιπτώσεων είναι άψογα, κάνουν αυτό ακριβώς που θες και το κάνουν καλά!

7αρι ξηρό δεν εχω οδηγήσει προσωπικά για να εκφέρω άποψη...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια συζήτηση μου θυμίζει όταν όλοι μας βρίζαν που είχαμε πάρει τα πρώτα CD player... new_lol.gif

To βινύλιο... <_< και το βινύλιο... <_<

Σε λίγα χρόνια όταν θα πληρώνεις extra το χειροκίνητο και θα έχεις μεγαλώσει ηλικιακά, ξαναγράψε στο forum τη γνώμη σου... new_lol.gif

ειδες τη ειπε ο φιλος για τα cd...τι λες?ειναι καθαρα θεμα γουστου και τι αρεσει στο καθενα...

μπορω και εγω να σου πω οταν μαθεις χειροκινητο να κανεις καμια σωστη αλλαγη η δεν τρως το δισκο σου καθε 10.000κμ και πληρωνεις η οταν κανεις λιγη γυμναστικη και δεν κουραζεται το ποδαρακι σου απο τα πατηματα του συμπλεκτη στη πολη η οταν οδηγησεις και κανενα σπορ αμαξι ξαναγραψε μας τη γνωμη σου...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ναι cd αλλα αλλο τα wav και αλλο τα Mp3...Εγω ακουω απο cd αλλα οχι mp3. Λιιιγο εκπαιδευμενο αυτι να εχεις καταλαβενεις μεγαλη διαφορα. Το βινυλιο ειναι παρα πολυ καλο αλλα η διαφορες ειναι αμελητεες και μπορει να τις καταλαβει ενα παρα πολυ εκπαιδευμενο αυτι.
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ναι cd αλλα αλλο τα wav και αλλο τα Mp3...Εγω ακουω απο cd αλλα οχι mp3. Λιιιγο εκπαιδευμενο αυτι να εχεις καταλαβενεις μεγαλη διαφορα. Το βινυλιο ειναι παρα πολυ καλο αλλα η διαφορες ειναι αμελητεες και μπορει να τις καταλαβει ενα παρα πολυ εκπαιδευμενο αυτι.

Off Topic

Οταν μιλάμε για μουσική δεν μιλάμε για mp3 ούτε καν flac ή οτιδήποτε συμπιεσμένο, παρα μονο για full audio καταστάσεις!! Θα διαφωνήσω οτι οι διαφορές ειναι τοσο μικρές, ειδικά σε συγκεκριμένα είδη μουσικής και σε ενα σύστημα που εχει στηθεί με γνώμονα να παίζει σωστά ενα απ'αυτά. Το βάθος και ο όλος ήχος που βγάζει το βυνίλιο απαιτεί νομίζω πολλαπλασιας αξίας και δυνατοτήτων cd player για να πει κανεις οτι θα πλησιάσει κοντά....

Anyway, αρκετά με το offtopic... :p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου! Dsg λοιπόν έχει ποιο άνετη οδήγηση ποιο πολύ οικονομία ποιο ακριβό αν θέλεις μετά να το δώσεις για πώληση!

Εγώ που το οδήγησα το βρήκα πολύ καλό στην αρχή και έκανα τον οδηγο της φόρμουλα 1! Αλλά στην μισή ώρα το βαρέθηκα και το έβαλα στο D. Από την άλλη το manual που έχω και εγώ είναι ποιο φτηνό και κατα την γνώμη μου αν είχα ¤2000 να δώσω θα εβαζα το bodykit του r line παρά dsg! Ok γούστα είναι αυτά! ;) μπορεί το manual να είναι ποιο κουραστικό στην κίνηση αλλά κατα την γνώμη μου το απογευματακι που θα πας τον περίπατο σου να απολαύσεις το αυτοκίνητο σου το manual σου δίνει ποιο πολύ αίσθηση του αυτοκινήτου! Εγώ το χαίρομαι ποιο πολύ έτσι! Και πάλι γούστα είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

καλα οσοι νομιζετε οτι οι περισσοτεροι που επιλεξαμε dsg το πειραμε για ξεκουραση...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!δεν εχω εμπειρια με 7αρι ξηρου αλλα το 6αρι υγρου που εχω δεν το αλλαζω με τιποτα.οδηγηστε το ρε παιδια μαθετε το κιβωτιο πηγεντε και σε καμια στροφη και ξαναμιλαμε..αλλα τεσπα..ο καθενας οτι τον ΒΟΛΕΥΕΙ θα συνεχισει να λεει εγω αυτο καταλαβα!τουλαχιστον ειχα και εχω ακομα αυτοκινητο με manual και εχω κανει την συγκριση..θεωρω γελιο να ακουω απο ανθρωπους που εχουν ενα απλο manual κιβωτιακι να μιλανε για το dsg ενω υπαρχουν αλλοι με π.χ με s2000 με rx8 me gti me s3 me cupra που εχουν manual κιβωτιο me @@ να λενε οτι μακαρι να μπορουσανε να βαλουνε dsg στο αμαξι τους η ποσο λαθος επιλογη ητανε να μην το παρουν εξ αρχης(για τα μοντελα που διατηθεται)..μαλλον εχετε μπερδεψει και συγχησει πολυ τον ορο απολαυση στην οδηγηση,αλλα με το να προσπαθειτε να κοροιδευετε τον εαυτο σας δεν λυνετε το προβλημα ειναι το μονο σιγουρο,καλυτερα να συμβιβαστειτε..και εγω εκανα λαθος στην επιλογη μου καποτε που το πηρα 3θυρο το μετανιωσα!αλλα το λεω ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ μου αρεσει τελικα πιο πολυ και ειναι πρακτικοτερο το 5θυρο ...Τελευταιο,αν ξαναεπερνα vag μονο για το dsg θα το επερνα!

+1000000000.....

END OF DISCUSSION!!

Link to comment
Share on other sites

τι end και αλλα τετοια...

το θεμα ειναι καθαρα τη θελει ο καθενας και το να μην δινουν το χειροκινητο σε καποια αυτοκινητα ειναι απαραδεκτο και μειωνει τις πωλησεις τους...δεν μπορειτε να λετε το χειροκινητο ειναι καλυτερο η το dsg ειναι καλυτερο συνελθετε λιγο..

σε λιγο να χουμε και το esp να μη γινεται να βγει κτλ κτλ

και αυτοματα υπηρχναν πολλα χρονια απλα το dsgl και ειναι πιο γρηγορο εχει και Manual λειτουργια...ε σιγα...

οταν ομως ριχνει 2 ταχυτητες στο γρηγορο και ανεβαζει αλλη μια και χανει τοσο χρονο οπως ειπε και ο φιλος γιωργος ειναι για γελια πραγματικα απλα ειναι θεμα καθαρα τι σου αρεσει κατα τη γνωμη μου κανεις δνε μπορει να ειναι απολυτος

Link to comment
Share on other sites

τι end και αλλα τετοια...

το θεμα ειναι καθαρα τη θελει ο καθενας και το να μην δινουν το χειροκινητο σε καποια αυτοκινητα ειναι απαραδεκτο και μειωνει τις πωλησεις τους...δεν μπορειτε να λετε το χειροκινητο ειναι καλυτερο η το dsg ειναι καλυτερο συνελθετε λιγο..

σε λιγο να χουμε και το esp να μη γινεται να βγει κτλ κτλ

και αυτοματα υπηρχναν πολλα χρονια απλα το dsgl και ειναι πιο γρηγορο εχει και Manual λειτουργια...ε σιγα...

οταν ομως ριχνει 2 ταχυτητες στο γρηγορο και ανεβαζει αλλη μια και χανει τοσο χρονο οπως ειπε και ο φιλος γιωργος ειναι για γελια πραγματικα απλα ειναι θεμα καθαρα τι σου αρεσει κατα τη γνωμη μου κανεις δνε μπορει να ειναι απολυτος

ρε παλικαρακι μου!!αφου δεν εχεις εμπειρια γιατι μιλας???ποιος σου ειπε οτι ριχνει ταχυτητες??ειπε μια κοτσανα ο αλλος οτι αν το εχεις αυτοματο ριχνει στο κικ νταουν 2 ταχυτητες και το εδεσες?ναι ρε τις ριχνει οταν το εχεις στο αυτοματο!το ιδιο θα εκανες και εσυ θα κατεβαζες..βαλτο στο χειροκκινητο και δεν θα σου ριξει καμια ταχυτητα!!!οπως οδηγας το μανουαλ θα ειναι,οτι θελεις εσυ θα κανεις!θα κατεβασεις ΟΤΑΝ θελεις,θα ανεβασεις ΟΤΑΝ θελεις ΘΑ το στιψεις στον κοφτη..και ολα τα παραπανω θα τα κανεις σε πολυ λιγοτερο χρονο με πολυ πιο σπορ αισθηση και μεγαλυτερη απολαυση στην οδηγηση..αφου δεν εχετε οδηγησει καν η αν εχετε οδηγησει το πολυ να το οδηγησατε στο αυτοματο γιατι εχετε αποψη και λετε την π@παρια σας??..ολο ανακριβειες ψεμματα και αλλα λογια να αγαπιομαστε..λοιπον οσοι θελουνε μανουαλ με γεια τους με χαρα τους το ιδιο και οσοι θελουν dsg το ιδιο και οσοι θελουνε αυτοματο.δεν θα ξαναμιλησω για το σασμαν αφου δεν μιλαμε πλεον με γνωμονα την αληθεια και την πραγματικοτητα αλλα με γνωμονα τι μας συμφερει για να καλυψουμε ψυχικες μας πληγες,μετα φερνουμε για παραδειγμα τα βινιλια και τα cd(που κολλανε τωρα αυτα με το σασμαν!!)μετα την γιαγια μας που επλενε στην σκαφη και την μανα μας με το πλυντηριο κλπ..πιστεψ'τε οτι σας βολευει οτι θελετε οτι νομιζετε σε μενα κακο δεν κανετε..καλες διαδρομες σε ολους.ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεστε ρε παιδιά! Τα πάντα έιναι θέμα συμβιβασμών. Εχοντας dsg συμβιβάζεσαι ίσως (και λέω ισως γιατί εντέλει αν μάθεις να το δουλεύεις για μενα δεν υφίσταται ούτε αυτο!) με το να μην έχεις τον εντελώς απόλυτο έλεγχο τη στιγμή που θες να τραβήξεις μια 2αρα ή 3η στον κοφτη πχ (αρκετές φορές βέβαια ειναι άσκοπη αυτή η κίνηση αλλά τεσπα). Απο την άλλη ομως έχεις την ευκολία της έλλειψης συμπλέκτη, τις ταχύτερες αλλαγές και την συνεχή αδιάκοπη επιτάχυνση που μου αρέσει παρα πολύ προσωπικά!

Οσο για τα κατεβάσματα οντως σε kickdown οπως είναι λογικό βάζει τη μικρότερη δυνατή σχέση που μπορεί γιατί αυτό του ζητείται να κάνει. Αν πατηθεί το γκάζι τέρμα ΧΩΡΙΣ να πατηθεί ο διακόπτης του kickdown κατεβάζει μεν αλλά 1ή2 λιγότερες σχέσεις. Ομως το kickdown είναι χρησιμότατο οταν σέρνεσαι με 6η και θες να περάσεις κάποιον γιατί πετάει άμεσα και χωρίς να το σκεφτεί 2α ή 3η οπότε εχεις φύγει ήδη μεχρι να παίξεις με το χειροκίνητο.

Είναι θέμα συνηθειας, αν ζήσεις μαζί του παραπάνω απο 1 βόλτα το μαθαίνεις.

Αλλωστε αν έχεις paddles του τραβάς το αριστερό αυτί και κατεβάζεις κατα βούληση χωρις να κουνήσεις καν τον επιλογέα...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

ειναι πραγματικα μια πρωτοποριακη κινηση απο την vw οταν ειχε βγει, αψογο και απολαυμβανεις την οδηγηση.(εμπειρια που ειχα απο gti edition 30)επειτα δεν ειναι τυχαιο που ειναι στανταρ στις εκδοσεις polo gti ibiza cupra κτλ.τι κοστος συντηρησεις ομως εχει?

Link to comment
Share on other sites

τι κοστος συντηρησεις ομως εχει?

To 6αρι που είναι υγρό και το φοράνε τα gti/r και τα 5αρια golf θέλει αλλαγή λιπαντικού + φίλτρου κάθε 60000χλμ. Στην αντιπροσωπεία κοστίζει αρκετά, εγω το κανα πρόσφατα στο δικό μου με 170 ευρω περίπου, έξω φυσικά!! Δες εδώ τη διαδικασία, έχει μια φασαρία το όλο θέμα...

Το 7αρι που είναι ξηρό δεν ξερω τι συντήρηση απαιτεί παντως σίγουρα θα είναι μικρότερη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.