Jump to content
skaraviaios

Αεροτομή 911 για το Old School

Recommended Posts

Η παρακάτω φωτό είναι από σκαθάρι. Επίσης γνωρίζω ότι το μοτέρ για την αεροτομή είναι το γνήσιο της 911 (993 νομίζω), ίσως ο nikosnet να μπορέσει να με βοηθήσει. Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τέτοιο κιτάκι? Το ψάχνουν και στο Athens beetle club....

911sd2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ναι..... αλλά το θέμα είναι πόσο έχει, που χωράει και που θα το βρώ!!!

Nikosnet σε περιμέεεεεεενωωωωωωωωωωωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

Κωδικοι Porsche:

Μοτερ αεροτομης: 964 624 111 00 Τιμη: ¤338.

Μηχανισμος αεροτομης: 964 624 121 00 Τιμη: ¤335

Δεν νομιζω να συμφερει να γινει τουλαχιστον απο Ελλαδα.....

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο........

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου πεις τη διαφορά;

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα και ρωτώ. Τα corrado δεν είχαν αεροτομή τέτοιου είδους;;; Ας μας πει κάποιος γνώστης!

Link to comment
Share on other sites

Η Karenta θα έχει τον μηχανισμό, ή που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτόν;

Edit: Μήπως είναι Αυτό???

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το VR6 έχει αυτό είναι σίγουρο. Το θέμα είναι αν είναι αυτό που βρήκα στο ebay και αν θα το έχουν στην Karenta.

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ειναι ο μηχανισμος Σωτηρη.

Αν το εχουν στην Καρεντα δεν ξερω επειδη ειναι σχετικα παλιο σαν μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Το θέμα εφόσον βρήκαμε μία πιο φθηνή άκρη για μηχανισμό (τουλάχιστον έτσι πιστεύω) είναι αν γίνεται η μετατρόπα σε σκαθάρι! Καλό θα ήταν να μας πει ο κ.Δήμος αν έχει καμιά λαμπρή ιδέα. Επίσης αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από ηλεκτρικά αυτοκινήτου να μας πει τη γνώμη του!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ψαχνετε στα τρακαρισμενα ή σε ανταλλακτικα μεταχειρισμενα? Μπορει να το βρειτε και σε πιο συμφερουσα τιμη απο οτι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά δεν νομίζω να βρω εύκολα τρακαρισμένη 911. Εκτός και αν έχεις κάποιες πληροφορίες, που μπορούν να βοηθήσουν.

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα άποψη, αλλά δεν νομίζω να βρω εύκολα τρακαρισμένη 911. Εκτός και αν έχεις κάποιες πληροφορίες, που μπορούν να βοηθήσουν.

Οπως το βλεπω με το ματι, δε νομιζω να υπαρχει αεροτομη απο Πορσε που απλα να τη βγαλεις και να τη βαλει κανεις στο σκαραβαιο του. Ουτε καν με βαρια πατεντα. Οι καμπυλες του σκαραβαιου παραπεμπουν σε Πορσε του 55-60 (356 κτλ.) που δεν ειχαν αυτο το μηχανισμο.

Αρα πιστευω πως ειναι καποιο ετοιμο κιτ που με καποιες επεμβασεις στο καλυμμα του κινητηρα του σκαραβαιου μπορει να μπει.

Πουλανε μια στο ebay

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=120312056322

Edited by Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον μονο η σιτα και ο μηχανισμος να ειναι απο 911, το πλαισιο πρεπει να ειναι φτιαγμενο σε πολυεστερα και πανω σε αυτο να ενωνεται η μαυρη σιτα με τεσσερις βιδες, φαινονται οι δυο απο τη μια πλευρα. Τωρα για το μηχανισμο δεν ξερω ποιος απο τους 2 ταιριαζει αλλα μαλλον η ολη κατασκευη ειναι χειροποιητη....

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανισμός είναι μόνο από 911. Το θέμα είναι αν μπορεί να κάνει και από Corrado.

Link to comment
Share on other sites

Σκάθαρε, έχεις δει μήπως κάνενα τέτοιο μηχανισμό;;;

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα μιλησα με το μαστορα μου και ειπε οτι γνωριζει κατι..οταν τον επισκεφθω θα χω νεα θα σου πω...αν ειναι ευκολο να γνει η πατεντα το εκανα καθωτι ο τυπος που μου πουλαει ανταλλακτικα πορσε ειναι καλες οι τιμες του...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε. Αν έχεις κανένα νέο γράφτο εδώ για να το δω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Την υπόψη αεροτομή μπορείτε να την βρείτε ως κιτ εδώ http://www.carotta.com/ Στείλε ένα e-mail να σου πουν.

Επιπλέον στοιχεία της εταιρίας είναι:

Carotta Automobile AG

Hauptstrasse 86

CH-5212 Hausen b. Brugg

Tel 0564418688

Fax 0564416014

marianocarotta@hotmail.com

Γενικά πάντος μπορεί να γίνει με μηχανισμό από 993 και ιδιοκατασκευή του πλαισίου.

Επιπλέον υπάρχουν και άλλες αεροτομές τύπου 911 σταθερές που μπορεί να φορεθούν σε σκαραβαίο και μπορείς να τις βρεις εδώ

http://www.creativecarcraft.com/whaletai.htm

http://www.vintageveedub.com.au/aero.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.