Jump to content
tonino

Mtm Vs Giac Vs Revo

Recommended Posts

Ίσως αυτό να είναι κάποια λύση. Αλλά εδώ τόσες μεγάλες εταιρίες δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν ένα πρόγραμμα που δουλεύει άψογα, λες να το πετύχει ο μπαρμπαμητούσης με το λαπτοπ του; Το ρισκάρει κανείς;

Φυσικα και δεν μιλαω για μπαρμπαμητσο!Υπαρχουν πολλες εταιριες που ειναι και επωνυμες και ο προγραμματας μπορει να επεμβει σε καποιες ρυθμισεις οσο αφορα καυσιμο και να λυθει το προβλημα οπως εχει λυθει σε κανα 2 ατομα που ξερω τα οποια πηγαν εκει με revo παρακαλω!Παντα σειριακα μιλαμε και χωρις βγαλε βαλε εγκεφαλους και σφαλματα και τετοιες παπαριες!Αργησαν λιγο αλλα αξιζε!!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν μιλαω για μπαρμπαμητσο!Υπαρχουν πολλες εταιριες που ειναι και επωνυμες και ο προγραμματας μπορει να επεμβει σε καποιες ρυθμισεις οσο αφορα καυσιμο και να λυθει το προβλημα οπως εχει λυθει σε κανα 2 ατομα που ξερω τα οποια πηγαν εκει με revo παρακαλω!Παντα σειριακα μιλαμε και χωρις βγαλε βαλε εγκεφαλους και σφαλματα και τετοιες παπαριες!Αργησαν λιγο αλλα αξιζε!!

Και μέσα από βελτιωτικό οίκο νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα στα μέτρα σου. Μπορεί να μην είναι το ίδιο σε δύναμη, αλλά δεν θα κάνει κιχ. Και ρωτάω, γιατί να μην βγάζουν μια νέα έκδοση του προγράμματος που να μην έχει προβλήματα. Γιατί να πρέπει να βάλω το πρόγραμμα και μετά να αρχίσω να παίζω με αυτό μέχρι να βρω την χρυσή τομή;

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα από βελτιωτικό οίκο νομίζω ότι μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα στα μέτρα σου. Μπορεί να μην είναι το ίδιο σε δύναμη, αλλά δεν θα κάνει κιχ. Και ρωτάω, γιατί να μην βγάζουν μια νέα έκδοση του προγράμματος που να μην έχει προβλήματα. Γιατί να πρέπει να βάλω το πρόγραμμα και μετά να αρχίσω να παίζω με αυτό μέχρι να βρω την χρυσή τομή;

Ρωτα τους και πεσμου και εμενα!!

Link to comment
Share on other sites

1ον..

Δεν μου κανει πια κοψιματα..

Μου το εκανε οσο ειχα το p flow επανω..Οταν εβαλα το μαμα κουτι δεν εκανε τπτ..

2ον..

Ολα τα κοψιματα αυτο που ανοιγει η σκαστρα δλδ και απελευθερωνει πιεση οφειλετε στην αντλια υψηλης η στην βαλβιδα που περιοριζει την πιεση στην μπεκιερα..

Απλα δεν μπορει να δωσει το απαιτουμενο καυσιμο η ακομα και να το δινει απο καπου κοβετε.

Με το p flow δεν ειχα παντα προβλημα, μονο οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη..

Αν δεν βγει απο καποια εταιρεια μια αντλια της προκοπης δεν προκειτε να δουμε και καμια σοβαρη μετατροπη στον 2λιτρο..

Και τελευταιο δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα οσο νομιζετε..

Οταν λεμε fuel cut δεν σημαινει οτι ψοφαει το αμαξι και δεν μπορει να κουνηθει..Απλα κανει ενα μικρο κομπιασμα στις 5300-η στις 5600..

Ας εχω λοιπον αλλα 7 κιλα ροπη και αλλα 50 αλογα πανω και ας κανει κανα κοψιματακι που και που..Αν το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Καλα επειδη φαίνεται οτι δεν καταλαβαίνει κανένας...Όταν αλλάξω αυτη την Ν75 που εχω....Θα δουμε τι θα πει "κοψιματα απο την αντλια υψηλης"

Γιατι μεχρι στιγμης , ουτε εγώ , ουτε ο geo , ουτε ο tonino έχουνε νιώσει κοψίματα....

Α!!! Ουτε και το VAG-COM....

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Μήν μπερδευετε το σύστημα καυσίμου με το σύστημα εκτόνωσης της πίεσης.

¶λλο το ένα άλλο το άλλο.

Τα κοψίματα προέρχονται (όσο τουλάχιστον ακούγεται, γιατί κανείς μέχρι τώρα δέν έχει δώσει οριστική θεωρία) απο την αδυναμία της αντλιας υψηλής να κρατήσει την παροχή σταθερή ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ στροφές.Όπως όμως έχω πεί και σε προσωπικές συζητήσεις, αυτό δέν έχει να κάνει απλά με την αντλια σαν εξάρτημα, αλλά και με το συγκεκριμένο turbo.

Μήν ξεχνάτε ότι μεγάλες εταιρίες ΔΕΝ πειράζουν το σύστημα καυσίμου, και βγάζουν πάνω απο 300 άλογα....

Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε RS, γιατι σε λίγο θα ξεχάσουμε αυτα τα λιγα που ξέρουμε...Το πρόβλημα που εχω είναι ακριβως copy το προβλημα που είχε ο Δημήτρης , δηλαδη με μισο γκάζι εκτόνωση...

Θα πω κατι που μπορει να ξεσπάσει flamewar αλλα θα το πω..

Όλα αυτα τα προβλήματα , περι fuel cuts, καπάκια μηχανών κτλ έχουν βγεί σε BWA μοτέρ...Όσους ξέρω με AXX ποτε δεν είχαν προβλήματα, πχ Nightangel(το golf είναι πύραυλος),Tasos φιλτρο,προγραμμα,εξατμιση κανενα απολύτος πρόβλημα, εγώ(μονο πρόβλημα με την Ν75) και αλλοι 2,3 που ξερω που δεν έχουν απολυτος τίποτα....

Μήπως η αλλαγη τουρμπο μεταξύ των 2 μοτέρ δημιούργησε αυτα τα προβλήματα?

Εχω ακούσει και δει τουλάχιστων 7 περιπτώσεις που είναι TFSI μοτέρ ανοιγμένα για καπάκι.

Το λεον του φίλου του κυριάκου

Το γκολφ του φίλου του θωμα,μιχάλη

αλλα 2 στον παζαρόπουλο στον 3 οροφο , ένα κόκκινο και ένα άσπρο

2 ακόμα στον γρατσια

και τέλος ένα Octy που όλα αυτα είχανε BWA κινητηρα

Οι αμερικάνοι στο vortex έχουν λυσάξει με τα fuelcuts, όλοι BWA...

Ίσως είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη*, ίσως είναι και τροφή για σχόλια....

Think about that

Υ.Γ

Δεν έχω κατι με τον συγκεκριμενο κινητηρα,στην τελικη θέλω όλοι να είναι ικανοποιημένοι και να παίζουν με το αμαξάκια τους!

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Τα αμερικανάκια έχουν πελαγώσει με αυτό το πρόβλημα. Αλλά να ρωτήσω το εξής; Οι διαφορές στα 2 μοτέρ είναι μόνο η αντλία; Γιατί αν είναι μόνο αυτό, τότε να πάρουμε την αντλία από τα ΑΧΧ. Ή μήπως σκέφτομαι πολύ απλά και απλά είπα λαλακία; Αν ξέραμε τις διαφορές από τα 2 μοτέρ, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα ανταλλακτικά από το άλλο...

Υ/Γ: Κοιτάχτε που για να βρούμε την υγεία μας θα πάμε να φτιάξουμε κανένα custom πρόγραμμα στον μπαρμπαμήτσο της γειτονιάς. :D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Τα αμερικανάκια έχουν πελαγώσει με αυτό το πρόβλημα. Αλλά να ρωτήσω το εξής; Οι διαφορές στα 2 μοτέρ είναι μόνο η αντλία; Γιατί αν είναι μόνο αυτό, τότε να πάρουμε την αντλία από τα ΑΧΧ. Ή μήπως σκέφτομαι πολύ απλά και απλά είπα λαλακία; Αν ξέραμε τις διαφορές από τα 2 μοτέρ, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα ανταλλακτικά από το άλλο...

Υ/Γ: Κοιτάχτε που για να βρούμε την υγεία μας θα πάμε να φτιάξουμε κανένα custom πρόγραμμα στον μπαρμπαμήτσο της γειτονιάς. :lol:

Πάλι α μπερδεύετε τα παράγματα.

1)Αρχικά είπαμε ότι το Αμερικάνικο Gti έχει "BPY" κινητήρα και όχι "BWA".Είναι διφορετικός κινητήρας όσον αφορά τουλάχιστον το software (δέν εχω δεί για parts ακόμα) γιατί λειτουργεί με άλλα emissions και άλλο καύσιμο.

2)Η διαφορά μεταξύ των ΑΧΧ και BWA σαφώς και δέν είναι η αντλία καυσίμου.Εμένα ήταν απο τα τελευταία ΑΧΧ παραγωγής και έχει την "F Pump", δηλαδή αυτή που έχουν και όλα τα BWA.Δέν είναι λοιπόν αυτό.

3)Τα κοψίματα λόγω αντλίας είναι σε συγκεκριμένες στροφές της μηχανής, και όχι σε όλο το φάσμα.Απο την άλλη η N75 κάνει άλλα συμπτώματα, όπως κομπιάσματα, απώλεια ισχύως, και ακουστικά άνοιγμα της σκάτρας ακόμα και με μισό γκάζι, και ορισμένες φορές ακόμα και σε WOT.

Πεστα ρε RS, γιατι σε λίγο θα ξεχάσουμε αυτα τα λιγα που ξέρουμε...Το πρόβλημα που εχω είναι ακριβως copy το προβλημα που είχε ο Δημήτρης , δηλαδη με μισο γκάζι εκτόνωση...

Θα πω κατι που μπορει να ξεσπάσει flamewar αλλα θα το πω..

Όλα αυτα τα προβλήματα , περι fuel cuts, καπάκια μηχανών κτλ έχουν βγεί σε BWA μοτέρ...Όσους ξέρω με AXX ποτε δεν είχαν προβλήματα, πχ Nightangel(το golf είναι πύραυλος),Tasos φιλτρο,προγραμμα,εξατμιση κανενα απολύτος πρόβλημα, εγώ(μονο πρόβλημα με την Ν75) και αλλοι 2,3 που ξερω που δεν έχουν απολυτος τίποτα....

Μήπως η αλλαγη τουρμπο μεταξύ των 2 μοτέρ δημιούργησε αυτα τα προβλήματα?

Εχω ακούσει και δει τουλάχιστων 7 περιπτώσεις που είναι TFSI μοτέρ ανοιγμένα για καπάκι.

Το λεον του φίλου του κυριάκου

Το γκολφ του φίλου του θωμα,μιχάλη

αλλα 2 στον παζαρόπουλο στον 3 οροφο , ένα κόκκινο και ένα άσπρο

2 ακόμα στον γρατσια

και τέλος ένα Octy που όλα αυτα είχανε BWA κινητηρα

Οι αμερικάνοι στο vortex έχουν λυσάξει με τα fuelcuts, όλοι BWA...

Ίσως είναι *μη επιτρεπόμενη λέξη* ίσως είναι και τροφή για σχόλια....

Think about that

Υ.Γ

Δεν έχω κατι με τον συγκεκριμενο κινητηρα,στην τελικη θέλω όλοι να είναι ικανοποιημένοι και να παίζουν με το αμαξάκια τους!

¶μα και όταν αλλάξεις την N75, ετοιμάσου να εντυπωσιαστείς.........ευχάριστα.....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι α μπερδεύετε τα παράγματα.

1)Αρχικά είπαμε ότι το Αμερικάνικο Gti έχει "BPY" κινητήρα και όχι "BWA".Είναι διφορετικός κινητήρας όσον αφορά τουλάχιστον το software (δέν εχω δεί για parts ακόμα) γιατί λειτουργεί με άλλα emissions και άλλο καύσιμο.

2)Η διαφορά μεταξύ των ΑΧΧ και BWA σαφώς και δέν είναι η αντλία καυσίμου.Εμένα ήταν απο τα τελευταία ΑΧΧ παραγωγής και έχει την "F Pump", δηλαδή αυτή που έχουν και όλα τα BWA.Δέν είναι λοιπόν αυτό.

3)Τα κοψίματα λόγω αντλίας είναι σε συγκεκριμένες στροφές της μηχανής, και όχι σε όλο το φάσμα.Απο την άλλη η N75 κάνει άλλα συμπτώματα, όπως κομπιάσματα, απώλεια ισχύως, και ακουστικά άνοιγμα της σκάτρας ακόμα και με μισό γκάζι, και ορισμένες φορές ακόμα και σε WOT.

¶μα και όταν αλλάξεις την N75, ετοιμάσου να εντυπωσιαστείς.........ευχάριστα.....

1)Ναι αλλα αφου τα αμερικανακια πήρανε τα TFSI αρχές 2006 , πρέπει να πείρανε και το καινουργιο σύνολο , φτιαγμένο για τα emissions της αμερικής.

2)Και εμένα F pump έχει..(τα τελευταια...χεχεχ)

3)Aυτα έχω!Σε WOT ακόμα δεν έχω...Θέλω να μου έρθουν όλα μαζι να τα βάλω πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου και σε μένα αν δεν σου κάνει κόπος. Είδα καλά νούμερα και σαν εταιρία την έχω ξανακούσει και θα θελα να μάθω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ειχε κατα καιρους στους 4Τ κατι μονοσελιδα ειναι για αρκετες εταιρειες παντως και εχει καλα νουμερα.

σουηδικη ειναι η εταιρεια γι αυτο ξεκινησε και με volvo-saab αρχικα :D

τωρα εχει και για ολο το VAG .

Edited by dubbeR_OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Kαλη η bsr αλλα stage 2 ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!

Kαι μετα που θα βαζουν ολοι την τουρμπινα απο το s3 θα πρεπει να ξαναπληρωσεις προγραμμα σε αλλη εταιρια!!Τρεχα γυρευε!

Για μενα μια καλη λυση και φτηνη(850ευρω) ειναι unitronic με προοπτικη αναβαθμησης μεχρι και για garett gt28rs!

Επισης περιπου στα ιδια ειναι και η giac βεβαια λιγοτερο custom!Σε πολυ λιγο θα γεμισει η αγορα με τουρμπινες και θα τρεχουμε ολοι να ξαναπληρωνουμε προγραμμα!

Γνωμη μου ειναι να πατε σε τετοιες εταιριες διοτι τα big turbo ερχoνται συντομα!

BSR ε;;;

new_lol.gif..Άρη θυμάσαι τί σου έλεγα;;;

Βλεπε παραπανω new_lol.gif

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΙΞΑΜΕ?

ο καθενας κανει οτι κρινει σωστο στο αμαξι του.κατα τη γνωμη μου εχουμε μελλον ακομα για μετατροπες του τυπου αλλαγη τουρμινας και και...ενα καλο 1ο σταδιο με σωστα πραγματα ειναι προς το παρον οτι καλυτερο.το unitronic ειναι οντως μια πολυ καλη επιλογη και απο αξιοπιστια αλλα και απο δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

ποιες απο τις 3 δινουν εγγυηση k ποσο καιρο?

abt k mtm k revo δεν θεωρουνται σαν εργοστασιακο αγωνιστικο τμημα του vag,αυτες δινουν εγγυηση της εταιριας ή ισχυει κανονικα η εγγυηση της vw?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μαλλον το ΜΤΜ ειναι το πιο ακριβο η κανω λαθος?Οποιος θελει να παει σε ΜΤΜ που απευθυνεται?Εγω ξερω εναν στην καλλιθεα κατω...Υπαρχει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.