Jump to content
tonino

Mtm Vs Giac Vs Revo

Recommended Posts

Πουλαω ολοκληρη την εισαγωγη evoms v-flow σε καλη τιμη!Οποιος ενδιαφερεται με πμ! Κανει για ολα τα tfsi!

Γιατί την πουλάς αν επιτρέπεται. Η ερώτηση μου έχει σαν σκοπό να μάθω τι θα κάνεις μετέπειτα. Την εισαγωγή που βάζει ο Πιτ την έχει δοκιμάσει κανείς; Στέφανε εσύ μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Την εισαγωγη αυτη η οποια ειναι της atp την εχω δοκιμασει και δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Δεν εχει κανει πουθενα διακοπες ή μπερδεματα, δουλευει πολυ καλα σε ολο το φασμα στροφων, αλλα πιστευω οτι θελει μια προεκταση να βγει λιγο ποιο κατω προς τον προφηλακτηρα γιατι η χωανη ειναι πολυ κοντα στο μοτερ.

Αυτην λεω

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...tegory_Code=FSI

Και εκει πιστευω οτι πρεπει να καταληξει για καλυτερο αερα.

http://www.eiptuning.com/eip/images/projec...age_1000_21.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την πουλάς αν επιτρέπεται. Η ερώτηση μου έχει σαν σκοπό να μάθω τι θα κάνεις μετέπειτα. Την εισαγωγή που βάζει ο Πιτ την έχει δοκιμάσει κανείς; Στέφανε εσύ μήπως;

Πωλειται για λογους ησυχιας!Ξερεις πολυ τσαφα τσουφα και τετοια!Ξαναεβαλα το μεσαιο καζανακι και τον παπα και ηρεμησα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εκει πιστευω οτι πρεπει να καταληξει για καλυτερο αερα.

http://www.eiptuning.com/eip/images/projec...age_1000_21.jpg

Θα σε ενδιέφερε μια τέτοια εισαγωγή Στέφανε;;

¶ν ναι στείλε μου p.m να σου πώ. ;)

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Πωλειται για λογους ησυχιας!Ξερεις πολυ τσαφα τσουφα και τετοια!Ξαναεβαλα το μεσαιο καζανακι και τον παπα και ηρεμησα! ;)

Κατάλαβα... Η αλήθεια είναι ότι παρακάνει θόρυβο και σχεδόν πάντα. Βάλε τον παπά και όταν βαρεθείς τον μαμά ήχο, τα ξαναβάζεις. Κύκλος είναι αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Και εκει πιστευω οτι πρεπει να καταληξει για καλυτερο αερα.

http://www.eiptuning.com/eip/images/projec...age_1000_21.jpg

Θα σε ενδιέφερε μια τέτοια εισαγωγή Στέφανε;;

¶ν ναι στείλε μου p.m να σου πώ. ;)

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Εκεί χαμηλά είναι πολύ καλό σημείο, αλλά με τα νερά τι γίνεται; Όλο και σε κάποια "μικρή" τεχνιτή λίμνη θα πέσουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα με την χοάνη τόσο χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Εκεί χαμηλά είναι πολύ καλό σημείο, αλλά με τα νερά τι γίνεται; Όλο και σε κάποια "μικρή" τεχνιτή λίμνη θα πέσουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα με την χοάνη τόσο χαμηλά;

Αν διαβασεις προσεχτικα θα δεις οτι η ΕΙΡ αναφερει οτι εχει κατι σαν βαλβιδα για να μην περναει νερα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Εκεί χαμηλά είναι πολύ καλό σημείο, αλλά με τα νερά τι γίνεται; Όλο και σε κάποια "μικρή" τεχνιτή λίμνη θα πέσουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα με την χοάνη τόσο χαμηλά;

Για να πάρει νερό η μηχανή πρέπει να βουτηχτεί ολόκληρη η χοάνη στο νερό.Σε γενικές γραμμές μπορεί να έχεις πρόβλημα άν είσαι σε 4χ4 και περνάς ποτάμι.Υπάρχουν όμως και ειδικά παρτς ώστε όταν βυθιστεί σε νερό να ανοίγει απο αλλού.

Η εν λόγω εισαγωγή απο ότι ξέρω είναι για track days.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι στο τσακ να βαλω προγραμμα εσεις αμα ησασταν στη θεση μου, τι θα βαζατε και γιατι.

Filarako gia th revo exw akousei ta kalhtera alla an thes mpes sto site ths bsr h perna apo ekei giati egw to episkeytika kai eimai kai egw se dylima

Link to comment
Share on other sites

Βγάζουμε λοιπόν το αυτοκίνητο στο δρόμο με τον προγραμματιστή δίπλα να μετράει πιέσεις μέσω VAG-COM, η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν παρανοική, τεράστια αφύσικη δύναμη ΠΑΝΤΟΥ στα πρόθυρα μη ελέγχου δίνοντας σου την αίσθηση οτι το αυτοκίνητο ήταν φτερό. Την στιγμιαία πίεση που ανέβασε δεν θα την πώ για θα νομίζετε οτι παίρνω "ουσίες".

Συγνωμη που το ξεθαβω ΑΛΛΑ ετσι απο περιεργεια ποια ηταν η στιγμιαια πιεση που ανεβασε?

Αν θες πες μου γιατι εχω κατι στο μυαλο μου. :lol:

Edited by Schiller
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ασχετο,διαβασα πιο πανω για εισαγωγη που φορουσε ο ενας και ολοσ οχι,τι εννουμε με τον ορο εισαγωγη???εννοειτε μηπως εισαγωγη αερα φιλτροκουτι???

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι δεν ακούγεται? Ορίστε, μόλις την ανέφερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα, θα σου προτεινα οτι αναβαθμιση θελεις να κανεις να την κανεις στο εξωτερικο! Διοτι στην ελλαδα ειναι ολοι κομπογιαννητες και θα σου βγει καλυτερη τιμη και πανω απο ολα θα εχεις και την εγγυηση σου. εχω ενα MTM 313ps (*το οποιο ηταν Golf5 GTI 2.0) η αναβαθμιση κοστιζει 30.000Ευρω και κατι ψιλα μπες μεσα στην σελιδα τηε ΜΤΜ για να δεις τι αναβαθμισεις υπαρχουν . Μπορεις να αγορασεις και ετοιμα φτιαγμενα GOLF απο την ΜΤΜ κοστιζου γυρω στα 35000 χιλαρικα για το φερεις στην Ελλαδα ! Οσο για τον οικο δεν ειναι τυχαιος αναβαθμιζει Audi , VW,Bendley, Lamborghini, Ferrari και Porsche Τι αλλο θελεις !

http://www.mtm-online.de/en/

30.000 GTi + 30.000 ΜΤΜ = 60.000

Πολλά δεν είναι για την πιλαφιέρα;

Link to comment
Share on other sites

30.000 GTi + 30.000 ΜΤΜ = 60.000

Πολλά δεν είναι για την πιλαφιέρα;

Πράγματι. Το κουιζ της ημέρας (ή νύκτας, όπως το πάρει καθένας) είναι:

Με 60.000Ε τί καλύτερο μπορείτε να βρείτε αντί να αγοράσετε ένα golf GTI και να το φτιάξετε με το προαναφερθέν κόστος;

(επειδή είμαι φανατικός οπαδός των μαθηματικών και περισσότερο της αφαίρεσης, σημειώστε παρακαλώ τους πρόχειρους υπολογισμούς μου:

30.000 + 30.000=60.000

60.000 - 15.000(αξία μεταπώλησης) = 45.000

¶ρα το σενάριο αγοράς ενός καινουργιου, φτιαξίματος και μεταπώλησης μετά από 3 χρόνια μας φέρνει ζημιωμένους κατά μόλις 15.000 το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.