Jump to content
zhm

Τι ενισχυτή να βάλω;

Recommended Posts

εγω παλι απο ενισχυτικα εμπιστευομαι em-phaser zapco cadence και η κορυφαια για μενα οσον αφορα την ενισχυση των μπασων spl-dynamics.μιλαμε για δυναμη ολες αυτες οι μαρκες οχι μαλακιες.και η phoenix gold βγαζει κατι καλα κομματια.αλλα it isn't for me.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιοτικα διαιρουμενα ηχεια θα προτεινα DLS. Αυτα εχω και ειναι απο τα καλυτερα και πιστεψτε με εχω δοκιμασει και εχω καψει πολλα.

drago το θεμα του κουτιου παει μαζι με τον ενισχυτη, ενα και το αυτο, δεν δουλευει το ενα χωρισ το αλλο. γιαυτο ρωτησα. να μπω στο θεμα τωρα, επειδη το πορτ μπαγκαζ ειναι σχετικα μικρο polo6n2, δεν θελω να φαω πολυ απο το χωρο αλλα θελω να εχω και ηχο, το μεγεθοσ στανταρ με το γουφερ, δηλαδη ολα τα 8" ειναι το ιδιο μεγεθος ή ολα τα 10".για να μασ φωτισει ο decibel αφου ειναι και η δουλεια του αυτη. :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι πανε μαζι αλλα εδω ειπαμε να κρατησουμε το θεμα στους ενισχυτες. Οποτε κανε ενα topic στα ηχεια και τα λεμε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εναn pyle τετρακαναλο με 2 δεικτες φωτιζομενους πανω. Δεν ξερω αν ειναι απο τις καλες μαρκες αλλα παιζει φοβερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τον SIGNAT ROM 5 και σε συνδυασμό με τα πίσω ηχεία τα INFINITY βγάζουν τρελό ήχειο...Σύεται το πολάκι.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στον χώρο των ηχοσυστημάτων οι SONY είναι κάποιοι φτηνοί και σχετικά αξιόπιστοι ενισχυτές απλά δεν βγάζουν τα RMS που θα έβγαζαν κάποιοι άλλοι τετρακάναλοι. Εγώ έχω στο πρόγραμμα να ρίξω ένα τετρακάναλο EM PHAZER πάνω αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 4x85 RMS με τσιμπημένη τιμή βέβαια πάνω απο 450€ αλλά διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Απλά οι ενισχυτές και γενικά τα ηχοσυστήματα είναι αντικειμενικά ο καθενας τι θέλει να φτιάξει. (τα γιούρια παίζουν μεγάλο ρόλο).

Διορθώστε με αν τα παραλέω ή κάνω λάθος κάπου :excl:

Edited by DEMON4141
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια εχω βαλει εναν ενυσχυτη 5καναλο alpine V-12 series με 2 οβαλ polkmomo στην εταζερα και ενα 12ιντσο sub polk και δουλευουν τελεια ολα και ολη την ωρα στην τσιτα παρολο που τα εχω πληρωσει με το παραπανω..... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

simera gyrisa apo germania kai efera mazi mou 4-kanalo enisxyth BLAUPUNKT GTA 475 STA 850 WATT (149 euro!!) KAI 2x220 watt 3-way triaxial ixeia BLAUPUNKT GTx 693 (33,4 euro!!) kai subwoofer 600watt 200RMS BLAUPUNKT GTt300 (33 euro!!) to opoio subwoofer to brhka edo sta media markt 79 euro se prosfora.....! :lol:

H ellada den axizei gia agores parte to xampari mono gia kana nero kai kana soublaki

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

αν μπορεις φιλε να μην γραφεις στα greeklish γιατι ειναι κουραστικο για τους υπολοιπους

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

simera gyrisa apo germania kai efera mazi mou 4-kanalo enisxyth BLAUPUNKT GTA 475 STA 850 WATT (149 euro!!) KAI 2x220 watt 3-way triaxial ixeia BLAUPUNKT GTx 693 (33,4 euro!!) kai subwoofer 600watt 200RMS BLAUPUNKT GTt300 (33 euro!!) to opoio subwoofer to brhka edo sta media markt 79 euro se prosfora.....! :)

H ellada den axizei gia agores parte to xampari mono gia kana nero kai kana soublaki

Καλα μην νομιζεις οτι και οι Blaupunkt ενισχυτες αξιζουν και πολλα, βγαζουν πολυ φυσημα. Οσο για 850 Watt ειναι μαλλον max και οχι RMS.Οσο για το Subwoofer... ;)

Αν μιλαμε για ποιο ποιοτηκα μηχανηματα οπως οι EMPHASER που αναφερθηκαν ποιο πανω οι τιμες παιζουν στα ιδια επιπεδα με την Ευρωπαικη αγορα και εξαρταται κυριως και απο ποιον τα αγοραζεις. Το media markt για παραδειγμα ειναι φθηνο γιατι δεν εχει εγκατασταση, ενα μαγαζι ομως εξειδικευμενο στον ηχο συνηθως δεν κερδιζει τιποτα απο την πωληση του ενισχυτη αλλα απο την συνολικη εγκατασταση.

Αν μιλαμε για Zapco, χειροποιητους ενισχυτες τους πληρωνεις αδρα αλλα τα αξιζουν και η διαφορα τιμης Ελλαδα - Γερμανια? Η Ελλαδα ειναι φθηνοτερη :) γιατι εχει σχεδον 3σιες πωλησεις απο την Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

ZAPCO Rulez

περιμενω νεα για τους dcs με αγωνεια.

emphaser τελικα δεν θα βαλω τον 24000 αλλα 2 13000.

τι λες περυ? απλα οταν θελησω να τους δωσω πουλιουνται πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Exo brei enan JBL GTO755.6

pos sas fenete? ton brika sta 245 Euria!

GTO755_6.gif

kai ta specs

SPECIFICATIONS

General

Power Output 60 Watts RMS x 4 channels + 107 watts RMS x 2 channels at 4 ohms and ≤ 1% THD + N

160 Watts x 2 + 300 watts x 1 at 4 ohms, 14.4V supply and ≤ 1% THD + N

117 watts (channels 1, 2, 3, 4), 163 watts (channels 5, 6) at 2 ohms

Signal-to-Noise Ratio 79dBA (reference 1 watt into 4 ohms)

Effective Damping Factor 6.392 at 4 ohms

Frequency Response 10Hz – 47kHz (channels 1, 2, 3, 4), 10Hz – 302Hz (channels 5, 6)

Maximum input signal 6V

Maximum sensitivity 250mV

Output regulation 0.042dB at 4 ohms

12dB Built-in, variable, low-pass electronic crossover

Separate high-level and low-level inputs

Remote bass-level control (optional)

Dimensions (H x W x D) 475mm x 313mm x 60mm

JBL GTO 755.6 site!

Link to comment
Share on other sites

... παρτον. κατι θα κανει στο γουφερακι σου.

To thema den einai an ton thelo s' autin tin timi (pou den mexalaei) alla an tha pexei sosta to goufer! Min xriastei dil. na paro allon argotera! An einai na min ksodeuo ta eura pou den mas periseuoune!!!!! :lol:

Autos o enix. gia to goufer pos sou fenete?

PHOENIX GOLD XENON X600.1 CAR AUDIO AMP AMPLIFIER

img.jpg

Brand: Phoenix Gold

Condition: New

RMS Power Output: 600W x 1 @ 4-1 Ohm

Peak Power Output: 1200W x 1 @ 4-1 Ohm

Signal To Noise Ratio: 90dB

Frequency Response: 20-300Hz

Bass Boost: 18dB

Built-In Crossovers: Low Pass

Ohm Load Stability: 1 Ohm

Low Level Input: Yes

Built in Cooling Fan: Yes

Bass Control Knob: No

Dimensions: 18.25"L x 10.6"W x 2.5"H

ton brika sto ebay enanti $176.50

site

Edited by zhm
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην νομιζεις οτι και οι Blaupunkt ενισχυτες αξιζουν και πολλα, βγαζουν πολυ φυσημα. Οσο για 850 Watt ειναι μαλλον max και οχι RMS.Οσο για το Subwoofer... :lol:

Αν μιλαμε για ποιο ποιοτηκα μηχανηματα οπως οι EMPHASER που αναφερθηκαν ποιο πανω οι τιμες παιζουν στα ιδια επιπεδα με την Ευρωπαικη αγορα και εξαρταται κυριως και απο ποιον τα αγοραζεις. Το media markt για παραδειγμα ειναι φθηνο γιατι δεν εχει εγκατασταση, ενα μαγαζι ομως εξειδικευμενο στον ηχο συνηθως δεν κερδιζει τιποτα απο την πωληση του ενισχυτη αλλα απο την συνολικη εγκατασταση.

Αν μιλαμε για Zapco, χειροποιητους ενισχυτες τους πληρωνεις αδρα αλλα τα αξιζουν και η διαφορα τιμης Ελλαδα - Γερμανια? Η Ελλαδα ειναι φθηνοτερη :blink: γιατι εχει σχεδον 3σιες πωλησεις απο την Γερμανια.

E οχι και δεν βγάζει απο το να σου τα πουλήσει ... Στα πουλάει αλλο τόσο ... Χοντρική τα πέρνει λιανική τα πουλάει !

Αντε να σου κάνει μια καλύτερη τιμή αλλα μην είμαστε και αφελείς !

Λογικό είναι άλωστε. Ο ηχοσυστηματάς απο αυτό ζεί. Εγκατάσταση και λιανικό εμπόριο ...

Απλά στην Ελλάδα γενικά οι έμποροι τείνουν να σε μαχαιρώνουν στο τέλος αντι να σου πουλάνε απλά κάτι !

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να μεου πει υπευθυνα τι ενισχυτη

να βαλω για να ακουω ποιοτικο ηχο (οχι να ξεκουφαινομαι)

τιμες και μαρκα please!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Με τι ηχεία και πόσα, με τι πηγή, σε τι αμάξι, με πόσα χρήματα;

Συνάρτηση πολλών παραγόντων είναι η επιλογή του ενισχυτή μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.