Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Εγκέφαλος της ΜΤΜ.

Recommended Posts

Γειά σας Passat-οι :) Περιμένω το Passat μου (2.0Τ) σε 3-4 μήνες, και είπα να αρχίσω το ψάξιμο από τώρα για καμιά βελτιωσούλα... Και ψάχνοντας αυτές τις μέρες έπεσα πάνω σε αυτό:

www.mtm-tuning.de (και πάτε PRODUCTS -> MTM TUNING και διαλέγετε VW -> Passat 3C κλπ κλπ...)

Είναι εγκέφαλος ο οποίος είναι έτοιμος επαναπρογραμματισμένος και αποδίδει το Passat 245 άλογα και 355Νm ροπή! Έχετε ακούσει κάτι για αυτό ή μήπως (ακόμη καλύτερα) τυχαίνει κάποιος να τον έχει ήδη φορέσει? Εγώ έχω στείλει ήδη e-mail στην εταιρεία για περισσότερες λεπτομέρειες. Το κόστος του εγκεφάλου είναι 1.200€. Εν τω μεταξύ έχει και εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο η ΜΤΜ στην Αθήνα (Sport Auto Center στην Καλλιθέα).

Έχω βρει παρόμοιους εγκεφάλους και από Nothelle και από Oetinger...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε icy... Θα ρίξω μια ματιά και θα σου πω. Πάντως και οι 3, πάνω κάτω μιλάνε για την ίδια επέμβαση και την ίδια απόδοση... Δεν έχει φορεθεί κάτι παρόμοιο σε Passat ή άλλο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρόνη! Είχε πολύ υλικό! Όταν με το καλό έρθει το αμάξι και προχωρήσω στην μετατροπή, θα γράψω 2 λόγια και σε αυτό το τόπικ, να υπάρχουν μαζεμένα και συγκεκριμένα για τους Passat-ους... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι η ΜΤΜ δεν δίνει καμμία απολύτως εγγύηση.

Η απάντησή τους όσον αφορά το θέμα έχει να κάνει με το άν το αυτοκίνητο καλύπτεται από εργοστασιακή εγγύηση. Οσο αυτή ισχύει σου

εγγυώνται και ατοί τα ίδια πράγματα, παραμύθια της χαλιμάς.

H REVO δίναι 2 χρόνια εγγύηση για ECU.

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Φίλε Νίκο, καλά κάνεις και έχεις αρχίσει το ψάξιμο από τώρα. Αυτό σημαίνει ότι σε ενδιαφέρει πολύ το αυτοκίνητο σου. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον εγκέφαλο της MTM μιας και δεν ξέρω σχετικά απλά θα ήθελα να σε ενημερώσω για έναν άλλο κατασκευαστή. Πρόσφατα φίλος μου επαναπρογραμμάτισε το Passat του 2.0 TFSI στην εταιρία PowerLogic (Μαραβέλιας). Δεν ξέρω αν την γνωρίζεις έχει συνεργείο κάπου στην Ιερά Οδό. Τα αποτελέσματα ήταν άκρως ευχάριστα. Το αυτοκίνητο έβγαλε στον τροχό 255 Ps δυναμομετρημένα. Βέβαια απ' ότι μου είπε η πίεση του Turbo ανέβηκε γύρω στο 1,4 με 1,5. Το κόστος της μετατροπής είναι γύρω στα 1000 ¤. Το παλικάρι είναι πολύ ευχαριστημένο μέχρι τώρα καθώς το αυτοκίνητο πάει καλά σε όλο το φάσμα των στροφών. Ελπίζω να ήταν χρήσιμη η πληροφορία μου. tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, καλά κάνεις και έχεις αρχίσει το ψάξιμο από τώρα. Αυτό σημαίνει ότι σε ενδιαφέρει πολύ το αυτοκίνητο σου. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον εγκέφαλο της MTM μιας και δεν ξέρω σχετικά απλά θα ήθελα να σε ενημερώσω για έναν άλλο κατασκευαστή. Πρόσφατα φίλος μου επαναπρογραμμάτισε το Passat του 2.0 TFSI στην εταιρία PowerLogic (Μαραβέλιας). Δεν ξέρω αν την γνωρίζεις έχει συνεργείο κάπου στην Ιερά Οδό. Τα αποτελέσματα ήταν άκρως ευχάριστα. Το αυτοκίνητο έβγαλε στον τροχό 255 Ps δυναμομετρημένα. Βέβαια απ' ότι μου είπε η πίεση του Turbo ανέβηκε γύρω στο 1,4 με 1,5. Το κόστος της μετατροπής είναι γύρω στα 1000 ¤. Το παλικάρι είναι πολύ ευχαριστημένο μέχρι τώρα καθώς το αυτοκίνητο πάει καλά σε όλο το φάσμα των στροφών. Ελπίζω να ήταν χρήσιμη η πληροφορία μου. tongue.giftongue.giftongue.gif

Στον τροχό 255 ... αποκλείεται.

Στρόφαλο εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA
Στον τροχό 255 ... αποκλείεται.

Στρόφαλο εννοείς.

Ναι Τάσο μ@λ@κί@ έχεις δίκιο. Στο στρόφαλο είναι αυτή η απόδοση!!!! Λάθος δικό μου Sorry!!! ;) ;) :lol:

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο για την πληροφορία. ;) Με το που θα πάρω το αμάξι (σε καμιά 20-30 μέρες) θα κατέβω Αθήνα μια βόλτα, να πάω από τον κουμπάρο μου. Αν είναι θα επικοινωνήσω μαζί σου αν μπορείς να βρεθούμε, να δω και το αυτοκίνητο του φίλου σου (αν είναι δυνατόν).

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την PowerLogic και την έχω ξαναδεί να αναφέρεται στο φόρουμ μας, αλλά για κάποιο λόγο (δεν ξέρω ποιόν και πιθανόν να είναι λάθος αυτό), δεν με εμπνέει εμπιστοσύνη ένα πρόγραμμα ελληνικής εταιρείας... B) Από την άλλη, θα ρωτήσω κι εγώ ο ίδιος τις υποψήφιες εταιρείες τι παίζει και αν παίζει τίποτα με εγγυήσεις. Πάντως με τα όσα έχω ακούσει μέχρι τώρα και διαβάσει, θα κατέληγα στην ΜΤΜ, έχοντας στο μυαλό μου ότι είναι μια λιγότερο extreme αλλά σταθερή επιλογή.

Βέβαια την πρώτη που θα επισκευτώ θα είναι η Sportec, η οποία βρίσκεται και στην Θεσσαλονίκη, γιατί καλοί είναι όλοι τους, αλλά αν κάτι πάει στραβά, δεν λέει να κάνω τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα σαν σπίτι-δουλειά... :blink: Οπότε εγώ έχω καταλήξει ότι αρχικά θα επισκευτώ την Sportec στην Θεσ/νίκη - η οποία έμαθα από μέλος του club που έχει ήδη πρόγραμμα από αυτούς, ότι είναι πολύ ευχαριστημένος, με κανένα πρόβλημα και το πρόγραμμα περάστικε μέσα σε 2-3 ώρες - και μετά αν κάτι μου στραβώσει και διαλέξω να κατέβω Αθήνα, κατά 99% θα επιλέξω ΜΤΜ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει και η ΜΤΜ μόνο 2-3 ώρες, αλλάζει το πράγμα. Έρχομαι μια βόλτα Αθήνα και γυρίζω τσιπαρισμένος. Αν και πάλι παίζει η μεγάλη απόσταση σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο.

Απ' ότι βλέπω το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα αναβάθμισης του κινητήρα σου. Εγώ μόλις χθες παρήγγειλα το passat 2.0tsi(όπως θα λέγεται από τώρα) και ο Παζαρόπουλος έχει δικό του πρόγραμμα στα 240hp και με την εγγύηση να ισχύει. Μήπως ξέρεις κάτι σχετικό;

Σε ευχαριστώ. Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κώστα. Να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα και εξωνυχιστικά το θέμα, αλλά αυτό που ήθελα εγώ στην τελική, ήταν ένα πρόγραμμα το οποιό να είναι από έναν επώνυμο οίκο βελτιώσεων και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα έχω μικρο/μεγαλό-προβλήματα...

Επειδή η ΜΤΜ μου ακουγόταν για την καλύτερη επιλογή, σκεφτόμουν να βάλω το δικό τους πρόγραμμα. Από την άλλη όμως, λόγω της απόστασης (μένω Θεσσαλονίκη) δεν ήθελα να πάρω κάτι το οποίο δεν θα μπορούσα εύκολα να βρω αυτόν που μου το πούλησε. Έτσι αποφάσισα να βρω έναν οίκο βελτίωσης στην Θεσσαλονίκη. Οπότε και πήγα στην Sportec. Η αναβάθμιση έγινε μέσα σε 2 ώρες, χωρίς να πειραχτεί τίποτα από το αμάξι (μέσω της OBD2 έγιναν όλα) και το αμάξι λειτουργεί άψογα! Έχει πάρει αρκετά τα πάνω του κι εγώ είμαι 100% ευχαριστημένος.

Για τον Παζαρόπουλο δεν ξέρω. Καλύτερα να ρωτήσεις το πρόγραμμα αν είναι κάποιου οίκου βελτιώσεως. Εγώ δεν θα το επιχειρούσα αν μου έλεγαν ότι είναι κάποιο που ανέπτυξαν μόνοι τους. Πες το προκατάληψη, πες το όπως θέλεις, αλλά θα προτιμήσω τον ξένο που κάνει μόνο αυτό για να βγάλει το ψωμί του και όχι τον οποιοδήποτε Παζαρόπουλο που θέλει απλά να βγάλει και κάτι ακόμη...

Πάντως όσον αφορά την ιπποδύναμη, πιστεύω ότι όλα τα προγράμματα πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες βελτιώσεις. Τώρα αν ένα είναι 238, το άλλο 242 και το τρίτο 247, για μένα είναι ψιλά γράμματα. Και ο αντιπρόσωπος της Sportec, μου έδειξε δυναμομετρήσεις που φτάνανε μέχρι και τα 248 άλογα. ¶λλα δεν είναι τα απόλυτα νούμερα που θα με κερδίσουν εμένα.

Πάντως είτε με πρόγραμμα είτε χωρίς, το αμάξι είναι σκέτη απόλαυση! Έκανες μια από τις καλύτερες επιλογές! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο.Ακολούθησα τη συμβουλή σου και έστειλα ένα e-mail στα κεντρικά του Παζαρόπουλου στην Αθήνα για να μου πουν πληροφορίες για το πρόγραμμά τους. Τώρα περιμένω να δω τι θα απαντήσουν. Αν θα απαντήσουν φυσικά. Αν πάντως είναι κάποιου από των αξιόπιστων ξένων κατασκευαστών λογικά θα το προτιμήσω.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.