Jump to content
Guest SiD

Πως ξεκινα καλυτερα ενα Golf V

Recommended Posts

Xρέπι όχι. Απλά θέλει εξάσκηση. Μην ξεχνάτε ότι μπορεί 2 αυτοκίνητα να είναι ίδια, αλλά να διαφέρουν σε επίπεδο εξοπλισμού. Εννοήτε πως αυτό που είναι φορτωμένο με έξτρας θα κάνει 3 χρόνια. Μετά είναι η ικανότητα του οδηγού και πόσο λυπάται το αυτοκίνητο του. Οι γρήγορες εκκινήσεις, μόνο κακό κάνουν σε ένα αυτοκίνητο. Λιγότερη βενζίνη στο ρεζερβουάρ, ένα ελαφρύ γεύμα το προηγούμενο βράδυ, μια επίσκεψη στο WC λίγο πριν, όλα βοηθούν στο να κατεβούν δέκατα... Και πάλι όμως το ποσοστό επιτυχίας είναι 20-30%. Προσπαθείς και αν δεν πετύχει ξαναπροσπαθείς. Πετυχαίνει, αισθάνεσαι μάγκας.

Link to comment
Share on other sites

χρόνη το πολάκι τι 0-100 το είχες κάνει στον περιφεριακό θυμάσαι??

γιατί εγώ δεν θυμάμαι...

30 αν θυμαμαι καλα ειχαμε κανει περιπου στο 10.6 αλλα σε χαλια δρομο και με τελειωμενο δισκο!

οταν ερθεις σε καποια συναντηση και παμε,θα δουμε τι γινετε!

Link to comment
Share on other sites

360.jpg__SL928D_L_01.jpg

:( - Πατριωτη SID: υπολογισε γυρω στα 20-30 Ε ,τα στερεωνεις στο τιμονι και τα δουλευεις με το αριστερο μιας και το δεξι ειναι για χειροφρενο και λεβιε - εχει στην στοα Φεξη,σε ορισμενα καταστηματα με σπορ ειδη αυτοκινητου και βρισκεις και σε e-μαγαζια στην Ελλαδα

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

Xρέπι όχι. Απλά θέλει εξάσκηση. Μην ξεχνάτε ότι μπορεί 2 αυτοκίνητα να είναι ίδια, αλλά να διαφέρουν σε επίπεδο εξοπλισμού. Εννοήτε πως αυτό που είναι φορτωμένο με έξτρας θα κάνει 3 χρόνια. Μετά είναι η ικανότητα του οδηγού και πόσο λυπάται το αυτοκίνητο του. Οι γρήγορες εκκινήσεις, μόνο κακό κάνουν σε ένα αυτοκίνητο. Λιγότερη βενζίνη στο ρεζερβουάρ, ένα ελαφρύ γεύμα το προηγούμενο βράδυ, μια επίσκεψη στο WC λίγο πριν, όλα βοηθούν στο να κατεβούν δέκατα... Και πάλι όμως το ποσοστό επιτυχίας είναι 20-30%. Προσπαθείς και αν δεν πετύχει ξαναπροσπαθείς. Πετυχαίνει, αισθάνεσαι μάγκας.

Ε δεν το πήρα εγώ για να το λυπηθώ.. Σε άλλον το έδωσα που δε χρειάζεται εξάσκηση.. :( Και έγιναν και πολλές μετρήσεις. Απλά πιστεύω ότι εκτός που είναι βαρύ λόγω sportline, 17άρες, ηλιοροφή κτλ κτλ (που σιγά τα ωά), ίσως έπεξαν ρόλο και τα semi.

Πάντως πιο αργό κι απ' την καθυστέρηση το golfaki μου...

Link to comment
Share on other sites

Xρέπι όχι. Απλά θέλει εξάσκηση.

Χρεπι οχι, απλα πολυ αργο για 120 αλογα

Εξασκηση ο ανθρωπος που το οδηγησε, μπα, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη...Μαλλον εμεις χρειαζομαστε αρκετη, οχι αυτος... :(

Μαλλον φταιει ο πλουσιος εξοπλισμος σε σχεση με το 99,9% των υπολοιπων 1,6 FSI που κυκλοφορουν, τα 17αρια, το 225 πελμα και σε μεγαλο βαθμο πιστευω τα semi...Αν και μεχρι τα 100 να πω την αληθεια δεν ενιωθα και εμενα να μου κοβουν ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

Χρεπι οχι, απλα πολυ αργο για 120 αλογα

Εξασκηση ο ανθρωπος που το οδηγησε, μπα, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη...Μαλλον εμεις χρειαζομαστε αρκετη, οχι αυτος... :)

Μαλλον φταιει ο πλουσιος εξοπλισμος σε σχεση με το 99,9% των υπολοιπων 1,6 FSI που κυκλοφορουν, τα 17αρια, το 225 πελμα και σε μεγαλο βαθμο πιστευω τα semi...Αν και μεχρι τα 100 να πω την αληθεια δεν ενιωθα και εμενα να μου κοβουν ιδιαιτερα...

215 φοράω στα semi..

Δεν πειράζει.. εγώ το αγαπάω κι ας είναι μπρίκι.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

λουιζα πρεπει να ερθεις μια φορα προς σινδο μετα απο καποιο meeting να δουμε αν ολα ειναι ετσι η αν οντως ειναι τοσο βαρυτερο το δικο σου.

ιδιο βημα εχουμε 225 φοραω..

Link to comment
Share on other sites

λουιζα πρεπει να ερθεις μια φορα προς σινδο μετα απο καποιο meeting να δουμε αν ολα ειναι ετσι η αν οντως ειναι τοσο βαρυτερο το δικο σου.

ιδιο βημα εχουμε 225 φοραω..

Το έχεις ζυγίσει Γιώργο ποτέ; Επίσης 0-100 έχεις μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote

Ολοι εσεις που βγαλατε χρονο κατω απο 11 μαμα ηταν τα 5αρια?

Γιατι η VW δινει χρονο 10.8

και ολοι ξερουμε οτι οι χρονοι που δινουν οι εταιρειες ειναι υπερφυσικα χαμηλοι

αν καταφερατε με μαμα κατω απο 10.8 τοτε

αμα ειναι να της στειλουμε ενα email της VW να την ενημερωσουμε.. να μην αδικειται.. κριμα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εσεις που βγαλατε χρονο κατω απο 11 μαμα ηταν τα 5αρια?

Γιατι η VW δινει χρονο 10.8

και ολοι ξερουμε οτι οι χρονοι που δινουν οι εταιρειες ειναι υπερφυσικα χαμηλοι

αν καταφερατε με μαμα κατω απο 10.8 τοτε

αμα ειναι να της στειλουμε ενα email της VW να την ενημερωσουμε.. να μην αδικειται.. κριμα ειναι..

τους ολους που τους ειδες?ο χρονης 4ρι εχει..

λουιζα οχι ουτε το εχω ζυγισει δυστυχως ουτε το 0-100 ποτε..δεν ετυχε!

Link to comment
Share on other sites

θα το κανονισω συντομα ουνκα να το μετρησουμε!!

οσο γι αυτον που δοκιμασε το fsi και ειναι και καλος κτλ κτλ κτλ "τον ανοιγω μια δευτερα" :D

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest The Coyote

Ounkas οχι ολους. για κατι παιδια με 5αρια στην πρωτη σελιδα που μιλησαν για χρονους κατω απο 10.8

αμα ειναι μαμα, ε να το πουμε στη vw.. να μην αδικει τα αμαξια της.. κριμα..

:D

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε βασιλη σου φενεται περιεργο?

Γιατί, δεν είναι; Το θέμα είναι να έχει γίνει σωστά και η χρονομέτρηση γιατί 2-3 δέκατα φεύγουν πανεύκολα σε απλό χρονόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

Απλα πρεπει να ξερετε,οτι οι χρονοι που ανακοινωνουν τα εργοστασια πολλες φορες ειναι αισιοδοξοι για λογους μαρκετινγκ κτλ.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αμαξι που να καταφερει να γραψει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πως μετράτε τα 100 χιλιόμετρα ανά ώρα?Αφού το κοντέρ δείχνει 5-10 χιλιόμετρά πάνω από την πραγματική ταχύτητα. Δηλαδή όταν εσύ θα σταματήσεις το χρονόμετρο μόλις το κοντέρ θα δείχνει 100, εσύ θα τρέχεις με 90-95 χιλιόμετρα. Πρέπει να σταματήσεις το χρονομετρο όταν το κοντερ θα δείχνει 105-110. κάπου εκεί μεσα. Σωστά δε λέω?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά λές. Και δεδομένου οτι εκείνα τα 5-10 km/h είναι αυτά που ανεβαίνουν πιο αργά και πιο δύσκολα από αυτά που έχεις ανεβάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, παίρνεις πολύ απλά έναν χρόνο κοντά στο 11-11+κατι, που αναφέρθηκε πιο πάνω. Επιπλέον, δεν νομίζω οτί τα 17" φαρδύτερα ζαντολάστιχα επιβαρύνουν τόσο πολύ ενα Golf V 1.6, στο 0-100, ίσα ίσα η επιπλέον πρόσφηση το βοηθάει, παρόλο που μπορεί να το επιβαρύνει στις ρεπρίζ.

Link to comment
Share on other sites

Πως μετράτε τα 100 χιλιόμετρα ανά ώρα?Αφού το κοντέρ δείχνει 5-10 χιλιόμετρά πάνω από την πραγματική ταχύτητα. Δηλαδή όταν εσύ θα σταματήσεις το χρονόμετρο μόλις το κοντέρ θα δείχνει 100, εσύ θα τρέχεις με 90-95 χιλιόμετρα. Πρέπει να σταματήσεις το χρονομετρο όταν το κοντερ θα δείχνει 105-110. κάπου εκεί μεσα. Σωστά δε λέω?

εγω προσωπικα κανω τις μετρησεις με εναν φιλο που εχει τηλεμετρια!

οποτε λιγο δυσκολο να μην ισχυουν τα νουμερα! :D

Link to comment
Share on other sites

97 ειναι τα πραγματικα οταν δειχνει 100 νομιζω..κ παλι σταματαει κανεις ακριβως στα 100?

Όταν έχεις τηλεμετρία δε χρειάζεται να σταματήσεις γιατί φαίνονται τα πραγματικά 100km στο διάγραμμα...

Γενικά τα 0-100 στο χέρι δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα γιατί δεν ξέρεις τα πραγματικά σου km και ακόμα και να τα ήξερες δυσκολα σταματάς το χρονόμετρο ακριβώς τη σωστή στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεμετρια και μονο...Ολα τα αλλα ειναι απλα να χαμε να λεγαμε....Εγω με το χερι, και ακομα και με turbo timer που μετραει, μετραγα λιγοτερα και ποτε περισσοτερα απο τα πραγματικα :angry:

με την τηλεμετρια, τελος οι υποθεσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Τηλεμετρια και μονο...Ολα τα αλλα ειναι απλα να χαμε να λεγαμε....Εγω με το χερι, και ακομα και με turbo timer που μετραει, μετραγα λιγοτερα και ποτε περισσοτερα απο τα πραγματικα :rolleyes:

με την τηλεμετρια, τελος οι υποθεσεις :lol:

με το gt εχεισ μετρησει doctor..ξερεισ γιατι ρωταω??για να δω αν ισχυουν τα νουμερα που λενε τα περιοδικα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.