Jump to content
Guest Giouvas

Αλοιφες που να καλυπτουν γρατζουνιές..

Recommended Posts

Guest Giouvas

Εχω ακουσει για διάφορες αλοιφές που καλυπτουν γρατζουνιες , αλλα στην πραγματικοτητα δεν κανουν και τοσο καλη δουλεια...

Υπαρχει καμια προταση για καμια οντως καλη αλοιφη , που εχετε δοκιμασει και οντως ειχατε καλα αποτελεσματα ? εχω δοκιμασει τα παντα ... HELP ME :thumbsup: !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Εχω ακουσει για διάφορες αλοιφές που καλυπτουν γρατζουνιες , αλλα στην πραγματικοτητα δεν κανουν και τοσο καλη δουλεια...

Υπαρχει καμια προταση για καμια οντως καλη αλοιφη , που εχετε δοκιμασει και οντως ειχατε καλα αποτελεσματα ? εχω δοκιμασει τα παντα ... HELP ME :rolleyes: !!!

Δεν τίθεται θέμα αλοιφής αγαπητέ!

Το θέμα είναι αν η γρατσουνιά έχει εισχωρήσει βαθύτερα από το βερνίκι σου!

Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να περιμένεις θαύματα.

Αν όμως μιλάμε για γρατσουνιά στην επιφάνεια του βερνικιού, τότε οι περισσότερες αλοιφές έχουν θεαματικότατα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑutoGlym Paint Renovator και μετα το τριψιμο, τελειωμα με

Super Resin Polish, η Ultra Deep Shine, αναλογα το χρωμα...Εχω κανει θαυμα με αυτες τις αλοιφες, και ειμαι και ερασιτεχνης...Πολλω δε μαλλον να το πας σε επαγγελματια...Παντως ο,τι και να κανεις, μακρια απο Sonax....

Link to comment
Share on other sites

οι αλοιφες αυτες κανουν και για τα πλαστικα καπακια των εξωτερικων καθρεφτων;

ρωταω γιατι εχθες βρηκα με τον καθρεφτη μου τον καθρεφτη ενος παρκαρισμενου και μου αφησε σημαδι το οποιο οσο και να το ετριψα με σκετο νερο δεν φευγει

τι να κανω, υπαρχει λυση;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε Doctor εχει κατι η Sonax,ειχες ασχημη εμπειρια απο αυτην?

Ναι ειχα, η αλοιφη/κερι ειναι απαραδεκτη...Και πολυ περισσοτερο το υλικο που εχουν για το τριψιμο...Στο παλιο μου αμαξι...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με την Sonax δεν ειχα κανενα προβλημα. Το δικο μου βεβαια ειναι ασημι, οποτε ακομα και αν η sonax ειναι ΓΤΠ, σε μενα μαλλον δεν φαινεται :huh:

@nik gt: Για την ακριβεια, εκει ειναι που κανουν και την καλύτερη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Πάντως, εγώ βάζω στοίχημα ότι γνωρίζω τι θα πάρει ο –Doctor- για του Αγ. Βαλεντίνου στη γυναίκα του!!!

f_Doctorm_2713b20.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ βάζω στοίχημα ότι γνωρίζω τι θα πάρει ο –Doctor- για του Αγ. Βαλεντίνου στη γυναίκα του!!!

f_Doctorm_2713b20.jpg

Speedster ΕΓΡΑΨΕΣ!!! worthy.gif

(και είμαι σίγουρη ότι του έδωσες και μια πολύ καλή ιδέα.. tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: καταπληκτική ιδέα για του αγιου βαλεντίνου!!!

κι εγω χρησιμοποιω αλοιφες της autoglum εδω κ καιρο κ είναι κορυφαίες! γυαλίστε αυτοκίνητο (ειδικά σκουρόχρωμο) με super resin polish κ μετα με extra gloss protection κ θα με θυμηθείτε!! worthy.gifworthy.gif

να ρωτησω κι εγω κάτι. αγόρασα πρόσφατα την paint renovator, απ'ότι διαβασα στις οδηγίες κάνει για φθαρμένα χρώματα κ καλύπτει ελαφρες γρατζουνιές. καλό είναι λεει να χρησιμοποιείται τοπικά σε προβληματικές περιοχές κ ΟΧΙ για γενικό γυάλισμα. αυτός βέβαια που μου το πούλησε (ο οποιος δεν ξερει την τυφλα του απότι τον εκοψα) μου είπε πως κάνει για τα καινούρια χρώματα, για γενικό μάλιστα γυάλισμα κ προστασια, κ πως μ'αυτην κι αυτοί γυαλίζουν όλα τα αμάξια.. η super resin polish λεει κρατάει μόνο για κανα 2-3 πλυσίματα κ δεν βλέπεις ιδιαίτερο αποτέλεσμα ούτε προστατεύει τοσο πολυ, εγω εν τω μεταξύ στην πραξη έχω δει το αντίθετο!!

ξερει κανείς τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
:lol::lol: καταπληκτική ιδέα για του αγιου βαλεντίνου!!!

κι εγω χρησιμοποιω αλοιφες της autoglum εδω κ καιρο κ είναι κορυφαίες! γυαλίστε αυτοκίνητο (ειδικά σκουρόχρωμο) με super resin polish κ μετα με extra gloss protection κ θα με θυμηθείτε!! worthy.gifworthy.gif

να ρωτησω κι εγω κάτι. αγόρασα πρόσφατα την paint renovator, απ'ότι διαβασα στις οδηγίες κάνει για φθαρμένα χρώματα κ καλύπτει ελαφρες γρατζουνιές. καλό είναι λεει να χρησιμοποιείται τοπικά σε προβληματικές περιοχές κ ΟΧΙ για γενικό γυάλισμα. αυτός βέβαια που μου το πούλησε (ο οποιος δεν ξερει την τυφλα του απότι τον εκοψα) μου είπε πως κάνει για τα καινούρια χρώματα, για γενικό μάλιστα γυάλισμα κ προστασια, κ πως μ'αυτην κι αυτοί γυαλίζουν όλα τα αμάξια.. η super resin polish λεει κρατάει μόνο για κανα 2-3 πλυσίματα κ δεν βλέπεις ιδιαίτερο αποτέλεσμα ούτε προστατεύει τοσο πολυ, εγω εν τω μεταξύ στην πραξη έχω δει το αντίθετο!!

ξερει κανείς τι παίζει??

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με την συγκεκριμένη αλοιφή (Paint Renovator).

Πάντως αν μιλάμε για αλοιφή που αφαιρεί γρατσουνιές και λειαίνει επιφάνειες θα έλεγα πως θα ήταν καλά να χρησιμοποιείται μόνο τοπικά.

Σκέψου ότι αυτές οι αλοιφές αφαιρούν μέρος από το βερνίκι σου. Γι’ αυτό το λόγο και συνοδεύονται από αλοιφή γυαλίσματος. Οπότε δεν είναι για χόρταση.

Σε μερικές περιπτώσεις όπου έχουμε πολύ παλιό και ταλαιπωρημένο χρώμα δεν βλάπτει μια δοκιμή για εφαρμογή σε ολόκληρο το αμάξωμα, αλλά σε καινούριο αυτοκίνητο θα έλεγα ότι μιλάμε για υπερβολή. Προσωπικά σε ολόκληρο το αμάξωμα έχω κάνει μόνο κέρωμα ή γυάλισμα. Τρίψιμο με “χοντρή” αλοιφή μόνο τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνει θαμπάδα γιατί λειτουργεί σαν χοντρή αλοιφή (κατεβάζει το βερνίκι),

ενώ μια καθαρά και ασφαλής αλοιφή για ψιλές γρατζουνιές ( π.χ. Μeguair's Scratch X) λειτουργεί διπλά δηλ. γυαλίζει το σημείο ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνει θαμπάδα γιατί λειτουργεί σαν χοντρή αλοιφή (κατεβάζει το βερνίκι),

ενώ μια καθαρά και ασφαλής αλοιφή για ψιλές γρατζουνιές ( π.χ. Μeguair's Scratch X) λειτουργεί διπλά δηλ. γυαλίζει το σημείο ταυτόχρονα.

Μαγαζί που να την πουλάει στην Αθήνα??

Link to comment
Share on other sites

Είναι Γ.Τ.Π....

Δεν συγκρίνουμε Autoglym,Zaino,Zymol,Meguiars με Sonax.... Έλεος δλδ...

Τοπ η 3Μ... Δεν είναι και τόσο εύχρηστη για ιδιώτες που δεν έχουν αλοιφαδόρο και είναι και λίγο ιδιόρρυθμη στην εφαρμογή

2η η Autoglym. Οπως και με την 3Μ, μιλάμε για εταιρίες με ΧΡΟΝΙΑ εμπειρίας στο χώρο (καλά, η 3Μ σου βγάζει από σφουγγαράκι για τα πιάτα μέχρι σελοτέιπ και ζελατίνες φυμέ, αλλά είναι καλή σε ό,τι παράγει!)

3η η Meguiars. Χωρίς να είναι υποδεέστερη, την βάζω 3η γιατί πάει στα προϊόντα καθημερινής χρήσης που τα βρίσκεις και στα σούπερ μάρκετ ή στα αξεσουάρ αυτοκινήτων. Κάτι που δεν γίνεται με τις 2 παραπάνω εταιρίες, και ΕΙΔΙΚΑ με την 3Μ.

Σαν 1η επιλογή έχω την Meguiars για καθημερινή χρήση, ειδικά μετά την ανακάλυψη της σειράς ΝΧΤ, η οποία κάνει πραγματικά θαύματα ακόμα κι αν έχει περάσει το βερνίκι (αλλά δεν έχει φτάσει αστάρι...). Είναι βέβαια τρομερά δύσχρηστη γιατι ξεραίνεται αμέσως και είναι σε στέρεα μορφή, και όχι σε υγρή/ημιστερεή όπως οι υπόλοιπες κρέμες/αλοιφές, αλλά κάνει δουλειά που ΚΑΙ καλύπτει, ΚΑΙ δεν είναι περιορισμένης διάρκειας (ξαναβάλε μετά από 10 πλυσίματα, όπως είναι κάποιες), ΚΑΙ αν κάνεις κι ένα γυάλισμα το αμάξι μετά την επισκευή με μια γυαλίστική ή με κανένα κερί της ΝΧΤ, το αμάξι φαίνεται σαν να έχει το χρώμα στο βάθος, από πάνω ένα γυαλί, και κάνει ένα εφφέ λες και το χρώμα βγαίνει από το βάθος της λαμαρίνας!

Την Sonax δεν τη συζητάμε καν... Γιατί, επειδή σου δίνει την κηρομπογιά για να βάλεις στην φθορά;!

Επίσης, 2 στις 3 αλοιφές στα μεταλλικά κυλινδρικά κουτάκια που ανοίγουν και δύσκολα, έχουν ΤΟΣΟ πετρέλαιο, που οι πιθανότητες να καλύψεις τη φθορά είναι 100%, αλλά είναι ΣΤΑΝΤΑΡ η απόκτηση μιας κηλίδας θαμπάδας στο σημείο, η οποία μετά θα χρειαστεί 2 στάδια της 3Μ για να εξαφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

:D:D καταπληκτική ιδέα για του αγιου βαλεντίνου!!!

κι εγω χρησιμοποιω αλοιφες της autoglum εδω κ καιρο κ είναι κορυφαίες! γυαλίστε αυτοκίνητο (ειδικά σκουρόχρωμο) με super resin polish κ μετα με extra gloss protection κ θα με θυμηθείτε!! worthy.gifworthy.gif

να ρωτησω κι εγω κάτι. αγόρασα πρόσφατα την paint renovator, απ'ότι διαβασα στις οδηγίες κάνει για φθαρμένα χρώματα κ καλύπτει ελαφρες γρατζουνιές. καλό είναι λεει να χρησιμοποιείται τοπικά σε προβληματικές περιοχές κ ΟΧΙ για γενικό γυάλισμα. αυτός βέβαια που μου το πούλησε (ο οποιος δεν ξερει την τυφλα του απότι τον εκοψα) μου είπε πως κάνει για τα καινούρια χρώματα, για γενικό μάλιστα γυάλισμα κ προστασια, κ πως μ'αυτην κι αυτοί γυαλίζουν όλα τα αμάξια.. η super resin polish λεει κρατάει μόνο για κανα 2-3 πλυσίματα κ δεν βλέπεις ιδιαίτερο αποτέλεσμα ούτε προστατεύει τοσο πολυ, εγω εν τω μεταξύ στην πραξη έχω δει το αντίθετο!!

ξερει κανείς τι παίζει??

Καλά, τράβα ένα πλύσιμο στο Mega Park Wash στην Ηρώων μετά τον Μαρινόπουλο, και θα με θυμηθείς Ηλία! Ούτε κρέμες, ούτε αλοιφές, ούτε τίποτα! Τις Κυριακές και Τα Σάββατα, απλά κράτα την ψυχραιμία σου αν πας, γιατί γίνεται πανικός! Και καλύτερα απέφευγε αυτές τις μέρες, και να πας Πέμπτη ή Παρασκευή. Εχει ελάχιστο κόσμο, και στο προσέχουν στην λεπτομέρεια το αμάξι! Τελευταία τιμή που θυμάμαι για γενικό πλύσιμο εκτός μηχανής, 15 ευρώ! Και στο κάνουν άλλο αυτοκίνητο!!! Κι έχεις και πλύσιμο μέσα έξω, και γυάλισμα που πάει περίπου 10 μέρες (έχουν Γ@ΜάΤ@ κεριά στο πλύσιμο), και στο πλένουν με πρόπλυση πεπιεσμένου νερού χωρίς σφουγγάρια, και μετά σε πλυντήριο με νερό και Wettexόπανα! Δεν παίζουν βούρτσες και χαζομάρες! Αν δεν έχεις πάει, πήγαινε και θα με θυμηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Σαν 1η επιλογή έχω την Meguiars για καθημερινή χρήση, ειδικά μετά την ανακάλυψη της σειράς ΝΧΤ, η οποία κάνει πραγματικά θαύματα ακόμα κι αν έχει περάσει το βερνίκι (αλλά δεν έχει φτάσει αστάρι...). Είναι βέβαια τρομερά δύσχρηστη γιατι ξεραίνεται αμέσως και είναι σε στέρεα μορφή, και όχι σε υγρή/ημιστερεή όπως οι υπόλοιπες κρέμες/αλοιφές, αλλά κάνει δουλειά που ΚΑΙ καλύπτει, ΚΑΙ δεν είναι περιορισμένης διάρκειας (ξαναβάλε μετά από 10 πλυσίματα, όπως είναι κάποιες), ΚΑΙ αν κάνεις κι ένα γυάλισμα το αμάξι μετά την επισκευή με μια γυαλίστική ή με κανένα κερί της ΝΧΤ, το αμάξι φαίνεται σαν να έχει το χρώμα στο βάθος, από πάνω ένα γυαλί, και κάνει ένα εφφέ λες και το χρώμα βγαίνει από το βάθος της λαμαρίνας!

Και γώ χρησιμοποιώ το TechWax NXT το οποίο είναι τέλειο... Βγάζει η σειρά ΝΧΤ προϊόν για τις γρατσουνιές? Έχεις κάποιο Link? Πως γίνεται η εφαρμογή του?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.