Jump to content
Guest Giouvas

Αλοιφες που να καλυπτουν γρατζουνιές..

Recommended Posts

Καλά, τράβα ένα πλύσιμο στο Mega Park Wash στην Ηρώων μετά τον Μαρινόπουλο, και θα με θυμηθείς Ηλία! Ούτε κρέμες, ούτε αλοιφές, ούτε τίποτα! Τις Κυριακές και Τα Σάββατα, απλά κράτα την ψυχραιμία σου αν πας, γιατί γίνεται πανικός! Και καλύτερα απέφευγε αυτές τις μέρες, και να πας Πέμπτη ή Παρασκευή. Εχει ελάχιστο κόσμο, και στο προσέχουν στην λεπτομέρεια το αμάξι! Τελευταία τιμή που θυμάμαι για γενικό πλύσιμο εκτός μηχανής, 15 ευρώ! Και στο κάνουν άλλο αυτοκίνητο!!! Κι έχεις και πλύσιμο μέσα έξω, και γυάλισμα που πάει περίπου 10 μέρες (έχουν Γ@ΜάΤ@ κεριά στο πλύσιμο), και στο πλένουν με πρόπλυση πεπιεσμένου νερού χωρίς σφουγγάρια, και μετά σε πλυντήριο με νερό και Wettexόπανα! Δεν παίζουν βούρτσες και χαζομάρες! Αν δεν έχεις πάει, πήγαινε και θα με θυμηθείς!

εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο πλυντηριο αρη, αλλα δεν το εχω παει ποτε για τον απλο λογο οτι μ'αρεσει να ασχολουμαι μονος μου με το αμαξι με τις ωρες(να φανταστεις κ ολα τα αμαξια των φιλων μου εγω τα πλενω μεσα-εξω, απλα κ μονο επειδη το γουσταρω!χχ!)κ να επιλεγω τα προιοντα που θα χρησιμοποιησω στη φροντιδα του. πηρα κ ενα πλυστικο μηχανημα τωρα τελευταια κ το πλενω κι απο κατω, μια χαρα.. τωρα που το λες, απο περιεργεια κ μονο θα το παω καποια στιγμη! ψαχνω αυτο τον καιρο να παω το αμαξι οτυ αδερφου μου για βιολογικο καθαρισμο κ μαλλον αυτους θα επισκεφτω, αν κ σε μια ερευνα αγορας που εκανα δεν ειναι κ οι πιο φτηνοι για τη συγκεκριμενη εργασια. αν κανουν ομως τοσο καλη δουλεια οπως λες, τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νεο ποστ θα γραψω εδω.

χτεσ μου εκανα την πρώτη γρατζουνια στο πισω φτερο μετα το τελειωμα της πορτας στο κατω μερος μάλλον μηχανάκι με το μαρσπιε του βρηκε εκει εχει κανει πολυ μικρες γρατζουνιες και εχει μείνει κατι μαυρο επανω το οποιο ομως φευγει οπωσ δοκιμασα λιγο με το χερι. Υπαρχει καποια καλι αλοιφη που αφερει αυτα τα πραγματα και να καλυπτει μικρες γρατζουνιες?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νεο ποστ θα γραψω εδω.

χτεσ μου εκανα την πρώτη γρατζουνια στο πισω φτερο μετα το τελειωμα της πορτας στο κατω μερος μάλλον μηχανάκι με το μαρσπιε του βρηκε εκει εχει κανει πολυ μικρες γρατζουνιες και εχει μείνει κατι μαυρο επανω το οποιο ομως φευγει οπωσ δοκιμασα λιγο με το χερι. Υπαρχει καποια καλι αλοιφη που αφερει αυτα τα πραγματα και να καλυπτει μικρες γρατζουνιες?

πολλες να 2 αν θες κατι περισσοτερο στειλε πμ. :wacko:

post-6618-1204743399_thumb.jpg

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

χωρις να βαλω καποια αλοιφη παρα μονο με το πλυσιμο το χρωμα του πλαστικου που ειχε μεινει πανω εφυγε και εμειναν πολλες μικρες γρατζουνιες . Λογω της νεογεννητης κορης δεν εχω χρονο για το αμαξι οταν βρω θα σε ενημερωσω παντωσ σε ευαχιστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

polotsik αυτες της 3Μ θελουν εφαρμογη με αλοιφαδορο η γινεται και με το χερι?

γινετε και με το χερι το οποιο ειναι και καλητερο για το χρωμα του αυτοκινητου λογο λιγοτερης τριβης

Link to comment
Share on other sites

1) Για πλύσιμο, σκέτο νεράκι, μόνο στο χέρι και με ειδικά σφουγγάρια που δεν γρατζουνάνε. Ποτέ βούρτσες γιατί δημιουργούν γρατζουνιές.

2) Αν θέλετε απλά μία extra γυαλάδα στο αμάξι υπάρχουν στο εμπόριο πολλές αλοιφές και κεριά σε διάφορες τιμές οι οποίες περιέχουν σιλικόνη και δίνουν ένα αποτέλεσμα εντυπωσιακο που όμως φεύγει μετά απο καποια πλυσίματα.

3) Αν θέλετε να βγάλετε επιφανειακές γρατζουνιές τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε επαγγελματικές αλοιφές γυαλίσματος σαν αυτές που δουλεύονται μέσα στα φανοβαφεία όπως π.χ της 3Μ. ΠΡΟΣΟΧΗ: Καμμία αλοιφή δεν κάνει θαύματα! Οι αλοιφές αυτές ουσιαστικά λειτουργούν σαν υγρά γυαλόχαρτα "κατεβάζοντας" το βερνίκι του αυτοκινήτου ώστε να "σβήνονται" οι γρατζουνιές. Μετά την εφαρμογή τουσ προσδίδουν και έντονη γυαλάδα χωρίς όμως τα "εκθαμβωτικά" αποτελέσματα των σιλικονούχων αλοιφών. Το κακό είναι ότι οι αλοιφές αυτές εφαρμόζονται με αλοιφαδόρο κανονικά, καθώς και ότι έχουν αρκετά υψηλό κόστος.

PS: Απο άνθρωπο της δουλειάς έμαθα για κάποιες καινούργιες επαγγελματικές αλοιφές της ETALON οι οποίες είναι πολύ πιο οικονομικές απο της 3Μ και είναι πάρα πολύ καλές. Μάλιστα λειτουργούν πολύ καλύτερα σε σχέση με την κλάσσικη σειρα αλοιφών της 3Μ πάνω στα καινούργια αντιχαρακτικά βερνίκια. Τα προϊόντα αυτά μπορεί οποιοσδήποτε ιδιώτης να τα βρεί σε καταστήματα που εμπορεύονται χρώματα αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

για να ξεθαψω και αυτο το θεμα.

σκεφτομαι για καποιες γρατζουνιες να χρησιμοποιησω αυτο "SCRATCH X 2.0 Meguiar’s".

μετα απο αυτο τι μου συμβουλευετε να βαλω (απο τη σειρα Meguiar παλι , γιατι θα τα παραγειλω απο το ιντερνετ) , για να το γυαλισω? ή μηπως το SCRATCH ειναι μαζι και γυαλιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τράβα ένα πλύσιμο στο Mega Park Wash στην Ηρώων μετά τον Μαρινόπουλο, και θα με θυμηθείς Ηλία! Ούτε κρέμες, ούτε αλοιφές, ούτε τίποτα!

.............................................. Δεν παίζουν βούρτσες και χαζομάρες! Αν δεν έχεις πάει, πήγαινε και θα με θυμηθείς!

Επειδή έχω καναδυό μικρές γρατζουνιές, τελείως επιφανειακές, μάλλον στο βερνίκι ( ίσως ελάχιστα στο χρώμα ) και δεν ξέρω πως να τις αντιμετωπίσω,

τι ιδιαίτερο έχει το πλύσιμο εκεί? γιατί το προτείνεις ενώ ζητούν αλοιφές οι υπόλοιποι φίλοι?

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

για να ξεθαψω και αυτο το θεμα.

σκεφτομαι για καποιες γρατζουνιες να χρησιμοποιησω αυτο "SCRATCH X 2.0 Meguiar’s".

μετα απο αυτο τι μου συμβουλευετε να βαλω (απο τη σειρα Meguiar παλι , γιατι θα τα παραγειλω απο το ιντερνετ) , για να το γυαλισω? ή μηπως το SCRATCH ειναι μαζι και γυαλιστικο?

Εγώ μετά τα καλά λόγια που διάβαζα για την SCRATCH X 2.0 Meguiar’s την αγόρασα από ebay εδώ .

Βέβαια εμένα μου έχει δείξει ότι δεν κάνει τίποτα ακόμα και στις εντελώς επιφανειακές γρατζουνιές thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest ΤΟ_ΕΠΙΠΛΟ

Παιδια καποιος ξεπαρκαροντας μου εκανε μια γρατζουνια στο δεξι φαναρι.Δοκιμασα κρεμα για γρατζουνιες αλλα δεν εκανε τιποτα.Υπαρχει καποιο ειδικο προιον για πλαστικα οπως φαναρια,τζαμια τροχοσπιτων,φερινγκ μηχανων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος ξεπαρκαροντας μου εκανε μια γρατζουνια στο δεξι φαναρι.Δοκιμασα κρεμα για γρατζουνιες αλλα δεν εκανε τιποτα.Υπαρχει καποιο ειδικο προιον για πλαστικα οπως φαναρια,τζαμια τροχοσπιτων,φερινγκ μηχανων κτλ?

http://www.meguiarsonline.com/forums/showthread.php?t=20994

Link to comment
Share on other sites

Joop πολύ καλό & χρήσιμο link -_-

Link to comment
Share on other sites

Μαγαζί που να την πουλάει στην Αθήνα??

Παιδιά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη που πουλάνε αλοιφές για γρατζουνιές ? αν υπάρχει μια λίγο βαθιά γρατζουνιά τότε t μπορούμε η κάνουμε ???

Edited by Speedy
greeklish + Κεφαλάια
Link to comment
Share on other sites

οταν λες λιγο βαθια;εχει φυγει χρωμα;για ελαφριες επιφανειακες γρατσουνιες πολυ καλη ειναι η meguiars scratchx 2.0.αν μπορεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος τι γρατσουνιες θες να καλυψεις ή διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες λιγο βαθια;εχει φυγει χρωμα;για ελαφριες επιφανειακες γρατσουνιες πολυ καλη ειναι η meguiars scratchx 2.0.αν μπορεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος τι γρατσουνιες θες να καλυψεις ή διορθωσεις.

οι 3 είναι επιφανειακές....έχει ένα stigma που έχει φύγει t χρώμα 2x2χιλιοστά ίνα ασημι όμως k φαίνεται μπορώ η t κάνω m κρέμα η χρειάζεται βαφείο?καταρχήν s ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσεις.... Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

εκει που ειναι επιφανειακες οι γρατσουνιες δοκιμασε μια ηπια αλοιφη οπως αυτη που εγραψα πιο πανω.μπορεις να προσδιορισεις το βαθος μιας γρατσουνιας αν την περασεις με το νυχι σου.αν το νυχι σου σκαλωνει στην γρατσουνια τοτε ειναι βαθεια και οχι επιφανειακη και η αλοιφη που σου προτεινω δεν θα κανει τιποτα.θα πρεπει να δοκιμασεις πιο σκληρη αλοιφη οπως η χρυση 1Ζ αλλα με προσοχη μην κανεις μεγαλυτερη ζημια.υπαρχουν βαθιες γρατσουνιες που δεν φευγουν με αλοιφες και με εφαρμογη με το χερι αλλα με αλοιφαδορο χωρις ομως και παλι να ειναι σιγουρο οτι θα εξαλειφθει 100%.οι πολυ βαθιες γρατσουνιες που στο σημειο εχει φυγει χρωμα και φαινεται ασταρι χρειαζονται βαφη για πληρη αποκατασταση.για τα προιοντα της megs στην Θεσσαλονικη κοιταξε στο DAZZLE http://dazzle-*μη επιτρεπόμενο @ URL*/ και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καθηστερημένη ερώτηση.... Αν έχει φύγει χρώμα παίζει να γίνεται κάτι ή μόνο βάψιμο; Ευχαριστώ.

Αν εχει φυγει χρωμα τοτε δυστυχως φιλε μου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι μονο βαψιμο.!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χθες μια στρογγυλή θαμπαδα στο αυτοκίνητο μου που το έχω παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα!! Έχω χαλαστει αρκετά όπως καταλαβαίνετε τι προτείνετε να κάνω; Πρεπει να είναι από την αποκερωση που κάνει ο εισαγωγέας!!! Έχω υγρό κερί turtle extreme nano tech λέτε να κάνει δουλειά η θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χθες μια στρογγυλή θαμπαδα στο αυτοκίνητο μου που το έχω παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα!! Έχω χαλαστει αρκετά όπως καταλαβαίνετε τι προτείνετε να κάνω; Πρεπει να είναι από την αποκερωση που κάνει ο εισαγωγέας!!! Έχω υγρό κερί turtle extreme nano tech λέτε να κάνει δουλειά η θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά;

Δοκιμασε φιλε πρωτα με ενα υγρο κερι,μη φοβασαι δεν κανει ζημια,και αν δεν φυγη καντο με μια παρα πολυ ψιλη εως γυαλιστικη αλοιφη χωρις να βαζεις δυναμη και μετα περασετο με ενα κερι και θα ειναι ο.κ.

Φυσικα αν ειναι μονο θαμπαδα και δεν ειναι τιποτα αλλο..!!

μη βαζετε στις επιφανειακες γρατζουνιες ένα στικ που ειναι σα στυλος. Το κανει χειροτερο μετα.

+1000 και καλυτερα μην τα χρησιμοποιητε καθολου αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε φιλε πρωτα με ενα υγρο κερι,μη φοβασαι δεν κανει ζημια,και αν δεν φυγη καντο με μια παρα πολυ ψιλη εως γυαλιστικη αλοιφη χωρις να βαζεις δυναμη και μετα περασετο με ενα κερι και θα ειναι ο.κ.

Φυσικα αν ειναι μονο θαμπαδα και δεν ειναι τιποτα αλλο..!!

+1000 και καλυτερα μην τα χρησιμοποιητε καθολου αυτα!!

μπορείς να μου προτείνεις αλοιφη και υγρό κερί; Δοκιμασα με το turtle extreme nano που έχω αλλά ακόμα φαίνεται, πολύ αχνα βέβαια αλλά φαίνεται!! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου προτείνεις αλοιφη και υγρό κερί; Δοκιμασα με το turtle extreme nano που έχω αλλά ακόμα φαίνεται, πολύ αχνα βέβαια αλλά φαίνεται!! Ευχαριστώ πολύ!

Θα σου προτεινα φιλε μου να δοκιμασης την ψιλη-γυαλιστικη αλοιφη της Porzelack και κατοπιν να το περασεις ειτε με ενα απο τα κερια της ειτε με το teflon της ιδιας εταιρειας ειτε με το κερι που ηδη εχεις.

Αν εισαι κοντα μου περνα απο το μαγαζι μου να το δω μηπως στο φτιαξω εγω σε εκεινο το σημειο..εννοειται δωρεαν.! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα φιλε μου να δοκιμασης την ψιλη-γυαλιστικη αλοιφη της Porzelack και κατοπιν να το περασεις ειτε με ενα απο τα κερια της ειτε με το teflon της ιδιας εταιρειας ειτε με το κερι που ηδη εχεις.

Αν εισαι κοντα μου περνα απο το μαγαζι μου να το δω μηπως στο φτιαξω εγω σε εκεινο το σημειο..εννοειται δωρεαν.! :)

Φίλε μου σ ευχαριστώ πολύ αν και δεν συμφωνώ στα δωρεάν απ τη στιγμή που έχεις μαγαζί γιατί πολύ απλά οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!! Θα προσπαθήσω πάντως να περάσω γιατί μ ενδιαφέρει και το Williams ceramic coat απλά είσαι λίγο μακρυά.... μένω Ηλιούπολη εγώ, ασε που με τη δουλειά που κάνω ....αστα να πανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.