Jump to content
Guest Giouvas

Αλοιφες που να καλυπτουν γρατζουνιές..

Recommended Posts

Φίλε μου σ ευχαριστώ πολύ αν και δεν συμφωνώ στα δωρεάν απ τη στιγμή που έχεις μαγαζί γιατί πολύ απλά οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!! Θα προσπαθήσω πάντως να περάσω γιατί μ ενδιαφέρει και το Williams ceramic coat απλά είσαι λίγο μακρυά.... μένω Ηλιούπολη εγώ, ασε που με τη δουλειά που κάνω ....αστα να πανε!!!!

Οποτε θες και εχεις χρονο φιλε μου θα σε περιμενω να τα πουμε και απο κοντα,να στα δειξω και να στα εξηγησω ολα απο κοντα!!

Απλα να ξερεις οτι θα ειμαι κλειστα απο της 13-21 Αυγουστου(10 χρονια πρωτη φορα θα κλεισω για να κατσω και μου φαινεται καπως)οσο για το δωρεαν που λες να ξερεις οτι αν ασχοληθω με κατι 10 λεπτα δεν μου παει η καρδια να χρεωσω τον αλλο και αισθανομαι πολυ καλα οταν μπορω να βοηθησω καπου.!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πλάτωνα έχουμε τιμούλα από την ψιλή αλοιφή τις porzelack?

Βεβαιως.....η τιμη της για τα μελη του club ειναι στα 13 ευρω τα 375ml φιλε m@kro και φτανει η συσκευασια της οχι μονο για ενα ολοκληρο αυτ/το αλλα για περισσοτερα.!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όταν κατέβω Αθήνα τον Σεπτέμβρη θα τσιμπήσω μια :whistling:

Οτι θελεις φιλε m@kro παντα στη διαθεση σου.!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι Πλάτωνα. Προχθές μου έπεσε κοτσυλιά απο περιστερι σε μια πόρτα. Την καθάρισα λίγο μετά αφού το βρήκα (σύνολο δεν έμεινε 5-6 ώρες επάνω στο αμάξι) αλλά παρά και το πλύσιμο που το έκανα στο χέρι όταν είδα σημάδι αυτό άφησε θαμπάδα. Έχω 2 ερωτήσεις

1) Αυτο διορθώνεται εύκολα με την ψιλή αλοιφή που αναφέρεις πιο πάνω?

2) Αν το αφήσω μέχρι αρχές Σεπτέμβρη γιατί θα λείψω και δεν μπορώ να στο φέρω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο χρώμα ?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο λίγο...απευθυνόμενος προς τον autostar..

μπορείς να ανακοινώσεις μια προσφορά για εμάς με κάποια απο τα προ'ι'όντα που έχεις?

Και σαφώς λέγοντας μας τι κάνει το καθένα..γιατίκαι μενα με ενδιαφέρει αλλά ποτέ δεν ξέρω τι χρειάζεται να πάρω..

Link to comment
Share on other sites

Ειδα χθες μια στρογγυλή θαμπαδα στο αυτοκίνητο μου που το έχω παραλάβει εδώ και μια εβδομάδα!! Έχω χαλαστει αρκετά όπως καταλαβαίνετε τι προτείνετε να κάνω; Πρεπει να είναι από την αποκερωση που κάνει ο εισαγωγέας!!! Έχω υγρό κερί turtle extreme nano tech λέτε να κάνει δουλειά η θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά;

το κερι ειναι κερι.το μονο που κανει ειναι να προστατευει και να δινει αισθητικο αποτελεσμα οποτε καμια διορθωση δεν μπορει να κανει σε οποιαδηποτε αλλοιωση χρωματος.ακομα και αν καλυφτει η θαμπαδα κατα ενα μερος απο το κερι ,αυτη θα ειναι παντα εκει και με το πρωτο-δευτερο-τριτο πλυσιμο θα γινει ορατη ξανα.η λυση ειναι γυαλισμα με αλοιφη καταλληλη για την περιπτωση για την αφαιρεση της,πιθανον γυαλισμα με αλοιφη για το φινιρισμα και τελος κερι.

@απλα ενημερωτικα,το κερι σαν υλικο δεν προκαλει ζημια στο χρωμα.ενδεχομενως ομως η ποιοτητα του,ο χρονος και οι συνθηκες αποθηκευσης του καθως και η λανθασμενη εφαρμογη -αφαιρεση του να προκαλεσουν strike ή cloud στο χρωμα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι Πλάτωνα. Προχθές μου έπεσε κοτσυλιά απο περιστερι σε μια πόρτα. Την καθάρισα λίγο μετά αφού το βρήκα (σύνολο δεν έμεινε 5-6 ώρες επάνω στο αμάξι) αλλά παρά και το πλύσιμο που το έκανα στο χέρι όταν είδα σημάδι αυτό άφησε θαμπάδα. Έχω 2 ερωτήσεις

1) Αυτο διορθώνεται εύκολα με την ψιλή αλοιφή που αναφέρεις πιο πάνω?

2) Αν το αφήσω μέχρι αρχές Σεπτέμβρη γιατί θα λείψω και δεν μπορώ να στο φέρω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο χρώμα ?

Φιλε Paul χωρις να το εχω δει θα σου πω οτι αν απλα σου αφησε θαμπαδα και δεν προλαβε να σου καψει το βερνικι τοτε αν δεν διορθωνεται με ψιλη αλοιφη τοτε σιγουρα θα διορθωνεται με μια μεσαια αλοιφη.

Οσο για τον χρονο που ρωτας απο την στιγμη που την εχεις αφαιρεση απο πανω τοτε ΔΕΝ υπαρχει κανενα προβλημα ουτε μπορει να σου δημιουργηση μεγαλυτερο,αυτο θα συνεβαινε μονο στην περιπτωση που ΔΕΝ την ειχες αφαιρεση απο πανω απο την επιφανεια,οποτε μολις επιστρεψης με το καλο απο της διακοπες σου ελα μια βολτα απο το καταστημα μου να το κοιταξουμε.! :thumbsup:

Άσχετο λίγο...απευθυνόμενος προς τον autostar..

μπορείς να ανακοινώσεις μια προσφορά για εμάς με κάποια απο τα προ'ι'όντα που έχεις?

Και σαφώς λέγοντας μας τι κάνει το καθένα..γιατίκαι μενα με ενδιαφέρει αλλά ποτέ δεν ξέρω τι χρειάζεται να πάρω..

Φιλε terlegas μπορεις να δεις ολα τα προιοντα που εχω στο σαιτ μου πατωντας πανω στην υπογραφη μου,και αναμενονται και αλλα,επισης μπορεις να δεις και προιοντα Νανοτεχνολογιας αλλα και τι ακριβως κανει η Νανοτεχνολογια οπως και πολλα αλλα.

Τωρα για προσφορα που με ρωτας εχει ηδη αναρτηθη μια προσφορα για τα μελη του club στο σχετικο thread http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45263 του club μας για ολα οσα μπορω να προσφερω στα μελη του οπως και για προιοντα με της αναλογες εκπτωσης και οποιο προιον ενδιαφερει εσενα ή οποιονδηποτε φιλο απο το club μπορει να με ρωτηση,εξαλλου γι αυτο ειμαι εδω, οπως επισης μπορει να του σταλη και με αντικαταβολη.!!

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Paul χωρις να το εχω δει θα σου πω οτι αν απλα σου αφησε θαμπαδα και δεν προλαβε να σου καψει το βερνικι τοτε αν δεν διορθωνεται με ψιλη αλοιφη τοτε σιγουρα θα διορθωνεται με μια μεσαια αλοιφη.

Οσο για τον χρονο που ρωτας απο την στιγμη που την εχεις αφαιρεση απο πανω τοτε ΔΕΝ υπαρχει κανενα προβλημα ουτε μπορει να σου δημιουργηση μεγαλυτερο,αυτο θα συνεβαινε μονο στην περιπτωση που ΔΕΝ την ειχες αφαιρεση απο πανω απο την επιφανεια,οποτε μολις επιστρεψης με το καλο απο της διακοπες σου ελα μια βολτα απο το καταστημα μου να το κοιταξουμε.! :whistling:

Φοβάμαι ότι δεν την άφησα να μαλακώσει όσο έπρεπε γι αυτό και η θαμπάδα... Μόλις ανέβω Αθήνα θα περάσω! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!

Φιλε Paul χωρις να το εχω δει θα σου πω οτι αν απλα σου αφησε θαμπαδα και δεν προλαβε να σου καψει το βερνικι τοτε αν δεν διορθωνεται με ψιλη αλοιφη τοτε σιγουρα θα διορθωνεται με μια μεσαια αλοιφη.

Οσο για τον χρονο που ρωτας απο την στιγμη που την εχεις αφαιρεση απο πανω τοτε ΔΕΝ υπαρχει κανενα προβλημα ουτε μπορει να σου δημιουργηση μεγαλυτερο,αυτο θα συνεβαινε μονο στην περιπτωση που ΔΕΝ την ειχες αφαιρεση απο πανω απο την επιφανεια,οποτε μολις επιστρεψης με το καλο απο της διακοπες σου ελα μια βολτα απο το καταστημα μου να το κοιταξουμε.! :whistling:

Φοβάμαι ότι δεν την άφησα να μαλακώσει όσο έπρεπε γι αυτό και η θαμπάδα... Μόλις ανέβω Αθήνα θα περάσω! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!

Link to comment
Share on other sites

A ρε autostar..Εισαι μακριά γαμώτο αλλιώς θα ερχόμουν τώρα κιόλας..Εχω και εγω κανα δυο γραντζουνιτσες και θα ηθελα να κανεις τα κουμαντα σου.

Οποτε σε βγαλει ο δρομος σου φιλε x-nikan περνα να κερασω καφεδακι ή οτι αλλο θες και να δουμε και της γρατζουνιτσες που εχεις... :roadrage:

Θα χαρω να τα πουμε και να γνωριστουμε κιολας.!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή αλοιφή που να καλύπτει γρατζουνιές ή τέλος πάντων κάτι αντίστοιχο; Βρίσκω αρκετά στο ίντερνετ και σε καλές τιμές άλλα με προβληματίζει μήπως και μου κάνει κάποια ζημιά στο αμάξι. Επίσης γενικότερα για την φροντίδα του αυτοκινήτου ( καθαρισμός ζάντας, καθαρισμός πλαστικών - ταμπλό αυτοκινήτου κ.λ.π ) γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα; Τι να προσέχω; Εγώ ας πούμε το γυάλισμα του εσωτερικού το κάνω με γλυκερίνη που δεν έχει χημικές ουσίες κ.λ.π κοστίζει φθηνά και το χρησιμοποιείς όσο θες. Σόρρυ για το οφ τόπικ εάν υπάρχει θέμα στείλτε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα.

αν οι γρατζουνιες ειναι βαθιες κοινως φαινονται ασπρες τοτε δεν υπαρχει αλοιφη που να τις σβηνει. διαφορετικα με μια απλη κρεμα ισως κανεις δουλεια.

επειτα, για την φροντιδα του υπολοιπου οχηματος σου μπορεις να εμπιστευτεις οποια επωνυμη λυση αντεχει η τσεπη σου.

ολες οι εταιριες του χωρου εχουν υλικα που βοηθουν χωρις να κανουν ζημια.

ενδεικτικά θα αναφερω wurth sonax κτλ.

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μερα.

αν οι γρατζουνιες ειναι βαθιες κοινως φαινονται ασπρες τοτε δεν υπαρχει αλοιφη που να τις σβηνει. διαφορετικα με μια απλη κρεμα ισως κανεις δουλεια.

επειτα, για την φροντιδα του υπολοιπου οχηματος σου μπορεις να εμπιστευτεις οποια επωνυμη λυση αντεχει η τσεπη σου.

ολες οι εταιριες του χωρου εχουν υλικα που βοηθουν χωρις να κανουν ζημια.

ενδεικτικά θα αναφερω wurth sonax κτλ.

Γεια σου φίλε, χθες έκανα την πρώτη γκάφα καθώς πάρκαρα το αμάξι και για γελοίο λόγο ( ενώ αρχικά το είχα καλά, το κεφάλι μου το αγύριστο ήθελε ακόμα περισσότερο στον τοίχο για τυχόν *μη επιτρεπόμενη λέξη* ενός άλλου... και τελικά έγινε από *μη επιτρεπόμενη λέξη* δική μου ) έχω άσπρη γρατζουνιά και επειδή ο τοίχος ήταν σπυρωτός μου έκανε βάθος. Άρα βάψιμο σε φανοποιείο, θα το κάνω κάποια στιγμή απλά ρε γαμώτο για ένα θάμπωμα σε ένα σημείο στην πόρτα του πορτ μπαγκαζ μου ζητάνε 150ευρώ για το βάψιμο ολόκληρης της πόρτας ( τραγικό), δεν θέλω να ξέρω πόσο θα μου παίρνανε + για τις μικρογρατζουνιές σε τοπικά σημεία του αυτοκινήτου. Λίγο οφ τόπικ άλλα το βάθος σε μια γρατζουνιά χάνεται με το βάψιμο η παραμένει και είναι στο χρώμα του αυτοκινήτου από κει και μετά; Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Edited by GOLF1999
Link to comment
Share on other sites

σχεδον καμια γρατζουνια δεν μπορει να αφαιρεθει με το χερι.χρειαζεσαι αλοιφαδορο τον οποιο αν δεν ξερεις να τον χειριστεις

υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να κανεις ζημια!

επισης και να την καλυψεις...δεν θα ειναι μονιμο....μετα απο 2-3 πλυσιματα θα εμφανιστει και παλι.

το καλυτερο θα ηταν να πας σε εναν detailer της περιοχης σου

να το δει και να σου δωσει ειτε καποιο προιον ειτε καποια συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.