Jump to content
mkiv

Golf 4 - Πρόβλημα στο κάθισμα του οδηγού [Ελατήρια Βάσης & Γρανάζια ρύθμισης κλίσης πλάτης]

Recommended Posts

Λοιπον, με την ατσουμπαλοσυνη μου (γρηγορα μπες-βγες) μετα απο +90000 χλμ την εχω κανει την ζημια στο καθισμα μου! Το προβλημα προερχεται απο την βαση του καθισματος (προφανως απο την ενωση της με τον σιδηροδρομο..) και οχι στην πλατη (αυτη "ζει" ακομα!). Δεν τριζει 'η κανει καποιο θορυβο! Απλα κανει κουνια μπελα με ενα τζογο της ταξεως του 1 εκατοστου σε πανω-κατω! (σαν τις κουνιστες πολυθρονες ενα πραγμα..!!! tongue.gif ) Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε αυτο? Θα μου πειτε πηγαινε σε εναν ειδικο να δει τι ειναι! Ναιιιι βρε παλικαρια αλλα επειδη δεν θελω να με ¨"γδυσουνε" ειπα να απευθυν8ω πρωτιστως εδω, και αν εχετε να μου προτεινετε και καποιον προφεσιοναλ (!!) να μου στειλετε ενα πμ να με διαφωτισετε!

Υ.Σ Μου ειχαν πει να παω σε φανοποιο! Αλλα τωρα που το σκεφτομαι ο κ. Δημος λετε να ασχολειτε με τετοια πραγματα? ('η τεσπα το συστεγασμενο συνεργειο του?)

Ευχαριστω εκ των προτερων! :lol:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

^_^ - αφ'ενος λογικο αφετερου το καθισμα του Golf δεν ειναι δα και Τανκ ,ειχα ανοιξει topic με τεστ ADAC με τα καθισματα πολλων γερμανικων που σπαει η πλατη - ειναι γαλλικος ο προμηθευτης αυτων,η Faurecia
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. ΟΚ, μολις χθες ο τζογος μεγαλωσε και τωρα ειναι και ξαπλωστρα! :D (αποφευγω να το χρησιμοποιω και κινουμαι με μηχανη!)

Κανεις με καποια ιδεα ΠΟΥ μπορω να απευθυνθω? (Αθηνα παντα..)

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ενα παλικαρι που εχει κ αυτος golf κ κανει κ στο δικο του οτι ειναι

τα ροδακια που γυρνανε μεσα στο σιδηροδρομο ειναι πλαστικα κ απο το μπες- βγες μπροστα-πισω

πρεπει να τα φτυσανε :D

Link to comment
Share on other sites

Thanx! Εμενα πρεπει να τα εφτυσαν πολυ τοτε γιατι κανω τραμπαλα ανετααα!

Τεσπα, επικοινωνησα με τον κ. Δημο, μου ειπε να το παω απο εκει να δει τι μπορει να κανει! (ωρα να διαπιστωσω και εγω τα "μαγικα" του!)

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κάνει και σε εμένα αλλά μόνο στην θέση που κάθομαι εγώ. Δηλαδή αν το βάλω ένα κλικ μπροστά ή πίσω δεν το κάνει.

Όταν μάθεις για λύση και κόστος παρακαλώ ενημερωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα βγηκε ενα μεγαλο ελατηριο π σηκωνει το καθισμα πανω κατω.μ ειπαν δεν αξιζει γιατι θελει αλλαγη ολη η βαση,ουτε ρωτησα για τιμη...+οτι εχει κ 2ο απο την αλλη μερια λογικα οποτε δουλευει κ με εκεινο...καλου κακου το εχω κατω μην σηκωνει βαρος μονο το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, δεν φημιζομαι για το ιδιαιτερα χαμηλο βαρος μου, και σε συναυτουργια με την ατσουμπαλοσυνη μου (γρηγορα μπες-βγες) μετα απο +90000 χλμ την εχω κανει την ζημια στο καθισμα μου! Το προβλημα προερχεται απο την βαση του καθισματος (προφανως απο την ενωση της με τον σιδηροδρομο..) και οχι στην πλατη (αυτη "ζει" ακομα!). Δεν τριζει 'η κανει καποιο θορυβο! Απλα κανει κουνια μπελα με ενα τζογο της ταξεως του 1 εκατοστου σε πανω-κατω! (σαν τις κουνιστες πολυθρονες ενα πραγμα..!!! tongue.gif ) Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε αυτο? Θα μου πειτε πηγαινε σε εναν ειδικο να δει τι ειναι! Ναιιιι βρε παλικαρια αλλα επειδη δεν θελω να με ¨"γδυσουνε" ειπα να απευθυν8ω πρωτιστως εδω, και αν εχετε να μου προτεινετε και καποιον προφεσιοναλ (!!) να μου στειλετε ενα πμ να με διαφωτισετε!

Υ.Σ Μου ειχαν πει να παω σε φανοποιο! Αλλα τωρα που το σκεφτομαι ο κ. Δημος λετε να ασχολειτε με τετοια πραγματα? ('η τεσπα το συστεγασμενο συνεργειο του?)

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Αυτο θα πει , να γερνας με ενα Golfaki tongue.gif

Περα απο την πλακα , ρωτησες ποσο εχει μια καινουργια βαση ? ή εστω στα μεταχειρισμενα μηπως βρεις κανενα καθισμα...

Κατι αλλο , εχεις πλευρικους ? Σε περιπτωση που αλλαξεις καθισμα τι παιζει με τους αεροσακους ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

Για να απαντησω σ'ολες τις ερωτησεις, να διευκρινησω πηγα τελικα στον Δημο, και το επιασε ο κ. Γιαννης (απο το συστεγασμενο συνεργειο), σχεδον αμεσως! Με προ'ι'δεασε για κατι πολυυυ ασχημο.. Μου ειπε αφου το εβλεπε: "Μεγαλε την ψιλοεκανες.. Τεσπα, θα δω τι μπορω να κανω, παρε με σε κανα 4ωρο.." Οπερ και εγεννετο, το αφησα και πηρα ταξι να παω στον Μικρολιμανο να πιω ενα καφε της παρηγοριας.. Πηρα τηλ σε 3 ωρες απο την στιγμη που το αφησα και μου ειπε "Ετοιμο!" . του λεω τι, πως, ποτε, ποσα να φερω? Μου λεει ειχε σπασει η βαση και στην κολλησα (ε προφανως με οξυγονο!), "φερε μου 50 ευρω.." ε, πηγα πηρα το αμαξι και εκατσα μεσα και διαπιστωσα την μερα με την νυχτα.. Ηταν αψογο, σαν καινουριο! Απο την δευτερη μερα ομως αρχισε παλι να εχει τζογο (αλλα λιιιγο..) και σημερα 9 μερες μετα ο τζογος εχει σταματησει στο σημειο που αρχισε να επανεμφανιζεται απο την δευτερη μερα που το πηρα απο το συνεργειο (δεν προχωρησε), και μπορω να πω οτι ειναι υποφερτο (τουλαχιστον ακομα..). Να διευκρινησω οτι ευτυχως ΔΕΝ εχω αεροσακους στο καθισμα :D Παντως για μια κολληση 50 € μου φανηκαν πολλα.. Την αληθεια θα την πω! Τον πηρα και τηλ και του ειπα οτι κανει λιγο τζογο παλι, και μου λεει μεγαλε, το βαρος φταιει! ετσι θα ειναι! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μια κολληση ομως μεσα στο καθισμα που πιθανον να θελει να ξηλωθει το καθισμα και να εχει και λιγο παραπανω δουλιτσα δεν ειναι μια απλη καλληση και ισως γι'αυτο να κοστισε 50ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα βγηκε ενα μεγαλο ελατηριο π σηκωνει το καθισμα πανω κατω.μ ειπαν δεν αξιζει γιατι θελει αλλαγη ολη η βαση,ουτε ρωτησα για τιμη...+οτι εχει κ 2ο απο την αλλη μερια λογικα οποτε δουλευει κ με εκεινο...καλου κακου το εχω κατω μην σηκωνει βαρος μονο το ενα.

Στο δικό μου εχούν βγεί τέτοια ελατήρια και απο το καθισμα του όδηγου και απο του συνοδηγού! Αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου! Εξάλλου το κάθισμα πάει πάνω κάτω και χωρίς αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

Αρχιιισαμε παλι.. Αρχισε να κανει ενα ελαφρυ τριξιμο και ακομα ευτυχως (φτου φτου) ΔΕΝ κανει κουνια μπελα και εχει σταματησει στον τζογο που ειχε απο την επομενη μερα που μου το εφτιαξε! Αν συνεχισει με βλεπω για καινουριο καθισμα και βαση. Εχει αρχισει να μου σπαει λιγο τα νευρα οταν δεν εχω δυνατα μουσικη! new_killpc.gif

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα παλι το κουνια μπελα και μου εχει σπασει τα νευρα! Μου φαινεται θα βαλω καινουριο καθισμα (μονο το κατω μερος), θα τα σκασω και θα ησυχασω!! Δεν ξερω μηπως αλλαξω και τον σιδηροδρομο! Οσο για το πως βγαινει το καθισμα ρωτα τον autopainter!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι κάνει και πήγα στην αντιπροσωπία και μου είπαν βάση καθίσματος 440 ευρώ

post-22491-0-93890900-1398224264_thumb.j

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βρήκα ένα ελατήριο κάτω από το κάθισμα του οδηγού. Αλλά δουλεύει κανονικά το κάθισμα. Ουδέν πρόβλημα. Έιναι όπως της φωτογραφίας. Δεν ξέρω να το ξαναβάλω στη θέση του και έαν ειναι εύκολο.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.