Jump to content
Passatcl

Πρόβλημα

Recommended Posts

Ολα ξεκίνησαν μόλις συνδεσα εναν 2ο ενισχυτή (spl). Ολα μια χαρα δουλεει ρολόϊ αλλα μόλις έβγαλα τα κλειδια απο το αμάξι ο ενισχυτής παρέμεινε ανοικτός. Γιατί αυτό? Μήπως δεν εκανα κατι σωστα? Το 2ο ενισχυτή τον συνδεσα με τον εξής τρόπο: Ρεύμα τράβηξα απο το καλώδιο που πέρνει ρευμα ο πρώτος ενισχυτής (jbl) έκοψα δηλαδή το καλωδιο κ δημιούργησα δυχάλα. εντολή πηρα από τον 1ο δηλαδή πέρασα καλώδιο απο την εντολή του 1ου στην εντολή του 2ου. Γύωση παλι το ιδιο, και τα rca κανονικα. Τα έκανα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ο JBL κλεινει κανονικα ?

Αν καταλαβα καλα... Απο την παροχη ρευματος που παει στους ενισχυτες εκανες μια διακλαδωση και εδωσες ρευμα και στους 2 ( ασχετη ερωτηση αλλα σημαντικη... ασφαλεια εβαλες εκει ? ), Το σημα στα RCA ερχεται απο κοινο καλωδιο με διακλαδωση ή 2 διαφορετικα ? Η πηγη σβηνει μολις βγαλεις τα κλειδια ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σβήνει η πηγή μόλις βγάλω τα κλειδιά. Εχω περάσει στον 1ο rca με διακλάδωση (4κνλ) και ξεχωριστά στον 2ο (2κνλ) χώρις διακλάδωση. Δηλαδή 2 διαφορετικα rca. Οχι δεν εχω βάλει ασφάλεια. Πρέπει? Τι ειδους ασφάλεια να βάλω κ που ακριβώς? Τώρα θέλω να συνδέσω κ εναν τρίτο ενισχυτή. Γίνεται? Να περάσω διακλάδωση στην διακλάδωση για τον τρίτο? Θα το αντέξει η μπαταρία? Τόσο καιρο με δυο ενισχυτές καλα τα παει. Σ'ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια σου!

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο προβλημα ετσι οπως μου το λες, ειμαστε και μακρια να του εριχνα μια ματια.... Ισως να ειναι καποια ρυθμιση στην πηγη, δεν μου ειπες ο JBL κλεινει κανονικα ? Αν ναι δοκιμασε να αλλαξεις τα RCA των 2 ενισχυτων και να παιξεις στην χαμηλωτερη ενταση, οι ενισχυτες ενεργοποιουνται συνηθως οταν παιρνουν ηχητικο σημα απο την πηγη οποτε κατι παιζει η στα RCA ή στην πηγη.

Αν θες να βαλεις και 3ο ενισχυτη αλλα και τωρα ετσι οπως εισαι θα κανεις το εξης : Θα παρεις εναν ασφαλειοδιανομεα. Υπαρχουν καποιοι που εχουν θεση για 3 ασφαλειες (θα ποσταρω αυριο μια φωτο απο τον δικο μου) και αντιστοιχα 3 εξοδους, οποτε φερνεις ρευμα μεχρι την εισοδο του διανομεα, και απο καθε εξοδο παιρνεις ρευμα ανα ενισχυτη και αντιστοιχα ασφαλιζεις καθε γραμμη με βαση τις προδιαγραφες του ενισχυτη. Επισης καλο ειναι να ασφαλισεις ξεχωριστα και την κυρια γραμμη με μια ασφαλεια μετα την μπαταρια οπως και να αντικαταστησεις το καλωδιο της κυριας γραμμης με ενα με μεγαλυτερες αντοχες. Οσο για την μπαταρια εξαρταται απο την μπαταρια, και απο τα Amper που καταναλωνουν οι ενισχυτες σου.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρώ αυτόν τον ασφαλειοδιανομέα κ ποσο στοιχίζει? Ναι ο Jbl κλείνει κανονικά. Με τα rca κατι παίζει γιατι στην αρχή δεν μου έπαιζε το ενα κανάλι απο τον spl κ εβγαλα την πηγη και τα ξανασυνδεσα και μετα έπαιζει κανονικα το κανάλι. Με τα rca τι θα κάνω για να συνδέσω 3ο ενισχυτή? Διακλαδωση στην διακλάδωση? Η πηγή μου εχει 2 εξόδους για ενισχυτή. Ναι εχω βάλει ασφάλεια μετα την μπαταρία κ καλή μάλιστα.

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρώ αυτόν τον ασφαλειοδιανομέα κ ποσο στοιχίζει? Ναι ο Jbl κλείνει κανονικά. Με τα rca κατι παίζει γιατι στην αρχή δεν μου έπαιζε το ενα κανάλι απο τον spl κ εβγαλα την πηγη και τα ξανασυνδεσα και μετα έπαιζει κανονικα το κανάλι. Με τα rca τι θα κάνω για να συνδέσω 3ο ενισχυτή? Διακλαδωση στην διακλάδωση? Η πηγή μου εχει 2 εξόδους για ενισχυτή. Ναι εχω βάλει ασφάλεια μετα την μπαταρία κ καλή μάλιστα.

Εαν εχεις ηδη ασφαλισει τον πρωτο ενισχυτη δεν χρειαζεται

να ασφαλισεις και τον 2ο ...ασφαλειοδιανομεα μπορεις να βρεις

στα καταστηματα με ηλεκτρονικο υλικο ή σε καταστηματα

που εχουν μονο μεγαφωνα καλο ειναι να προσεξεις και το καλωδιο

της παροχης σου που σου ειπε ο Pery και εγω πιστευω οτι κατι παιζει με τα RCA σου.

Υ.Γ. Και βεβαια ξεχασα να σου πω οτι θα πρεπει να αλλαξεις την πρωτη ασφαλεια

η οποια θα ειναι το αθροισμα της καταναλωσης των δυο ενισχυτων..

Edited by G.P.
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη δουλεια ειναι να ασφαλισεις ξεχωριστα το κυριο καλωδιο και ξεχωριστα τα επιμερους και αν αλλαξεις διατομη στο κυριο καλωδιο τοτε επιβαλεται.

Με τα RCA εχεις 2 εξοδους και απο καθε μια φευγει ενα καλωδιο που καταληγει ανα ενισχυτη ή εχεις κανει διακλαδωση ?

Αν εχεις 2 εξοδους δεν μπορεις να βαλεις 3ο ενισχυτη εκτος και αν καποιος απο τους ενισχυτες σου εχει Pre-Out εξοδους, οποτε να παρεις απο εκει σημα

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Ναι 2 εξόδους εχει η πηγή. H μια πάει στον 4κνλ jbl (με διακλάδωση) και η άλλη κανονικα (χωρίς διακλάδωση) στον spl. Ναι έχει ο spl line out ή κατι τετοιο. Ααα και κάτι αλλο γυωση πρέπει να κάνω ξεχωριστά για τον κάθε ενισχυτή? Τωρα εχω συνδεση καλώδιο απο τον εναν στον αλλο ενισχυτή (θέση γυωσης με θεση γυωσης) και μετα απο εκει αλλο καλώδιο που παει και γυώνει.

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Γειωση ξεχωριστα για καθε ενισχυτη, στο σασι παντα και οσο το δυνατον μικρου μηκος καλωδιο.

Για τον ασφαλειοδιανομεα θα σου στειλω πμ αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον ασφαλειοδιανομέα και τις αντίστοιχες ασφάλειες για τον κάθε ενισχυτή και τα συνδεσα όλα κομπλέ. Τα προβλήματα ειναι δυο: οι ενισχυτές παραμένουν ανοιχτοί και τωρα αναγκαζομαι να βγάζω την κεντρική ασφάλεια για να σβήνουν. Και το αλλο μου πρόβλημα ειναι πως οταν βάζω πολύ δυνατα μουσική ο Jbl ανάβει κόκκινο λαμπάκι κ απο ότι καταλαβαίνω δεν πέρνει και πολύ ισχή, γιατί στις μεγάλες εντασεις το γουφερ που του εχω συνδεσει δεν παιζει τόσο δυνατα όσο παιζει όταν εχω χαμηλα την ενταση. Που να βάλω και τον τριτο που θέλω. Τι παίζει? Δεν δίνει αρκετό ρευμα μάλλον. Το κεντρικό καλώδιο καθώς και τα επιμέρους ειναι χοντρά Δεν νομίζω να φταιει αυτό. Ααα και κατι άλλο, τις γυώσεις τις εβαλα απο τον ενα ενισχυτή στον άλλο. Πειράζει??

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε τα RCA, ή αλλαξε τα, εκανες κατι αλλο και δεν κλεινει ο JBL τωρα ? Το προβλημα καπου εκει ειναι. Το λαμπακι στον ενισχυτη δεν λεει τι ενδειξη ειναι? Συνηθως οταν δεν εχουμε αρκετο ρευμα οι ενισχυτες καινε τις ασφαλειες τους ή μπαινουν σε safe - mode. Οταν παιζεις με μεγαλη ενταση τα φωτα σου εχουν αυξομειωσεις ? Αν ναι θες ρευμα. Γειωσεις σε καθε ενισχυτη ξεχωριστα. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα φώτα δεν εχουν αυξομειωσεις. δηλαδή όταν παιζω τερμα εχεουν αλλα απειροελαχιστη. Την αυξομείωση την εχει ο Jbl που αναβοσβήνει το πράσινο λαμπακι και μολις σκαει κ το μπασο ανάβει το κοκκινο (safe mode νομίζω) μαζι με το πράσινο. Θα δοκιμάσω να αλλάξω τα rca. Τι πρέπει να κάνω για να παιζει σωστα ο jbl? Δηλαδή παιζει αλλα οταν δυναμώσω παιζουν παρα πολυ τα ηχεια που εχω στον spl και ο jbl τα κλατάρει. Οι πυκνωτές τι κανουν?

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

O JBL ειναι για το subwoofer?

Οι πυκνωτες ειναι μια μορφη ας πουμε "δεξαμενης" ρευματος. Θα μπορουσε να σου φανει χρησιμος ενας πυκνωτης στην περιπτωση σου. Η δουλεια τους ειναι να καλυπτουν τον ενισχυτη με ρευμα στις στιγμιαιες αυξημενες αναγκες ρευματος δηλαδη συνηθως οταν ¨βαραει" το sub σε μεγαλες εντασεις. Η εγκατασταση τους πρεπει να γινεται οσο το δυνατον πιο κοντα στον ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

O Jbl οδηγεί 2 οβάλ και 1 γουφερ.

Τον πυκνωτή δηλαδή θα τον εγκαταστήσω κοντα στον jbl? Και όχι κάπου πιο γενικα? Μάλλον εκει θα ειναι χρήσιμος. Αυτό μάλλον χρειάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γενικος κανονας ειναι να εχουμε οσο το δυνατον μικροτερες αποστασεις στα καλωδια μας και οσο το δυνατον μεγαλυτερη διατομη, οσο καλυτερος ειναι αυτος ο συνδιασμος τοσο λιγοτερες ειναι οι απωλειες μας.

Ποιον JBL εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχτηκαν σχεδόν όλα. Επιτέλους! Τωρα μενει αλλο ενα μικρο προβληματακι. Λοιπόν εχουμε κ λεμε, η πηγη μου εχει 2 εξόδου για ενισχυτές. Εγώ όμως πέρασα απο τον ένα ενισχυτή rca από την θύρα line out γιατι ετσι μόνο μπορεις να συνδέσεις αλλον ενα ενισχυτή (3ο). Ελα που όμως μου κάνει πρόβλημα. Δουλευει μεν ο ενισχυτής αλλα μόλις το τζιτώσω λιγο κρεμάει και αλλοιώνεται ο ηχος. Αμα το βάλω τερμα παιζει για 1 με 2 δευτερόλεπτα πολύ καλα και μετα κρεμαει. Μάλλον φταιει που περασα rca απο τον ενισχυτή και όχι απο την πηγη, γιατί μόλις του τοποθέτησα τα rca του αλλου επαιζε τελεια. Ενα απο τα 2 ειναι βασικά: ή τα rca εχουν πρόβλημα (φθαρμνενα π.χ.) ή δεν πρεπει να τραβήξεις απο αλλον ενισχυτή rca. Ποιο απο τα 2 παιζει???

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε. Φθαρμένα rca τελικά.

ρε παιδια το αν ο ενισχυτης μενει ανοιχτος ή οχι το καθοριζει ενα καλωδιακι που υπαρχει αναμεσα στα δυο rca...

δε θυμαμαι που συνδεεται ,νομιζω στο ignition.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.