Jump to content
Guest alex-a4

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ

Recommended Posts

ναι ρε....σκεψου οτι εχω το δευτερο πιο σκουρο....ανοιγεις παραθυρα το βραδυ στα σκοτεινα για παρκαρισμα....εχω και χαρτι για το κτεο αλλα

αν θελουν θα με γραψουν....αν πεσεις στον μ@#$$κα....

Γιαννη μολις δουν την χειρουργικη μασκα :lol: και την βεβαιωση :lol: , οχι μονο δεν θα με γραψουν αλλα θα με πανε και συνοδεια στο σπιτι. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε βαλει 2 στρόματα μεμβράνες σε ένα αυτοκίνητο έδω στην πρέβεζα ένα station wagon μέσα σε 3 μέρες δεν υπήρχε αυτοκίνητο... την τρίτη νυχτα... δεν είδε τπτ και έγινε "σαντουιτσ" αλλα ΟΚ ο οδηγός βγήκε καλα... αλλα λέει... όρεα ηταν τα μαύρα στο επόμενο Renault ΘΑ ΒΑΛΩ 3 στρόματα!!! new_lol.gifsillyhorse1rb5.gif:blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μολις δουν την χειρουργικη μασκα :blink: και την βεβαιωση ;) , οχι μονο δεν θα με γραψουν αλλα θα με πανε και συνοδεια στο σπιτι. new_lol.gif

τυχερε............... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

afterdark 2 μεμβρανες του ιδιου σταδιου "σκουροχρωμιας "(το 1 επιπεδο) αλλα διαφορετικης μαρκας εμφανησιακα ειναι ιδιες? Δηλαδη το ιδιο σκουρες η αυτο πεζει και αναλογα με την μαρκα?Λεω να βαλω Lummar επιπεδου 1 τις βρηκα σε καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι η 3Μ εχει πιο σκουρα χρωματα και πιο μαυρα......

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος με της Foliatech που έβαλα στο Polo είμαι τρωμερα ευχαριστιμένος, και επισεις έβαλα τώρα φρέσκες τις Lummar στο Passat ακόμα δεν έχω σχοιματίσει εντοιπώσεις αλλα και οι δύο μεμβράνες είναι πολύ ξεκουραστες χώρεις να ενοχλουν στην νύχτα! τα νούμερα δεν τα θυμάμε!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον η ωρα να βαλω μεμβρανες στο red passion μου. Ρωτησα Llumar, 190 ευρω, τοποθετηση, φ.π.α. Η αποχρωση ειναι η Titanium. ειναι η μεσαιου τυπου, οχι η πολυ σκουρα, γιατι με αυτην δυσκολευει λιγο η οδηγηση, αν και μπορω να τις βαλω και χωρις να εχω φοβο για προστιμα. Οταν τις βαλω θα ανεβασω φωτο.

Mε 190 Ευρώ έβαλα και εγώ Lumar πέρυσι τον Ιούνιο από τον Κινδήρογλου στο Μαρούσι. Δεν θυμάμαι πως λέγεται η απόχρωση αλλά νομίζω οτι είναι η αμέσως λιγότερο σκούρα μετά το απόλυτο μαύρο. Μου έκαναν και μια γρατζουνιά στη πόρτα του οδηγού. Το αμάξι είχε μόλις 300 χλμ. μια εβδομάδα το είχα. Πήγα να πάθω εγκφαλικό!!!

svouras επειδή σχεδόν κάθε μέρα είμαι στη Πεύκη αν θες κανονίζουμε να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

titanium alu light λεγεται πριν την εντελως μαυρη.

την ζημια πιστευω να στην αποζημιωσαν... B)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Alu Light πρέπει να λέγονται. Όσο για τη ζημιά, μου είπαν οτι "πως ξέρουμε ότι δεν την είχες από πριν" τους λέω κοίτα τα χιλιόμετρα και την άδεια κυκλοφορίας και όλο το αμάξι (μόλις μια εβδομάδα το είχα) και μετά πες μου τι είχα από πριν και τι δεν είχα. Ένας κάτι σαν προιστάμενος και καλά που είχαν εκεί το έπαιζε ιστορία. Ο υπάλληλος όμως που τις έβαζε και του είχε ξεφύγει η σπάτουλα και έκανε τη γρατζουνιά μου είπε να μου δώσει τη σφραγίδα του μαγαζιού να πάω να τη βάψω και να τους πάω το τιμολόγιο. Απλά τους είπα οτι δεν πρόκειται να πάω καινούριο αμαξι για βάψιμο για μια γρατζουνιά. Τους ευχαρίστησα για την εξυπηρέτηση και έφυγα. Πάντως σαν δουλειά (τοποθέτηση) έκαναν πολύ καλή. Οι δημόσιες σχέσεις τους υστερούν λίγο.....

Ένα χρόνο μετά άλλωστε, είναι τόσες οι γρατζουνιές που έχει το GT........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε τις μεμβράνες της Global (Αμερικάνικες), αντιχαρακτικές και με εγγύηση εφ'όρου ζωής.

Φιλικά,

Auto Glass Service

Edited by Auto Glass Service
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Θα θέλαμε να σας κάνουμε μία ενημέρωση για τη νέα νομοθεσία στις αντιηλιακές μεμβράνες.

Τα ποσοστά % που εμφανίζονται παρακάτω είναι ο συντελεστής μετάδοσης φωτός που επιτρέπεται να διέρχεται από ένα τζάμι.

1. Μπροστινό παρ-μπριζ: έως 75%

2. Πλαϊνά κρύσταλλα οδηγού - συνοδηγού: έως 70%

3. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: απεριόριστο (σε περίπτωση που υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!

4. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: 70% (σε περίπτωση που δεν υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!

5. Οι μεμβράνες τύπου καθρέφτη απαγορεύονται παντού.

6. Μεταξύ του κρυστάλλου και της μεμβράνης θα παραμβάλλεται ειδικό αυτοκόλλητο στο οποίο θα γράφει τον τύπο της μεμβράνης και το τηλέφωνο του εγκαταστάτη.

Σε όλες τις περιπτώσεις η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου μειώνεται κατά 99%.

Από το παρακάτω link μπορείται να κατεβάσετε τη νομοθεσία.

http://www.yme.gr/getfile.php?id=1584

Ευχαριστούμε.

Auto Glass Service

post-9481-1223290632_thumb.jpg

gof_tint_levels3.bmp

Edited by Auto Glass Service
Link to comment
Share on other sites

3M παιδια....ποιοτητα και τεχνολογια. Η εταιρια ειναι απιστευτη και ολες την αντιγραφουν .

2 φορες LUMAR ΚΑΙ ΤΙς 2 γΡΑτσουνιες και νερα... ΕΛΕΙΝΕΣ την δευτερη φορα πηρα τα χρηματα μου πισω με πολυ φασαρια . Αισχοσ πραγματικα κοροιδευουν κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα σας δουλεύω στην llumar http://www.llumar.gr και είμαι στο club σας

για να σας λύσω διάφορες απορίες και να σας δώσω κάποιες συμβουλές σε ότι έχει να κάνει

με τις αντηλιακές μεμβράνες των αυτοκινήτων σας και την ισχύουσα νομοθεσία!!

Edited by golf24
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Θα θέλαμε να σας κάνουμε μία ενημέρωση για τη νέα νομοθεσία στις αντιηλιακές μεμβράνες.

Τα ποσοστά % που εμφανίζονται παρακάτω είναι ο συντελεστής μετάδοσης φωτός που επιτρέπεται να διέρχεται από ένα τζάμι.

1. Μπροστινό παρ-μπριζ: έως 75%

2. Πλαϊνά κρύσταλλα οδηγού - συνοδηγού: έως 70%

3. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: απεριόριστο (σε περίπτωση που υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!

4. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: 70% (σε περίπτωση που δεν υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!

5. Οι μεμβράνες τύπου καθρέφτη απαγορεύονται παντού.

6. Μεταξύ του κρυστάλλου και της μεμβράνης θα παραμβάλλεται ειδικό αυτοκόλλητο στο οποίο θα γράφει τον τύπο της μεμβράνης και το τηλέφωνο του εγκαταστάτη.

Σε όλες τις περιπτώσεις η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου μειώνεται κατά 99%.

Εδώ μπορείται να διαβάσετε τη νομοθεσία.

Ανοίγει μόνο με Internet explorer!

http://www.et.gr/view_publication/2008/2/1....submitted=True

Ευχαριστούμε.

Auto Glass Service

Στον κατάλογο του προαιρετικού εξοπλισμού του Golf VI, αναφέρει ότι τα πίσω παράθυρα είναι σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα. Ποια είναι αυτή η σκουρότητα στην παραπάνω φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες λιγα πραγματα ενημερωτικα για τις μεμβρανες.Καταρχην εχω παρακολουθησει 2 σεμηναρια τοποθετησης μεμβρανων απο ανθρωπους που ηρθαν απο Αμερικη μεσω της εταιριας GLOBAL η οποια ειναι και η προμηθευτρια εταιρια των υπολοιπων εταιριων που εμπορευονται τις μεμβρανες.Οπως ειναι και η 3M,LUMMAR και πολλες αλλες.Οτι ακουσεται διαφορετικο ειναι παντελως αναληθες.Η GLOBAL ειναι η μοναδικη εταιρια που κατασκευαζει μεμβρανες με 3 γραμμες παραγωγης και προμηθευει τις υπολοιπες εταιριες με τις β διαλογης μεμβρανες.Λοιπον τι πρεπει να προσεξουμε αφου αποφασισουμε να τοποθετησουμε μεμβρανες.

1.Εγγυηση. Η εγγυηση που διδεται απο τις εταιριες αφορα το χρωμα τους και την αντιχαρακτικη του ιδιοτητα.Παραδειγμα η GLOBAL δινει για το χρωμα και για την χαραξη (εφ ορου ζωης)εφοσον δεν την χαραξουμε με καποιο εχμηρο αντικειμενο.Εαν ο τοποθετητης τις βαλει με τα (ποδια) ειναι αυτος και αποκλειστικα ο υπευθυνος για τις γρατσουνιες τα μπιμπικια και οτι αλλο περιεργο δουμε πανω στα τζαμια μας.Απαραιτητη προυποθεση για ενα καλο αποτελεσμα ειναι μια καλη μεμβρανη,καθαρα τζαμια αλλα τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει ο ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΗΣ.

2.Μεμβρανες με χρωματα πρασινα,κιτρινα,καθρεπτες δεν εχουν καλη UV προστασια ισως και καθολου,που αυτο ειναι και το ζητουμενο.Την μεμβρανη φιλοι μου δεν την βαζουμε για να κανει το αμαξι μας πιο ομορφο πιο αλλητικο,πλεον η UV μεμβρανη εχει λειτουργικο χαρακτηρα.Δεν καιγεται το σαλονι μας δεν καιγομαστε εμεις οι ιδιοι απο τον ηλιο που τον εχουμε και μπολικο στην χωρα μας.Διαβασα παραπανω πως δεν βοηθα την λειτουργια

του A/C,εννοειται πως το A/C δεν θα σβησει αλλα θα χαμηλωσει κατα 50% την ισχυ που χρειαζεται για να ψηξει το σαλονι μας.(η UV προστασια δεν εχει να κανει καθολου με την σκουροτητα της μεμβρανης ειτε η πιο ανοιχτοχρωμη ειτε η πιο σκουροχρωμη εχει την ιδια προστασια).

3.Πριν τοποθετησουμε μεμβρανες ζηταμε απο τον εκαστοτε τοποθετητη εαν εχει την ειδικη αδεια και αν εκδιδει το απαραιτητο για ΚΤΕΟ και αστυνομια συνοδευτικο εγγραφο τοποθετησης αντηλιακων μεμβρανων.Και καλα ειναι να κινηθουμε στα πλαισια του νομου οσο αφορα για την σκουροτητα.Η αστυνομια αν και δεν εχει οργανο μετρησεως της σκουροτητας αν δει το οχημα σου μαυρο σαν την χηρα δεν προκειται να ξεφυγεις χωρις το ροζ χαρτακι και αντε βρες το δικιο σου μετα ας εχεις και πιστοποιητικο.

Και ξαναλεω για σωστο αποτελεσμα,επιλογη καλης μεμβρανης,καθαρα και αγρατσουνιστα τζαμια αλλο πανω απο ολα καλος τοποθετητης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θες να αρκεστεις με κατι β διαλογης για το αμαξι σου? η κατι ανωτερο εσυ αποφασιζεις.Η διαφορα ειναι απλα στην ποιοτητα και στην τιμη.Το β διαλογης υλικο δεν παει να πει και πως δεν ειναι καλο απλα ξερεις οτι υπαρχει και καλυτερο.Η GLOBAL δεν καθεται να διαλεξει τον καθε εμπορο και να δωσει στον εναν το καλυτερο προιον και στον αλλον το χειροτερο.Απλα πουλαει το κορυφαιο της προιον μονο μεσω της επωνυμιας της.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχεις δικιο ή αδικο σε αυτα που λες αλλα μεχρι τωρα οι β' διαλογης LLUMAR και 3Μ που εχω δοκιμασει με εχουν αφησει απολυτα ευχαριστημενο με αυτες της 3Μ να υπερτερουν ,κατα την γνωμη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχει γινει λαθος στην διατυπωση και ξαναεπαναλαμβανω για να γινει κατανοητο.Δεν εχω πει πως LLUMAR και 3Μ δεν εχουν καλη ποιοτητα στις

μεμβρανες τους.Ουτε εχω πει οτι η LLUMAR ειναι καλυτερη η χειροτερη απο την 3Μ και δεν το γνωριζω.Αυτο που εννοω με αυτα που εγραψα ειναι πως η 3Μ η LLUMAR και πολλες αλλες εταιριες εμποριας αντηλιακων μεμβρανων δεν ειναι κατασκευαστριες εταιριες απλα εμπορευονται τις μεμβρανες.Ο κατασκευαστης και προμηθευτης αυτων των εταιριων ειναι η GLOBAL,η οποια χρησιμοποιει μια απο τις τρεις γραμμες παραγωγης αντηλιακων μεμβρανων για να προμηθευει τις υπολοιπες εταιριες.

Σε μια απο αυτες τις γραμμες παραγωγης κατασκευαζεται και η κορυφαια σε ποιοτητα μεμβρανη η οποια δεν ειναι εμπορευσιμη για τις υπολοιπες εταιριες και πουλιεται μονο με την επωνυμια GLOBAL.Η οποια ειναι και αυτη που σας προτεινω να βαλεται στα αμαξακια σας. GLOBAL!

Πιστευω να εγινα κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

απολυτα κατανοητος :D

αν δεν ειχα ηδη βαλει μεμβρανες στο αμαξι μου δεν θα ειχα κανενα προβλημα να τις δοκιμασω.ας το εχει καποιος κατα νου σε περιπτωση που σκεφτεται να βαλει μεμβρανες.καλοκαιρακι ερχεται...

http://www.globalwindowfilms.gr/

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι πανω στις 3M... ισχύει οτι οι μεμβρανες 3Μ εχουν σε διαφορα σημεια το 3Μ τυπωμένο πανω? Απλά το έχω δει σε ενα αυτοκινητο και μου έκανε εντύπωση... Η απλα ήταν καποια συγκεκριμένη σειρά;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.