Jump to content
Guest alex-a4

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ

Recommended Posts

Στη Θεσσαλονίκη δεν είναι κατι παληκαρια που ντύνουν και αυτοκίνητα με αυτοκόλλητα.απο ότι βλέπω και στο διαδίκτυο είναι τοπ πολύ καλοί.ονομα κάνει να πούμε?

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ειναι καλοι, αλλα συμφωνω με τον 4x4 και γω ολα ταυτοκινητα μου τα εκανα Αθηνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, πολλά χλμ και χρήματα για βενζίνες και διόδια... 

Νόμιζα ότι έμενες Θεσσαλονίκη, γι' αυτό σου ανέφερα την Βέροια...

Προσωπικά θα έβαζα μεμβράνες μόνο σε κατάστημα που ειδικεύεται σε τζάμια αυτοκινήτων. Τέτοια καταστήματα ξέρουν να ανοίγουν σωστά τις ταπετσαρίες από τις πόρτες (αν χρειαστεί να τις ανοίξουν) και ξέρουν να χειρίζονται το θέμα "τζάμι" καλύτερα.

Επίσης αν χρειαστεί να σου ανοίξουν ταπετσαρίες (ανάλογα το μοντέλο του αυτοκινήτου) θα έχουν και ανταλλακτικά κλιπ γιατί σίγουρα θα σπάσουν κάνα δυο, και ότι εργαλείο χρειαστούν ώστε να μην κάνουν ζημιά!!!

Ενώ με τα αξεσουάρ... σπάνιο να δεις σωστή δουλειά...

Επίσης από εμπειρία και μόνο από τα αυτοκίνητά μου θα σου πρότεινα μόνο επώνυμες μεμβράνες LLUMAR (που προσωπικά βάζω κι εγώ τόσα χρόνια) ή 3Μ! Σε διαφορά τιμής από μία λιγότερο επώνυμη, θα δεις ελάχιστη αφού το μεγαλύτερο κόστος είναι η εγκατάσταση και όχι η μεμβράνη. Οπότε από το να βάλεις μία όχι τόσο καλή, μπορεί να σημαίνει ότι θα πρέπει να την αντικαταστήσεις, κάτι που δεν είναι τόσο εύκολο...

Edited by Hellas4x4
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά από Δράμα είμαι γιαυτο κοιτάω σαλονικη ...σεν μπορώ και ούτε έχω σκοπό να πάω αθηνα μόνο για μεμβράνες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σέρρες μπορώ να σου προτείνω εγώ έναν πολύ καλό, ασχολείται μόνο με τζάμια και περνάει μεμβράνες χρόνια.

Έχω ήδη κάνει 2 αυτοκίνητα δικά μου σε αυτόν, κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες μπορώ να σου προτείνω εγώ έναν πολύ καλό, ασχολείται μόνο με τζάμια και περνάει μεμβράνες χρόνια.

Έχω ήδη κάνει 2 αυτοκίνητα δικά μου σε αυτόν, κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πες μου ποιον και τι μεμβράνες περνάει αν θες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δες πληροφορίες εδώ, πάρε τηλέφωνο και μίλα στον Χρήστο (λίγο δυσεύρετος βέβαια).

https://www.doulgerisglass.gr/

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Hellas4x4 said:

Τέτοια καταστήματα ξέρουν να ανοίγουν σωστά τις ταπετσαρίες από τις πόρτες (αν χρειαστεί να τις ανοίξουν) και ξέρουν να χειρίζονται το θέμα "τζάμι" καλύτερα.

 

Επίσης αν χρειαστεί να σου ανοίξουν ταπετσαρίες (ανάλογα το μοντέλο του αυτοκινήτου) θα έχουν και ανταλλακτικά κλιπ γιατί σίγουρα θα σπάσουν κάνα δυο, και ότι εργαλείο χρειαστούν ώστε να μην κάνουν ζημιά!!!

 

Τι κάνουν αυτά τα καταστήματα; 

 

Καλό; το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?:goodjob::lol:

 

 

Και τι εχουνε...ανταλλακτικά; τι ανταλακτικα??

Η LOGO στιγμής να είναι καλά! Και η σόδα φαγητού!

 

Και τι ΔΕΝ κάνουν? Ζημιες.. Καλό και αυτό :skydive:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Hellas4x4 said:

Για να το γράφεις έτσι γλαφυρά, είχες μάλλον προσωπική εμπειρία;;; :startle:

Ναι αγαπητέ μου,  έχω δυστυχώς προσωπική εμπειρία , και η οποία ήταν και δυσάρεστη,  και αρκετά ψυχοφθόρα...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... Κατάλαβα...

Σπανίζουν οι σωστοί επαγγελματίες πλέον και μετά τρέχουμε εμείς σαν παλαβοί να κλείσουμε την βλακεία τους...

Να δώσω όμως κι ένα παράδειγμα σωστού επαγγελματία. Έβαλα το Σάββατο σε αμάξι φίλου μεμβράνες. Suzuki Vitara 2018. Τα περισσότερα από αυτά τα αυτοκίνητα έχουν πλαστικά καλύμματα στις κολόνες από τις πόρτες. Δυστυχώς λόγω σκλήρυνσης του πλαστικού το ένα έσπασε.

Ο εν λόγω επαγγελματίας το κόλλησε ώστε να μην φαίνεται άσχημο και κατά την παραλαβή μας είπε ότι παρήγγειλε κομμάτι τέτοιο πλαστικό και θα μας το τοποθετήσει μέσα στη βδομάδα. Μαζί με το "συγγνώμη" για την ταλαιπωρία που θα υποστούμε για να πάμε ξανά εκεί!

Νομίζω πως τέτοια επαγγελματική στάση σπανίζει στις μέρες μας.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Τη περασμένη βδομάδα έβαλα μεμβράνες στο vw up της γυναίκας.ξηλωσαν τα εσωτερικά πλαστικά στις πόρτες,γλυστρες νομίζω πως λέγονται.αλλα τα παληκάρια ήξεραν τι έκαναν...τα έβγαλαν με προσοχή αλλά τσακ μπαμ...llumar

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 3:42 ΜΜ, Hellas4x4 said:

Ωχ... Κατάλαβα...

Σπανίζουν οι σωστοί επαγγελματίες πλέον και μετά τρέχουμε εμείς σαν παλαβοί να κλείσουμε την βλακεία τους...

 

Να δώσω όμως κι ένα παράδειγμα σωστού επαγγελματία. Έβαλα το Σάββατο σε αμάξι φίλου μεμβράνες. Suzuki Vitara 2018. Τα περισσότερα από αυτά τα αυτοκίνητα έχουν πλαστικά καλύμματα στις κολόνες από τις πόρτες. Δυστυχώς λόγω σκλήρυνσης του πλαστικού το ένα έσπασε.

Ο εν λόγω επαγγελματίας το κόλλησε ώστε να μην φαίνεται άσχημο και κατά την παραλαβή μας είπε ότι παρήγγειλε κομμάτι τέτοιο πλαστικό και θα μας το τοποθετήσει μέσα στη βδομάδα. Μαζί με το "συγγνώμη" για την ταλαιπωρία που θα υποστούμε για να πάμε ξανά εκεί!

Νομίζω πως τέτοια επαγγελματική στάση σπανίζει στις μέρες μας.

 

Πριν από μερικά χρόνια,  είχα ένα ατύχημα με το πίσω παρμπρίζ στο polo.

Με είχε χτυπήσει ένας με φορτηγό (Σάββατο ήταν και ήταν Κάποιος από την λαϊκή  στο παζάρι).

 

Και είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει το πίσω παρμπρίζ και να βουλιάξει και λίγο το πορτ μπαγκαζ.

 

Τότε έκανα το λάθος την όλη επισκευή να μην την κάνω στην VW αλλά σε μάστορα έξω.

 

Και την αποκατάσταση του τζαμιού,  τότε την ανέλαβε η carglass στη  λεωφόρο Αθηνών, (σε αυτούς με έστειλε τότε ασφάλεια που είχα στο αμάξι)

 

Δυστυχώς στην carglass σε ότι αφορά την τοποθέτηση του τζαμιού εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ πολύ χειρότερα...!!! 

 

Είχαμε πολύ κακή τοποθέτηση,  με αποτέλεσμα.

Πρώτον να κολλήσουν στραβά το παράθυρο στο πορτ μπαγκαζ.

Δεύτερον με τους τόνους από κόλα που έβαλαν είχε ως αποτέλεσμα το τζάμι να βγει ποιο έξω απο τι έπρεπε από το σασί της πόρτας.

 

Και τρίτων φάνηκε,  ότι η εν λόγο εταιρία (που έχει και το θράσος να διαφημίζεται στην ΤV ) ότι μόλις πληροφορούν από της εκάστοτε ασφαλιστικές εταιρείες. 

Παύουν να αναγνωρίζουν της υποτιθέμενες εγγυήσεις που λένε ότι δίνουν,  ως εγγύηση για την εργασία και την τοποθέτηση του τζαμιού.

 

Μόλις πάρουν τα λεφτά,  ΟΥΤΕ ΣΕ ξέρω ούτε γνωρίζω τίποτα! 

 

Ένα μήνα έφαγα σε ταλαιπωρία και τίποτα δεν έκανα.

Η εν λόγο εταιρία έχει πολιτική να βρίσκει τρόπους και να αποφεύγει κάθε αποκατάσταση τον λαθών της με δικαιολογίες ότι τα τζάμια έχουν  βάσεις επάνω στο κρύσταλλο η έχουν πυρους και δεν μπορούν να τα αφαιρέσουν το τζάμι και άλλες τέτοιες δικαιολογίες!!!

 

Δυστυχώς την πάτησα!  

 

 

Άνθρωπος που ασχολείται με τζάμια αυτοκινήτου σε μαγαζι της γειτονιάς (να το πω έτσι ) όταν είδε την δουλειά που έκαναν στην carglass δεν πίστευε στα μάτια του! :startle:

 

Θυμάμαι ακόμα που μου είπε ότι,  "Με τόσα κιλά κολλάς που έβαλαν στο τζάμι,  εγώ βάζω σε 3 αυτοκίνητα τόση κόλλα! "

 

Ο άνθρωπος δεν πίστευε  σε αυτό που έβλεπε! 

 

 

Δυστυχώς από πληροφορούμε πολύς κόσμος με την εν λόγο εταιρία έχει αντιμετωπίσει  τέτοιες καταστάσεις και ακόμα και φθορές στο αμάξι του από την εταιρία αυτή.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2021 at 3:44 PM, giabritsos said:

Δεν ξηλώνουν πλέον τίποτα για να μπουν μεμβράνες


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν ισχύει αυτό που λες συνάδελφε... Εξαρτάται το αυτοκίνητο...

Σε κάποια μοντέλα τα πλαϊνά τζάμια (που ανεβοκατεβαίνουν) είναι με κλιπ που έχει και μια ασφάλεια για να μην βγει μόνο του το τζάμι ενώ σε άλλα είναι βιδωμένα πάνω στο εξάρτημα του γρύλου!!!

Επίσης εξαρτάται αν αυτός που θα στη τοποθετήσει θέλει απλά να στις "κολλήσει" ή να στις περάσει σωστά οπότε πρέπει να βγει το τζάμι...

Εννοείται δεν μιλάω για τα τζάμια που είναι με κόλλα πάνω στο αμάξι...

 

Edited by Hellas4x4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, OMINUS said:

 

Πριν από μερικά χρόνια,  είχα ένα ατύχημα με το πίσω παρμπρίζ στο polo.

Με είχε χτυπήσει ένας με φορτηγό (Σάββατο ήταν και ήταν Κάποιος από την λαϊκή  στο παζάρι).

 

Και είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει το πίσω παρμπρίζ και να βουλιάξει και λίγο το πορτ μπαγκαζ.

 

Τότε έκανα το λάθος την όλη επισκευή να μην την κάνω στην VW αλλά σε μάστορα έξω.

 

Και την αποκατάσταση του τζαμιού,  τότε την ανέλαβε η carglass στη  λεωφόρο Αθηνών, (σε αυτούς με έστειλε τότε ασφάλεια που είχα στο αμάξι)

 

Δυστυχώς στην carglass σε ότι αφορά την τοποθέτηση του τζαμιού εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ πολύ χειρότερα...!!! 

 

Είχαμε πολύ κακή τοποθέτηση,  με αποτέλεσμα.

Πρώτον να κολλήσουν στραβά το παράθυρο στο πορτ μπαγκαζ.

Δεύτερον με τους τόνους από κόλα που έβαλαν είχε ως αποτέλεσμα το τζάμι να βγει ποιο έξω απο τι έπρεπε από το σασί της πόρτας.

 

Και τρίτων φάνηκε,  ότι η εν λόγο εταιρία (που έχει και το θράσος να διαφημίζεται στην ΤV ) ότι μόλις πληροφορούν από της εκάστοτε ασφαλιστικές εταιρείες. 

Παύουν να αναγνωρίζουν της υποτιθέμενες εγγυήσεις που λένε ότι δίνουν,  ως εγγύηση για την εργασία και την τοποθέτηση του τζαμιού.

 

Μόλις πάρουν τα λεφτά,  ΟΥΤΕ ΣΕ ξέρω ούτε γνωρίζω τίποτα! 

 

Ένα μήνα έφαγα σε ταλαιπωρία και τίποτα δεν έκανα.

Η εν λόγο εταιρία έχει πολιτική να βρίσκει τρόπους και να αποφεύγει κάθε αποκατάσταση τον λαθών της με δικαιολογίες ότι τα τζάμια έχουν  βάσεις επάνω στο κρύσταλλο η έχουν πυρους και δεν μπορούν να τα αφαιρέσουν το τζάμι και άλλες τέτοιες δικαιολογίες!!!

 

Δυστυχώς την πάτησα!  

 

 

Άνθρωπος που ασχολείται με τζάμια αυτοκινήτου σε μαγαζι της γειτονιάς (να το πω έτσι ) όταν είδε την δουλειά που έκαναν στην carglass δεν πίστευε στα μάτια του! :startle:

 

Θυμάμαι ακόμα που μου είπε ότι,  "Με τόσα κιλά κολλάς που έβαλαν στο τζάμι,  εγώ βάζω σε 3 αυτοκίνητα τόση κόλλα! "

 

Ο άνθρωπος δεν πίστευε  σε αυτό που έβλεπε! 

 

 

Δυστυχώς από πληροφορούμε πολύς κόσμος με την εν λόγο εταιρία έχει αντιμετωπίσει  τέτοιες καταστάσεις και ακόμα και φθορές στο αμάξι του από την εταιρία αυτή.

 

Γενικά θεωρώ ότι εταιρίες σαν κι αυτές είναι όλες άρπα κόλλα...

Ο λόγος που επιβιώνουν είναι συνήθως οι χαμηλές τιμές που κάνουν στις ασφαλιστικές και εννοείται όχι η καλή δουλειά...

Επειδή χρειάστηκε να αλλάξω κι εγώ πίσω τζάμι σε ένα αυτοκίνητό μου, αναγκαστικά αυτός που μου το τοποθέτησε αγόρασε τζάμι από Carglass αφού είναι εισαγωγέας ιμιτασιόν τζαμιών... Ίσως αυτός είναι ακόμα ένας λόγος που επιβιώνει, αφού σαν εισαγωγέας φέρνει διάφορες ποιότητες για τα "κινούμενα" μοντέλα ενώ μόνο την "καλή" για παλιά ή σπάνια μοντέλα...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την ποιότητα του τζαμιού,  θα πρέπει να προσέξουμε το πώς λέμε την λέξει "Μαϊμού" και "ιμιτασιον"  γιατί είναι λίγο ως όρος γενικός,  και δεν μπορείς να προσδιορίσεις ακριβώς κάποιες φορές.. 

 

Να ξεκαθαρίσω ότι ακόμα και στην carglass μπορείς να παραγγείλεις Γνήσια τζάμια με την στάμπα της VW επάνω στο κρύσταλλο.

 

Μια εταιρία που έχουν σχεδόν αρκετές μαρκες αυτοκινήτου είναι η Saint compain και η pilkington 

 

Στην carglass μπορούν να σου φέρουν σε τζάμι μια από τις 2 μάρκες αυτές.

Με η και χωρίς την στάμπα της VW επάνω τους.

 

Και saint compain να είναι, η και pilkington. Και να μην έχει την στάμπα της VW δεν το κάνει το τζαμί "μαϊμού" η "ιμιτασιον" 

 

Τώρα αν έχεις στην ασφάλεια θραύση κρυστάλλων και σε στείλει η ασφάλεια σας στην carglass,  μπορείτε  να απαιτήσετε να σας φέρουν κρύσταλλο με στάμπα της VW , (αυτό ισχύ και με της άλλες μάρκες αυτοκινήτων )

 

Εγω τοτε το απαίτησε και μου το έφεραν,  Άσχετα μετά αν τα έκανα μπάχαλο με την τοποθέτηση και την όλη συμπεριφορά της εταιρίας αυτής.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε...

Για να μην παρεξηγηθώ με τον όρο που ανέφερα παραπάνω, θεωρώ πως οτιδήποτε είναι εκτός αντιπροσωπείας είναι ιμιτασιόν...

Τώρα αν το ιμιτασιόν που αγοράζεις είναι ίδια μάρκα με το "μαμά" τότε μάλλον είσαι στην "ποιότητα" του εργοστασιακού...

Επομένως υπάρχουν ποιότητες και εκεί, καλύτερες ή χειρότερες......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.