Jump to content
Guest prwzss

Problhma Sto Abs

Recommended Posts

ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ABS ???

ΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΕΚΑΝΕ ???

ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ABS ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ???

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις προβλημα στο ABS?

Σου αναβει καποια ενδειξη?Τι προβληματα εχει?Δεν πιανει?

Σε διαγνωστικο το εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Guest SpyrosA

Βασικά απ ότι ξέρω εγώ εάν παρουσιαστεί πρόβλημα στο ABS το αυτοκίνητο συνεχίζει να έχει κανονικά φρένα απλά δεν λειτουργεί το ABS και τα φρένα πιάνουν σαν να μην υπήρχε!!! Επίσης θα πρέπει να βγάλει διαγνωστικό (να ανάψει το φωτάκι του ABS στο καντράν)!!!! Με εσένα πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου??? Σου έχει συμβεί κάτι από αυτά????

Link to comment
Share on other sites

αναψε το λαμπακι στο ταμπλω (χωρις λογο).

απευθυνθηκα σε 2 αντιπροσωπειες, το τσεκαραν (αισθητηρες κ.α.) , και το διαγνωστικο εβγαζε σφαλμα εγκεφαλου του ΑΒS.

επειδη το ABS ειναι κατι χρησιμο αλλα δεν θελω να δωσω 1800 ευρω για καινουριο, ελεγα μηπως κανεις ξερει που μπορω να βρω μεταχειρισμενο.

Edited by prwzss
Link to comment
Share on other sites

Guest dinospla

Παιδιά έχω ένα passat του 1995 1.8cc 8V και έχει βγάλει κ εμένα πρόβλημα στο ABS.

Το πήγα αντιπροσωπεία και μου βρήκαν πίσω αριστερό αισθητήρα το άλλαξαν κ πάλι άναβε λαμπάκι!! :(

Αυτό που έχω παρατηρήσει στο αυτοκίνητο είναι ότι όταν παραμένει στον ήλιο για πολύ ώρα κ όταν δουλεύω τα φρένα έντονα σβήνει το λαμπάκι κ δουλεύει το ABS κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη επαθα ακριβως το ιδιο πριν απο 1 βδομαδα, προτεινα να μου αλλαξουν την ασφαλεια του ΑΒS (στον Παζαροπουλο Νεας Ιωνιας) και το προβλημα εξαλειφθηκε! Μαλιστα οταν την εβγαλαν απο την ασφαλειοθηκη, ειχε πιασει στις κατω ακρες της μαυριλα (εκατεροθεν) και δεν εκανε καλη επαφη! Την γλιτωσα με 20 ευρω.. Βεβαια το σφαλμα στον εγκεφαλο ελεγε περιοδικο προβλημα αδυναμιας abs. Δεν ξερω τι λεει σε εσας αλλα give it a try!

Link to comment
Share on other sites

Guest dinospla

Θα το δοκιμάσω να αλλάξω τις ασφάλειες όλες! :wacko:

Και κάτι άλλο όταν ανοίγω τον διακόπτη κ σβήνει το λαμπάκι του ABS κάνει ένα θόρυβο ΚΛΙΚ σαν ηλεκτροβαλβίδα , ξέρει κανείς τι ακριβός είναι αυτός ο θόρυβος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη επαθα ακριβως το ιδιο πριν απο 1 βδομαδα, προτεινα να μου αλλαξουν την ασφαλεια του ΑΒS (στον Παζαροπουλο Νεας Ιωνιας) και το προβλημα εξαλειφθηκε! Μαλιστα οταν την εβγαλαν απο την ασφαλειοθηκη, ειχε πιασει στις κατω ακρες της μαυριλα (εκατεροθεν) και δεν εκανε καλη επαφη! Την γλιτωσα με 20 ευρω.. Βεβαια το σφαλμα στον εγκεφαλο ελεγε περιοδικο προβλημα αδυναμιας abs. Δεν ξερω τι λεει σε εσας αλλα give it a try!

Είναι η ασφάλεια που βρίσκεται στην ασφαλειοθήκη πάνω από την μπαταρία ??θυμάμαι όταν είχα παραγγείλει εγκέφαλο Abs/Esp την είχα βγάλει τελείος αυτήν την 40άρα για να μην πιάνει καθόλου το Abs καθότι το αυτοκίνητο δεν φρέναρε φυσιολογικά όταν μπλόκαρε το Abs...πολύ τυχαιρός είσαι αν όλα τωρα πάνε κομπλέ στο αμάξι μόνο με την αλλαγή της εν λόγο ασφάλειας ^_^

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο passat(1.8, 12/1992) έχω το ίδιο πρόβλημα με το abs. Δεν ενεργοποιείται ποτέ, ενώ το λαμπάκι στο ταμπλώ ανάβει και σβήνει όποτε θέλει.

Είναι λεφτά να αλλάξεις όλο το σύτημα, τόσα που δεν συμφέρει. Θα δοκιμάσω να αλλάξω καμιά ασφάλεια μπας και παίξει. Αλλιώς κανα μεταχειρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα προβλημα με το λαμπακι του ΑBS το οποιο αναβει .Το πηγα και το εβαλαν σε διαγνωστικο και εδειξε οτι ειναι ο αριστερος αισθητηρας . Το βγαλανε το φυσηξαν λιγο και μολις ξεκινησα εσβησε . Βεβαια μετα απο λιγα χιλιομετρα ξανα τα ιδια και απο τοτε δεν εχει σβησει παρολο που τον εβγαλα και το ξαναεβαλα μονος μου .

Τωρα θα παω να το ξανακοιταξω και αμα χρεαιστει θα τον αλλαξω .

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με το προβλημα του ABS σημερα το πηγα για να αλλαξω αισθητηρα αλλα τιποτα το ιδιο πραγμα κανει . Τωρα που θελω να το δωσω μου κανει κολπα γαμω τη πουτανα μου !!! Καινουργιος εγκεφαλος ΑΒS x κανει 1300 ευρω και δεν ειμαι διαθετιμενος να τα δωσω . Ξερει κανεις μηοως παιζει κανενας μεταχειρισμενος στην αγορα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.