Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

παιδια μετα απο την τοποθετηση των ζαντων 215/35/R 18 ψινομαι για αγορα καινουργιας αναρτησης για χαμηλωμα κυριως αλλα και για καλυτερο δεσιμο του αυτοκινητου.Tτο θεμα δεν το εχω ψαξει αρκετα ακομα αλλα θα ηθελα τις αποψεις σας για FK(Germany),για KW εχω ακουσει καλα σχολια,για KONI και υπαρχουν και οι Bilstein.

Edited by activious
greeklish
Link to comment
Share on other sites

KW πιστεύω θα ήταν μια καλή επιλογή (1200 περίπου) τα ρυθμιζόμενα σε σκληρότητα.

Θέλω να ρωτήσω, με τις 18άρες ζάντες που έβαλες στο 14άρι δέν έκοψε σε ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

KW πιστεύω θα ήταν μια καλή επιλογή (1200 περίπου) τα ρυθμιζόμενα σε σκληρότητα.

Θέλω να ρωτήσω, με τις 18άρες ζάντες που έβαλες στο 14άρι δέν έκοψε σε ταχύτητα;

Sigoura ekopse alla ego prosopika perimena na kopsei perissotero...

Oi logoi pou den ekopse poli einai:

a. Oi zantes einai elafrimenes :(

b. To lastixo einai 35,oso pio mikri einai i maza tou lastixou toso to ligotero kovei.

Stin ekkinisi mboro na po den ekopse tpt gia to logo tou lastixou alla apo tin teliki ekopse kapos...Kanei perissoteri ora na paisei ta Kh.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τις KW variant 2 που ειναι ρυθμιζωμενες σε υψος και σε σκληροτητα. ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο και πιο μελετημενο υπαρχει στην αγορα αυτη τη στιγμη για το golf v.

α, και τις πληρωσα μαζι με τοποθετηση 1250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Paidia meta apo tin  topothetisi ton zanton 215/35/R 18 psinome stin agora kainourgias anartisis gia xamiloma kirios alla kai gia kalitero desimo tou autokinitou.To thema den to  exo psaxei arketa akomi alla tha ithela tis apopseis sas gia  FK(Germany),gia KW exo akousei kala sxoleia gia KONI kai iparxoun kai oi Bilstein.

egw proteinw kw variant 2 h 3.Einai para poly kales anarthseis.Na sou kanw k mia erwthsh?Thn diastash 215/35 r 18 poios sou thn proteine?Xefeygei poly apo tis diastaseis pou einai symbates gia to golf.Px exeis mikrynei thn diametro tou troxou sou apo 634,5mm an forages 195/65r15 kai 631,9mm an forages 205/55r16 se 607,7mm.Megalh diafora ektos oriwn tou kataskeyasth.

Link to comment
Share on other sites

egw proteinw kw variant 2 h 3.Einai para poly kales anarthseis.Na sou kanw k mia erwthsh?Thn diastash 215/35 r 18 poios sou thn proteine?Xefeygei poly apo tis diastaseis pou einai symbates gia to golf.Px exeis mikrynei thn diametro tou troxou sou apo 634,5mm an forages 195/65r15 kai 631,9mm an forages 205/55r16 se 607,7mm.Megalh diafora ektos oriwn tou kataskeyasth.

Δηλαδή τί έπρεπε να έβαζα?

Εδώ στην Κύπρο έχω δεί πολλά Golf V με ζάντες 19' 225/40/ εργοστασιακά!

Δεν βλέπω πιο είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει τις KW variant 2  που ειναι ρυθμιζωμενες σε υψος και σε σκληροτητα. ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο και πιο μελετημενο υπαρχει στην αγορα αυτη τη στιγμη για το golf v.

Η καλύτερη επιλογή πιστεύω. :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να μου πείτε ποιά μαγαζιά στην Ελλάδα φέρνουν τις ΚW για να τις φέρω απο Ελλάδα γιατί ο Γερμανός παίζει πελλό εδώ κάτω. rocket.gif

Θέλω σίγουρες απαντήσεις για να έρθω σε επαφή μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Ένα κατάστημα είναι το Group A στην Ν.Ερυθραία και μετά θα σου πρότινα να τηλεφωνίσεις στον Τροχό Α.Ε. που κάνει εισαγωγή KW στην Ελλάδα για να σου συστήσουν κάποιον στην Κύπρο...

Το τηλέφωνό του μπορείς να το βρείς σε όλα τα περιοδικά,θα το ψάξω κι εγώ να στο δώσω όμως.

Τώρα για την τιμή,η KW Variant 2 έχει τώρα 1250 χονδρική και η KW Variant 3 έχει 1650 χονδρική με 4 πόντους χαμήλομα.

Δεν ξέρω τι τιμή παίζει λιανική.Πάντως εγώ όταν έβαλα την KW Variant 2 στο golfaki μου την πλήρωσα 1250 χονδρική πρίν 1 χρόνο σχεδόν και τοποθέτηση δεν πλήρωσα γιατί της έβαλε ο αδερφός μου.

Link to comment
Share on other sites

Thnx για τις πληροφορίες,πόσο χαμήλωμα παίρνει στο Maximum ι Variant 2?

Ενδιαφέρομε για τις Variant 2 γιατί θα πάμε πολύ μετα με τα $.

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Εγώ το είχα χαμηλώσει στην αρχή 3 πόντους αλλα φτάνει και ως τους 6...

Τώρα που κατέβασα 2 βόλτεσ είμαι στους 5 πόντους καταλαβαίνει τεράστια διαφορά,μώλις περνας τα 70 χιλ/ώρα αισθάνεσαι το αυτοκίνητο ν ακολάει στην άσφαλτο και επειδή έχω 4 μέρες που το χαμήλωσα κι άλλο αισθάνομαι πολύ τον κόλο του αυτοκινήτου να κάθεται ...

Link to comment
Share on other sites

Οι KW Variant 2 είναι ρυθμιζόμενες και μαλακό/σκληρό ί μόνο πάνω/κάτω?

Όταν πήγα για να αποφασίσουμε πιες να παραγγείλω μου είπαν ότι οι Variant 2 είναι μόνο πάνω/κάτω.Έτσι πήγα για τις FK KONISPORT,και αυτές είναι made in Germany και είναι και λίγο πιο φθηνές απο τις KW.

Link to comment
Share on other sites

Οι KW Variant 2 είναι ρυθμιζόμενες και μαλακό/σκληρό ί μόνο πάνω/κάτω?

Όταν πήγα για να αποφασίσουμε πιες να παραγγείλω μου είπαν ότι οι Variant 2 είναι μόνο πάνω/κάτω.Έτσι πήγα για τις FK KONISPORT,και αυτές είναι made in Germany και είναι και λίγο πιο φθηνές απο τις KW.

εκει που πηγες και στο ειπαν αυτο να μη ξαναπερασεις ουτε απ' εξω. ηθελαν να σου πουλησουν FK. η απλη variant ειναι ρυθμιζομενη μονο καθ' υψος. η variant 2 ειναι ρυθμιζομενη κατα υψος και σκληροτητα. αλλα αφου σου ειπα οτι τις εβαλα και ειναι ρυθμιζομενες σε σκληροτητα θα επρεπε να υποψιαστεις κατι... τεσπα. μολις εβαλες την 5η καλυτερη αναρτηση για GOLF 5. με γεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Den tis evala giati akomi eimai sto psaximo...

Alla kai oi FK einai poli kales gia GOLF.

Den xero tora gia to pia einai i kaliteri pia 2i kai pia 3i...

Alla afou oi Variant 2 einai full tha pao gia autes tote...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

τελευταια ειμαι στο ψαξημο για αναρτηση στο golfaki mou!!!

πηγα σε πολουσ και τουσ ειπα τι ακριβώσ θελω απο το καρο μου!!!!

λογο 17αρασ να μην ειναι κουτσουρο και να χαμηλώσει τουλαχιστον 3,5 ποντουσ!!!

οι προτασεισ ηταν bilstein με hr h eibach h vogland!!!

θέλω να κανω το καλυτερο <<<παντρεμα>>>!!!!! ;)

ρωτησα και για kw η fk και χαρακτηριστικα πολλοι μου ειπαν οχι !!! :thumbsup:

τοτε σπαστηκα γιατι πιστευω οτι ειναι οι καλυτερεσ!!!! :huh:

η αιτιολογια ειναι οτι καμια απο τισ 2 δεν χρησιμοποιει ελατηρια και αμορτησερ γνωστης μαρκας!!! :o

π.χ η kw χρησιμοποιει alcο αμορτησερ!!!

thumbsdown.gif

νωριζετε κατι περι αυτου του θεματοσ???

ποιο ειναι για εσας το καλυτερο παντρεμα και τι εχετε να μου προτηνετε??

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Λευτερης

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστουσα KWI ή II.

Τις εχω δουλεψει σε δυο αυτοκινητα και ειναι πολυ καλη επιλογη κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ego paraggeila tis KW Variant 2 kai tis perimeno apo mera se mera na erthoune...

Gia na tis exei pano sto Golf V to racer den xero an eides tin pic...den nomizo na einai tixea...kai se ena allo soro germanika autokinita...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φιλε μου...Λιγακι υπερβολη ειναι η ζαντα, το αμαξι θα εχει κοψει πολυ, και μια τετοια αναρτηση, δεν ξερω κατα ποσο την χρειαζεται... :thumbsup: Ισως ενα ελαφρυ χαμηλωτακι would do the job...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φιλε μου...Λιγακι υπερβολη ειναι η ζαντα, το αμαξι θα εχει κοψει πολυ, και μια τετοια αναρτηση, δεν ξερω κατα ποσο την χρειαζεται... :D Ισως ενα ελαφρυ χαμηλωτακι would do the job...

Re file afiston Mike ti sou leei knife.gif ,

ego exo 18ares kai an me rotouses tora tha imoun metaxi 18aras kai 19aras zantas...Exo 18ares kai nomizeis oti einai 15ares otan tis deis apo 3metra kai pano apostasi giati xreiazete xamiloma...Ta Golf einai gia 18ares kai pano :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με τρομαζει η επιλογη σου για 35αρι προφιλ.Καλα που νομιζεις οτι οδηγεις? Στη Γερμανια? Ελλαδισταν εδω με λακουβαρες ταφους..Θα κλαις τις ζαντες σου! Εγω εδω με τις 17αρες στο Α3 και 225/45/Ρ17 και εχει τρομαξει το ματι μου με τις λακουβες εσυ με 35αρι προφιλ δεν πρεπει να πατας καθολου λακουβες.Αν βαλεις και σκληρη αναρτηση κιολας θα φτυσεις αιμα...Σορυ που τα ειπα χυμα αλλα ετσι ειναι δυστυχως!

Φιλικα παντα,

Δημητρης

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το 1.4 και τις 18αρες θεωρω και εγω οτι ειναι υπερβολη.Εδω θεωρουσα υπερβολη τις 17αρες στο Α3 1.6 FSI που αγορασα και ειπα οκ θα κανω μια υποχωρηση για χαρη της ομορφιας!

Ποσο μαλλον τωρα 18αρες σε...1.4 ! Κανε μια δυναμομετρηση (για τροχο παντα) να δουμε ποσο χανεις λόγω ελαστικων και ζαντας..Απο περιεργεια και μονο θελω να δω ποσο θα ειναι οι απωλειες.Να πω οτι ειχες κανενα 1.8Τ οκ να θυσιασεις μερικα αλογα αλλα το 1.4 ειναι απο μονο του μικρο μοτερ για να συρει το αμαξωμα του GOLF που ειναι 1200 κιλα , ποσο μαλλον αν το επιβαρυνεις και εσυ με λαθος επιλογη ζαντας και ελαστικου! Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με τρομαζει η επιλογη σου για 35αρι προφιλ.Καλα που νομιζεις οτι οδηγεις? Στη Γερμανια? Ελλαδισταν εδω με λακουβαρες ταφους..Θα κλαις τις ζαντες σου! Εγω εδω με τις 17αρες στο Α3 και 225/45/Ρ17 και εχει τρομαξει το ματι μου με τις λακουβες εσυ με 35αρι προφιλ δεν πρεπει να πατας καθολου λακουβες.Αν βαλεις και σκληρη αναρτηση κιολας θα φτυσεις αιμα...Σορυ που τα ειπα χυμα αλλα ετσι ειναι δυστυχως!

Φιλικα παντα,

Δημητρης

Χε, κι εγω αυτο ειπα ανωτερω, αλλα εγινα ο κακος της υποθεσης... :)

Re file afiston Mike ti sou leei  knife.gif ,

Τουλαχιστον φιλε μου, οταν γραφεις αυτο,

.Ta Golf einai gia 18ares kai pano  :)

Να γραφεις και το εξης. Αν ειναι για να δειξει το αμαξι καλα, ναι θελει 18αρια...Αλλα δεν θα πηγαινει βημα, πολλω δε μαλλον το 14αρι που σερνεται που σερνεται με τα 16αρια, σκεφτειτε τωρα...Α, και οι ζαντες διορθωση καθε τρεις και λιγο απο τις λακουβες...

Ετσι, ναι, θα ησουν ειλικρινης, και θα σου ελεγα και μπραβο :)

Φιλικα παντα :D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τι φορανε αλλα αυτοκινητα.

Αν θελεις να ειναι ωραιο και τις κανεις κεφι βαλτες και τελος.Δεν μας πεφτει λογος στο θεμα γουστο.

Αν θελεις να πηγαινει αστο με τα 14αρια.

Αν θελεις μια μεση λυση,επειδη εισαι 1.4 βαλε 16αρια.

Πιστευω ειναι καθαρα θεμα προσωπικης επιλογης.Μπορει καποιος να μην ενδιαφερεται για το ποσα θα του κοψει αλλα να θελει να φαινεται ομορφο,οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, δεν ειπαμε κατι διαφορετικο...Αλλα μην βλεπω γραφομενα του στιλ, εβαλα 18αρια απο 15αρια, και δεν εχει κοψει το αμαξι, ηθελε και 19αρια ακομα καλυτερα...

Ε σε λιγο θα μας πει καποιος οτι πηρε κιολας... tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.