Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

γεια χαρα παιδια!!

ειμαι για αλλαγη αμορτισερ στο ατμοσφαιρικο γκολφακι μου (5) και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για την alko τη μαυρη και τη κιτρινη που μου προτεινουν στα συνεργεια, σαν αμορτισερ αντικαταστασης σε συνδυασμο με τα ελατηρια της sportline εκδοσης.

ευχαριστω

Edited by dhmhtrhs
Link to comment
Share on other sites

παιδία θέλω απλά να ανανεώσω την ανάρτηση στο GOLF V 1.4 FSI που γερνά (100.000km) και σκεφτόμουν να παρραγγείλω τα μαύρα bilstein Β4 απλά έχει 3-4 μοντέλα με διάφρους κωδικούς στον κατάλογο

1) mark: G02 + 2UA; with standard chassis VA: Øa: 50 mm

2) mark: G07 + 2UA; with standard chassis VA: Øa: 55 mm

3) mark: G02 + 2UC; with sports suspension VA: Øa: 50 mm

4) mark: G07,G08,G09,G11 +2UC; with sports suspensionVA: Øa: 55 mm

τι σημαίνουν τα G07 και G02 κτλπ? νομίζω ότι μια και είχα την εντελώς απλή έκδοση χρειάζομαι τα πρώτα αλλά πως μπορώ να βεβαιωθώ για αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδία θέλω απλά να ανανεώσω την ανάρτηση στο GOLF V 1.4 FSI που γερνά (100.000km) και σκεφτόμουν να παρραγγείλω τα μαύρα bilstein Β4 απλά έχει 3-4 μοντέλα με διάφρους κωδικούς στον κατάλογο

1) mark: G02 + 2UA; with standard chassis VA: Øa: 50 mm

2) mark: G07 + 2UA; with standard chassis VA: Øa: 55 mm

3) mark: G02 + 2UC; with sports suspension VA: Øa: 50 mm

4) mark: G07,G08,G09,G11 +2UC; with sports suspensionVA: Øa: 55 mm

τι σημαίνουν τα G07 και G02 κτλπ? νομίζω ότι μια και είχα την εντελώς απλή έκδοση χρειάζομαι τα πρώτα αλλά πως μπορώ να βεβαιωθώ για αυτό?

Ευχαριστώ

Άμα κοιτάξεις το αυτοκόλλητο στο βιβλιαράκι ή το αυτοκόλλητο στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου λέει τον κωδικό που φοράει το αμάξι.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά είμαι καινούριο μέλος στο forum κάτοχος ενός golf v 1.4 fsi sportline του 2004 και νομίζω πως ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ, η ερώτηση μου είναι πιο απ όλα που η υπάρχουν στο εμπόριο μου προτείνεται?

μια τιμή που βρήκα για bilstein μαύρα είναι στα 230 euro η τετράδα.

ψάχνω και για κίτρινα αλλα μου φαίνονται ακριβά για τη τσέπη μου.. σε γενικές γραμμές ψάχνω κάτι που να έχει έως 500 euro (τετράδα)

Link to comment
Share on other sites

Β6 κι εσυ, μονοδρομος γι αυτο που ειπες οτι θελεις.... Που να τρεχεις να ψαχνεις ρυθμισεις, σημειο G κλπ με μια coilover που θα χρειαστει και επισκευη μετα απο καποια χιλιομετρα... Β6 Bilstein λοιπον απο μενα με ενα 500αρικο εχεις καθαρισει....

Link to comment
Share on other sites

Άμα κοιτάξεις το αυτοκόλλητο στο βιβλιαράκι ή το αυτοκόλλητο στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου λέει τον κωδικό που φοράει το αμάξι.

Ευχαριστώ πολύ το βρήκα!

πάντα είχα την απορία τι ήταν αυτοι οι κωδικοί...

βρήκα και ένα ευρετήριο .

http://www.gerritspeek.nl/auto/vw/vag_codes-wagengegevens.html

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ το βρήκα! πάντα είχα την απορία τι ήταν αυτοι οι κωδικοί... βρήκα και ένα ευρετήριο . http://www.gerritspeek.nl/auto/vw/vag_codes-wagengegevens.html ευχαριστώ

έχει δοκιμάσει κανένας το

http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1151&category_id=396&option=com_virtuemart&Itemid=1

οι τιμές του μου φαίνονται σχεδόν υπερβολικά χαμηλές

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πόσο πιό σκληρά από τα εργοστασιακά είναι τα Β4; Από αντοχή πως πάνε, θα βγάλουν χιλιόμετρα;

Γενικά δεν θέλω να χάσω σε άνεση και να μην μου χαλάσουν σε 20-30.000 χιλιόμετρα.

Επίσης αν έχετε την καλοσύνη να προτείνετε κάποιο καλό και οικονομικό κατάστημα για αγορά και τοποθέτηση αμορτισέρ στην θεσσαλονίκη και προάστια!

Ευχαριστώ!

Edited by hmar
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι εάν γνερίζει καποιος εχω για golf v β6 50χιλ και 55χιλ ποια ταιριαζουν τελικα και τι διαφορα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ βάλεις τα μαύρα. Ποιος ο λόγος για μια τέτοια κίνηση απλά για να λες ότι φοράς bilstein?Αφού σε απόδοση είναι σχεδόν σαν τα εργοστασιακά. Καλύτερα να προχωρήσεις στα κίτρινα τα οποία έχουν κάτω από 500 (κάπου στα 470 όταν είχα ρωτήσει τοποθετημένα...)

Πέρα από την τρομερή βελτίωση σε κράτημα τα κίτρινα έχουν και άλλα θετικά όπως π.χ. ότι επισκευάζονται...

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχάριστο για τις απαντήσεις :D τελικά αποφάσισα για τα κίτρινα αν έχει κανεις κάποιο link να μου στείλει σε pm για καλή τιμή :D

επίσης πως μπορώ να βρω ποσα χιλιοστά είναι το καλάμι χωρίς να σηκώσω το αυτοκίνητο? το μοντέλο μου είναι αύγουστος του 2004

(κάπου στα 470 όταν είχα ρωτήσει τοποθετημένα...)

φιλε μου που είχες ρωτήσει γιατί εγώ σπουδάζω κεφαλλονιά και εδώ θέλουν 100 euro για να τα περάσουν

Edited by PikosApikos
Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα εχεις 50mm.. ΟΜΩΣ για καλο και για κακο στριψε τερμα δεξια ή αριστερα τον τροχο κι επειτα με ενα παχυμετρο μπορεις να το ελεγξεις ευκολα....

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου που είχες ρωτήσει γιατί εγώ σπουδάζω κεφαλλονιά και εδώ θέλουν 100 euro για να τα περάσουν

Απάντησα με pm μην κάνουμε και διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αλλαξω τιν αναρτηση στο golf και να βαλω αλλη αναρτησει ρωτησα για bliestein sprint αλλα μου ειπαν μαζι με ελατηρια γυρω στα 900ευρω . Και εκανα μια αναζητειση και βρηκα αυτες τις TA TECHNIX COLIOVER KIT με ΠΕΡΙΠΟΥ 400 ευρω . Αυτες ειναι καλες οι αναρτησεις ? Αξιζουν τα λεφτα τους ? Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

900 ευρω τοποθετιμενα μαζι με ελατηρια . Τα weitec ποσο κανουν ?

Edited by klyrouxas
Link to comment
Share on other sites

πολλά είναι παρα πολλά, ψάξου. με 1200 βάζεις κορυφαία coilover (αν είναι να δώσεις 900). Υπολόγιζε μια καλή τιμή για τα bilstein στο περίπου 500 ευρώ (και πιο φθηνά αν ψάξεις) για τα αμορτισερ και 200 με 250 για τα ελατήρια (eibach hr). Η τοποθέτηση εννοείται ότι είναι στην τιμή. Αν η τιμή που σου είπαν με τα 900 ευρώ έχει μέσα και καινούργιες βάσεις αμορτισερ κάτι γινεται...

Η weitec όπως σου είπε και ο φίλος Stelios είναι καλή επιλογή σε σχέση απόδοσης τιμής. Η TA techinx δεν είναι κακιά. Είναι καλή επιλογή για να χαμηλώσεις όσο θέλεις το αμάξι και έχει ικανοποιητικό κράτημα, όμως όσο γράφεις χιλιόμετρα θα απογοητευτείς με την απόδοσή τους.

δες εδώ http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=398&option=com_virtuemart&Itemid=1 ενδεικτικά τιμές.

Εγώ το 2003 είχα βάλει τοποθετημένα bilstein sprint λεπτομπούκαλα με 400 ευρώ τοποθετημένα (500 είχα δώσει μαζί με βάσεις) όταν άλλοι μου ζήταγαν παρόμοιες τιμές με τη δικιά σου. Δε νομίζω να έχουν ανέβει τόσο πολύ οι τιμές. Η τιμή από το savel που θα δεις είναι χωρίς τοποθέτηση γιατί μόνο να αγοράσεις μπορείς από το συγκεκριμένο κατάστημα, όμως συνήθως αν αγοράσεις από το κατάστημα που θα κάνεις και την τοποθέτηση, τα εργατικά είναι μέσα στην τιμή.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι πολλα τα λεφτα για αμορτισερ ελατηριο για ψαξε για weitec που ειπαν και τα παιδια και εχω δει και κατι fk, ap coilovers και pro sport που παιζουν πολυ στο εξωτερικο και τις βαζουν για πιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Εχω ένα Golf 5 του 2006, έκδοση Sportline.

Επειδή σκοπεύω να αλλάξω άμεσα αμορτισέρ και θέλω να είμαι βέβαιος, μπορεί κάποιος να μου πει ποια Sachs φοράει από τη μάνα του; Sachs Super Touring ή Sachs Performance;

Θέλω να μείνω στα Sachs μιας και είμαι ικανοποιημένος από τη μαμά ανάρτηση. Κρατάει αρκετά καλά χωρίς κοπανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.