Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Το πουλαμε πριν αλλάξουμε

Αν θέλεις, γίνεσαι λίγο πιο ξεκάθαρος;

Να πουλήσω τί; Το αμάξι μου; Εγώ αμορτισέρ θέλω να αλλάξω. Τώρα πώς από αλλαγή σε αμορτισέρ πήγαμε σε αλλαγή αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, γίνεσαι λίγο πιο ξεκάθαρος;

Να πουλήσω τί; Το αμάξι μου; Εγώ αμορτισέρ θέλω να αλλάξω. Τώρα πώς από αλλαγή σε αμορτισέρ πήγαμε σε αλλαγή αυτοκινήτου...

Αυτό που μάλλον υποννοεί ο φίλος nikoskallithea είναι ότι στα 100000 - 120000 Km πρέπει κάποιος να σκεφτεί αν θα αποχωρηστεί το αυτοκίνητό του ή θα συνεχίσει με αυτό. Το χρονικό σημείο αυτό είναι σημαντικό γιατί αλλάζουμε αμορτισέρ, δισκο - πλατώ και ίσως χρειαστεί και κανένα service η τουρμπίνα (για τους TSi). Τα κόστη αυτά είναι αρκετά και ενδεχομένως να προστεθούν στο κεφάλαιο για νέο αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον υποννοεί ο φίλος nikoskallithea είναι ότι στα 100000 - 120000 Km πρέπει κάποιος να σκεφτεί αν θα αποχωρηστεί το αυτοκίνητό του ή θα συνεχίσει με αυτό. Το χρονικό σημείο αυτό είναι σημαντικό γιατί αλλάζουμε αμορτισέρ, δισκο - πλατώ και ίσως χρειαστεί και κανένα service η τουρμπίνα (για τους TSi). Τα κόστη αυτά είναι αρκετά και ενδεχομένως να προστεθούν στο κεφάλαιο για νέο αυτοκίνητο.

Ναι, το κατάλαβα ότι αυτό εννοεί.

Για να φτάσω εγώ τα 120.000χλμ. θα μου πάρει 2 χρόνια σίγουρα κι επειδή έχω βρει τα Sachs Super Touring σε προσφορά (γύρω στα 250 ευρώ), λέω να τα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καποιους τους τρωει η τσεπη τους!!!!110 000 χμ η μετρηση εδειξε 83 %. γιατι να τα αλλαξω δηλαδη??το αμαξι μια χαρα στριβει μια χαρα συμπεριφερεται...και να σημειωσω ειναι gti που υποτιθεται εχει αρκετη ιπποδυναμη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα ότι αυτό εννοεί. Για να φτάσω εγώ τα 120.000χλμ. θα μου πάρει 2 χρόνια σίγουρα κι επειδή έχω βρει τα Sachs Super Touring σε προσφορά (γύρω στα 250 ευρώ), λέω να τα βάλω.
Kαλησπερα φιλε μου!Επειδη κι γω ειμαι για αλλαγη αναρτησεων που εχεις βρει αυτη την προσφορα για τα sachs ?(εγω εχω ενα golf 5 tsi 140 λογικα κανουν κ σε μενα) Edited by maniac_tsi
Link to comment
Share on other sites

μαλλον καποιους τους τρωει η τσεπη τους!!!!110 000 χμ η μετρηση εδειξε 83 %. γιατι να τα αλλαξω δηλαδη??το αμαξι μια χαρα στριβει μια χαρα συμπεριφερεται...και να σημειωσω ειναι gti που υποτιθεται εχει αρκετη ιπποδυναμη...

Φίλε μου επειδή φαντάζομαι ότι εμένα εννοείς, να σου απαντήσω.

Όχι, δε με τρώει καθόλου η τσέπη μου, πίστεψέ με. Το αμάξι το έχω όπως ακριβώς το πήρα και το μόνο που με νοιάζει είναι να κάνω τα service του στα κανονικά διαστήματα προκειμένου να φτάνω εκεί που θέλω με ασφάλεια και μόνο.

Έπειτα, κανείς δε μίλησε για το δικό σου αυτοκίνητο. Εγώ για το δικό μου μίλησα και πίστεψέ με ξέρω καλά τη συμπεριφορά του και μπορώ εύκολα να κρίνω αν τα αμορτισέρ μου θέλουν αλλαγή ή όχι. Και μπράβο που το δικό σου είναι στο 83% και συγχαρητήρια που στρίβει μια χαρά. Σ' εμένα όμως, that's not the case. Με συγχωρείς που δεν παίρνω και την άδειά σου για ν' αλλάξω τ' αμορτισέρ μου.

Αν μ' έτρωγε λοιπόν η τσέπη μου, θα 'παιρνα κι εγώ ένα GTI σαν το δικό σου! 8)

@maniac_tsi: Θα σου στείλω link

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα golf V tsi 140 και έχω ήδη συμπληρώσει 118.000 km. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι αναρτηση φορά από τη μάνα του το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και στο περίπου που κυμαίνονται οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα golf V tsi 140 και έχω ήδη συμπληρώσει 118.000 km. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι αναρτηση φορά από τη μάνα του το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και στο περίπου που κυμαίνονται οι τιμές;

Sachs Super Touring φοράει. Οι τιμές διαφέρουν. Κάνει μία έρευνα αγοράς. Αλλά σίγουρα μη δώσεις πάνω από 350-400 χωρίς να είμαι 100% βέβαιος όμως.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να μην τα αφήνετε, αν έχετε οικονομική δυνατότητα, πάνω από 50-60,000 χλμ.

Οι δρόμοι είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση που στις 30000 ήδη έχει αρχίσει και φαίνεται η φθορά τους με απώλειες στην κατευθυντικότητα και στην αίσθηση φρεναρίσματος με πολλά χλμ ή μέσα σε ελαφριές κλίσεις.

Στα 30,000 είχα αλλάξει τα πρώτα στο Golf V

Ξανά στις 60,000 άλλη αλλαγή και πήγα σε Bilstein και ησύχασα. Στις 90,000 πάλι ανακατασκευη στον Κυρλαγκίτση.

Είναι γελοίο να πιστεύει κάποιος ότι αμορτισέρ με 80000+ χλμ λειτουργείας είναι ασφαλή.

Μην κοιτάτε μόνο τα αμορτισερόμετρα, αλλά την αίσθηση που δίνει στο δρόμο το αμάξι

Την αίσθηση στο φρενάρισμα.

Την αίσθηση αφού περάσετε με πολλά μια ανωμαλία στην εθνική (φρενάροντας ή όχι)

Ένα απότομο σλάλομ για αποφυγή εμποδίου.

Μια ανοιχτή καμπή με πολλά χιλιόμετρα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Stig!

Όντως άφησα τις αναρτήσεις πολύ παραπανω από όσο έπρεπε! προχθές σε μια απότομη στροφή, ενώ πήγαινα με λίγα χιλιόμετρα και με καινούρια ελαστικά, μου έφυγε το πίσω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειπα για να σε προσβαλλω με τιποτα φιλε στιγκ. απλα πριν δωσεις τα χρηματα σου που φανταζομαι και συ με κοπο τα βγαζεις μετρησετα και μην ακους κανεναν μηχανικο. Αν κρινεις εσυ απο την οδηγικη συμπεριφορα οτι χρειαζονται αλλαγη καντο χωρις καμια σκεψη. Δεν ειναι θεμα αδειας απο εμενα. Δεν το ειπα ετσι για ονομα του θεου!!!!ειναι κριμα να δημιουργουμε εντασεις!Ανταλλαγη αποψεων κανουμε. Απλα σου ειπα οτι οι μηχανικοι δεν ξερουν τοσο καλα το αμαξι σου οσο εσυ!!!Thats all..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, έχω το golf V tsi sportline. Μου προτείνανε τα KONI τα πορτοκαλι (340 ευρω) σαν μια πολυ καλή ανάρτηση ανάλογη με τη sachs performance. Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Τα αμορτισέρ μπήκαν σήμερα, Sachs Super Touning, 55mm.

Δεν υπάρχει σχέση με πρίν. Το πίσω αριστερά ήταν ουσιαστικά σπασμένο. Βασικό, πολύ βασικό ότι οι τριγμοί που είχα σε όλο το αμάξι, απλά έχουν εξαφανιστεί. :db:

Και πολύ καλό το μαγαζί, ευγενικοί, γνώστες, καλοί επαγγελματίες! Και τιμή 285! :db:

Edit: Θα το πω το μαγαζί, αξίζει να λέμε τους καλούς επαγγελματίες μιας και δεν είναι πολλοί. Κορνελάκης στον Πειραιά.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Τα αμορτισέρ μπήκαν σήμερα, Sachs Super Touning, 55mm.

Δεν υπάρχει σχέση με πρίν. Το πίσω αριστερά ήταν ουσιαστικά σπασμένο. Βασικό, πολύ βασικό ότι οι τριγμοί που είχα σε όλο το αμάξι, απλά έχουν εξαφανιστεί. :db:

Και πολύ καλό το μαγαζί, ευγενικοί, γνώστες, καλοί επαγγελματίες! Και τιμή 285! :db:

Edit: Θα το πω το μαγαζί, αξίζει να λέμε τους καλούς επαγγελματίες μιας και δεν είναι πολλοί. Κορνελάκης στον Πειραιά.

καλοφορετες φιλε μου.να ρωτησω σου εκαναν κ ευθυγραμμηση μετα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ άλλαξα αναρτήσεις Μ Τρίτη σε Golf V tsi 140 sportline. Οι δικές μου ήταν των 55mm, μου είπαν οτι αυτό όμως μπορεί να διαφέρει ακόμη και σε αυτοκίνητο που είναι το ίδιο μοντέλο με το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Μ. Τρίτη άλλαξα αναρτήσεις στο ίδιο μαγαζί. Έβαλα τις Koni τις πορτοκαλί που είναι λίγο πιο σκληρές από τις Sachs. Μου έκαναν και επιτόπου την ευθυγράμμιση άν και μου είπαν ότι θα ήταν προτιμότερο να έκανα 50-100 χιλιόμετρα πριν!

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

Και εγώ Μ. Τρίτη άλλαξα αναρτήσεις στο ίδιο μαγαζί. Έβαλα τις Koni τις πορτοκαλί που είναι λίγο πιο σκληρές από τις Sachs. Μου έκαναν και επιτόπου την ευθυγράμμιση άν και μου είπαν ότι θα ήταν προτιμότερο να έκανα 50-100 χιλιόμετρα πριν!

εγω πριν κανα μηνα εβαλα κονι κοκκινες που ρυθμιζονται πριν μπουν,απλα σε συγκριση με του gt sport yparxei diafora εσφιξε ολο το αμαξι κ σε γουβες περναει τελεια.50000 χλμ ειχα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.