Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

φίλε gtse, τα koni fsd τα έψαξα και είναι πολύ καλά. γύρω στα 600-650€ βγαίνουν. Είναι αυτοριθμιζόμενα και ταιριάζουν με τα μαμά ελατήρια.

είναι μαλακά και σε 1" σκληραίνουν ανάλογα με την χρήση και το πως θα αντιληφθούν την οδήγηση και το ζόρι που τραβάνε..

έχουν μπει και σε 5άρι gti και ο οδηγός είναι πολύ ευχαριστημένος (δεν έχω περισσότερες πληροφορίες).

Ηταν στις επιλογές μου λόγω άνεσης και σκληρότητας που όμως αν κάποιος δεν τα χει δοκιμάσει δεν μπορεί να ξέρει το πόσο σκληρά είναι. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε gtse, τα koni fsd τα έψαξα και είναι πολύ καλά. γύρω στα 600-650€ βγαίνουν. Είναι αυτοριθμιζόμενα και ταιριάζουν με τα μαμά ελατήρια.

είναι μαλακά και σε 1" σκληραίνουν ανάλογα με την χρήση και το πως θα αντιληφθούν την οδήγηση και το ζόρι που τραβάνε..

έχουν μπει και σε 5άρι gti και ο οδηγός είναι πολύ ευχαριστημένος (δεν έχω περισσότερες πληροφορίες).

Ηταν στις επιλογές μου λόγω άνεσης και σκληρότητας που όμως αν κάποιος δεν τα χει δοκιμάσει δεν μπορεί να ξέρει το πόσο σκληρά είναι. 

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ψάχνοντας βρήκα άτομα που τα έχουν βάλει αλλά όχι σε golf όλοι λένε το ιδιο ότι το αμαξι χάνει από άνεση περίπου 5% αλλά κοπανάει λιγότερο και είναι πολύ καλύτερο σε ταξίδι και σε στροφιλίκια μάλλον για αυτά με βλέπω δεν ξέρω το πότε

Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα και ρώτησα και μου είπε ότι εάν βάλω KONI FSD η ακόμα και τα πορτοκαλί θα χάσω πολύ σε άνεση αυτός μου πρότεινε τα sachs sport tuning με  260€ μαζί με τοποθέτηση και ευθυγράμμηση.

με μπερδεψε τώρα εχω και 2 παιδιά και δεν θέλω στα ταξίδια να μου αρχίσουν να ζαλίζονται. είχα διαβάσει ότι δεν σκληραίνει πολύ με τα koni fsd και τώρα έχω μπερδευτει έχουν και 530€ μην τα βάλω και κλαίω μετά

 

πρεπει να βρω κάποιον με ΚΟΝΙ να με κάνει μια πολύ μίκρή βόλτα για να πάρω μια γεύση και ας μην είναι  FSD εάν προθημοποιήτε κανείς από Αθήνα ...... θα του ήμουν υπόχρεος :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

πηγα σήμερα και ρώτησα και μου είπε ότι εάν βάλω KONI FSD η ακόμα και τα πορτοκαλί θα χάσω πολύ σε άνεση αυτός μου πρότεινε τα sachs sport tuning με  260€ μαζί με τοποθέτηση και ευθυγράμμηση.

με μπερδεψε τώρα εχω και 2 παιδιά και δεν θέλω στα ταξίδια να μου αρχίσουν να ζαλίζονται. είχα διαβάσει ότι δεν σκληραίνει πολύ με τα koni fsd και τώρα έχω μπερδευτει έχουν και 530€ μην τα βάλω και κλαίω μετά

 

πρεπει να βρω κάποιον με ΚΟΝΙ να με κάνει μια πολύ μίκρή βόλτα για να πάρω μια γεύση και ας μην είναι  FSD εάν προθημοποιήτε κανείς από Αθήνα ...... θα του ήμουν υπόχρεος :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Νομιζω τα sachs που αναφερεις touring ειναι τα oem αμορτισερ στα  tsi 140 και δεν στα προτεινω .Τα fsd ειναι μια all around λυση !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μακάρι φίλε gtse να είμασταν κοντά να κάναμε μια βόλτα, αλλά δυστηχώς είμαι Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα sachs που αναφερεις touring ειναι τα oem αμορτισερ στα  tsi 140 και δεν στα προτεινω .Τα fsd ειναι μια all around λυση !!

 

το θέμα μου είναι κατά πόσο θα σκληρύνει το αμάξι. εγώ κάνω πολλά ταξίδια από τα 15000km που κάνω το χρόνο μόνο τα ούτε καν τα 1000km δεν είναι εντός Αθήνας έχω και 2 μικρά παιδιά που μέχρι τώρα δεν ζαλίζονται και μπορώ να κάνω μεγάλα ταξίδια χωρίς πρόβλημα εάν κάνω λάθος επιλογή και αρχίσουν να ζαλίζονται τότε θα πρέπει να ξανά αλλάξω αμορτισέρ για αυτό και τη ψάχνω τόσο πολύ εάν δεν είχα τα παιδιά θα πήγαινα κατευθείαν σε bilstein κιτρινα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν στέκει πιο σκληρά αμορτισέρ λιγότερες κλήσεις πιο άνετο ταξίδι

 

δεν υπαρχει τέτοια χαζομάρα !!!

πιο σκληρές αναρτήσεις πιο πολύ κοπάνημα !

 

τι δεν καταλαβαίνεις σε κάθε ποστ σου ?????     τι είσαι ρε παιδί μου ????

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τέτοια χαζομάρα !!!

πιο σκληρές αναρτήσεις πιο πολύ κοπάνημα !

τι δεν καταλαβαίνεις σε κάθε ποστ σου ????? τι είσαι ρε παιδί μου ????

Χρήστο να σου πω την αλήθεια απο θέμα άνεσης είχαμε και εμείς ένα θέμα με το οικογενειακό αυτοκινητο. Οι εργοστασιακες αναρτήσεις πήγαιναν το αμάξι βάρκα στο γυαλο!! Με αποτέλεσμα να ζαλιζονται αφόρητα οι επιβάτες ειδικά στις στροφές. Κ τότε ένας μας πρότεινε να βάλουμε sport αναρτήσεις για να κρατάει το αμάξι κ ας κοπάναει λιγο περισσότερο. Εν τελεί πιστεύω ειδικά για όσους εχουν παιδιά να μην βάζουν αυτές τις πολυ μαλακές γιατι μπορεί να μην κοπάναει αλλα η ζαλαδα ειναι χειρότερη !! Ίσως τελικά κ με τα δεδομένα των αιολικών δρόμων μας οι πολυ μαλακές αναρτήσεις να κάνουν μόνο κακό!

Και ο καλύτερος συνδυασμός να ειναι κατι στην μέση! Μακρυά παντως απο τις εργοστασιακες! Περιμένω πως και πως να κρατήσω λεφτα για να τις πετάξω στα σκουπίδια!!

Sent from my iPhone

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι οσο πιο μαλακό τόσο πιο άνετο τι και αν κόντεβεις να φύγεις απο το παράθυρο .πες μας Chris .δεν ξέρω αν έδωσες για δίπλωμα σε άμαξα με άλογο αλλα στη σημερινή εποχή ενα πιο σκληρό αμορτισέρ βοηθάει σε πιο ξεκουραστο ταξίδι απο τη βάρκαδα τον μάμα στα μη σπορ μοντελα

Link to comment
Share on other sites

Οχι οσο πιο μαλακό τόσο πιο άνετο τι και αν κόντεβεις να φύγεις απο το παράθυρο .πες μας Chris .δεν ξέρω αν έδωσες για δίπλωμα σε άμαξα με άλογο αλλα στη σημερινή εποχή ενα πιο σκληρό αμορτισέρ βοηθάει σε πιο ξεκουραστο ταξίδι απο τη βάρκαδα τον μάμα στα μη σπορ μοντελα

Ελάτε ρε παιδιά ειρήνη ήμιν !!! !! Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα!!

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

οποτε αυτο που μου προτείνετε ειναι ειτε KONI πορτοκαλί ειτε τα FSD

o mist που ειχεχ βαλει στο 6αρι του τα κονι τα πορτοκαλι ειχε πει οτι νειοθει μεχρι και τις γοπες απο τα τσιγαρα.αν σου αρεσει αυτο παω πασο. αποψη μου ειναι τα κονι τα κιτρινα τα οποια ρυθμιζοντε ως προς τιν σκληροτητα η' τα χρυσα(εφεσντι).

 

 

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΚΤΟς ΑΝ ΕΝΟΟΥΜΕ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ-ΣΠΙΤΙ.

 

Υ.Γ.gt sport δεν εχεις!? μια χαρα ειναι και οι μαμα.

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

o mist που ειχεχ βαλει στο 6αρι του τα κονι τα πορτοκαλι ειχε πει οτι νειοθει μεχρι και τις γοπες απο τα τσιγαρα.αν σου αρεσει αυτο παω πασο. αποψη μου ειναι τα κονι τα κιτρινα τα οποια ρυθμιζοντε ως προς τιν σκληροτητα η' τα χρυσα(εφεσντι).

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΚΤΟς ΑΝ ΕΝΟΟΥΜΕ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ-ΣΠΙΤΙ.

Υ.Γ.gt sport δεν εχεις!? μια χαρα ειναι και οι μαμα.

Δεν ξερω αν τα κεφάλαια ειναι για μένα παντως εγω το ξεκάθαρησα οτι μιλάω για τις μαλακές αναρτήσεις οπως ειναι οι εργοστασιακες που δεν κάνουν και σε καμία περίπτωση δεν προσφέρουν άνεση.

Χρειάζεται κατι λιγο σκληρότερο για τους ελληνικούς δρόμους

Sent from my iPhone

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα κεφάλαια ειναι για μένα παντως εγω το ξεκάθαρησα οτι μιλάω για τις μαλακές αναρτήσεις οπως ειναι οι εργοστασιακες που δεν κάνουν και σε καμία περίπτωση δεν προσφέρουν άνεση. Χρειάζεται κατι λιγο σκληρότερο για τους ελληνικούς δρόμους Sent from my iPhone

 

οχι δεν ειναι για εσενα τα κεφαλαια,χαλαρωσε γιατι εισαι πολυ στην τσιτα και θα τα κανεις και εδω μπουρ@#$%.

 

η λογικη λεει σκληρο αμορτισερ=λιγοτερη ανεση,καλητερο κρατημα αλλα οχι στο οριο

μαλακο αμορτισερ=περισοτερη ανεση,χειροτερο κρατημα απο τα σκληρα αμορτισερ.

 

ο φιλος εχει gt sport 55καλαμι αρα σε καμια περιπτωση η αναρτηση που φοραει απο μαμα δεν την λες μαλακh. το 6αρι μας εχει 55αρι καλαμι αλλα ειναι πιο μαλακα τα ελατηρια και οι αντιστρεπτικες πιο λεπτες.

 

νομιζω οτι μια μαλακη αναρτηση ειναι ταμαμ για τους δρομους που παω εγω.(δυτικη ελλαδα)σαφος και βορεια οι δρομοι ειναι πολυ καλητεροι απο την εθνικη ριου-πρεβεζας και πατρας-αθηνας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o mist που ειχεχ βαλει στο 6αρι του τα κονι τα πορτοκαλι ειχε πει οτι νειοθει μεχρι και τις γοπες απο τα τσιγαρα.αν σου αρεσει αυτο παω πασο. αποψη μου ειναι τα κονι τα κιτρινα τα οποια ρυθμιζοντε ως προς τιν σκληροτητα η' τα χρυσα(εφεσντι).

 

 

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΚΤΟς ΑΝ ΕΝΟΟΥΜΕ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ-ΣΠΙΤΙ.

 

Υ.Γ.gt sport δεν εχεις!? μια χαρα ειναι και οι μαμα.

 

 

σε αυτές τις 3 σελίδες δεν έχει αναφέρει κάτι ο mist αλλά θα ψάξω και σε άλλα θέματα.

 

gt sport με 55αρι καλάμι έχω

 

δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα από τις εργοστασιακές (δηλαδή sachs) από θέμα άνεσης ήταν μια χαρά αλλά δεν έχουν διάρκεια από τα 60000km είχαν πτώση απόδοσης απλά πέρναγαν το ΚΤΕΟ και το καθυστερούσα για αυτό και έχει τις λιγότερες πιθανότητες να τις ξαναβάλω

 

μίλησα με την αντιπροσωπεία της ΚΟΝΙ εδώ στην ελλάδα και μου είπαν το εξής

τα fsd μέχρι ταχύτητες 120 - 130km είναι ποιο άνετες από τα πορτοκαλί και ποιο σκληρά από εκεί και πάνω.

οπότε εάν μπορέσω οικονομικά θα κινηθώ στα fsd οι τιμές που μου έδωσαν είναι 530€ τα FSD και 290€ τα πορτοκαλί

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραια σε ευχαριστω θα το κοιταξω και για τα Β6 

 

 

 

τελικά τη έβαλες για να μας πεις εντυπώσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gtse αν δεν είχες τα παιδάκια σου οκ να έβαζες τα πορτοκαλί, αλλά σίγουρα θα αρχίσουν να ζαλίζονται γιατί όπως σωστά έγραψε ο Χρίστος είχα πει παλαιότερα οτι είναι σκληρούτσικα και καταλαβαίνεις τις ανωμαλίες του δρόμου αρκετά. Γιατί δεν βάζεις αυτά που είχες μέχρι και σήμερα ; Οποιαδήποτε άλλη επιλογή να ξέρεις πέραν της ρυθμιζόμενης ανάρτησης θα σου κάνει το αυτοκίνητο πιο σκληρό εκτός άμα πας σε τελείως soft λύση.

 

**EDIT** Συγνώμη που δεν το είπα προηγουμένως, αλλά παίδες δεν παίζουν ρόλο αποκλειστικά και μόνο οι αναρτήσεις αλλά και τα ελατήρια, όπου εκεί υπάρχει γκάμα να διαλέξεις μεταξύ σε σκληρά ημίσκληρα και σοφτ.

 

Το δικό μου γκολφ φόραγε H&R γκρί 3.5 με ΚΟΝΙ πορτοκαλί.

 

+ Κράτημα

+ Σταθερότητα

+ 0 Κλίσεις

 

- ΑΝΕΣΗ

- Εμφάνηση τριγμών

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

mist εσύ το είχες χαμηλώσει κιόλας οπότε σίγουρα είναι σκληρότερο από ότι με το μαμά ελατήριο

 

πραγματικά πάντως μου φαίνεται θα αποφασίσω τη στιγμή που θα πάω στο μαγαζί να τα πάρω :cigar:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι για εσενα τα κεφαλαια,χαλαρωσε γιατι εισαι πολυ στην τσιτα και θα τα κανεις και εδω μπουρ@#$%.

η λογικη λεει σκληρο αμορτισερ=λιγοτερη ανεση,καλητερο κρατημα αλλα οχι στο οριο

μαλακο αμορτισερ=περισοτερη ανεση,χειροτερο κρατημα απο τα σκληρα αμορτισερ.

ο φιλος εχει gt sport 55καλαμι αρα σε καμια περιπτωση η αναρτηση που φοραει απο μαμα δεν την λες μαλακh. το 6αρι μας εχει 55αρι καλαμι αλλα ειναι πιο μαλακα τα ελατηρια και οι αντιστρεπτικες πιο λεπτες.

νομιζω οτι μια μαλακη αναρτηση ειναι ταμαμ για τους δρομους που παω εγω.(δυτικη ελλαδα)σαφος και βορεια οι δρομοι ειναι πολυ καλητεροι απο την εθνικη ριου-πρεβεζας και πατρας-αθηνας

Δεν ειμαι στην Τσίτα φίλος χαλαρός ειμαι! Άλλοι ειναι και τα κάνουν <μη επιτρεπόμενη λέξη>!

Στα υπόλοιπα συμφωνώ εν μέρει μιας και η εμπειρία μου εχει δείξει διαφορετικά. Σίγουρα το κοπανημα ειναι ανυπόφορο αλλα για εμένα και μια πολυ μαλακή ανάρτηση δεν κανει !

Sent from my iPhone

Edited by doggy
η χρήση υβριστικών λέξεων απαγορεύεται από τους όρους χρήσης
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα και πιο πριν, με μαμά ελατήρια (140 gt sport) τα κονι τα πορτοκαλί, έδεσαν πολύ καλά.  και εξηγούμαι:

καλύτερο κράτημα,καλύτερη απορρόφηση χωρίς να κοπανάει.  Βέβαια δεν μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενικός γιατί όταν τ άλλαξα τα μαμά είχαν πεθάνει- μηδέν επαναφορά. Ο μάστορας που είναι γνωστός στη Θεσσαλονίκη βεβαίωσε οτι τα πορτοκαλί ειναι 15-20% πιο σκληρά απ ότι τα μαμα sachs.

To ποσοστό δεν έιναι μεγάλο και μην σε τρομάζει.  τα κίτρινα bs6 είναι 50% ποιο σκληρά απ τα μαμά.  (αυτά χοντρικά).

πάντως τις γόπες δεν τις αισθάνομαι. είναι ενιαία η όποια αναπήδηση και ομαλή,δεμένο το αυτ/το χωρίς να κοπανάει. εχω και 2 παιδιά που δεν έχουν παραπονεθεί ποτε.

 

το ποιος το κάνει μπορντέλο εδω μέσα είναι γνωστό. (ασε μην τον ονοματησω και κλαφτεί και φάω ξανά μπαν)

Αλλα μ αρεσει που έιναι σταθερός στις απόψεις (!) του.  κίτρινα λέει, και μετά λέει πορτοκαλί και fsd.  

γιούχου δηλαδη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.