Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Ωραιος!!!!! Ευχαριστω για την απαντηση. Αν σου ειναι ευκολο να μου πεις και μια τιμη ποσο σου πηγαν με p.m.

κανε μια ερευνα, γιατι στην περιπτωση μου η τιμη ειχε τους λογους της να ειναι χαμηλη

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα golf 5 1400 me 140 hp.θελω να αλλαξω τα αμορτισερ γιατι κοπαναει αρκετα.θελω να εχω ανεση,δεν με νοιαζουν πολυ τα κρατηματα.εχω οικογενεια με μικρο παδι κ θελω να μπορω να κανω ανετα ταξιδια.τι προτεινετε;και με τιμες λογικες,οχι τρελα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

τα εργοστασιακα ειναι.μαλλον φοραει τα sachs,χωρισ να ειμαι απολυτα σιγουρος

τι χλμ εχει το αμαξι????Αν εχουνε πεσει αρκετα ειναι λογικο να εχεις κοπανημα.

Και παλι εργοστασιακα ,αμορτισερ και να εχεις κοπανημα,δυσκολο το βλεπω..Εκτος και αν το πειρες δευτερο χερι και ο προηγουμενος ειχε βαλει κουτσουρα αμορτισερ.Ποια εκδωση ειναι το αμαξι σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εργοστασιακα τοτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι sachs...επισης αν εχουν πεσει σε αποδοση ειναι λογικο να εχεις κοπανημα οπως ειπε και ο Τακης απο πανω...

 

Το κοστος αντικαταστασης ειναι 250-300 περιπου

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι εχει 211.000 χιλιομετρα.ναι το εχω παρει απο δευτερο χερι,οταν το πηρα ειχε 67000 χιλιομετρα.δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχε αλλαξει αμορτισερ ο προηγουμενος κατοχος.

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι εχει 211.000 χιλιομετρα.ναι το εχω παρει απο δευτερο χερι,οταν το πηρα ειχε 67000 χιλιομετρα.δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχε αλλαξει αμορτισερ ο προηγουμενος κατοχος.

ειναι  πεσμενα τα αμορτισερ, εξου και το κοπανημα.Οτι και να βαλεις σε νορμαλ κατηγορια,θα εισαι ανετος και χωρις κοπανηματα.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε κανενα site με τετοια ανταλακτικα;για να τα παραγγειλω χρειαζεται αριθμος κινητηρα η κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα εργοστασιακά με 211κ χλμ ακόμα πάνω, μάλλον κατα τύχη φτάνεις στον προορισμό σου!!! Τα έβγαλα στα 72, 75κ κάτι τέτοιο και ήταν ήδη για πέταμα, ειδικά τα πίσω είχαν 0 επαναφορά...

 

Για online τσέκαρε siriocenter και κετσελίδη (parts.gr) για να δεις τιμές ή αν θες να τα παραγγειλεις, θα πρέπει τουλάχιστον ενας από τους  2 να τα έχουν ετοιμοπαράδοτα

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα εργοστασιακά με 211κ χλμ ακόμα πάνω, μάλλον κατα τύχη φτάνεις στον προορισμό σου!!! Τα έβγαλα στα 72, 75κ κάτι τέτοιο και ήταν ήδη για πέταμα, ειδικά τα πίσω είχαν 0 επαναφορά...

 

Για online τσέκαρε siriocenter και κετσελίδη (parts.gr) για να δεις τιμές ή αν θες να τα παραγγειλεις, θα πρέπει τουλάχιστον ενας από τους  2 να τα έχουν ετοιμοπαράδοτα

Εμενα με 152000χλμ στο κτεο εγραφαν 72%

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με 152000χλμ στο κτεο εγραφαν 72%

 

Καλά ασε τα αμορτισερόμετρα, σχεδόν ποτέ δεν δείνχουν σωστές ενδείξεις. Το θέμα είναι να κατεβάσεις το αμορτισέρ και να το μετρήσεις σε πάγκο, αλλά τα δικά μου είχαν κλατάρει με το μάτι, πάταγα το καλαμι μέσα και εκεί εμενε  :shok:  

(Το κακό είναι οτι το αντιλήφθηκα the hard way, όταν έφυγα χωρίς λόγο προς ένα βράχο σε ενα κλειστό κομμάτι υπο βροχή

Αν δεν υπήρχε το esp θα τον είχα αγκαλιάσει, είμαι σχεδόν βέβαιος οτι δεν προλάβαινα να το μαζέψω...)

Link to comment
Share on other sites

και οι δικες μου μετρησεις στο κτεο εδειχναν υψηλα νουμερα αλλα δεν παιζει ρολο αυτο.αν θελουν αλλαγη πιστευω οτι φαινεται στις στροφες,αν νιωθεις οτι φευγει το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ηδη θεματα με αναρτησεις για golf 5.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.Ψαχνω για ανάρτηση ρυθμιζόμενη σε υψος γύρω στα 600ευρω,εχω βάλει eibach pro kit σε gt sport αλλά θα ήθελα να αλλάζω το ύψος ανάλογα με το φορτίο. Η Ap τι λέει; νομίζω είναι της Kw. Έχει βάλει καποιος;

Μου ξέφυγαν κάτι σελίδες πιο πριν, νομίζω η Ap αξίζει τα λεφτά της,απλα πρέπει να μάθω αν τελικα δεχονται επισκευή και αν ρυθμίζονται μετά την τοποθέτηση με κλειδι

Edited by asere
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να βάλω εργοστασιακή σπορ ανάρτηση (βασικά σπορ ελατήρια) στο γκολφ που έχω, 1,9 DSG, τα βάρη ανα άξονα είναι 1080 και 900 μπρός και πίσω αντίστοιχα. Τα 5/6 GTI τι βάρη ανα άξονα έχουν; Αν γνωρίζει κάποιος θα βοηθούσε. Το μάνουαλ που έχω δεν αναφέρει καθόλου TSI, GTI κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.Βρηκα μια αναρτηση από RS3,χωρις τα πίσω ελατήρια, γνωρίζει κάποιος εάν κάνουν για golf 5 1.4.

Κάποιος μάστορας δυτικά προάστια ,που να είναι γνωστης των πραγμάτων και να μην με κοιτάζει σαν εξωγήινο ;ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!! Εχει καποιος απο εσας βαλει αναρτηση coilover της vmaxx? Την χαλβαδιαζω εδω και καιρο..τι λετε?να προχωρησω? Με ενδιαφερει coilover μονο ρυθμησης υψους γι αυτο κλινω σ αυτην..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί πρόκειται να αλλάξω τις αναρτήσεις στο Golf 5 gti μου και έχω ακούσει ένα σωρό απόψεις που με έχουν μπερδέψει..π.χ. ρυθμιζόμενη ανάρτηση ή όχι κλπ.

Σημειώνω ότι θα αλλάξω και ζαντολάστιχα και θα πάω σε 18".

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις απο θέμα απόδοσης καθώς και τι budget διαθέτεις;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λαβε υπ οψιν πως η 18 διασταση σε ζαντα ειναι απο μονη της κουραστικη εντος πολης. αν αυτη συνοδευεται και με μια σκληρη αναρτηση τοτε το αποτελεσμα θα ελεγα ειναι κακο παντα σε θεμα ανεσης.

σημειωσε αρχικα την χρηση που σε ενδιαφερει καθως και ενα μπατζετ που εχεις στο μυαλο σου.

προσωπικα θα προτεινα μια ρυθμιζομενη αναρτηση επωνυμη την οποια θα μπορεις να φερεις στα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θελω να αλλαξω τα αμορτισερ μου γιατι τα μαμα τα παιξανε... επειδη ειμαι απο Φλωρινα και το εχω χαμηλωσει τον χειμωνα εχω προβλημα με τα χιονια. Θελω να ειναι τουλαχιστον ρυθμιζομενη καθ υψος δεν με νοιαζει το χρηματικο. Και αν υπαρχει και καμια ηλεκτρικα ρυθμιζομενη ακομα καλυτερα. Απο ελατηρια εχω της αινμπαχ τα κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.